Chyť mě, když to dokážeš

Catch Me If You Can

• Kanada

Catch Me If You Can

Chyť ma, ak to dokážeš

Drama / Krimi / Životopisný

USA / Kanada, 2002, 141 min

Steven Spielberg si u mě tímhle filmem výrazně vylepšil pověst - přesto ho nadále za génia nepovažuju... "Chyť mě, když to dokážeš" se mu ale nadmíru povedlo! Určitě je to především tou úžasnou atmosférou, která vás sama o sobě uchvátí - a to přitom jen obaluje chytrý scénář spolu s výbornými hereckými výkony...Slyšel jsem mnoho hlasů které tvrdí, že takhle odlehčené téma je pro "božského" Stevena plýtváním talentu a energie, a že by se měl věnovat tzv. vážným filmům. Po zhlédnutí příběhu Franka Abagnalea to cítím opačně - nadhled, šmrnc a určitá pohádkovost vyprávění protknutá mírně sentimentálním poselstvím - právě tady se Spielberg cítí jako doma.(29.6.2006)

"Váš syn předstíral, že je suplující kantor. Vykládal látku, zadával domácí úlohy." Pokusil jsem se přestrojit za popeláře, soukromého rolníka i za třetího náhradníka druhého zástupce topiče, ale vždy jsem byl okamžitě odhalen. Asi jsem měl hned zkusit štěstí s pilotem, JUDr.em či MUDr.em, ale na to měl koule jen Frank. Mě to s ním docela bavilo, i když podobné týpky raději natahuji na skřipci a za normálních okolností bych ho nadháněl do přátelské náruče agenta Hanrattyho.(29.10.2014)

Není větších výtek a přesto, dojem vrcholně bezpohlavní. Vezmi ty nejhvězdnější herce, vtipnou podfukářskou story, pár extra emocí pár vtípků, podej to jednoduše a jako že inteligentní, jmenuj se Spielberg, máš film co se (skoro) každýmu zavděčí. Sterilní. A možná, jak Hanks tak DiCaprio už jsou přeci jen za léta okoukaní.(15.3.2017)

Pravý Abagnale, o ktorom som si po filme naštudoval zopár informácií, mal okrem nepopierateľnej šikovnosti určite aj kopu šťastia. Predsa len od jeho podvodníckej kariéry sa dostať k legálnemu podnikaniu, ktoré z neho spravilo dnes už multimilionára, to sa každému nepodarí. A Spielbergovo Catch Me If You Can so skvelým DiCapriom, Hanksom a Christopherom Walkenom je naozaj dobre natočená krimi-komédia, pri ktorej sa zaručene pobavíte. Miernu podobnosť vidím aj vo Vlkovi z Wall Street (v hlavnej roli DiCaprio a osud podvodníka, ktorý sa z toho tiež vylízal pomerne lacno), len Vlk bol o poznateľnejší kus viac natočený pre dospelé publikum.(15.1.2017)

Docela obyčejný příběh o jednom neobyčejném podvodníčkovi, který to dotáhl tak daleko, že už to snad ani dál dotáhnout nemohl. Skoro si říkám, jestli takového filmu není škoda na sobotní odpoledne na Nově s reklamou a idiotským dabingem. Jo, je to škoda. Film je v originále a bez přestávek na čůrání daleko hutnější. Ale to dá rozum, když tu opět máme svatou trojic Spielberg, Hanks, Williams. Film je populárni také tím, že je životopisný. To každému učaruje, když se dozví, že podvodník jako Brno je vlastně tak hřejivě lidský. Odpusťte tu ironii, ale věřte, že v životě to jináč bývá. Zlo prohrává a dobro žije.(15.6.2011)

• - Frank na základě zfalšovaného záznamu z Harvardu složil advokátní zkoušky v Louisianě regulérně díky někdejší možnosti opakovat je stále znovu a znovu. Stačilo natrefit na příznivé složení otázek a poučit se ze svých minulých chyb. (mikiqex)

• - Frank Abagnale Jr. (Leonardo DiCaprio) používa vo filme auto Aston Martin DB5 z roku 1965 a ako pilot s ôsmimi letuškami letí na lietadle Checker Aerobus A12-W8 z roku 1974. (Raccoon.city)

• - Když agent Carl Hanratthy (Tom Hanks) ukazuje v čase 00:49:44 pokojské v Tropicana motelu svůj služební průkaz od FBI, předkládá ho zadnou stranou. (Mrakinho)