Útok na Bílý dům (2013)

Akčních hrdinů není nikdy dost a tak se Emmerich rozhodl digitálně zdemolovat ikonické budovy Washingtonu a zrecyklovat zápletky z podobných patriotických žánrovek. Scénáristé navíc zakomponovali do scénáře snad všechna možná příběhová klišé, ale díky celkovému nadhledu a vtipu je to rozhodně přijatelnější než o něco vážnější Olympus Has Fallen. Emmerich nevybočil ze zajetých kolejí, jeho rukopis je cítit z každé druhé scény, ale díky parádnímu tempu, hlavní herecké dvojici Foxx - Tatum a nepřebernému množství akce jde o překvapivě zábavnou záležitost bez výraznějších hluchých míst. Nad reálností děje, některých akčních scén a sofistikovaností zápletek ale radši nepřemýšlejte. 70%

Machři 2 (2013)

První Machři byli opravdu fajn komedií s jakýmsi příběhem a minimem WTF momentů. Dvojka to už je bohužel jiný příběh. Tedy abych byl přesný: příběh nemá žádný a trochu mi to připomínalo filmovou koncepci Kameňáku, kdy jsou za sebe nalepeny různé skeče, které v celku vlastně nedávají smysl. Vlastně už samotná první scéna je určitým varováním, že dvojka Machrů rozhodně nebude komedií roku. Pár slibných scének tu bylo (Lautner, policajti, černošká famílie...), ale od Sandlera jsem zkrátka čekal víc. P.S. Opravdu někomu přijde vtipný močící los/sob?

Stážisti (2013)

Dvouhodinová reklama na Google s několika slibnými momenty (X-Meni, Instagram, famfrpál, závěrečné titulky) a sehranou hlavní dvojicí, která se však většinu filmu pitvoří v neškodném humoru a ukecaných pasážích, které nikam nevedou. Po slibném traileru tak přišlo vystřízlivění v podobě průměrné, leč "značkové" komedie.

Rivalové (2013)

Jsem rád, že Hollywood konečně dospěl k tomu, že i svět motoristického sportu v sobě skrývá velezajímavé příběhy, které stojí za to natočit. A právě souboj Hunta s Laudou byl tím nejzářnějším příkladem, jak ukázat prostředí a pozadí formule 1 i těm divákům (a divačkám), kteří si s nejdražším sportem na světě spojují jen Schumachera a marketingově profláklou VC Monaka. Naopak pro fanoušky jde o audiovizuální lahůdku s perfektně natočenými závody, neskutečně věrně zahranými hlavními rolemi a s takřka hmatatelnou dobovou atmosférou tehdejších závodů. Samotný závěr s deštivým závodem v Japonsku je filmařsky neskutečně vděčným aspektem, přičemž o nějakých klišé či samoúčelných záběrech nemůže být ani řeč, protože jde o čisté emoce vyplývající z příběhu a osudů obou jezdců. Howardův návrat mezi režisérskou elitu nemohl být stylovější. Škoda, že Oscaři jsou ještě daleko.

Apokalypsa v Hollywoodu (2013)

Nápad, že herci budou ve filmu hrát sami sebe, byl v podstatě geniální. Bohužel tento potenciál zůstal trestuhodně nevyužit a až na několik opravdu povedených scén to byla scénáristická improvizace jak s trapnými momenty, tak s vtipnými odkazy na filmovou tvorbu všech zúčastněných. I tak je ale fajn vidět, že si herci umí dělat srandu i sami ze sebe. A samotný závěr? "- Go ahead, Jay. Make a wish. Anything you think of. - Anything?..."

Trias útočí (2010) (TV film) odpad!

Neskutečná haluz z produkce Syfy, kterou by měli promítat jako výukový materiál na filmových školách s profesorovým dodatkem "Tak přesně takhle se to, studenti, dělat nemá". Taky by mě zajímalo, kde se dá sehnat ten freeware prográmek na tvorbu digitálních triků, co použili trikaři. Škoda jen, že to tvůrci celé nepojali jako žánrovou parodii, ke které to mělo zatraceně blízko. A pozitiva? Je to místama dost solidní prča a hraje tam Daenerys.

Bling Ring: Jako VIPky (2013)

Pokud je povrchnost zábavy moderní americké mládeže zobrazována zkrze povrchní film, pak byl cíl splněn. Bohužel největší problém je právě v námětu, který nepředstavuje dostatečně zajímavý materiál pro celovečerní film a výsledkem je i vyloženě nezáživný a hloupý scénář. Jediné skutečné lákadlo tak představuje Emma Watson, jejíž marketingový potenciál zajišťuje filmu daleko větší publicitu než by si skutečně zasloužil. A největší poselství? Krást se nemá a krást boty a kabelky u Paris Hilton nebo Lindsay Lohan už vůbec ne.

Pařba na třetí (2013)

Když je nejlepší a nejvtipnější scéna až v závěrečných titulkách, tak je asi něco špatně. Bohužel po skvělém prvním a docela fajn druhém díle přišel absolutně tuctový třetí díl, který je splácán jen s vidinou dalšího finančního zisku a publicity pro rozjetou sérii. Napotřetí už ten samý komediální koncept zkrátka nefunguje.

Asterix a Obelix ve službách Jejího Veličenstva (2012)

Mise Kleopatra zůstává nepřekonána. Po rozpačitých Olympijských hrách však přichází sympatická parodie na anglický národ, která se samozřejmě opět inspiruje původními komiksy od pánů Goscinnyho a Uderza. Je trochu škoda, že sérii trápí herecké obsazení role Asterixe a i tady to mělo k ideálu, který by si jedna ze dvou hlavních postav série jistě zasloužila, docela daleko. U Obelixe byl tenkrát výběr bezchybný a i v pokročilých letech řádí Depardieu jako malý kluk. Samozřejmě nechybí ani parodické odkazy na jiné filmy (Star Wars, 300, ...) a oceňuji i trefně přeložené jména (viděno v originálním znění s titulky). U minulého dílu jsem předpovídal, že filmová série "Asterix a Obelix" půjde do kytek. V pořadí již čtvrtý díl však naznačil, že určitý potenciál tu pořád je a teď si naopak přeji, aby další film byl opět hoden kvalit původních komiksů a nebyl jen marketingovým parazitem na osvědčené značce.

Světová válka Z (2013)

Aneb Resident Evil pro náročnější diváky. Herecky si bere celý film pro sebe Brad Pitt a s výjimkou menších výstupů Foxe a Morseho tu jinak žádnou hereckou hvězdu nehledejte. Ačkoliv je většina stopáže přehlídkou digitálních orgií, Forster nezapomíná parádní akční sekvence prokládat příběhem, ikdyž několik nezodpovězených otázek by se nakonec přeci jen našlo. Každopádně World War Z je důkazem, že zombie filmy nemusejí automaticky spadat do kategorie filmových béček, ale že mohou dávat i smysl bez logických kiksů v každé druhé scéně. 75%