• Krátkometrážní
  • Sportovní

Silo (2023) (seriál)

Takhle kvalitní Sci-Fi postapo jsme tu hodně dlouho neměli, začátek se pro někoho možná může zdát pomalejší, ale všechno postupem času chytá svůj spád, správně poznáme všechny hlavní i vedlejší postavy, což se zužitkuje v posledních třech dílech, které člověka nechají v tom největším napětí a gradují opravdu ve velkém. Poklonu musím poslat taky režisérům a kameramanům, už dlouho mě takhle v minisérii neuchvátil vizuál a styl vyprávění. A ani nemluvě o Rebecce Ferguson, pro niž by postava Juliette Nichols s klidem mohla být její životní rolí. Apple TV+ trefil další jackpot a já teď slavím, protože jsem si nic nezjišťoval o knihách, díky čemuž se mi vyhnulo tohle (ne)porovnání a jednoduše mě tenhle svět pohltil. Další série musí být banger ! 1. série - /95%/

Nenávist (1995)

"SVĚT PATŘÍ NÁM" Nadčasový dílo je v tomhle případě ještě slabý slovo. Člověk se nestačí divit, jak mohl Kassovitz vyobrazit pařížské nepokoje deset let předtím než vůbec začaly a hlavně v jakém provedení. Pro Cassela je tohle jedna z nejikoničtějších rolí a příběhově je to o tom, že spolu s hlavními postavami čekáte na průser, kterých samozřejmě přijde hned několik naráz. Já to osobně čekal víc akčnější, ale je to naštěstí krátký film a konec ledacos vynahradil. Lepší 3*

Alibi na klíč (2017)

Spolupráce Philippe Lacheaua a ostatních z jeho ostřílené party již nějakou tu dobu sklízí úspěchy, takže byl čas dokoukat tenhle povedený skvost, který je místy přitroublý, ale za mě správně přitroublý - Alibi jsou opět ukázkou toho, co Lacheau dlouhodobě točí a tenhle typ komedií bude dle mého vždycky fungovat. Tohle se musí líbit naprosté většině ! Čisté 4*

Rychle a zběsile 10 (2023)

Louis Leterrier udělal se svojí desítkou to nejlepší, co mohl, naprosto se vystranil předchozímu blivajzu a naopak těží z předešlých (čti povedených dílů), skvěle také navazuje na linku s Dante Reyesem a v hlavní roli padoucha Jason Momoa, u jehož jokerovského charismatu jsem se rozhodně bavil. O všelijakých šílenostech už tu asi není nutno psát, všichni víme, do jakých rozměrů se F&F série vyvinula, naštěstí to tentokrát není megalomanský přestřel jako devítka a jde hlavně o příběh než o létání do vesmíru. Povedla se i humorná stránka filmu a soundtrack. Je vtipné, že když o tuhle sérii začínám pomalu ztrácet zájem a nedělám si žádné naděje, tak přijde díl, kterému sice můžu něco vytknout, ale neudělám to, protože jsem se bavil a to je to jediné, na čem záleží. Lepší 3*

Vyproštění 2 (2023)

Sam Hargrave nám, coby bývalý kaskadér, opět přinesl slušnou popcornovou a bezstarostnou zábavu, která nikdy nevyjde s kurzu, tentokrát mi ale přišlo, že se oproti nonstop akci v Bombaji ubralo a vlastně tu jde zmínit jen sekvence ve vězení a potom vlak, jinak od Vídně si mě film ztratil a i když se to neustále sleduje dobře, tak je to jen slabý odvar toho, co jsem od Hargrava čekal. Ale jak píšu, pořád je to zábavné a trojka bude pro mnoho lidí (včetně mě) povinností. Lepší 3*

Old Boy (2003)

Originální zápletka, která si ten nejsilnější záběr nechává až na, dnes již, kultovní konec. Bohužel, mě film ale zklamal svým zpracováním, které bylo až přespříliš monotónní a nezáživné, navíc si myslím, že není nijak těžké vyvodit závěry už během první poloviny filmu, což tomu také moc nepřidává. Právě tenhle typ filmů, který spoléhá jen na závěrečných pět/deset minut musí být proveden opravdu dokonale a musí nechat člověka bezradného až do samotného konce (dokonalým příkladem budiž první Saw), to tady nebylo, a proto jsem si to neužil. Čisté 3*

Milionář z chatrče (2008)

Opět se mi potvrdilo, že v Indii se točí ty nejokouzlující filmy a tady v trošku nečekané spolupráci s Danny Boylem z toho vzniklo magické dílo, které nejspíše vůbec nikdo nečekal, což dalo prostor filmu překvapit a ten náležitě překvapil ve velkém. Nejvíc mě na tom uchvátilo to tvůrčí využití celosvětově známé show, k samotnému vyprávění celého příběhu, na to se krásně koukalo. Ona je to taková nenápadná, ale unikátní záležitost v mnoha ohledech, ať už kamerou nebo skladbami, to jsou dva velké faktory proč si Slumdog Millionaire drží takový úspěch. A jsem fakt rád, že i takovýhle snímek "ze života" dokázal prorazit a zaslouženě získal mnoho Oscarů. Potěšil mě také Irrfan Khan ve vedlejší roli, na jehož herecké umění se vždy kouká dobře. 5*

Rozsudek smrti (2007)

Wan tu ve své prvotní thrillerovce vyloženě nezklamal, potenciál rozhodně ukázal ve svých vygradovaných a dobře ozvučených akčních scénách, ale proč člověka nalákat na psychologické drama, které trvá takřka polovinu celého filmu (a které nebylo vůbec špatné), jen aby se žánr otočil o třistašedesát stupňů a stala se z toho nelogická revenge story s hlavním hrdinou, coby nesmrtelným předchůdcem Johna Wicka? Tohle mi zkazilo celý dosavadní dojem z počátku, kdy všechno ještě mělo hlavu a patu. Čisté 2*

Gattaca (1997)

Dozvěděl jsem se o filmu na netu, kdy jsem si všiml sčítajících se pozitivních názorů na Gattacu, převážně takových, že se jedná o "příjemnou podívanou" a já musím tyhle feedbacky potvrdit a ještě vystupňovat, protože pro mě se z toho vyklubalo jedno velké guilty pleasure. Ono se to celé veze na takové ojedinělé vlně, vůbec tu nejde jako u většiny scifíček o vizuál, naopak je to komorní podívaná o třech postavách se silnými hereckými charismaty a srdceryvným napínavým příběhem, který jak plyne, se stává čím dál tím více lidštějším a lidštějším až nakonec úplně vygraduje. A cítím, že se z téhle příjemné podívané inspiroval hlavní myšlenkou o genetické diskriminaci i Spielberg ve svém, o čtyři roky pozdějším, Artificial Intelligence. Hawke a Law tady byli ve velké formě a sexy miláček Umička je tady ale naprosto k zulíbání. Čisté 4*

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Ono, když zrovna máme na plátně survival akci, tak je film vypiplanou, syrovou a nekompromisní dokonalostí, u které vyčnívají herecké výkony (DiCaprio, Hardy), ale já jsem se těšil spíše na část příběhovou a ta mě teda moc neoslovila. Všechny vedlejší postavy jsou nedotažené a taková vesnice/osada nemá vůbec ten správný nádech ochrany (nehledě na to, že se tam ohřejeme přibližně 10 minut z celého filmu), což ale vyplívá právě z toho, že se film zaměřuje pouze na ústřední dvojici. Ale bez toho tomu nelze upřít kvalita, kterou do ní Iñárritu vnesl, především z režisérského pohledu se jedná o poctivou záležitost, která má krásnou atmosféru kanadské přírody, tu jsem si i přes delší stopáž po celou dobu užíval ještě společně s povedeným soundtrackem. Slabší 4*