Tiché místo: Část II (2020)

Druhé vydanie v podstate pokračuje tam kde prvé skončilo. Iná zápletka, pár nových postáv a oveľa lepšia kamera na príšery a to je asi tak všetko čím nás tvorcovia dokázali obohatiť. Dá povedať, že je to veľmi podobné A Quiet Place. Žiadne experimentovanie ani kreativita, išlo sa na istotu a ak bude ďalšie pokračovanie, tak to už bude podľa mňa trápenie. Slabšie ako jednotka a to sa aj dalo čakať, pretože nemý svet už asi ani nemá čo ponúknuť.

Kill Bill (2003)

Tarantino sa v tomto filme poriadne vybláznil a mám pocit, že to možno až moc prehnal. Mám na mysli ten Tokio fight a to uletené striekanie krvi pri odseknutí končatiny. Ďalej rôzne gýčovite scény a k tomu tam hrala celkom cool hudba. Pre niekoho blbina, pre iného skvelý akčný film. Každopádne po druhej projekcií budem múdrejší...

Čtyři pokoje (1995)

To retardované hranie Tima Rotha mi neskutočne liezlo na nervy a mal som to chuť vypnúť po pár desiatkach minút. Prvá poviedka je, že "wtf" a nejdem sa k nej ďalej vyjadrovať. Druhá a tretia poviedka blbina a rovnako za nič nestáli a prišli mi navyše trápne a v prípade tretej poviedky aj detinské. Na štvrtú poviedku sa dalo pozerať, ale bola rovnako nezáživná a nudná ako zvyšok.

Pianista (2002)

Neuveriteľný príbeh zobrazujúci šialenstvo a utrpenie, ktoré vojna so sebou prinášala. Napriek úctyhodnej dĺžke a hluchým miestam mi 150 minút ubehlo rýchlo a po dlhšej dobe som si pozrel film, ktorý sa postaral o filmový zážitok. Spolu s Schindler's List patrí medzi najlepšie filmy, ktoré zobrazujú hrôzu holokaustu. Pri záverečných titulkách som si uvedomil, že námet filmu je podľa skutočnej udalosti a je až neuveriteľne, že to čo film zobrazuje sa aj naozaj stalo. Scéna s nemeckým kapitánom a hrajúcim Szpilmanom je nezabudnuteľná a právom si tento film zaslúži prívlastok oscarový.

Kmotr (1972)

Po prečítaní niekoľkých komentárov od top užívateľov a na základe hodnotenia som dospel k názoru, že to je jeden z najlepších filmov, aký bol kedy natočený. Ako pre koho najlepší. Mafiánske filmy nikdy neboli mojou parketou a ani tento film nezmenil môj názor. Bez emočné hranie na štýl Chucka Norrisa je v mafiánskom filme asi normálne, ale na druhej strane je takéto hranie prázdne a nezáživné. Napriek úctyhodnej dĺžke som sa veľmi nenudil a čas rýchlo ubehol. Každý fanúšik mafiánskych filmov si určite prišiel na svoje, ale pre ostatných je to iba ďalší film, ktorý nijako nevyčnieva z radu a v ničom nie je výnimočný. Mierne nadhodnotený film, ktorý nie je ničím špeciálny a zanechal vo mne zmiešané pocity ako rovnako mierne nadhodnotený One Flew Over the Cuckoo's Nest.

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014)

Po mierne hovadských prvých dvoch dielov je tretí diel absolútne nijaký a ani už takzvané "Hunger Games" sme tu nemali. Aspoň sme mohli vidieť nejakú akciu, zabíjanie, romantiku, ale predposledný diel nepriniesol vôbec nič, čím by vedel (ne)zaujať. Už v čase písanie tohoto komentáru mám problém si spomenúť načo som sa vlastne pozeral. Hollywood môže isť do prdele s takýmto filmom. Aj keď to bola blbosť, tak aspoň tam sa tam niečo odohrávalo, znova narážam na prvé dva filmy. Kebyže tento film preskočíte a rovno si pozriete posledný diel, tak dovolím si tvrdiť, že ste o nič neprišli. Je zarážajúce, že takáto slabota za 125 Mega dokázala zarobiť viac ako miliardu. Stačí mi už doklepať posledný diel, nech už mám s týmto "unikátom" pokoj.

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Údajne lepšie pokračovanie čomu zodpovedá aj hodnotenie. Musím uznať, že kamera už nebola roztrasená a kvalita natočenia stúpla v porovnaní s predchodcom, ale je to iba stupidný recyklát s takmer rovnakým dejom. Rozdiel je v tom, že to skončilo iným spôsobom a tvorcovia filmu boli schopní vymyslieť ešte väčšie hovadiny ako v prvom prípade. Dokonca aj predchodca mal viac akcie a lepšie som sa bavil ako v tomto. Keď mi už ani toto nesadlo, takmer určite budú ďaľšie pokračovania iba trápenia a uvidíme, aké ďaľšie nezmysli tvorcovia vymyslia.

Hunger Games (2012)

Už po pár desiatkach minút mi bolo jasné ako to celé skončí a mýliť sa bolo takmer nemožné. "Teenage" akcia s roztrasenou kamerou a nesympatickými hercami vás bude trápiť okolo 137 minút. Vzhľadom k tomu, že je to podľa knižnej predlohy, ktorú som nečítal, tak neviem posúdiť ako sa filmárom podarilo zvládnuť premietnuť obsah knihy do filmu. Jednoznačne sa im prevedenie takzvanej "vyvražďovačky" nepodarilo. Tomu chaotickému behaniu po lese chýbala akákoľvek logika a racionalita, ktorá by vo vás zanechala pocit, že sa nedívate na lacnú amaterskú sračku. Námet filmu bol zaujímavý a dalo sa z neho vyžmýkať veľa, ale to sa tvorcom nepodarilo. Mám rad Jennifer a uvidíme, čo prinesie pokračovanie. Mimochodom, blond jej pristane viac.

Rudá volavka (2018)

Americko - rusky špionážny film v ktorom sa Hollywood snažil stvárniť špionážne služby spomínaných krajín. Po skončení filmu som mal pocit, že Amici sú tí dobrí a Rusi tí zlí. Po technickej stránke tu nie je čo vytknúť, ale keď sa pozrieme na samotné prevedenie tak zistíme, že Moskva nebola Moskvou a Rusi neboli Rusmi. Pre lepšie pochopenie mojich myšlienkových pochodov mám na mysli, že sa film natáčal v Budapešti a v Bratislave pričom ten Budapešť, mala byť akože Moskva. Predpokladám, že vo filmovom priemysle je toto bežné, ale mohli si dať filmári tu námahu a isť točiť do Moskvy. Akože Rusi boli stvárnení zahraničnými hercami z rôznych krajín, aby mali neamerický prízvuk. Toto mi tiež moc nesadlo, ale to už je úplná utopia aby v americkom filme hrali ruskí herci. Ďalej mi prišlo ruské prostredie veľmi všedné, komunistické a americké pestré a farebné. Celkom príjemné prekvapenie bolo, že sa film natáčal aj v Bratislave a v jednej scéne môžeme vidieť budovu slovenského rozhlasu. Keď sa pozrieme na obsah tak okrem dlhej stopáži sme veľa nedostali. Mierne prekombinovaný dej veľmi nepridal filmu a napätie tiež skoro žiadne. Logické nezmysly tu ani nejdem radšej spomínať. Možno malým prekvapením bolo to priznanie v úplnom závere. Jennifer mi prišla chladná a bez emócií. Film hodnotím po druhej projekcií, ktorá sa uskutočnila vďaka pôvabnej Jennifer :)

Ex Machina (2014)

Až do posledného momentu som veril, že to čo Ava tvrdí je pravda a nie je to simulácia, ale mýlil som sa rovnako, ako Caleb. Zaujímavé a pútavé stvárnenie interakcie ľudskej bytosti a umelej inteligencie. Ako sa film dostával do finále, tak čo raz viac som premýšľal, čo bude vyvrcholením. Divák je v pozícií Caleba, ktorému nebolo všetko odhalené, ale postupne si o všetkom vytvorí vlastný názor na vec, ktorý, ako sa ukáže nemusí byť správny. Finále je vynikajúce a možno pre niekoho aj prekvapivé. Nech je umelá inteligencia akokoľvek roztomilá a priateľská, tak netreba jej v žiadnom v prípade veriť. Pri pohľade na Avino telo som si miestami spomenul na nezabudnuteľný I, Robot a tri zákony robotiky, ktoré sa v tomto filme spomínali. Ex Machina ukázala, že v jednoduchosti je sila a podobné inteligentné scifi tu asi dlhu dobu neuvidíme.