Chyť mě, když to dokážeš

Catch Me If You Can

• Kanada

Catch Me If You Can

Chyť ma, ak to dokážeš

Drama / Krimi / Životopisný

USA / Kanada, 2002, 141 min

Steven Spielberg si u mě tímhle filmem výrazně vylepšil pověst - přesto ho nadále za génia nepovažuju... "Chyť mě, když to dokážeš" se mu ale nadmíru povedlo! Určitě je to především tou úžasnou atmosférou, která vás sama o sobě uchvátí - a to přitom jen obaluje chytrý scénář spolu s výbornými hereckými výkony...Slyšel jsem mnoho hlasů které tvrdí, že takhle odlehčené téma je pro "božského" Stevena plýtváním talentu a energie, a že by se měl věnovat tzv. vážným filmům. Po zhlédnutí příběhu Franka Abagnalea to cítím opačně - nadhled, šmrnc a určitá pohádkovost vyprávění protknutá mírně sentimentálním poselstvím - právě tady se Spielberg cítí jako doma.(29.6.2006)

Soundtrack John Williams: 1. Catch Me If You Can ,2. The Float ,3. Come Fly With Me - Frank Sinatra ,4. Recollections (The Father's Theme) ,5. The Airport Scene ,6. The Girl From Ipanema -Stan Getz & Joao Gilberto feat. Antonio Carlos Jobim ,7. Learning The Ropes ,8. Father And Son ,9. Embraceable You - Judy Garland ,10. The Flash Comics Clue ,11. Deadheading ,12. The Christmas Song - Nat King Cole ,13. A Broken Home ,14. Doctor, Lawyer, Lutheran ,15. The Look Of Love - Dusty Springfield ,16. Catch Me If You Can (Reprise and End Credits) ,(11.5.2011)

8 / 10 Úžas nad faktom, že Frank W. Abagnale toto všetko, alebo aspoň niečo podobné, skutočne dokázal, prehlušuje všetky výčitky na adresu tohoto filmu. Neviem ako vás, ale mňa vždy brali životné osudy podobných 'kriminálnych' živlov, ktoré si dokázali získať sympatie divákov aj napriek tomu, že stoja na opačnej strane zákona, a ktorý sa vedia vynájsť v každej situácií. Leo si svoju úlohu skutočne vychutnáva, večne mrzutý policajt Hanks je skvelý a Walken ako krachujúci podnikateľ nestrácajúci svoju hrdosť je kapitolou samou o sebe. Ďalší dôležitý prvok filmu je Spielberg a jeho vynikajúca réžia. Celkom nesúhlasím s názorom, že je to plytvanie 'spielbergovčinou', práve naopak, je to návrat k tomu žánru, ktorý je Stevovi tak blízky, k žánru, ktorý pobaví celú rodinu a hlavne deti (prečítajte si jednu z jeho biografí, tam to budete mať čierne na bielom). Takže rada na záver, odmyslite si, že to je od Spielberga, a bavte sa. A keď vám to fakt nedá, možte si hneď potom pozrieť Schindlerov zoznam, či Purpurovú farbu. Ach jo, kto umí, ten umí...(21.2.2005)

Příjemná rodinná komedie od Pana režiséra Stevena Spielberga nepostrádá nic, co by měla správná rodinná komedie mít. Inteligentní humor, který chápe jak mladší tak i starší divák, inteligentní příběh, skvělé herce a perfektní výpravu. Jen ta hudba, ta hudba pane Williams, ta tedy nic moc. Příběh Franka W. Abagnala je vyplněn sérií událostí, které pobaví a donutí diváka nechápavě kroutit hlavou, jak se z toho opět mladíček Frank dokázal vylízat. Leo DiCaprio předvádí svůj druhý nejlepší výkon (po Letci) a ostatní předvádějí svůj vysoký standard. Navíc je zde k vidění spousta krásných slečen, což potěší. Film je jako stvořený pro dlouhé zimní večery, kdy potřebujete pozvednout náladu, a to Catch Me If You Can splňuje.(31.10.2006)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 7/10/// +Leonardo DiCaprio, námět, dialogy -doba ve které se děj odehrává/// Ano, retrostyl mě z počátku neoslovil a filmu jsem se nějaké dva roky vyhýbal. Potom jsem ho zhlédl a byl jsem překvapen, jak moc mě bavil. Vztah hlavní dvojice byl stylový a zajímavý. Vychytávky a způsob jednání hlavního hrdniny byly dechberoucí. Některé scény a dialogy ("Jsem váš nový učitel!" "Tak jak jsi podfoukl tu komisy?" byly úžasné. Včera jsem si film v televizi znovu připoměl a díky tomu, že člověk zapomíná jsem se opěptovně dobře bavil. Sice to není 5*, ale i přesto je to film, který se povedl a dokazuje, že někdy je zbytečné mít předsudky./// Celkem 77%///(23.2.2009)