Chyť mě, když to dokážeš

Catch Me If You Can

• Kanada

Catch Me If You Can

Chyť ma, ak to dokážeš

Drama / Krimi / Životopisný

USA / Kanada, 2002, 141 min

Předloha:

Frank Abagnale Jr. (kniha), Stan Redding (kniha)

Jeff Nathanson

John Williams

Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken, Martin Sheen, Nathalie Baye, Amy Adams, James Brolin, Brian Howe, Frank John Hughes, Steve Eastin, Chris Ellis, John Finn, Jennifer Garner, Nancy Lenehan, Ellen Pompeo, Elizabeth Banks, Guy Thauvette, Candice Azzara, Kaitlin Doubleday, Thomas Kopache, Margaret Travolta, Jimmie F. Skaggs, Alex Hyde-White, Lilyan Chauvin, James Morrison, Robert Symonds, Robert Curtis Brown, Steve Witting, Wendy Worthington, Brian Goodman, Sarah Lancaster, Ritchie Montgomery, Jim Antonio, Shane Edelman, Morgan Rusler, Dave Hager, Kyle Davis, Jaime Ray Newman, Amy Acker, Robert Peters, James DuMont, Sarah Rush, Malachi Throne, Alfred Dennis, Stephen Dunham, Brandon Keener, Jasmine Jessica Anthony, Jeremy Howard, Jack Knight, Jamie Anderson, Kam Heskin, Gerald R. Molen, Jessica Collins, Frank Abagnale Jr., Roger Léger, Jean-François Blanchard, Alex Bisping, Ashley Cohen, Kelly Cohen, Steven Meizler, Kitty Carlisle, Nicole Andrews, Honor Blackman (a.z.), Jillian Clare, Brian Reed Garvin, Jesse Heiman, Beverly Lynne, Andy Signore, Nick Zano, Jonathan Brent, Jan Munroe, Robert Ruth

Michael Kahn

Scénografie:

Jeannine Oppewall

Kostýmy:

Mary Zophres

Steven Spielberg si u mě tímhle filmem výrazně vylepšil pověst - přesto ho nadále za génia nepovažuju... "Chyť mě, když to dokážeš" se mu ale nadmíru povedlo! Určitě je to především tou úžasnou atmosférou, která vás sama o sobě uchvátí - a to přitom jen obaluje chytrý scénář spolu s výbornými hereckými výkony...Slyšel jsem mnoho hlasů které tvrdí, že takhle odlehčené téma je pro "božského" Stevena plýtváním talentu a energie, a že by se měl věnovat tzv. vážným filmům. Po zhlédnutí příběhu Franka Abagnalea to cítím opačně - nadhled, šmrnc a určitá pohádkovost vyprávění protknutá mírně sentimentálním poselstvím - právě tady se Spielberg cítí jako doma.(29.6.2006)

Skvele zvladnuty snimek, ve kterem zejmena prekvapil DiCaprio, ketry ukazal ze je opravdu talentovany herec a ne jen hezky vyhlizejici postavicka. Tom Hanks si udrzuje svuj standart, vyzdvihnut by mel byt ale vykon Christopher Walkena. Slusne tempo sice na konci trochu polevuje a na chvili mozna i zanudi, konec je ale dobre zvladnuty a clovek ma po shlednuti tohoto "zivotopisu" dobry pocit.(4.9.2003)

Docela obyčejný příběh o jednom neobyčejném podvodníčkovi, který to dotáhl tak daleko, že už to snad ani dál dotáhnout nemohl. Skoro si říkám, jestli takového filmu není škoda na sobotní odpoledne na Nově s reklamou a idiotským dabingem. Jo, je to škoda. Film je v originále a bez přestávek na čůrání daleko hutnější. Ale to dá rozum, když tu opět máme svatou trojic Spielberg, Hanks, Williams. Film je populárni také tím, že je životopisný. To každému učaruje, když se dozví, že podvodník jako Brno je vlastně tak hřejivě lidský. Odpusťte tu ironii, ale věřte, že v životě to jináč bývá. Zlo prohrává a dobro žije.(15.6.2011)

Jo, tohle jo! Silný příběh, který pěkně odsýpá, navíc podle skutečnosti. Sonda do duše mladíka, který prochází rozvodem svých rodičů. Vykořeněný, bez zázemí, dobře vypadající, velmi inteligentní. Přidrzlý pohotový Leo mne neskutečně bavil, stejně jako Tomík, jak si ho pomalu zpracovával. Zajímavý vztah, který mezi oběma hlavními aktéry pomalu vzniká. Palec nahoru.(21.2.2014)

Je pravdou, že Catch Me If You Can nepatří mezi Spielbergovy nijak signifikantní filmy, ale to ještě neznamená zklamání, nebo dokonce nudu. Já jsem byl naopak unešen jakousi "minimalistickou působivostí", kdy na mě nečekala žádná divácká bomba, vykonstruovaný tah na diváka, či patetický výlev, ale naopak film dokázal neustále překvapovat svými chytrými, vtipnými a hlavně neskutečně poutavými momenty. 141 minut na propracovaném scenáristickém podkladu v bezchybném režisérském podání a s vskutku provtřídními hereckými výkony hlavních tří protagonistů uteče jak voda... Nemám potřebu vstát a tleskat na celé kolo, Spielberg ve mě tentokrát vzbudil vnitřní, ale o to silnější obdiv. 10/10(16.11.2008)

• - Když si Frank zkouší oblek podle vzoru Jamese Bonda, oslovuje ho krejčí pane Flemingu - autor Jamese Bonda. (don corleone)

• - Sídlo spoločnosti Pan Am, zobrazené vo filme, je v skutočnosti sídlom poisťovacej spoločnosti MetLife. (Real Tom Hardy)

• - Leonardo DiCaprio na začátku filmu ztvárnil Franka v jeho 16 letech, v době natáčení však herci bylo již 28 let. (vyfuk)