Já, robot

• USA I, Robot (více)
Trailer 4

V roce 2035 jsou roboti součástí každé domácnosti a lidé jim důvěřují. Až na jednoho – trochu paranoidního detektiva Dela Spoonera (Will Smith). Ten je přesvědčený, že zločin, který právě vyšetřuje, spáchal robot. Vyšetřování ho přivede k odhalení děsivé hrozby pro lidskou rasu... Společně s psycholožkou Susan Calvenovou vyšetřují smrt doktora Milese Hogenmillera, vědce, který pracoval s roboty pro U. S. Robotics. Příčinou smrti byla sebevražda, ale Spooner je přesvědčený, že vědce zavraždil robot. Tři zákony robotiky však zaručují, že taková věc je nemožná… (TV Prima)

Trailer 4

Recenze (1 050)

Cival

Alex Proyas konečně protrhl smůlu a se svým zbrusu novým svěřencem konečně utržil pořádný balík peněz - a přitom dokázal udržet vysoko nastavenou laťku filmové kvality svých předešlých filmů. Hodně slovních šarvátek se sice bezpochyby povede okolo scénáře, jenž si drze přivlastnil spojitost s Asimovskou literární klasikou, ale nač hnípat do produkčního týmu, když ten od první sekundy jasně sází na odlehčenou notu a filozofování přenechává jiným. Což je moc dobře, protože do scénáře občas zavane odér béčkové jednoduchostí. Takto se na plátně radši rozpoutá akční peklo s detektivní zápletkou, kterému není po audiovizuální stránce prakticky co vytknout. Proyas nekopíruje nikoho ze současné elity, neokoukaná, těžkotonážní a trikově precizně vyvedená akce připomíná nejlépe snad Jamese Camerona v letech druhého Terminátora v tom nejlepším slova smyslu. Může za to i božská industriální kompozice Marca Beltramiho a Will Smith, který sype z tlamy jednu hlášku za druhou. Smith se jen těžko dočká v kariéře coolóznější role (kromě Nea mě nenapadá lepší akční hrdina za posledních pět let), a tak bezostyšně doufám v zázrak a brzké pokračování robotických dobrodružství made in Alex "popcorn-kick-ass" Proyas. ()

kleopatra

Hemží se to tu pochvalnými slovy, ale já v tom nic extra nevidím. A není to proto, že bych měla něco proti žánru jako takovému, ale nestačí mi sympatický polda, sympatický robot, sympatická vědátorka a trik na triku. Potřebuju být v napětí, mít strach, někomu fandit, v někoho věřit, potřebuju přemýšlet a hlavně potřebuju být překvapovaná. V tomhle filmu bylo na co se dívat, nebyla to nuda, byla to zábava, to bezesporu, ale když já holt chci, alespoň pokud jde o lidstvo na Zemi, nějakou tu hlubší myšlenku, ne revoluci v prášku. ()

POMO

Efektná, technicky dokonalá akčná popkornovka pre radových konzumentov, akceptovateľná aj náročnejším divákom. Ale reči o vysoko inteligentnej zábave (ako MINORITY REPORT) sú kaleráby. Scenár filmu je prostoduchý, jednoduchý, s banálnymi dialógmi a notnou dávkou klišé. Na úroveň kvalitnej zábavy povyšuje predlohu len a len macher Proyas, vďaka ktorému je výsledok dosť dynamický na to aby nenudil a dosť paranoidný a znepokojivý na to, aby pohltil. ()

kOCOUR

Je parné léto a k tomu neodmyslitelně patří pořádný popcornový nářez. A protože rudoch Hellboy se zatím pozdržel kdesi za oceánem, pozornost si zatím jednoznačně zaslouží testosteronový bijec Will Smith, o němž producenti i režiséři moc dobře ví, že zpomalený a naštvaný chutná úplně nejlépe. Jeho drsná frackovitá image se zúročila i zde - těžko si na pozici rozporuplného vyšetřovatele záhadné (sebe)vraždy v přetechnizovaném roce 2035 představit někoho stylovějšího. Hláška střídá hlášku, pátrání se příjemně rozvíjí a iluze fungujícího světa se neustále prohlubuje. Scénář po delší době přichází s poměrně originálním námětem, i když to občas malinko zaskřípe a zavane moderním popem pro celou rodinu - zlí roboti jsou červení, hodný robot všechny zachrání atd. V globálu je však atmosféra příjemně temná a lehce odkazuje na Blade Runnera, i když jeho kultovního statutu snímek určitě nedosáhne. Triky mají naprosto oslnivou kvalitu (roste tu velká konkurence ostatním trikovým gigantům), roboti působí zcela přirozeným dojmem a když přijde na akci, dostávají všechny vaše smysly pořádně zabrat - rotace kolem osy, bullet-time a ostatní trademarky současného „postmatrixovského standardu“ přicházejí v jednom úhledném balíčku. Alex Proyas pobral to nejlepší z Vrány, Bad Boys a Minority Report, celek mírně přisladil Asimovem (prostě si od něj vzal roboty ;) a pod nálepkou akční sci-fi prodal na velice líbivém podnose. Co na tom, že má jeho film mnohem blíže k čiré komerci, než k artfilmu, který by stál za delší přemýšlení - je přece to léto. Vyrážejte do kin! ()

Lima

Velmi solidní podívaná s dokonalými triky, která se ale - troufám sí říct - nestane sci-fi klasikou, jako třeba Blade Runner. Na to jí chybí hlubší myšlenkový rozměr, má ambice pouze bavit, nic víc. Což samozřejmě není málo a plní to mírou vrchovatou. Futuristické vize byly velmi podařené, některé mně opravdu pobavily, protože horizont 30ti let není zas tak vzdálený, tvůrci místama opravdu zdařile popustili uzdu své fantazii. Willu Smith se svou frajerskou houpavou chůzí je hláškující reklamou na testosteron, některé akční sekvence byly přímo výstavní (zejména souboj Smitha s roboty v tunelu) a celé to šlapalo jako švýcarské hodinky bez nějakého škobrtnutí. Pohodička. ()

• O Willu Smithovi je známo, že má neobvykle velké přirození. Během scény ve sprše mu proto muselo být přilepeno izolepou ke stehnu. (TheBalrog)
  • Firma Americký chopper, která vystupuje v pořadu Americký chopper (od r. 2003), vytvořila při příležitosti premiéry filmu kopii filmové motorky. (hammy333)