Chyť mě, když to dokážeš

Catch Me If You Can

• Kanada

Catch Me If You Can

Chyť ma, ak to dokážeš

Drama / Krimi / Životopisný

USA / Kanada, 2002, 141 min

Strašně krásný film o osamoceném a v jádru nešťastném podvodníkovi, který mě vážně dokáže rozesmát. Miluji tenhle typ filmu. DiCapria sice od Titaniku moc nemusím, ale tohle mu šlo, Hankse bych ani nepoznala, kdybych nevěděla, že je to on... Všechny skvělé nápady, úžasní herci - no, nezaslouží si to méně jak 5 hvězdiček :-). Spielberg prostě dokáže natočit skvělý film z čehokoli a s kýmkoli...(2.9.2007)

"Catch Me If You Can..." Seběvědomost sama, Leonardo DiCaprio, si to štráduje letištní halou v doprovodu vychechtaných a na první pohled pitomých slečinek v modrém. Proč? Protože tenhle Frank je vychcanej jako mraky. Cestuje bez víza, falšuje všechno, co mu příjde pod ruku a hlavně si dělá ze života jeden velkej adrenalinovej nářez. Prostě moc.___ Tahle neuvěřitelná retro bomba, která vás při své explozi nepolije ohnivým jazykem, ale spíš vás zaboří do gauče s bizarním úsměvem na tváři, je spíš pro diváky úchyláky. Musíte být neustále na pozoru. "Obelstí Frank i mě?" ptá se divák každou minutou a doufá, že tomu tak nebude. Alespoň tomu tak nebylo u výkonu DiCapria, který Franka zahrál moc pěkně a dává tím pádem na srozuměnou, že ty Bravo plakáty, které si polepovaly uječený patnáctky po zdech, nebyly vyloženou blbostí. Pak přijde scéna, kdy Frank zuřivě rozhazuje svoje šeky v tiskařské firmě v zapadlém městečku ve Francii a vy (divácí!) jste na vrcholu blaha, protože jste se stali součástí něčeho mimořádnýho. Spileberg odletěl s E.T.- mimozemšťanem na dovču a zanechal tu po sobě svůj komediální hologram, který mám mnohem radši. Ha-Ha-Ha!!!(28.2.2009)

„Dve myši spadli do vedra so šľahačkou. Prvá to vzdala a utopila sa. Druhá plávala tak dlho, kým šľahačku nevyšľahala a nevyliezla von.“ Hravý a svieži Spielberg. Vážny, vtipný, vynaliezavý i smutný (a troška dlhý, v tej spoločnosti som sa cítil dobre, ale aj tak je 132 minút veľa), inšpirovaný bizarne skutočnými udalosťami, ktorým si Traja Velikáni (Spielberg, Hanks, DiCaprio) oddýchli od veľkých a vážnych projektov, ktoré mali v tej dobe rozpracované (ZACHRÁŇTE VOJAKA RYANA, STROSKOTANEC, NEWYORSKÉ GANGY). Výsledkom je pôvabný príbeh, plný šikovných prekvapení a príjemnej „dobovej“ atmosféry. Čerešničku na torte následne dotvára skvelý výkon starostlivého otca Christophera Walkena. Hoci tomu chýba vyložený "ťah na bránku" a príbeh pôsobí občas akosi... odťažito, vôbec by som sa nečudoval, keby tento film niekto miloval. Kino Považan 2003(1.11.2004)

Docela obyčejný příběh o jednom neobyčejném podvodníčkovi, který to dotáhl tak daleko, že už to snad ani dál dotáhnout nemohl. Skoro si říkám, jestli takového filmu není škoda na sobotní odpoledne na Nově s reklamou a idiotským dabingem. Jo, je to škoda. Film je v originále a bez přestávek na čůrání daleko hutnější. Ale to dá rozum, když tu opět máme svatou trojic Spielberg, Hanks, Williams. Film je populárni také tím, že je životopisný. To každému učaruje, když se dozví, že podvodník jako Brno je vlastně tak hřejivě lidský. Odpusťte tu ironii, ale věřte, že v životě to jináč bývá. Zlo prohrává a dobro žije.(15.6.2011)

Nemohu si pomoci, ale ze Spielbergovi tvorby je pro mne tento snímek zkrátka vrchol jeho režisérského umu. Herecká elita Hollywoodu rozehrává dramatickou honičku nejvychytralejšího padělatele všech dob za naprosto dokonalého hudebního doprovodu dokazujícím, že v jednoduchosti je krása. Člověk jen s vykulenýma očima může žasnout nad mladickou troufalostí charismatického DiCapria a paradoxně mu drží palce při každém jeho dalším kroku za nelegálním bohatstvím. Vrchol oddechových filmů, který nejen svou tématikou už z principu musí zaujmout každého. Jen mi je líto letadýlek. Nejlepší soundtrack z filmu 100%(30.4.2012)

• - Leonardo DiCaprio ve filmu vymění 100 kostýmů. (Kulmon)

• - V scéne, kde je Frank (Leonardo DiCaprio) zavolaný na ambulanciu, mu sestrička podá vatu na vyčistenie rany, ktorá mu v nasledujúcich záberoch striedavo mizne a opäť sa objavuje v ruke. (belinko)

• - Vo filme Frank Abagnale senior (Christopher Walken) otvára na 16. narodeniny svojho syna bežný účet so sumou 50 amerických dolárov. V skutočnosti išlo o sumu 200 dolárov u Westchester v pobočke Chase Manhattan Bank, ktoré Frank junior (Leonardo DiCaprio) nikdy nepoužil. Film sa so skutočnosťou rozchádza aj pri Frankovom stretnutí s agentom FBI. Kým v snímke ho Carl Hanratty (Tom Hanks) zatýka v hotelovej izbe, v reáli ho prvýkrát videl až po zatknutí. Takisto sa Frank senior v skutočnosti stal poštovým úradníkom, už keď mal jeho syn 14 rokov. (Raccoon.city)