Chyť mě, když to dokážeš

Catch Me If You Can

• Kanada

Catch Me If You Can

Chyť ma, ak to dokážeš

Drama / Krimi / Životopisný

USA / Kanada, 2002, 141 min

„Dve myši spadli do vedra so šľahačkou. Prvá to vzdala a utopila sa. Druhá plávala tak dlho, kým šľahačku nevyšľahala a nevyliezla von.“ Hravý a svieži Spielberg. Vážny, vtipný, vynaliezavý i smutný (a troška dlhý, v tej spoločnosti som sa cítil dobre, ale aj tak je 132 minút veľa), inšpirovaný bizarne skutočnými udalosťami, ktorým si Traja Velikáni (Spielberg, Hanks, DiCaprio) oddýchli od veľkých a vážnych projektov, ktoré mali v tej dobe rozpracované (ZACHRÁŇTE VOJAKA RYANA, STROSKOTANEC, NEWYORSKÉ GANGY). Výsledkom je pôvabný príbeh, plný šikovných prekvapení a príjemnej „dobovej“ atmosféry. Čerešničku na torte následne dotvára skvelý výkon starostlivého otca Christophera Walkena. Hoci tomu chýba vyložený "ťah na bránku" a príbeh pôsobí občas akosi... odťažito, vôbec by som sa nečudoval, keby tento film niekto miloval. Kino Považan 2003(1.11.2004)

Není větších výtek a přesto, dojem vrcholně bezpohlavní. Vezmi ty nejhvězdnější herce, vtipnou podfukářskou story, pár extra emocí pár vtípků, podej to jednoduše a jako že inteligentní, jmenuj se Spielberg, máš film co se (skoro) každýmu zavděčí. Sterilní. A možná, jak Hanks tak DiCaprio už jsou přeci jen za léta okoukaní.(15.3.2017)

rozpocet $52 million trzby celosvetovo $351,112,395(4.11.2006)

Hvězdné obsazení v RetrostyleComedy story, to vše pod Spielbergovým vedením. Prostředí, kostýmy i hudba, vše výborně autentické. Film je dlouhý přes dvě hodiny, ale přesto se nebudete nudit . 80 %(18.2.2009)

Příjemná retro hříčka Stevena Spielberga není vůbec špatným filmem. Samotný příběh má našlápnuto na zajímavý děj a zvučná jména jsou jen ku prospěchu věci. Tvůrci se však vzdávají vyššího pohledu na věc a místo zajímavého vývoje charakterů jednotlivých hrdinů a sond do jejich duší nám předkládají jen povrchní studii a sledují jednotlivé epizody ze života Franka Abagnaleho jen z nadhledu. Samotné vyvrcholení filmu, které mělo být překvapivým dovětkem a zároveň vzkazem, že i legálně se dá vydělávat veliké množství peněz, je bohužel zbytečně zaplácáno a vyjde tak vniveč. Ono je tam vůbec dost scén, jejichž vystřižení by bylo jen ku prospěchu věci, neboť působí docela rušivě a hlavně zbytečně, ponechání však nijak zásadně nebrzdí příběh... Celkově je film horší než kniha, jejíž dovětek byl o poznání temnější a dobrodružnější. Frankovo dlouholeté věznění v malé cele by mělo mít i uvnitř filmu své místo, protože se stalo velikou epizodou v jeho životě, a právě ono mu pomohlo přehodnotit svůj dosavadní život. V zásadě se však Spielbergovi povedlo natočit hravou vtipnou komedii, která nijak zásadně nedrhne, ale ani naplno nevyužívá svůj vnitřní potenciál... 70%(14.5.2006)

• - Vo filme je uvedené, že Frank Abagnale (Leonardo DiCaprio) ukradol 4 milióny amerických dolárov, no v skutočnosti to bolo 2 a pol milióna. (Raccoon.city)

• - Spoiler: Po dopadení Abagnala Jr. ve Francii následovalo 6 měsíců ve věznici v Perpignanu, poté byl Frank deportovan do švédské věznice v Malmö, kde si odsedel 1 rok a až poté byl vydán do Spojenych států, kde mu hrozilo 12 let za podvody atd. Fakt, že byl vězněn ve Švédsku, není ve filmu uveden. Ve filmu je Abagnale (Leonardo DiCaprio) deportovan z Francie přímo do Ameriky. (bohhous22)

• - Když si ve filmu Frank vybírá osm letušek, oslovuje herečky jejich skutečnými jmény. (Kulmon)