Bratislavafilm

Slovensko, 2009, 75 min

Film, ktorý opisuje (s väčším či menším úspechom) situáciu v našich uliciach. Ak by sme ale túto nesúrodú hoc úprimnú bludiskovú hru beznádeje a kultúry chápali ako veľmi reálne vyobrazenie súčasného spoločenského stavu, aký sa silou mocou bahní v petržalských či klokočinských sídlisk, nepostavím sa zaň... P.S.: Kostelného metaforické vsuvky sa veľmi hodia.(25.8.2012)

• marvan

Jednoznačně největší utrpení na letošním Febiofestu. Tvůrci se prý snažili udělat film pro mladé. Pubertálně namachrovaná póza, která se snaží udělat z lokálního buranství démonické tragično alà Bronx. Formálně to vypadá jako homevideo, prokládané klipově bezduchým obrazovým balastem v rytmu hiphopu. Oproti těmhle velmi slabým momentům bylo ale ve filmu i několik geniálních scének, především ty kde figuroval Mafián a jeho dilinkoidní žena. Být celý film v tomhle duchu, byla by to pětihvězdičková satira.(1.4.2010)

Problém je v tom, že slovenský film dnes nevie naozaj nikto oceniť. Keby bol podobný film natočený v americkej produkcii a hral by tam nejaký drsný "nigga-ksicht", tak by sa šli všetci zasrať... Nie, ja nehovorím, že je to dokonalé a že je to bez chyby. Má to chyby a je ich viac než len pár, ale to, čo mladý Kroner dokázal s dvomi kamerami a zvukárom je veru obdivuhodné. Čo sa týka obsadenia, je to 50 na 50. Peter Batthyany ma so svojou mafiánskou rétorikou možno bavil v GuNaGu a dodnes baví v MAFstory, ale do celovečeráku sa teda nehodí a pôsobí trápne. To isté Jano Kroner... Jeho minivtip je síce dobrý, ale keby sa tam vôbec nebol objavil, ani by mi to moc nevadilo. Michal Nemtuda zas naopak - v Ordinácii v ružovej záhrade by som mu hodil päť korún, tu však hravo zapadol. Fialová je normálne nenormálne dobrá, a to tu ženskú fakt nemusím. Ale najväčším prínosom určite je Robert Roth ako extravagantná pravá ruka mafiána Rudyho (Batthyany) a brat jeho priateľky Stanky (Fialová). Z neho som nemohol odtrhnúť oči, čo ešte umocnila hláška: "Neboj sa Stanka, si stále rovnako tučná a vôbec nejsi pekná." Poteší takisto minirola Čistychova, ktorý si zo seba neskutočne usiera, čo by niekto neznalý mohol považovať priam za prejav demencie. Toľko k obsadeniu. Čo skutočne zamrzí, je krátka stopáž, prial by som si, aby to všetko neostalo len tak otvorené. Kroner Bratislavu zobrazil naozaj vierohodne, naša metropola taká naozaj je. Presnejšie "...neočarí, neprebudí ťa," ako o nej rapujú rodáci A.M.O., "je po večeroch fádna a zradná za dňa!" Mňa BratislavaFILM milo prekvapil. A záverečné "ojebanie" Kostelného k tomu výdatne pomohlo. Určite sa do bratislavského undergroundu drog, mafie a hip-hopu ešte rád vrátim.(11.1.2011)

• Niktorius

No do psej matere... Slováci se asi chtěji prezentovat světu jako sprostá, primitivní a uhuhlaná hovada i jinak, než prostřednictvím své politické reprezentace. A nebo je celý ten film záměrnou pózou, protože zobrazuje Bratislavu tak, jak ji vidí onen namachrovaný boreček ve vlaku? Sračka je to ovšem tak či tak. ___ LFŠ 2010(27.7.2010)

na to, že bylo režisérovi 23 let, když snímek točil, jde o relativně povedenou pulp-fi podívanou obohacenou slušnou porcí skvělých hlášek... jako celek to ale působí ještě trochu neotesaně a nedotaženě, herecké výkony mohly být asi lepší a stopáž delší... nicméně prima překvápko. 70% [Festival nad řekou, 2010](9.8.2010)

• - Vo filme sa objavia aj známi raperi zo slovenskej scény ako Miky Mora, Čistychov a Molochvlavo. (R4D0)

• - Richard Stanke nahovoril hlas matky volajúcej taxikárovi na začiatku filmu. (toi-toi)

• - Zuzana Fialová vo filme požíva biely prášok, v skutočnosti išlo len o práškový cukor. (R4D0)