• Western

Patrola (1975)

Drsný zločinec Dern vs. samolibý fašistický populista Douglas a jeho patrola, o které si myslí, že je mu věrná. K tomu srabáčtí obyvatelé městečka: kripl novinář, všechny ženský jsou děvky, a další potentáti. Antiwestern jak má bejt.

Poslední vlak do Duranga (1968)

Ještě před Corbuccim se zapatovské westerny pokusil zparodovat Mario Caiano. Filmům jako Companeros se to sice nemůže rovnat, zábava je to ale pořád dobrá. Na místě Anthonyho Steffena bych sice možná radši viděl Giuliana Gemmu, ale i ten Steffen je docela fajn. Enrico Maria Salerno v "Tucovské" roli taky válí, stejně jako mě poprvé opravdu bavil Mark Damon, tahle postava mu seděla mnohem více než drsný pistolník ve filmu Johnny Yuma. K tomu sexy Francouzka, pár povedených vtipů, obvyklí "Mexičani" ve vedlejších rolích a dobrá kamera Enza Barboniho. Akorát Rustichelliho hudba je zase tak nějak mimo.

Quella sporca storia nel west (1968)

Zajímavý western vykrádající Shakespeara (nevím, který název je hloupější, jestli anglický, italský, nebo německý), se zpočátku úžasnou gotickou atmosférou (úvodní sen, hřbitov, kříže, vybavení ranče), která se v průběhu filmu vytrácí, stejně jako věrnost Shakespearově hře. Čili se do příběhu o pomstě zaplete ještě spor s mexickou bandou o zlato, konec je samozřejmě úplně odlišný. Na druhou stranu některé nové nápady jsou dobré. Stejně jako Kubaso mám problém částečně i s obsazením - Andrea Giordana typově sedí přesně, zrovna Nera nebo dokonce Gemmu bych si tady představit neuměl, ale Giordana není dost charismatický, aby film utáhl, a kromě toho jeho postava jenom říká "já se pomstím, já se pomstím", ale ze všech problémů ho tahá jeho schopnější přítel Gilbert Roland, který se sem taky moc nehodí. Horst Frank sem naopak sedí perfektně. Ještě se mi líbila hudba a kamera, naopak akce se moc nevyvedla, pozdější Castellariho filmy jsou v tomhle směru lepší. PS. Původně ten film plánoval udělat Corbucci s Anthonym Perkinsem v hlavní roli. Řek bych, že by to bylo lepší.

Acquasanta Joe (1971)

Ach jo. Levnej western s nesmyslným příběhem, slabým hrdinou (Lincoln Tate), který vypadá jako brácha Chucka Norrise, špatným záporákem Ty Hardina, vedlejší postavou Richarda Harrisona (kterej taky vypadá jako brácha Chucka Norrise), trapnejma pokusama o humor a snad tou nejhorší hudbou, co jsem kdy ve westernu slyšel.

¡Mátalo! (1970)

Tenhle film by mohl svým námětem docela dobře zapadnout do nižší škatulky žánru, vedle těch nejlacinějších filmů. Kdyby ho ovšem netočil režisér, kterej byl asi sjetej. Kamera se prakticky nezastaví, bandité jsou stylizováni jako hippies, hlavní hrdina místo pistolí používá bumerangy a do toho všeho hraje psychedelická hudba. Bohužel je film trochu pomalý, dost to brzdí scény jako "záhadná osoba držící pušku sleduje oknem, co se děje", i když na druhou stranu nějak zvlášť rychlý tempo by sem nesedělo. K těm hippies - zpočátku mi to přišlo, jako že to je o hodných hippících proti nechápajícímu zastaralému světu - ono to tak částečně je, ale v té konfrontaci je člověk spíše na straně těch konzervativních (té konzervativní), protože bandité jsou ukázáni opravdu jako prasata. Takže by mě zajímalo, jak to bylo myšleno, protože to nesedí s tím "sjetím" režiséra. Jinak pořád nevím, kdo byl hlavní postava - Lou Castel se objeví bez nějakého upozornění až po půl hodině (i to mi vadilo - v ději se po nějaké době objeví dvě další postavy v půlce svého děje, a dál se objeví až po nějaké další době), Corrado Pani zase po pětadvaceti minutách zmizí a ostatní bandity bych jako hlavní postavy asi neoznačil.

Milán, kalibr 9 (1972)

Samotný úvod by byl za plný počet, ale celý film bohužel nemohl plynout ve stejném tempu. Brzdily to hlavně scény na policejní stanici s "kovboji" Frankem Wolffem a Luigim Pistillim, které se snaží dostat do filmu i nějakou myšlenku, bohužel se to nedaří, takže děj osciluje mezi akční mafiánskou jízdou, vzpomínkami starých mafiánů na doby, kdy ještě mafie byla silná a gangsteři se mezi sebou uznávali, a levicovou agitkou o bohatých, kteří nutí chudáky krást. Naštěstí převažuje ta akční jízda. Jinak film táhne především Gastone Moschin v hlavní roli, to je správnej ksicht na grázla, Lionel Stander je taky dobrý v roli šéfa bandy Američana, a Philippe Leroy jako Moschinův kamarád Chino, Mario Adorf jako agresivní Rocco film hned ze začátku suverénně ovládne, ale postupem času je jeho postava čím dál víc v pozadí, stejně tak sexy Barbara Bouchet je trochu v pozadí, což ale nevadí, aspoň nezdržuje. Jinak skvělá hudba, která vznikla ve spojení klasické hudby Luise Bacalova a hard rocku italské skupiny Osanna.

Big Man II. - Bumerang (1988) (TV film)

Šílená rádoby sci-fi zápletka, přičemž triky jsou hodně špatné. Ale pořád je tu Spencer a jeho protivníkem je tentokrát John Steiner, představitel záporáků z italských kriminálek a westernů. Díky těmhle dvěma to šlo dokoukat.

Spara, Gringo, spara (1968)

Pistolník Stark má být oběšen, dostane ale šanci - bohatý rančer Quintana mu nabídne 5 000 dolarů, když mu zpátky ze Států přivede jeho syna Fidela, který se tam stal banditou. Stark nabídku vezme, ovšem Fidelovi se domů nechce. Děj je pak pořád stejný - Fidel utíká, Stark ho zastavuje, další pokus o útěk a další zastavení. Což je na hodinu a půl docela málo. Kromě toho Brian Kelly hrající Starka nijak zvlášť nezaujme a Fabrizio Moroni v roli Fidela je otravný hezounek s bouchačkou. Víc zaujmou představitelé vedlejších rolí, kteří nejsou tak typičtí pro žánr - Keenan Wynn jako vedoucí vlastní armády, a Folco Lulli v roli Quintany - ten se vybarví hlavně na konci. Jo a je to jeden z mála špageťáků, kde se (opět v malé roli) objevil i vrah Vinnetoua Rik Battaglia.

Big Man V. - Uloupené šperky (1988) (TV film)

Slabší 3*. Rvačky nic moc, příběh zase nedává smysl, ale aspoň to není taková nuda. Jinak snad poprvé ve filmu se Spencerem nahá ženská (i když ošklivá).

Samotáři (2000)

Jeden z těch filmů, co stojí na místě, načrtnou špatnou situaci, ale nenamáhají se s řešením. Všichni jsou na konci tím, co byli na začátku. Takže kdyby byl film o dvacet minut kratší, nebo delší, bylo by to úplně jedno.