Pulp Fiction: Historky z podsvětí

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Krimi

USA, 1994, 154 min

Co říci a neopakovat se? To je dost těžké. Film Pulp Fiction totiž v polovině 90.let dolova převrátil celý Hollywood naruby a snad celé filmové diváctvo strnulo v úžasu. A u takových filmů je pak opravdu těžké je pochválit a být stále ještě originální. Co s tím? Nic. Prostě se budu opakovat! Pulp Fiction je jedinečným způsobem originální a nezaměnitelný film. Jeho dějové uspořádání by stálo za hlubší rozbor, ale já napíšu jen BRAVURNÍ. I scénář by se mohl (ba přímo měl) proklepat ze všech stran, ale já napíšu jen GENIÁLNÍ. Herci? Willis, Travolta i Jackson už měli pár (možná i více :)) ) rolí, v nichž se divákům vetknuli hluboko do povědomí. Ale tímhle filmem se stali NEZAPOMENUTELNÝMI. No a co samotný rejža, ulítlý Quentin Tarantino? Před Pulp Fiction "jen" Gauneři a scénář k Pravdivé romanci, což jsou skvělé filmy, ale přesto jej ani po nich snad nikdo neznal. Po Pulp Fiction vám ale odpoví skoro každé malé dítě: "Jó, Quentin? To je ten bývalý maniak z videopůjčovny, že? Ten co točí tak skvělé a ulítlé filmy, že? Jen škoda, že jich netočí víc." Prostě dneska jej znají už snad i kanibalové v džungli někde na Nové Guineji. No nic, nebudu už to prodlužovat - Pulp Fiction je LEGENDA!!(9.6.2003)

Pulp Fiction: Historky z podsvětí, to je název nejznámějšího filmu Quentina Tarantina. Kromě milovaného soundtracku a bravurních hereckých výkonů za to mohou především snadno zapamatovatelné hlášky, které jakoby žily vlastním životem. Pulp Fiction, tak se jmenuje film, díky kterému znovu ožil žánr zvaný gangsterka, jenže Quentin se nechtěl opakovat, šel na to jinak. Ukazuje nám gangstry jako obyčejné lidi, kteřá se baví o obyčejných věcech. Řešení rozstříhat film na pět kapitol a vyprávět je nechronologicky je rozhodně velice dobrý nápad, díky němuž nejen že někteří hrdinové obžívají, ale film hlavně neztrácí tempo. A nakonec malá třešnička na dortu :) "Cesta spravedlivého ze všech stran lemována jest nespravedlností, sobectvím a tyranií lidské zloby. Požehnán buď ten, kdo ve jménu lásky a dobré vůle vyvede slabé z údolí temnoty, neboť ten jest skutečným pastýřem a spasitelem zbloudilých dětí. A já srazím k zemi mocným trestem a divokým hněvem všechny, kdo se pokusí otrávit a zničit mé bratry. A když uvalím svou mstu na Tebe, seznáš, že jméno mé je Bůh." // A kdo nerad dabing: "The path of the righteous man is beset on all sides by the inequities of the selfish and the tyranny of evil men. Blessed is he who, in the name of charity and good will, shepherds the weak through the valley of the darkness. For he is truly his brother's keeper and the finder of lost children. And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know I am the Lord when I lay my vengeance upon you."(30.12.2005)

Nejbrakovitější ze všech braků. Žánr pokleslých comixů a legendárních příběhů geniálně spojen do díla, které se stává svým vlastním měřítkem, jež si ustanovuje svá pravidla a zákony. Tarantino musel celý dosavadní život strávit nasáváním imaginární atmosféry umělého světa, aby mohl své představy zhmotnit v něčem naprosto ojedinělém a nenapodobitelném.(29.9.2004)

Mistrovské dílo Quentina Tarantina a jeho nejlepší snímek. Skvělé obsazení (hlavně Bruce Willis se mi velice líbil). Typický Tarantino, i když ne až taková jatka jako třeba Kill Bill. Sedm nominací na Oscara hovoří za vše (Škoda, že promněnil jen scénář). Zkrátka jeden z kultovních filmů, který by němel žádnému divákovi utéct.(26.9.2007)

Velmi nadhodnocený snímek, od tvůrce, který je v očích mnoha osob největším režisérem všech dob a jeho snímky jsou automaticky minutu před svým ohlášením kultovními. Šílenost QT nebere meze a v Pulp Fiction předvádí jeden ze svých zajímavých režijních výkonů, který si mě však nezískává. Ani jedna scéna mi nepřijde poutavá, první část doslova o ničem a co se týče tance Travolta- Thurman raději bych to přetočil než viděl znovu. Nechápu, co všichni tak skvělého vidíte na v podstatě obyčejných příbězích, kterým je věnována trochu větší brutalita a drsnějí napsané dialogy.Pokud právě drsné hlášky a hra se slovíčky stačí divákovi je to smutné. Ve chvíli, kdy se objeví Bruce Willis a jeho příběh film trochu roste se svou kvalitou, ale příliš dlouho to netrvá. Je mi jasné, že jsem snímek měl vidět bez dabingu v originále, ale neměl jsme (bohužel) tu příležitost a teď už o ní nestojím. QT je pro mě nezajímavý a doufám, že se jednou ztratí ve své "malé" videopůjčovně.(31.12.2007)

• - Postavy z fiktivního seriálu „Fox Force Five“, ve kterém Mia (Uma Thurman) hrála, svým popisem náramně připomínají nájemné vražedkyně z Tarantinova filmu Kill Bill (2003). (Larry12)

• - Quentin Tarantino v jednom z rozhovorů prohlásil, že nejenom při psaní scénáře Pulp Fiction: Historky z podsvěti si nejprve pouštěl hudební alba a až u hudby postupně vymýšlel příběh a charaktery postav. (cihlenka)

• - Ve scéně "Royal chees" je možné na malý okamžik zahlédnout vozík, na kterém je taženo auto, v němž Vincent Vega (John Travolta) a Jules Winnfield (Samuel L. Jackson) sedí. (Jirka_Globus)