Pulp Fiction: Historky z podsvětí

• Irsko

• Austrálie

Drama / Krimi

USA, 1994, 154 min

Historky z podsvětí už dávno nejsou jen filmem. Toto dílo přesáhlo hranice kinematografie, jako takové a stalo se celospolečenským - mnohdy napodobovaným i citovaným - fenoménem. Mojí stěnu v obývacím pokoji zdobí černobílý obraz pistolníků Julese a Vincenta, takže víc asi nemusím dodávat. Sex, krev, násilí, černý humor, padnoucí hlášky, dokonalý soundtrack, je tady vše. Dodnes nejlepší Tarantino, který si tímto filmem postavil pomník. P.S. Taneční scéna Umy Thurman a Johna Travolty, patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy ve filmu viděl.(18.11.2009)

Hned, jak mi film na začátku začal vysvětlovat co jeho název vlastně znamená a mě to spíš zmátlo, než nějak pomohlo určit kam se bude ubírat, jsem věděl, že to zase jednou bude něco. Dnes již kultovní snímek je prostě plný neviditelné a těžko popsatelné atmosféry, která vámi vibruje od začátku do konce. Miliony narážek a dopodrobna vyšperkovaných detailu, skloubených s vynikajícím scénářem, herci a s Tarantinovým podpisem - co víc si přát? Snad žádný film mě tak nebavil a snad žádný film neovlivnil můj slovník frází, které se postupně kompletně zpulpfictionizovaly:-)(27.10.2007)

Těžko bychom asi hledali film, který víc poznamenal dějiny moderní kinematografie (tj. zj. 90. let), či podnítil tolik mladých režisérů, aby se jeho styl pokusili napodobit (za všechny Guy Ritchie). Když odmyslíme tuhle záležitost, zbude nám i po deseti letech čerstvý a dravý film, balancující černý a suchý humor s akčním příběhem, plným hlášek, které zná snad každý. Tyto hlášky a vůbec celé kouzlo Pulp Fictionu se opírá o dva pilíře - scénář (naprosto zasloužený Oscar) a herecké výkony, kde především Uma Thurman a John Travolta předvádějí možná nejlepší výkony svých kariér (pro Travoltu to platí samozřejmě jednoznačně). A ty scény - "Cedule s nápisem sklad mrtvejch negrů", "Já jsem Uši a ty jsi až po uši v hovnech", "Ezekiel", "Jack Rabbit Slim twist contest", "Adrenalinová injekce, aneb musíš ji třikrát bodnout", "Basebalku nebo katanu aneb tvoje prdel pozná středověk" a desítky dalších. Chápu, že se to někomu nemusí líbit, jistě by se to nemělo nekriticky vynášet do nebes... ale já nemůžu jinak...Mimochodem, dřív než jsem viděl Pulp fiction v originále jsem to zhlédl asi šestkrát dabované a už nemůžu jinak... Nikdo nenamluví Marsluse líp než mistr Vydra! 100%(23.6.2006)

• troufalka

Tak jo, jdeme na to. Nikdo mě nemůže vinit, že bych hodnotila film, který jsem pořádně neviděla nebo nepochopila. Dala jsem si načas a podívala se znovu v klidu, najezená, bez dětí, tedy nerušené sledování. Nehodnotím dabing, za ten Tarantino nemůže. Velice dobře chápu ty, kterým se film nelíbil, nepochopili ho a hodí ho třeba do odpadu. Stejně tak chápu ty, co prohlašují, že je geniální. Tarantinovi se povedl husarký kousek. Dělá si srandu úplně za všeho, kouzlí jednu hlášku za druhou, hraje si s různými týpky, které přímo čarovně vykreslí. Přeskakuje z žánru do žánru, používá klišé, mění techniky. Vlastně bych se měla královskky bavit. Jenže to nějak nefunguje. Hodně mi to připomíná stav, který jsem měla u Trierovi Evropy. Jenže tam to fungovalo. Na to, abych dala filmu nejvyšší hodnocení mě musí bud pobavit nebo aspoň potěšit. Nebo poučit a přivést k zamyšlení. Tarantino by mě neskutečně bavit, kdyby se jeho filmy nekoupaly v krvi a nebyly určeny pouze pro amerikofilní publikum. Kéž mé hodnocení nikoho nepohorší, stojím si za ním. :o) Dle mého se diváci odkojení převážně americkou tvorbou musí neskutečně bavit a užívat si Historky, jako si je užíval sám velký Quentin při natáčení.(17.10.2014)

Jednou se mě zdálo toto. Byl jsem v obřadní síni na sobě slavnostní hadry přede mnou Quentin Tarantino s dvěma prstýnky, za mnou John Travolta a Samuel L. Jackson. Kouknul jsem se vedle sebe a tam bylo položený na stojato DVD s dlouhým bílým závojem, které neslo název Pulp Fiction. Najednou začal Quentin Tarantino mluvit :"Enšpígle, slibujete, že budete film Pulp Fiction milovat v dobrém i zlém do konce svého života?" a já řekl "ANO". Pak jsem se vzbudil a zjistil jsem, že to byl jen nádhernej sen. Svůj "snový" slib však dodržím - slibuji.(15.7.2007)

• - Po návratu od Mazaného Králíčka je ve chvíli, kdy Mia Wallace (Uma Thurman) pouští magnetofon, protože chce tančit, možno vedle ní zahlédnout pohybující se stín člena štábu. (Jirka_Globus)

• - Vincent Vega (John Travolta) ve filmu používá pistoli tipu Auto-Ordnance 1911 a Jules Winfield (Samuel L. Jackson) pistoli tipu Star model B. (major.warren)

• - Marselluse Wallace měl hrát Max Julien, ale když se dočetl o scéně análního znásilnění, z projektu vycouval. [Zdroj: Refresher.cz] (Bioscop)