Bratislavafilm

Slovensko, 2009, 75 min

Prekvapivo dobre! Na to, ze sa jedna o slovensky film, navyse zo sucasnosti a natocil ho Jakub Kroner (zacal, ked mal 18 - hotovy do kin siel, ked mal 22) ako svoj debut, fakt ok. Stopaz je tak akurat, rezisersky styl nie originalny ale pseudo-dokumentarna kamera sa k danej teme vyslovene hodi. Co ma najviac prekvapilo boli uveritelne dialogy napriek silenej stylizacie smerom k petrzalskym "detom ulice" a mafianskeho zargonu. Takisto tempo a strih jednotlivych scen mal hlavu a patu. Co mi naopak vadilo boli niektore herecke vykony. Vyslovene najslabsi bol Peter Batthyany, ktoremu jeho mafiansku rolu nezerem (bohuzial dostal asi najviac priestoru), aj scena s Cistym bola slaba, zato Robo Roth paradny (skoda, ze nemal viac priestoru) a aj Zuzana Fialova hrala pipenku dobre (a to ju moc nemusim). Kratke sceny s Robom Jakabom a Janom Kronerom ok. Rovnako uvod a zaver s Lubom Kostelnym. Zvoleny styl mi nevadil, prave naopak konecne niekto spravil moderny film o sidlisku, navyse z mesta, kde zobrazene miesta dobre poznam, uveril som vacsine situacii, kedze tieto veci sa deju a takito ludia okolo nas ziju. Este raz, slusne dialogy, co pokladam za asi najvacsi plus pri slovenskom filme. Vhodna hudba iba doplnila atmosferu. Veru, som zvedavy na dalsi pocin mladeho Kronera.(18.11.2011)

• bubblebobble

Toto "úžasné" spoločenstvo charakterov je mi veľmi dobre známe keďže som sa v ňom istú dobu sám pohyboval (a som rád, že časy mojej puberty už mám za sebou). Myslím si, že forma zodpovedá obsahu, preto moje hodnotenie nie je až také zlé. A nie je to len Bratislava v ktorej sa odohráva takýto hnus. Vivat Sereď a Galanta :-D(3.11.2013)

• Makky

Stupidita vládne svetom (aj Blavou), ale len do takej miery, aká je skutočnosť. Pôsobilo to celkom reálne a to je treba vyzdvihnúť. Hoci boli polovičný obsah dialógov len vulgarizmy, nič nebolo neprirodzené. Kamera, herecké výkony, dialógy... atď. sú otrasné, no Bratislava nenudila a hlavne Batthyany vyložene bavil. Evidentne si rolu užíval. Prečo potom podpriemerné hodnotenie? Pretože inak je tento film sračka, bez akejkoľvek výpovednej hodnoty. Zbytočná záležitosť!(7.6.2011)

• GTS_PUNK

"To sú také tie nové Nokie, to je zložitý systém, tam ten softvér." "Však je nemám Nokiu." "A čo máš potom?" "No, Eurotel." Bratislavu môžete buďto milovať alebo nenávidieť. Alebo sa aj pohybovať niekde medzi a odniekiaľ z úzadia sledovať, čo sa všetko v tomto meste deje. Stručne a pomerne jednoducho sa to darí aj filmu Jakuba Kronera, ktorý mapuje jeden deň v živote rôznych existencií v hlavnom meste Slovenska. Teda, darí ako darí. Na film sa totižto treba pozerať najmenej z dvoch uhlov pohľadu. Ten prvý, dôležitejší, ktorý hodnotí celkový kvalitatívny dojem z filmu, je niekde pod hranicou priemeru. Čo sa kvality týka, tak tu film zlyháva takmer všade. Príbeh je naozaj iba veľmi jednoduchým puzzle malých kapitol pospájaných do seba, s obsadením pomerne pestrej plejády hercov, ktorých výkony však pôsobia viac než katastrofálnym dojmom. Napríklad pri takej preafektovanej Zuzane Fialovej divák nevie, čo ešte hrá a čo už je z jej strany skutočnosť. Tak či onak, sledovať ju vystupovať je veľmi veľké trápenie. Podobne je to aj pri ostatných hercoch. Tých výkony sú už o maličký kúsok lepšie, ale naopak ich dokonale pochovávajú miestami neuveriteľne umelo pôsobiace dialógy. Stupidita spomínaných dialógov je jedna vec, ale absurdita je niečo iné, v tomto prípade oveľa horšie. Celkovo najpozeratelnejší výkon predvádza snáď Ján Kroner, ktorého taxikársky výstup je pravdepodobne najlepším a takisto aj najzábavnejším momentom celého filmu. Skvelo "nakladá" Bratislave a hovorí to, čo si o nej myslia mnohí, pretože tomu tak skutočne je. Odhliadnuc od príbehového a hereckého faktoru v sebe však film nesie aj akéhosi ducha, čo je vždy veľmi dôležité. Samozrejme, nie všetci môžu súhlasiť, ale minimálne bratislavskí lokálpatrioti ocenia výpravu a výber viacerých známych lokácií. Po rokoch možno, aj vďaka tomuto filmu, porovnať, či sa niečo v Bratislave zmenilo k lepšiemu, či naopak k horšiemu. Bratislavafilm sa žiadnym spôsobom nesnaží nič prikrášľovať, ale ukazuje, ako môže vyzerať taký jeden deň v Bratislave. Možno sa sporiť o tom, či sa to od dôb natočenia filmu v tomto meste zlepšilo alebo nie. Ostáva asi povedať len toľko, že sa všetko deje sofistikovanejšie. Jednoduchá kamera, rozporuplné herecké výkony a slabý príbeh v sprievode petržalského rapu pôsobia viac ako študentský film či akási lepšia epizóda seriálu z bratislavského prostredia. Kvalita v žiadnom prípade nie je vysoká, ale kto chce, ten si vo filme nájde to svoje, aj keď toho nie je veľa. "Učko", "Gotko" a bratislavský sen.(6.8.2017)

Sú filmy, ktoré si pozrieš a za pol roka si nespomenieš o čom film bol, sú filmy, o ktorých poviš, že bol dobrý, bol super, alebo dalo sa, sú filmy, z ktorých si hlášky pamätáš celý svoj život, lebo sú kultové alebo sa ťa priamo dotýkajú. Bratislavafilm, podanie dnešnej doby, ako to tu chodí. Bol som na Bratislavafilm v kine a neľutujem! Film je výborný. 90%(23.1.2011)

• - Zuzana Fialová vo filme požíva biely prášok, v skutočnosti išlo len o práškový cukor. (R4D0)

• - Prevažná časť filmu sa odohráva na najväčšom slovenskom sídlisku Petržalka. (R4D0)

• - Prvý celovečerný undergroundový slovenský film uvádzaný v kinách. (R4D0)