• Western

Černý den v Black Rock (1955)

Sturges prostě nezklame. Skvělá smíchanina westernu a filmu noir. Zajímavý příběh, krátká stopáž, čili svižné tempo, dobrá hudba, a výborní herci.

Černej Dynamit (2009)

Neskutečná sranda. Dokonalá parodie, která skoro celá vypadá, jako by ji natočili opravdu v těch 70. letech. Smál jsem se od začátku do konce. Pár slabších míst tam je, ale víc těch dobrejch. A nejlepší je samozřejmě scéna, kdy drsní černoši zjistí, co se děje, přičemž od vaflí a lentilek plynule přejdou na řecký báje a odtud až k Little Richardovi. Michael Jai White je borec.

Chyťte Cartera (1971)

Tenhle film má jedinou vadu a tou je příliš pomalé tempo. Jinak by byl za 5* - Michael Caine bezchybný, hudba dokonalá, atmosféra a příběh taky, ale kvůli tomu pomalému tempu je to chvílemi až nudné. Jinak ve své době film určitě musel šokovat - nikde žádné kladné postavy, spousta brutálních vražd a nahých slečen. Dneska už by něco takovýho natočit nešlo.

Thunderbolt a Lightfoot (1974)

Slabší 4. Hlavní čtyřka (zvlášť Eastwood a Bridges) je skvělá, příběh taky celkem dobrej, ale zatímco jinde mi pomalé tempo nevadí, tady je na škodu, chvílemi děj přímo nudí.

Prega il morto e ammazza il vivo (1971)

Obyčejný špageťácký béčko s nevýraznými herci, až na Kinského, který podle mě ale až moc přehrává, slabým dějem (půlka filmu na ranči, druhá v poušti) a hroznou kamerou. A režisér byl nejspíš vysazenej na zrzky.

Tepepa (1969)

Další italský western z období mexické revoluce, tentokrát vážně míněný. Jenže narozdíl od Fistful of Dynamite, kde Leone ideály revoluce ničí a ukazuje její druhou tvář, tady se jede naplno podle komunistických ideálů "všechno bude patřit lidu". A s tím jsem měl problém. Už jsem jenom čekal na větu "Kdo nepracuje, ať nejí". Ale zas tak velkej problém to nebyl. Ve filmu sledujeme tři hrdiny, ani jeden není vyslovenej záporák, ani klaďák. Revolucionář Tepepa je hrdina revoluce a charismatický vůdce lidu, ale zároveň je to prase. Tomas Milian jako Tepepa je úžasnej (jak jinak). On Tepepu nehraje, on Tepepa je. Doktor Price má sice důvod chtít ho zabít (pomsta), ale vlastně je to maniak. John Steiner byl lepší o deset let později v Mannajovi, ale i tady odvádí celkem slušnej výkon. A plukovník Cascorro vlastně není záporák, jenom pracuje pro vládu a chrání zákon. Jenže je to zákon, s kterým revolucionáři nesouhlasí. Orsona Wellese bych v italským westernu nečekal, ale jako vždycky je stejně dobrej, bohužel má méně prostoru. Hudbu složil Ennio Morricone, ale až na ústřední téma mě moc nechytla. Ale děj byl zajímavej a propracovanej, takže nakonec 4*, i přes ten socialismus a postavu malýho kluka, ta mě taky štvala.

Paní Liška (1988) (TV film)

Naše paní Liška, ať kdo chce co chce si říká je z nás ze všech nej nej nej nej! Nejkrásnější, nejchytřejší, nejmoudřejší. Je prostě báječná, úžasná, kouzelná... Pro mě a sestru kultovní pohádka.

Smrt za oponou (1966)

Jedna za Horníčka, kterej je prostě Horníček, i kdyby hrál robota, tudíž mu vyšetřovatele člověk nevěří, ale dokoukal jsem to jenom kvůli němu. Druhá za scénu s francouzsky mluvícím Matuškou, který sám sebe poslouchá v rádiu a pak se vypne s tím, že ten zpěvák "řve jak pavián". Jinak to měl točit někdo jinej, než Kachlík, jeden z nejhorších režisérů. Scény nenavazujou, chybí kusy děje, v jednom záběru má Horníček klobouk a za chvilku po něm není památky atd. Vlastně ani nechápu, proč tam Horníček s Matuškou hráli.

Zhasněte lampióny (1962) (TV film)

Nechcete žampiony žampiony tjádadádada... Já si dám makaróny makaróny, dádadádada... Horníček a Kopecký si tenhle klip ukradli pro sebe.