Chyť mě, když to dokážeš

Catch Me If You Can

• Kanada

Catch Me If You Can

Chyť ma, ak to dokážeš

Drama / Krimi / Životopisný

USA / Kanada, 2002, 141 min

Naprostá bomba. Bezchybný snímek, který je nejen komedií, ale i příjemnou exkurzí do života podvodníka. Vše je úžasně stylizované do retra (období 50-60. let) nepřekonatelná a herecké výkony boží. Steven Spielberg připravil vyvážený a vtipný filmy, v kterém je Leonardo DiCaprio překvapivě velmi sympatický. Nemohu najít jedinou chybu ve snímku, který splňuje naprosto všechno co by měl. Spokojenost maximální a nekonečná.(5.6.2004)

Dávám plné hodnocení, protože jde hned o čtyři výborné filmy v jednom. :=) * Skvělá zábava (je to značeno jako komedie), * napětí od začátku do konce (drama), * geniálního zločince chytají, ale jde to ztěžka (krimi), * tolik zážitků jako Frank já nebudu mít ani za 10 životů (dobrodružný). Pátá hvězdička * je samozřejmě za DiCapria. Trailer: http://www.csfd.cz/film/8630-chyt-me-kdyz-to-dokazes-catch-me-if-you-can/videa/(2.1.2009)

Retrofilm o geniálním mladistvém podvodníkovi slibuje rozvernou krimikomedii á la 60. léta. To by se ho ale nesměl chopit Spielberg a zatlačit slibný námět do kouta vážnosti, klišé a pathosu. Já vám nevím, ale s každým dalším filmem S. S. ve mně sílí podezření, že si z nás ten člověk jednoduše dělá srandu. Naláká nás na pestrobarevný a hezky opentlený balíček, který koupíme, otevřeme a zjistíme, že je víceméně prázdný. Spielberg pak počítá utržené dolary, spokojeně si mne ruce a říká "Ha ha, zase naletěli..." ;-) Ale abych nebyl nespravedlivý - herci jsou bez výjimky výteční, stylové titulky a hudební motiv á la Henry Mancini mě taky potěšily. A scéna prvního setkání Hankse s DiCapriem v hotelovém pokoji je jednou z několika dokonalých. 60%(20.8.2004)

Ryze oddechová, ale navýsost příjemná a scénáristicky i režijně pečlivě ošetřená retrokomedie o polepšení jednoho vykutáleného podvodníčka. Po celou dobu si udržuje tempo a prakticky nemá slabé místo. Svěží dílko založené na dobře vypointovaných komických situacích a charisma hereckého trojlístku DiCapria, Hankse a Walkena. Frankovi jsem jeho kouzlo osobnosti upřímně záviděl...Americký mladší bratříček našeho snímku Vrchní prchni. Jedna z těch vzácných komedií, které dokáží oslovit většinu diváků, aniž by se nutně podbízely lacinými vtípky. Celkový dojem 90 %.(24.1.2008)

"Catch Me If You Can..." Seběvědomost sama, Leonardo DiCaprio, si to štráduje letištní halou v doprovodu vychechtaných a na první pohled pitomých slečinek v modrém. Proč? Protože tenhle Frank je vychcanej jako mraky. Cestuje bez víza, falšuje všechno, co mu příjde pod ruku a hlavně si dělá ze života jeden velkej adrenalinovej nářez. Prostě moc.___ Tahle neuvěřitelná retro bomba, která vás při své explozi nepolije ohnivým jazykem, ale spíš vás zaboří do gauče s bizarním úsměvem na tváři, je spíš pro diváky úchyláky. Musíte být neustále na pozoru. "Obelstí Frank i mě?" ptá se divák každou minutou a doufá, že tomu tak nebude. Alespoň tomu tak nebylo u výkonu DiCapria, který Franka zahrál moc pěkně a dává tím pádem na srozuměnou, že ty Bravo plakáty, které si polepovaly uječený patnáctky po zdech, nebyly vyloženou blbostí. Pak přijde scéna, kdy Frank zuřivě rozhazuje svoje šeky v tiskařské firmě v zapadlém městečku ve Francii a vy (divácí!) jste na vrcholu blaha, protože jste se stali součástí něčeho mimořádnýho. Spileberg odletěl s E.T.- mimozemšťanem na dovču a zanechal tu po sobě svůj komediální hologram, který mám mnohem radši. Ha-Ha-Ha!!!(28.2.2009)

• - Skutečný Frank Abagnale Jr. je stejně vysoký jako jeho herecký představitel Leonardo DiCaprio. Oba mají na výšku shodně 183 cm. (CANNIBAL)

• - Skutočná identita hlavného vyšetrovateľa FBI Carla Hanrattyho (Tom Hanks) bola odhalená až po jeho smrti v roku 2005. Išlo o agenta menom Joe She, ktorý sa zúčastnil aj na vyšetrovaní vraždy Johna F. Kennedyho. (Raccoon.city)

• - FBI agent, který chytal Franka se jmenoval ve skutečnosti Joe Shea. V knize ho Abagnale pojmenoval jako Sean O´Reilly, aby skutečného detektiva nekompromitoval. Byl v té době stále u FBI. (don corleone)