Chyť mě, když to dokážeš

Catch Me If You Can

• Kanada

Catch Me If You Can

Chyť ma, ak to dokážeš

Drama / Krimi / Životopisný

USA / Kanada, 2002, 141 min

A je to tady zase; Spielberg, Spielberg, Spielberg, Steven, Štefan, Stýv... Z místních komentářů mám dojem, že se tu nehodnotí film, ale osobnost a momentální psychické rozpoložení Spielberga. Tak ho teda už konečně chyťte, když to dokážete! Já bych rád napsal, že jestli budu za rok touhle dobou bručet v lochu, tak jen proto, že jsem se zase jednou dokonale sžil s hlavním hrdinou. Ano, hrdinou. I přesto, že lhal, podváděl a kradl. Dělá to celý svět, tak proč se tím nepobavit? Skvělých je na tomhle filmu spousta věcí, ale kdybych měl vypíchnout jednu, která tomu všemu podle mě dodává tu správnou šťávu, tak bych dirigentskou tyčkou píchnul do hudby Johna Williamse. Jó, to byly časy, když se Spielbergův mančaft okatě nehnal do klína akademie...(16.3.2013)

Název filmu mě poměrně zmátl. Toto není věta, kterou bych obvykle trousil. Hoň mě, když to dokážeš - to jo, takhle škemrám co chvilku, v libovolné společnosti a na rozličných místech. Uhrovitý jůesácký pičusek může fascinovat či budit sympatie jen proto, že odrbával stát nebo buržoje. Pro dobro producentů nesáhl na kasičku babkám ze sirotčinců nebo fakanům nad hrobem, tak se klidně rozplyňte až na atomy. A nehrají v tom špatně, klucká.(11.8.2013)

DiCaprio je skvělý jako vždy, Tom Hanks podává svůj nadprůměrný standard a Christopher Walken v roli Frankova otce prostě září. Inteligentní film podle inteligentního scénáře, který sice neoplývá bombastickým výtvarným stylem a drží se kamerovými a scénickými kompozicemi spíše u země, ale přesto dokáže i současného diváka zaujmout. Film je natočený ve stylu doby, ve které se odehrává a stejně tak je v retro stylu i příjemná hudba Johna Williamse. Rozhodně stojí za shlédnutí. Dle mě dokonce lepší Spielbergův film, než přespříliš vychvalovené Minority Report.(17.1.2003)

"Catch Me If You Can..." Seběvědomost sama, Leonardo DiCaprio, si to štráduje letištní halou v doprovodu vychechtaných a na první pohled pitomých slečinek v modrém. Proč? Protože tenhle Frank je vychcanej jako mraky. Cestuje bez víza, falšuje všechno, co mu příjde pod ruku a hlavně si dělá ze života jeden velkej adrenalinovej nářez. Prostě moc.___ Tahle neuvěřitelná retro bomba, která vás při své explozi nepolije ohnivým jazykem, ale spíš vás zaboří do gauče s bizarním úsměvem na tváři, je spíš pro diváky úchyláky. Musíte být neustále na pozoru. "Obelstí Frank i mě?" ptá se divák každou minutou a doufá, že tomu tak nebude. Alespoň tomu tak nebylo u výkonu DiCapria, který Franka zahrál moc pěkně a dává tím pádem na srozuměnou, že ty Bravo plakáty, které si polepovaly uječený patnáctky po zdech, nebyly vyloženou blbostí. Pak přijde scéna, kdy Frank zuřivě rozhazuje svoje šeky v tiskařské firmě v zapadlém městečku ve Francii a vy (divácí!) jste na vrcholu blaha, protože jste se stali součástí něčeho mimořádnýho. Spileberg odletěl s E.T.- mimozemšťanem na dovču a zanechal tu po sobě svůj komediální hologram, který mám mnohem radši. Ha-Ha-Ha!!!(28.2.2009)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 7/10/// +Leonardo DiCaprio, námět, dialogy -doba ve které se děj odehrává/// Ano, retrostyl mě z počátku neoslovil a filmu jsem se nějaké dva roky vyhýbal. Potom jsem ho zhlédl a byl jsem překvapen, jak moc mě bavil. Vztah hlavní dvojice byl stylový a zajímavý. Vychytávky a způsob jednání hlavního hrdniny byly dechberoucí. Některé scény a dialogy ("Jsem váš nový učitel!" "Tak jak jsi podfoukl tu komisy?" byly úžasné. Včera jsem si film v televizi znovu připoměl a díky tomu, že člověk zapomíná jsem se opěptovně dobře bavil. Sice to není 5*, ale i přesto je to film, který se povedl a dokazuje, že někdy je zbytečné mít předsudky./// Celkem 77%///(23.2.2009)

• - Kresby v začiatočných filmových titulkoch sú hold americkému grafickému dizajnérovi Saulovi Bassovi. (Raccoon.city)

• - V sedemnástej minúte, keď Frankovi (Leonardo DiCaprio) daruje jeho otec (Christopher Walken) šekovú knižku, tak ho Frank objíme najprv z pravej strany, no po prestrihu sa objímajú z ľavej strany. Taktiež má Frankov otec sako zoblečené najprv z oboch pliec a po prestrihu len z jedného. (Mojo1968)

• - Frank Abagnale prodal filmová práva na zpracování svého příběhu roku 1980. V roce 1990 je koupil producent Michel Shane pro společnost Paramount Pictures a v roce 1997 je od něho koupil Barry Kemp pro společnost DreamWorks. (Terva)