Lékořicová Pizza (2021)

(36/2022) / Tak tu sme si vôbec nesadli. Nesúrodý, chaoticky servírovaný príbeh s množstvom bizarných postavičiek, nič som si nedokázal z tohto odniesť. Soundtrack je ale fajn a je to krásne farebné slnečné. Neviem úplne pre koho je film určený, komu to pán PTA točil ale asi hlavne pre seba. (4/10)

Nejhorší člověk na světě (2021)

(35/2022) / Parádny škandinávsky počin pri ktorom sa dá oddýchnuť a zabaviť (hlavne prvá polovica) a zároveň aj zamyslieť nad ťažkými témami (tá druhá). Množstvo situácii a emócií je ohromné, tým viac s akou ľahkosťou sa ich podarilo sfilmovať. Film je to zložitý no veľmi príjemný a ľahko sledovateľný. Plný počet si zaslúži aj preto ako aj všetko ostatné fungovalo, hudba, pekný obraz a výborný, prirodzený herci. Joachim Trier natočil asi svoj zatiaľ najlepší film. Nominácia na najlepší cudzojazyčný film je tá pomyselná čerešnička na torte. (9/10)

Drive My Car (2021)

(34/2022) / Ťažkotonážna japonská, veľmi, veľmi pomalá dráma. Výnimočná tým, ako detailne sledujeme hlavnú postavu, rozoberáme jej emócie a trápenie. Cez to všetko si film ku mne nenašiel cestu a jediná emócia ktorú som vnímal bol taký zvláštny chlad ktorým na mňa celé tri hodiny pôsobil. Uznávam aj kvalitu kamery, všetko je úžasne nasvietené a natočené. Som zvedavý ako film bude bodovať na tohtoročných Oscaroch, úspech Parazita sa ale predpokladám nezopakuje. (6/10)

Paralelní matky (2021)

(33/2022) / Strašne obdivujem každý jeden poctivý autorský film. Pedro Almódovar je taká španielska verzia Woodyho Allena, keď dokáže pravidelne prísť s počinom ktorý si sám aj vždy napíše. Tak ako Woody, má svoj jasný rukopis a témy. Znovu sledujeme pohľad na ženskú dušu a špeciálne materstvo. Zápletka bola pre mňa dostatočne zaujímavá aby udržal film moju pozornosť. Možno šlo pár poínt trošku viac emočne vyhrotiť, na druhú stranu, ja mám rád civilnejší a realistickejší pohľad na vzťahy takže spokojnosť. Nedá mi spomenúť Penelope Cruz ktorá je znovu úžasná a jej výkon, nominovaný aj na Oscara, je čerešničkou na torte. Madres paralelas je jemný film o vcelku drsnej téme. (8/10)

Fresh (2022)

(32/2022) / Tak po celkom pozitívnych komentároch som bol celkom zvedavý na tento neznámy filmík z produkcie Hulu. Ako aj pri komentári na nový Scream, aj tu musím povedať, že tieto mačkopsy mi vôbec nevyhovujú. Aj tu máme pokus o kombináciu hororu a komédie, len nie úplne vydarený. Tie žánre sa totiž nespojili, skôr raz sledujeme horor, potom zase na chvíľu bizarnú komédiu a tak dokola. A pritom na čistokrvný horor by to bol skvelý materiál. Vlastne nakoniec ani neviem čo chcel film sprostredkovať, na komédiu je to málo vtipné, na horor zúfalo bez napätia. Herci chvalabohu super, tu nie je čo vytknúť. Toto dostať do pazúrov Japonci, končím s mäsom nadobro. Zúfalé čakanie na poctivý, hnusný horor pokračuje. (5/10)

Duna (2021)

(31/2022) / Čím viac spomalovačiek a monumentálnej hudby, tým viac Villeneuve. Neupieram filmu isté čaro, nepoznám knihu, ale to čo som videl a čo sa príbehu týka, zostal som mierne sklamaný. Aj dopozerať film mi dalo zabrať a výnimočne som to zvládol na tretí krát. Je to objektívne krásny a asi aj kvalitný film, nič z toho však ku mne cez tú audiovizuálnu nálož nedostalo. Strašne celý film trpí absolutnou ignoráciou aspoň minimálneho predstavenia postáv a ich motivácií, film týchto ambícií by si na to mal trúfnuť. Potešil teda aspoň prvotriedny casting a vycibrená technologická časť filmu. Ja dúfam, že dvojka dobehne to čo jednotke chýba. (6/10)

Vřískot (2022)

(30/2022) / Nikdy som nebol veľký fanúšik série. Mám rád buď seriózne vyvražďovačky z ktorých ide strach a hnus alebo čistokrvné paródie typu Tucker and Dale...Scream je typický tým, ako strašne si chce brať na paškál hororové a filmové klišé, ale zároveň s ťažkosťami ponúka o moc viac. Chovanie postáv, aj keď cielené, je nepochopiteľné až bizarné, a ja sa nad to prosto stále neviem preniesť. Je to fajn oddychovka, pukance vysoko doporučené, ale nijak zvlášť ma Scream znovu nenadchol. Ale som rád, že sa aspoň podarilo dotiahnuť originálny cast. (5/10)

Vem si mě (2022)

(29/2022) / Človek čo videl aspoň dve romantické komédie pochopí po 5 minútach presne čo ho čaká. Ja to v podstate hodnotím pozitívne. Námet je totálne scifi, ale budiž, ak sa prispôsobíte, celkom sa podarilo príbeh okolo toho napasovať. Prekvapila JLo, fakt slušne zahrané, bez zbytočných okázalostí. Neurazilo. (6/10)

Boží ruka (2021)

(28/2022) / A to som sa tak tešil na nového Sorrentina. Ale už od začiatku som ťažko hľadal cestu k tým bizarným postavičkám. Často sa vyzdvihuje poetickosť jeho tvorby, ale v tomto prípade som ju takmer nevnímal, keďže je ukrytá pod nánosom až takmer karikatúrneho stvárnenia. A ani prostredie Neapola a zjavná autobiografickosť hlavného hrdinu na mňa nezapôsobili. Film zachraňuje druhá polka v ktorej sledujeme dozretejšieho hlavného hrdinu a vôbec aj celého filmu. Všetko je zrazu dospelejšie, vážnejšie. To mi sadlo viac. Niekde v pozadí chápem, že ten film je kvalitný, ale mne moc nesadol. (6/10)

Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021)

(27/2022) / Po predchádzajúcej recenzii na český film Bábovky by som sem mohol dať niečo podobné. Celkom fajn filmík, ktorý ničím extra nevyčnieva. A nebol by som ďalekom od pravdy. Aspoň teda po väčšinu filmu. Chvalabohu sa podarilo tvorcom vyčarovať pár neskutočne vtipných momentov, ktoré majú kludne nábeh zapísať sa do zlatého hláškovacieho fondu českej komédie. Podarený, fakt podarený kasting, chalani si svoje role predpokladám užili naplno. Objektívne ľahký nadpriemer, subjektívne, naozaj som sa zabavil. Toto natočiť severania je z toho film roka. (7/10)