Bílé peklo (2001)

Hned ze začátku, kdy náš ústřední nacista-chytrolín maluje lžičkou na omrzlou stěnu vlaku Sibiř a dodává, že "malá je tady každá řeka kratší než tisíc kilometrů", se v člověku něco sevře a toto zkousnutí (přes značně dlouhou stopáž) nepustí lehce. A nebo taky neokoukaný megalomanský nápad z neokoukaného konce zeměkoule s podivnými intermezzy v německém kostele a značně přepísknutým koncem. Hodně dobrá věc.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

TAKOVÝHLE REZAVEJ HNŮJ BYCH SI DO BOJE NEVZAL. A VÁS S NÍM DO BOJE TAKY NE! Vskutku jedinečná záležitost o Pirátech z Karahý. Chytlavý je hlavně díl se Sobelem a první seskok, pak to z hlediska thrillu místama trochu vyčichne. Protože je to ale v rámci možností dokumentární záležitost a válka nejsou jenom přestřelky a vejbuchy, nic to na hodnotě díla neubírá.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Hustě koncentrované somálské peklo, kde šílená scéna obvykle podává dveře jiné šílené scéně. Odlij si svůj žejdlík a rychle vypadni.

Čistá duše (2001)

Crowe byl mnou ve své roli shledán nesympatickým, což je na hlavního hrdinu nějakého díla dost velký problém. ___ Filmy věnujících se schýzákům, potažmo i bláznům, co mílovými skoky cválali do chomoutu jenom proto, aby se zde brodili sračkami a problémy, pomalu ale jistě přestávám lovínkovat. ___ Přestože mě BEAUTIFUL MIND asi tak ze čtvrtiny nudil, zároveň ve mě podnítil velikou touhu proťuknout si pana J. F. Nashe na Wikipedii. Přijde mi to zajímavé. ___ Ke konci výtečné masky a konečně jakás takás emocionální gradace, ale pateticky zpackaný úplný závěr. ___ Celkově vzato ucházející, ale nikterak nepostradatelné konvenční starosvětské uměníčko. Které nejspíš ani moc nestálo.

Divoký kočky (2001)

Zpočátku se to tvářilo jako béčko, i když poměrně hezky prosluněné, propečené a s typicky kalifornskou poetikou. Člověk si říká, že by tam hned jel, než ho napadne, že by mu došlo nejdříve čistý prádlo, pak prachy, a nakonec i trpělivost. No prostě vcelku rozumná volba pro červencový vedýrko nudného červencového odpoledne. Nakonec DANTE'S VIEW začíná chytat jakous takous myšlenku, navíc je to dosti krátký, takže se to občas vleče, ale nikdy skutečně nenudí - co víc si od neambiciózního nízkorozpočťáku přát. Thumbs up, v rámci levných DVD beztak vychází čím dál větší hovno. _____ P.S. ve verzi od "DVD edice" jsem nerozlítal titule, takže bacha na tento aspekt.

Donnie Darko (2001)

Sebevědomá exkurze do apokalyptické duše Donnieho Darka, intelektuála a trouby v jediném těle, a dost možná taky exkurze do věčně zdrogované duše Richarda Kellyho. Nepamatuju si, který jiný tak mladý režisér by měl své dílo v TOP 200 CSFD, snad kromě Orsona Wellese. Což teda nemění vůbec nic na tom, že já osobně už DONNIE DARKO podruhé vidět nemusím (na rozdíl kupř. od BUTTERFLY EFFECTU, kde jsou oproti DD doslova mraky chytlavých postav).

Formule! (2001) odpad!

Díky bohu, že Sly označil soudobou F1 za "příliš nudnou" a odtáhl s celým štábem smrdět do INDYCAR. Nevypočitatelný to herecký ďiblík! Tu se ukáže v kultovním fláku, tu zase v monstrózní sračce. Pojďme si to napsat na tvrdku, FORMULE! není ten první případ, naopak její demence je nadčasová. Čůrával jsem u toho smíchy magi v kostkách.

Hannibal (2001)

Na strejce Ridleyho spíše podprůměrná zábava za 3,5* minus absence Jodie "Claris" Foster (-1) plus efekt pračky (-0,5) = "zasloužené" 2*. Tento film bych dobrým Chianti rozhodně nezapil.

Charlotte Gray (2001)

Pastva pro většinu vašich smyslů, ale obsah mnohdy smysl nedává (SPOILER, drazí čumilové: jedna ze závěrečných scén, kdy Charlotte bastlí fiktivní dopis od rodičů těch frantíckých děcek počas příjezdu nácků, zakončená "perlou" v podobě pistole přiložené k náckově hlavě, je pro mě jedno velké "WTF?!"). Anyway, Cate je krásná blonďatá kobra. :-)

Jako kočky a psi (2001)

Překvapivě slušně bavící čoklo-číčo-pakárna v (nyní už) jednom z mých nejméně oblíbených subžánrů - moderní infantilní bajky o hovně. Jeff Goldblum zde asi plánoval teskně zavzpomínat na Mouchu. :)))