Já, robot

I, Robot

Ja, robot

Akční / Drama / Krimi / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo, 2004, 115 min

Rozpočet $120miliónovTržby USA $144,801,023Tržby Celosvetovo $347,234,916║ Režisér Alex Proyas nenechal nič dlžní svojej povesti a predviedol nám svojou zručnosťou jednu z najpodarenejších popcornoviek. Aj keď základom filmu sa stávajú triky, príbeh je stále na prvom mieste a ani na chvíľku neskĺza do nejakej samoúčelnosti. A Will Smith konečne v poriadnej úlohe po dlhej dobe od Verejného nepriateľa. Film čo každým ďalším pozretím naberá na sile. /90%/(11.9.2005)

Ze začátku to vypadalo, že to snad nebude žádný bezduchý akční sci-fi, ale něco k zamyšlení. Jenom mi tam nějak nepasoval ten Will Smith. Jenže postupně se to zvrhne v obyčejnou střílečku, u který je vhodný mozek přepnout do režimu "stand by". Je to asi jak kdyby se někdo snažil kombinovat Blade runnera a Komando... Celkově mi to úplně špatný nepřišlo, ale pokud chcete vidět nějaký "inteligentní" sci-fi, pusťte si Blade runnera. Pokud chcete vidět Willa Smithe, jak střílí do robotů, klidně přeskočte první polovinu. Co se týče digitálních efektů, tak ty mi teda nepřipadaly nic moc. Sice jsem to poprvé viděl až teď v roce 2010 a za těch 6 let se úroveň triků zase hodně zlepšila, ale stejně mi to přišlo celkem slabý i na rok 2004. Slabý 3 hvězdičky...(28.2.2010)

Je to celkom dobrý akčný sci-fi film od Alexa Proyasa. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti, kedy sa už roboti stali prirodzenou súčasťou života ľudí a keďže nikdy nespáchali žiadny zločin, u takmer všetkých sa tešia veľkej obľúbenosti. Jedinou výnimkou je schopný policajt, ktorý ich neznáša a neverí im, kvôli čomu čelí posmechu, no keď dôjde k smrti uznávaného vedca, ktorý v oblasti robotiky patril medzi špičku, prípad prevezme a všetko nasvedčuje tomu, že za to môže robot. A spolu s psychologičkou, ktorá mu pomáha si čoskoro uvedomujú, že je to len začiatok. Spracovanie je celkom slušné, ale dalo sa to podať aj o dosť lepšie. Určite musím pochváliť, že si to po celý čas udržuje svižné tempo, za čo môže aj skvelý výber hlavného hrdinu a jeho vzťah k robotom, kriminálna línia je na pomery tohto typu filmu celkom zaujímavá, v priebehu sa nájde pár vydarených sekvencií a neustále to pomaly graduje až do veľkého finále, takže po tejto stránke je vlastne všetko v poriadku. Ale zároveň film funguje len v rámci blockbusteru a táto tématika mala rozhodne naviac, toto spracovanie je až príliš povrchné, väčšinu času úplne priamočiare a navyše miestami aj dosť béčkové, čo sa práve tu moc nehodí. Ale ako som spomínal, inak je to slušná zábava. Akcie je tu priemerné množstvo a je aj celkom slušná. Je výborne natočená, chválim hlavne otáčajúcu sa kameru a kvalitné spomaľovačky, navyše nechýba ani dostatok nápadov. Síce tých pár akčných sekvencií z priebehu filmu ma až tak moc nezaujalo, ale vynahradzuje to celá záverečná fáza, kde sa tie prestrelky s robotmi dosť vydarili. Herecké obsadenie je na tom dobre, Will Smith sa tu skvelo hodí, k tomu sympatická Bridget Moynahan a viacero slušných vedľajších postáv, hlavne James Cromwell, Chi McBride, Shia LaBeouf alebo Bruce Greenwood. Réžia a technická stránka sú v rámci blockbusteru rozhodne nadpriemerné, aj keď vizuál občas trochu zaostáva, ale Alex Proyas má rozhodne naviac, jeho zvyšné projekty sú menej komerčné, ale atmosférickejšie. Takže Ja, Robot je celkom slušný sci-fi film, na ktorý sa dá kľudne pozrieť aj viackrát, ale v priebehu sledovania sa po celý čas nemôžem zbaviť toho nepríjemného pocitu, že to mohlo byť aj omnoho lepšie a preto nemôžem dať lepšie hodnotenie. 66%(18.10.2013)

Efektná, technicky dokonalá akčná popkornovka pre radových konzumentov, akceptovateľná aj náročnejším divákom. Ale reči o vysoko inteligentnej zábave (ako MINORITY REPORT) sú kaleráby. Scenár filmu je prostoduchý, jednoduchý, s banálnymi dialógmi a notnou dávkou klišé. Na úroveň kvalitnej zábavy povyšuje predlohu len a len macher Proyas, vďaka ktorému je výsledok dosť dynamický na to aby nenudil a dosť paranoidný a znepokojivý na to, aby pohltil.(14.9.2004)

Soundtrack Marco Beltrami: 1. Main Titles - Marco Beltrami ,2. Gangs of Chicago ,3. I, Robot Theme (End Credits) ,4. New Arrivals ,5. Tunnel Chase ,6. Sonny's Interrogation ,7. Spooner Spills ,8. Chicago 2035 ,9. Purse Snatcher ,10. Need Some Nanites ,11. 1001 Robots ,12. Dead Robot Walking ,13. Man on the Inside ,14. Spiderbots ,15. Round Up ,(23.5.2011)

• - Během natáčení havaroval Will Smith na motorce v rychlosti 97 km za hodinu. (imro)

• - Sonnyho pokus ukrýt se v obrovském množství identických robotů vychází z povídky „Malý ztracený robot", stejně tak i jeho označení NS. Sonnyho sny a závěr filmu připomíná obdobné rozuzlení v povídce „Sny robotů" a jednání VIKI je extrapolací tří zákonů robotiky z povídky „Konflikt nikoli nevyhnutelný", románu "Roboti a impérium" a několika dalších literárních děl. (Danny F.)

• - Postavě Dr. Alfreda Lanninga bylo ve filmu 64 let. Ve stejném věku byl v době natáčení i jeho představitel James Cromwell. (Pavlínka9)