Scenárista, režisér a herec Quentin Tarantino (nar. 1963) je bezesporu jedním z nejvýznamnějších tvůrců současného světového filmu. Zaujal už svojí celovečerní prvotinou Gauneři (1991) a svým druhým filmem Pulp Fiction – historky z podsvětí (1994) jen potvrdil své dominantní postavení mezi postmoderními režiséry. Scénář filmu vznikl důmyslným propojením tří povídek spjatých se světem zločinu, jež jsou vyprávěny bez ohledu na časovou posloupnost a nakonec vytvoří uzavřený kruh. Původní název filmu, odkazující k pokleslé krvákové literatuře, dokonale souzní s tím, co se děje na plátně. Výbuchy brutálního násilí jsou odlehčeny velmi černým humorem a jedna bizarní situace za druhou ústí do ještě bizarnějších konců. Kromě novátorského scénáře a jisté režie film zaujme i přehlídkou mimořádných hereckých výkonů přesně obsazených představitelů, mj. Johna Travolty a Samuela L. Jacksona (zabijáci Vincent a Jules), Bruce Willise (unavený boxer Butch), Tima Rotha a Amandy Plummerové (milenecká dvojice, chystající se k přepadení) či Umy Thurmanové (gangsterská manželka Mia). Snímek byl uveden v soutěži MFF v Cannes 1994, odkud si odnesl nejvyšší ocenění, Zlatou palmu. Členové Americké akademie ho nominovali na Oscara v sedmi kategoriích (mj. i za nejlepší film a režii), ale zlatou sošku nakonec dostal pouze scénář filmu. V témže roce dominoval v rámci nezávislé tvorby a získal celkem čtyři Independent Spirit Awards (Ceny nezávislého ducha), a sice za nejlepší film, režii, scénář a herecký výkon v hlavní mužské roli (Samuel L. Jackson). (Česká televize)

Trailer 1

Recenze (2 863)

kOCOUR

Možná neexistuje film, který by více vystihoval pojem "kultovní záležitost" a je určitě jedním z těch, kteří, ač relativně noví, naprosto zásadně ovlivnily tucty současných režisérů a scénáristů. Tarantino nastolil nový standard v gangsterském subžánru a jeho velice černý humor mísící se s absurdností celého příběhu včetně karikatur-hlavních postav tvoří i po dvacátém zhlédnutí neodolatelný mix dokonalé zábavy a skvěle odvedené filmařiny. I když se mu vlastní stín už překročit nepodařilo (co není, může být, uvidíme jak dopadne Kill Bill), stále zůstává velikým režisérem. ()

Lima

Poprvé jsem to viděl v kině při české premiéře, kdy Pulp Fiction ještě nikdo neznal a jméno Tarantino byl neznámý pojem. S kamarádem jsme šli z kina a já se tetelil blahem, že jsem viděl po dlouhé době zase něco originálního. Kámoš vypadal rozpačitě a říkal mi, že to musí nechat přes noc vstřebat, že neví, co s tím :o)). Příští ráno se ke mně přiřítil na pokoj (na VŠ koleji) a nadšeně hlásil: "Ty vole, mně se to rozleželo v hlavě. To byla naprostá bomba!" Běhal za všema známýma a každýmu to doporučoval. Po zbytek týdne na to chodil každý den a s ním stále početnější zástup zvědavců. Hlášky z filmu si pak psali na papírky, které si lepili na stěnu. Možná i takhle vzniká kult :o) A vlastně nevím, proč vám tohle píšu, ale jelikož je Pulp Fiction v mém TOP 10, cítil jsem skoro "morální povinnost" :o))) se k němu nějak vyjádřit a přitom se neopakovat. Tenhle film je totiž jako osvěžující pramen uprostřed všude stejné pouště a zaslouží jenom slova chvály. ()

Gemini

Máme radost? To si piš, že máme radost, takovýhle film patří do zlatého fondu kinematografie...jedním slovem geniální, dvěma slovy Winston Wolf:) Takže, vážení přátelé, nezapomeňte, že úcta k starším je projevem vychování, a proboha v tom nehledejte hlubší smysl, takové to nahlédnutí do světa drsných gangsterů, kteří i přes svůj amorální život mají jistý zvrácený kodex cti. Nebijte mě, tohle mi tvrdil jeden "intelektuál" z našeho gymplu. Co jsem mu na to mohl říct jiného než: Enyky benyky kliky hec... ()

Radyo

Co říci a neopakovat se? To je dost těžké. Film Pulp Fiction totiž v polovině 90.let dolova převrátil celý Hollywood naruby a snad celé filmové diváctvo strnulo v úžasu. A u takových filmů je pak opravdu těžké je pochválit a být stále ještě originální. Co s tím? Nic. Prostě se budu opakovat! Pulp Fiction je jedinečným způsobem originální a nezaměnitelný film. Jeho dějové uspořádání by stálo za hlubší rozbor, ale já napíšu jen BRAVURNÍ. I scénář by se mohl (ba přímo měl) proklepat ze všech stran, ale já napíšu jen GENIÁLNÍ. Herci? Willis, Travolta i Jackson už měli pár (možná i více :)) ) rolí, v nichž se divákům vetknuli hluboko do povědomí. Ale tímhle filmem se stali NEZAPOMENUTELNÝMI. No a co samotný rejža, ulítlý Quentin Tarantino? Před Pulp Fiction "jen" Gauneři a scénář k Pravdivé romanci, což jsou skvělé filmy, ale přesto jej ani po nich snad nikdo neznal. Po Pulp Fiction vám ale odpoví skoro každé malé dítě: "Jó, Quentin? To je ten bývalý maniak z videopůjčovny, že? Ten co točí tak skvělé a ulítlé filmy, že? Jen škoda, že jich netočí víc." Prostě dneska jej znají už snad i kanibalové v džungli někde na Nové Guineji. No nic, nebudu už to prodlužovat - Pulp Fiction je LEGENDA!! ()

Matty

Adrenalinová injekce v srdci, zlaté hodinky v zadku, mrtvý černoch v autě a tuhnoucí úsměv na rtech - nahláškovaná smršť kultovních momentů, která zároveň pulpovou poetiku a brakové motivy povyšuje na sofistikovanější úroveň komplexním vyprávěním, filozofujícími (a žánrové znaky reflektujícími) dialogy a dlouhými „prázdnými“ scénami, ve kterých se pouze k něčemu schyluje (v tradiční hollywoodské žánrovce/béčkovém filmu byste na něco takového nenarazili, všechno by sloužilo vyprávění). 85% Zajímavé komentáře: Lima, pshimi, Dan9K, Džejkop, Lennnnna, cheyene, DiegoC. ()

• Quentin Tarantino je milovníkem stolních her. Dvě jím takto ironicky pojmenované hry "The Game of Life", v překladu "Hra o život", a "Operation", tedy "Operace", je možné vidět ve scéně, kdy se Vincent (John Travolta) a Lance (Eric Stoltz) chystají vrazit Mie (Uma Thurman) adrenalinovou injekci do hrudi. (cihlenka)
  • V jedné scéně má Jimmie (Quentin Tarantino) v ruce řetízek, který v jednotlivých střizích mění pozici na prstech, aby v posledních záběrech zmizel úplně. (Jirka_Globus)