Sviňa (2020)

Po dlhšom čase niečo od slovenských tvorcov. Na úvod ma mierne prekvapilo dištancovanie obsahu filmu so spojitosťou s osobami alebo udalosťami na Slovensku. No už po pár minútach pozerania je jasné, že postavy stvárňujú bývalé politické špičky vrátane kontroverzného podnikateľa. Azda najlepšia vec z celého filmu bol Vajdov herecký výkon, pričom pri jeho vulgárnom vyjadrovaní som si námatkovo spomenul na trocha tragicky Bratislavafilm . Tri hviezdy sú viac než dosť a na lepšie hodnotenie je to príliš plytké a jednoduché. Scenár má rýchly spád a vedel aj zahrať na city. Do akej miery film stvárnil skutočné udalosti a v čom prifarbil, tak na to, nech si už odpovie každý sám.

Cliffhanger (1993)

Stallone v tričku a v šiltovke zdoláva veľké pohoria bez akéhokoľvek istenia. S úplnou ľahkosťou a navyše má za sebou bandu vyzbrojených zabijakov, pred ktorými je vždy o krok vpred. Takto by sa dal pár slovami zhrnúť celý film. Aby som len nekritizoval tak film ma zaujímavý námet, ktorý vie zaujať. Keď si odmyslime nereálnosť a nelogickosť, tak dostaneme priemerný akčný film, ktorý na tu dobu mohol byť nadpriemerným.

Gauneři (1992)

Násilie, zbrane, krv a zabíjanie. Inak povedané, Tarantino. Týmto filmom sa odštartovala krvavá filmová cesta tohoto vynikajúceho režiséra. Nie je to síce najlepší Tarantinov film, ale rozhodne patrí medzi vydarené snímky, po ktorom nasledoval dokonalý Pulp Fiction .

Pod vodou (2020)

Priamočiare podmorské béčko, ktoré to na Vás vyštartuje hneď od začiatku. Trailer dokázal slušne navnadiť, ale po pár desiatkach minút zistite , že sa jedná o zlepenec filmových klišé, ktorých ste už videli mnoho. Celý film bol iba o tom , že sa posádka premiestňovala z jedného miesta na ďalšie a občas ste "obohatení" nejakým otrepaným klišé. Lepšie je nad ničím nerozmýšľať a iba hltať slušný vizuál, lebo si uvedomíte, že skoro nič nedáva zmysel a logiku. Príšery boli zaujímavé, ale ta úplne posledná mi pripadala komicky. Neskrývam sklamanie, že som čakal viac, 40%.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Počas sledovania tohoto filmu stále čakáte na nejaký zaujímavý moment, ktorý Vás nakopne alebo prekvapí. Ten moment aj príde, ale až v samom závere a nie v takej intenzite, ako by sa dalo čakať. Chýbala tu myšlienka a počas sledovania vynikajúceho vizuálneho spracovania tej doby, ktorú film stvárnil premýšľate, čo by tou myšlienkou malo byť. Tou myšlienkou sú asi paralelné príbehy dvoch hlavných postáv, ktoré sa spolu križujú. Obsahom aj dialógom tento film zaostáva od predchádzajúcich Tarantinových filmov a navyše pasáž s Margot Robbie mi prišla zbytočná. Pittove scény boli zaujimavejšie a svižnejšie ako DiCapriové. Už len kvôli obsadeniu sú tri hviezdy povinné. 60%.

To (2017)

Tento film hodnotím očami neodborníka na horory. Údajne jeden z najlepších hororov, aký bol kedy natočený a zodpovedajú tomu aj dosiahnuté zárobky. Každopádne som čakal viac a videl som aj lepšie hororové filmy. Bubu pasáži veľa nebolo, ktoré sú typické pre horory dnešnej doby. Hlavne postavy boli v tomto prípade deti a najviac na mňa zapôsobila finálna scéna, ktorú som poberal mierne s úsmevom. Celý film prebiehal štýlom, že občas každé dieťa postrašil ten klaun resp. niečo na jeho spôsob. Najviac som neprišiel na chuť veľkej odvahe všetkých deciek a miestami mi to pripomínalo detský dobrodružný film v ktorom sa detí hrajú na skrývačku so zlým strašidlom. Summa summarum rozruch okolo tohoto filmu je podľa mňa neopodstatnený a hlboko zaostal za mojimi očakávaniami. Čakal som, že sa to atmosférou vyrovná Sinistrovi, ale mýlil som sa.

V pasti (2005)

Na úvod krátke predstavenie hlavných protagonistov. Prefíkaná a sebavedomá mrcha Ellen Page a pedofilný fotograf Patrick Wilson, ktorému Ellen nič nedaruje. Na tento film som náhodou narazil pri večernom pozeraní televízie a vôbec som netušil čo to je a o to viac som bol prekvapený, keď som videl, že čo sa tam odohrávalo. Hlavná prednosť tohoto filmu spočíva v tom, že kam až dokázal zájsť a nič netušiaceho diváka prinúti uvažovať na akú zvrátenosť sa vlastne pozerá. Musím podotknúť, že Ellen bola niekedy až veľmi bystrá a prakticky mala situáciu stále pod kontrolou a to sa mi veľmi páčilo, aj keď to uberalo na logickosti filmu. Herecké výkony sú ozdobou tohoto filmu a divák si príde na svoje. Napínavý a pre mňa aj trocha kontroverzný film, ktorý ma na krátku dobu vytrhnul z reality všedného života a nejednému divákovi zostane v pamäti, či už v pozitívnom alebo v negatívnom obraze.

Věc (1982)

Zaujímavý horor, ktorý neurazí. Prostredie Antarktídy dotváralo atmosféru a dodávalo tomuto hororu náboj a zdôrazňovalo izolovanosť. Vesmírne obludy boli na tú dobu veľmi dobré spracované a nedá sa uprieť ani kreativita filmárom. Scéna kde každý každého upodozrieva a nikto nikomu neverí je majstrovský zvládnutá a je ozdobou tohoto filmu pričom nikto vôbec netuší, kto je infikovaný a kto nie a určite nejednému divákovi zamotala hlavu. Na druhej strane si nepamätám, že by tam bola scéna, ktorá ma poriadne vystrašila, ako sa na horor patrí, čiže štyri hviezdy sú adekvátne.

Klub rváčů (1999)

Dlho som sa odhodlával na tento film a nakoniec, keď som si ho pozrel, tak išiel úplne mimo mňa. Scenár mi prišiel chaotický a nejasný.Prostredie špinavé a celé mi to pripadalo umelé a nechutné. Ťažko sa mi tento film hodnotí.Veľa ľudí tento film vychvaľovalo a nikomu to ani neberiem, ale kultový film si predstavujem inač...

Bitva o Sevastopol (2015)

Po Stalingrade tu máme Sevastopol, ale tento krát je v hlavnej úlohe žena. Samotná vojna o Sevastopol je tu zobrazená minimálne. Tento film je predovšetkým životopisným filmom o Ljudmile. Je tu určite zlepšenie oproti Stalingradu, ale stále je tento film presiaknutý ruským hrdinstvom a nenávisťou k zlým fašistom. Bojové scény sú typu, že Ljudmila odpraskne zopár náckov a koniec. Nie je tu žiadna súvislá bojová scéna a ďalej mi vadilo, ako bola Ljudmila posadnutá kosením náckov a prekladanie anglických dialógov do ruštiny (ako by sa nedali dať titulky) . Rusi znova nenatočili normálny vojnový film iba zlepenec životopisu, vojny a nekonečného ruského hrdinstva.