Reklama

Reklama

Chyť mě, když to dokážeš

  • USA Catch Me If You Can (více)
Trailer 1
USA / Kanada, 2002, 141 min

Předloha:

Frank W. Abagnale Jr. (kniha), Stan Redding (kniha)

Scénář:

Jeff Nathanson

Hudba:

John Williams

Hrají:

Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken, Martin Sheen, Nathalie Baye, Amy Adams, James Brolin, Brian Howe, Frank John Hughes, Steve Eastin (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Když bylo Franku Abagnaleovi 16 let, žil se svým otcem a matkou v New Yorku, ale finanční problémy otce donutily rodinu opustit jejich krásný dům a přestěhovat se do malého bytu. Matka navíc udržovala milostný poměr s kamarádem svého muže a vše nakonec vyústilo v rozvod. Když se měl Frank rozhodnout, se kterým rodičem bude žít, raději od rodičů utekl. Frank od svého otce dostal k narozeninám běžný účet v bance a vlastní šekovou knížku, takže když mu došly peníze, naučil se šeky falšovat. Jak se Frank protloukal životem, odkoukal, že pokud by byl pilotem aerolinek, působil by na lidi důvěryhodněji. Pořídí si tedy uniformu a začne se vydávat za pilota. Frank i nadále pokračuje ve falšování šeků a díky tomu má brzy poměrně dost peněz. Začne dokonce falšovat šeky letecké společnosti a postupně ukradne několik milionů dolarů. Frank neustále píše svému otci dopisy a přiznává se k tomu, že je z něj pilot, ale už nepřizná to, že je jen falešným pilotem. Frankovy podvody se ale samozřejmě brzy provalí a začne po něm pátrat FBI, kterou zastupuje agent Carl Hanratty, který se specializuje na bankovní podvody. Díky Carlovu usilovnému pátrání se s Frankem setká v jednom hotelu v Kalifornii, ale Frank Carlovi namluví, že je z rozvědky a že podvodníka dopadl on. Carlovi dojde až příliš pozdě, že byl oklamán. Dvojice spolu mluví znovu až na Vánoce, kdy Frank Carlovi zavolá. Carlovi díky tomuto hovoru dojde, že je Frank úplně sám. Carl se navíc náhodou dozví, že Frank používá jména postav z komiksů, takže se dovtípí, že je Frank mladistvý a že je z New Yorku, což mu Frank napověděl během jejich hovoru. Carl díky těmto informacím zjistí Frankovu skutečnou totožnost. Frank mezitím přešel z předstírání pilota na lékaře. Frank si zfalšoval lékařský diplom a nastoupil do nemocnice jako noční ambulantní lékař. V nemocnici se zamiluje do Brendy a rozhodne se s ní zasnoubit. Aby udělal dojem na Brendiny rodiče, udělá ze sebe kromě lékaře i právníka, a dokonce v Louisianě složí právnické zkoušky. Frank a Carl spolu opět mluví na Vánoce a Frank řekne Carlovi, že se zasnoubil a že na podvody kašle, takže prosí Carla o to, aby ho nechal být. Což samozřejmě Carl neudělá. Tato informace a další stopy pomohly Carlovi zjistit, kde se Frank nachází, a Carl dokonce dorazil i na Frankův zásnubní večírek. Frank si Carla všiml včas, takže utekl a před svým odchodem řekl Brendě pravdu o tom, kdo je a co dělá. Frank poprosil Brendu, aby utekla s ním, ale ona mu zlomila srdce, když se rozhodla pomoct FBI s jeho dopadením. Frank pak v přestrojení za pilota utekl z USA a přesunul se do Evropy, kde pokračoval v padělání šeků, čímž na sebe opět upoutal Carlovu pozornost. Carl požaduje, aby ho šéf poslal do Evropy, ale to mu není povoleno. Carl tedy odnese jeden z padělaných šeků odborníkům v USA a ti mu prozradí, že takové šeky se dají vytisknout jen na několika strojích v Evropě, jeden z nich je i ve Francii, odkud pochází Frankova matka... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (1 073)

Cival 

všechny recenze uživatele

Příjemná oddychová komedie natočená ve svěžím retrostylu. Spielberg má jako obvykle skvěle promyšlený každý detail, Kaminski dokázal vykouzlit věrohodnou atmosféru. Celou dobu jsem se nemohl zbavit dojmu, že se dívám na nějaký pěkný comix o 60.letech. Jen tomu chybí pořádné emoce a výraznější kompozice Johna Williamse. ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Spielberg tentokrát překvapivě nevsadil na svoje oblíbený "zbraně" (citový vydírání, haranty, potoky slz, apod.), kterejma útočí na city labilnějších diváků, a zřejmě natočil svůj nejlepší film. Nebo teda aspoň nejlepší film, kterej jsem od něho viděl. Je to první Spielbergův film, kterýmu dávám 4 hvězdičky. Troufám si teda říct, že v rukou nějakýho jinýho režiséra, kterej by to pojal spíš jako drama, z toho mohlo vzniknout ještě něco lepšího. Spielberg si prostě neodpustil nějaký ty svoje sentimentální píčoviny (jsem strašně smutnej, protože jsou vánoce a já jsem sám) nebo pokusy nacpat tam neškodnej humor vhodnej spíš do komedií, co se vysílaj v neděli odpoledne na Primě (červenej svetr v pračce s bílym prádlem), ale je tam toho snesitelný množství. Neni to žádnej zázrak, ale na Spielberga fakt slušný. To bych se možná moh zkusit kouknout i na Mnichov... ()

Reklama

monolog 

všechny recenze uživatele

Co si vybrat? Kriminálka, komedie, drama. Od všeho to má kousek a od ničeho dost. Film sice nemá nějaká výraznější hluchá místa, ale to jen proto, že je svým způsobem hluchej celej. Nikde mě nezaujal ani nenadchl, nikdy se mi nic nijak extrémně nelíbilo. Drahý filmařský tým (herci, režisér, hudbař, scénárista) musí za svůj plat odvézt kvalitní řemeslo a nic jinýho toto není. Řemeslo, kvalitní, ale vyšumělé. Odnikud na mě nedýchla atmosféra komediálních kriminálek třeba s Newmanem a Redfordem, nikdy jsem se ani neuchechtl, nikdy jsem si neřekl: "Kčertu, to je ale dobře vymyšlený!" Tenhle film neurazí, DiCaprio ukazuje, že není jen manekýn a Hanks už jako obvykle brumlá velice přesvědčivě. Jenže to je všechno. Nic, co by si člověk opravdu zapamatoval. ()

Spiker01 

všechny recenze uživatele

Spielbergo-Dicaprio-Hanks-Williams. Může být snad lepší čtveřice? V Hollywoodu bychom jen těžko pohledali sehranější tým. Leo a Tom umí zahrát takřka cokoliv, takže jejich obsazení bylo prakticky sázka na jistotu a dala tak vzniknout legendárnímu snímku, který dokáže zaujmout snad každého filmového fanouška. PS : Amy Adams je tady neskutečně sexy a to jí dneska moc nemusim...100% ()

Arachneuss 

všechny recenze uživatele

Vtipný a zároveň smutný příběh o skutečných lidech a problémech. DiCaprio se po tomto filmu vymanil z "Titanicového nanuka" a vstoupil do světa seriózních rolí. Hanks jako vždy bravurní, co jiného se dá také očekávat. Walken jako starostlyvý a přemoudřelý otec, jenž syna miluje a je pro něj ochoten udělat vše, mi velmi imponoval. Změny identit a různé hrdinovy druhy "ochcávání" každého v okolí mne dostaly na kolena a tam jsem po zbytek filmu, až do milého a nečekaného konce zůstal přikován k sedačce. ()

Galerie (140)

Zajímavosti (72)

  • Skutočná identita hlavného vyšetrovateľa FBI Carla Hanrattyho (Tom Hanks) bola odhalená až po jeho smrti v roku 2005. Išlo o agenta menom Joe She, ktorý sa zúčastnil aj na vyšetrovaní vraždy Johna F. Kennedyho. (Raccoon.city)
  • FBI agent stíhající Franka se ve skutečnosti jmenoval Joe Shea. V knize ho Abagnale pojmenoval Sean O´Reilly, aby detektiva nekompromitoval, neboť ten byl v té době stále pracovníkem FBI. (don corleone)

Související novinky

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Steven Spielberg se rozhodně nefláká. Loni vytasil novinářské drama Akta Pentagon, letos dorazila jeho sci-fi Ready Player One a příští rok se pochlubí Indiana Jonesem 5. Co režisérská legenda chystá… (více)

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

24.04.2014

Steven Spielberg stále neví, jaký bude jeho příští film. Před několika dny začal kroužit kolem historického dramatu The Kidnapping of Edgardo Mortara, teď ale jeho pozornost zaujal thriller z období… (více)

Reklama

Reklama