Chyť mě, když to dokážeš

Catch Me If You Can

• Kanada

Catch Me If You Can

Chyť ma, ak to dokážeš

Drama / Krimi / Životopisný

USA / Kanada, 2002, 141 min

Strašně krásný film o osamoceném a v jádru nešťastném podvodníkovi, který mě vážně dokáže rozesmát. Miluji tenhle typ filmu. DiCapria sice od Titaniku moc nemusím, ale tohle mu šlo, Hankse bych ani nepoznala, kdybych nevěděla, že je to on... Všechny skvělé nápady, úžasní herci - no, nezaslouží si to méně jak 5 hvězdiček :-). Spielberg prostě dokáže natočit skvělý film z čehokoli a s kýmkoli...(2.9.2007)

Pro publikum mívají příběhy podle "skutečných událostí" zvláštní půvab, nadplánovou auru. Steven obrátil svůj zrak zpět a natočil zvláštní žánrový hokus-pokus, jakoby ho začala bavit skládačka, se kterou si hrál jako malý kluk. Hanks obsazený proti typu a DiCaprio jako mistr převleků si spolu hrají na kočku a na myš, jen místo myšího kožíšku vidíme pilotní/lékařský stejnokroj a dokonalé herecké manýry. Ale každá kočka se své kořisti dočká...(25.4.2007)

Začnem od podlahy. Poznámky typu : "Tak toto nie je hodné veľkého režiséra Stevena Speilberga! " "Spielbergov najslabší kus! " a podobne, mi otvárajú nožík vo vrecku..... )) Film neposudzujem podľa toho, kto mal podľa svojich predpokladov ako zahrať a ako zrežírovať (vzhľadom na svoju minulosť vo filmárskej branži), ale podľa toho ako CELKOVO ten fim dopadol .... Takže ako dopadol celkovo ? Nadpriemerne. Vzhľadom na svoju dĺžku (141 min.) ani na chvíľu nenudil. Bola to zábava od začiatku do konca (s dramatickou plnkou typu rodinná kríza rodičov, či ťažký život vo francúzskom väzení, ktorý tu bol prezentovaný takmer ako beštiálny, tou najhoršou povesťou opradeny thajský žalár). Typy filmov, kde si zamilujete zápornú postavu, zvyknú mať u diváckej obce úspech. Tento bol podporený i kvalitne štandardnými (nie nijako nadpriemernými) hereckými výkonmi. Leonardo DiCaprio asi musel Spielbergovi bozkávať ruky, že mu dal šancu vymaniť sa zo škatuľky (ak nie škatule), do ktorej ho začali dávať takmer všetci po blokbusterovom Titanicu ... Spielberg sa prejavil ako dobrý kuchár, keď uvážlivo pracoval s ingredienciami dobrého scenára, dobrých hercov a dobrej kamery. Namixoval nám veľmi chutný guláš komédie, napätia a krimipríbehu .... Tak a teraz už len na záver : Dobrú chuť !(21.7.2005)

Není větších výtek a přesto, dojem vrcholně bezpohlavní. Vezmi ty nejhvězdnější herce, vtipnou podfukářskou story, pár extra emocí pár vtípků, podej to jednoduše a jako že inteligentní, jmenuj se Spielberg, máš film co se (skoro) každýmu zavděčí. Sterilní. A možná, jak Hanks tak DiCaprio už jsou přeci jen za léta okoukaní.(15.3.2017)

„Dve myši spadli do vedra so šľahačkou. Prvá to vzdala a utopila sa. Druhá plávala tak dlho, kým šľahačku nevyšľahala a nevyliezla von.“ Hravý a svieži Spielberg. Vážny, vtipný, vynaliezavý i smutný (a troška dlhý, v tej spoločnosti som sa cítil dobre, ale aj tak je 132 minút veľa), inšpirovaný bizarne skutočnými udalosťami, ktorým si Traja Velikáni (Spielberg, Hanks, DiCaprio) oddýchli od veľkých a vážnych projektov, ktoré mali v tej dobe rozpracované (ZACHRÁŇTE VOJAKA RYANA, STROSKOTANEC, NEWYORSKÉ GANGY). Výsledkom je pôvabný príbeh, plný šikovných prekvapení a príjemnej „dobovej“ atmosféry. Čerešničku na torte následne dotvára skvelý výkon starostlivého otca Christophera Walkena. Hoci tomu chýba vyložený "ťah na bránku" a príbeh pôsobí občas akosi... odťažito, vôbec by som sa nečudoval, keby tento film niekto miloval. Kino Považan 2003(1.11.2004)

• - Kresby v začiatočných filmových titulkoch sú hold americkému grafickému dizajnérovi Saulovi Bassovi. (Raccoon.city)

• - Skutečný Frank Abagnale Jr. je stejně vysoký jako jeho herecký představitel Leonardo DiCaprio. Oba mají na výšku shodně 183 cm. (CANNIBAL)

• - Když agent Carl Hanratthy (Tom Hanks) ukazuje v čase 00:49:44 pokojské v Tropicana motelu svůj služební průkaz od FBI, předkládá ho zadnou stranou. (Mrakinho)