Pulp Fiction: Historky z podsvětí

• Irsko

• Austrálie

Drama / Krimi

USA, 1994, 154 min

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Pulp Fiction stojí a padá na hláškách, dialozích a černém humoru. Hlášky - to bych musel ocitovat celý scénář. V dialozích jde především o skvělé vypozorované a vypointované rozdíly mezi uvažováním a mluvou mužů a žen, ať už jde o Lízátko (při rozhovorech Willisova Butche s manželkou jsem málem brečel smíchy), Honey Bunny, nebo Miu. Z černého humoru je skvělý např. monolog kapitána (Christophera Walkena) ohledně zlatých hodinek po Butchově pradědečkovi, nebo náhodný výstřel Vincenta v autě:). Nezapomenutelný Marsellus mluvící hlasem Václava Vydry. A ta hudba! Trailer k filmu (přímý odkaz): http://www.youtube.com/watch?v=wZBfmBvvotE(3.8.2009)

Nejbrakovitější ze všech braků. Žánr pokleslých comixů a legendárních příběhů geniálně spojen do díla, které se stává svým vlastním měřítkem, jež si ustanovuje svá pravidla a zákony. Tarantino musel celý dosavadní život strávit nasáváním imaginární atmosféry umělého světa, aby mohl své představy zhmotnit v něčem naprosto ojedinělém a nenapodobitelném.(29.9.2004)

Těžko říct něco, co už neřeklo sto lidí přede mnou a líp. Snad jen tolik, že hlášky z málokterého snímku se zaryjí tak hluboko, že je člověk používá ještě roky poté. Výběr z mého Top 10 : "A jak teda říkají čtvrtlibráku se sejrem?" "Jsem připravená, uděláme to teď hned a tady." "Zed je mrtvej, lásko, je mrtvej." "Kdybys měla bříško, dal bych ti do něj pěstí." "Viděls na tomhle baráku nápis - Sklad mrtvejch negrů?" "Já za to nemůžu, najels na ňákej hrbol nebo co..." "Zmizíš nebo tě zmizím já." Existuje nějaký jiný film, kde diváka u resuscitace člověka, který se předávkoval drogami, nebo u zastřelení nevinné oběti bolí břicho od smíchu dva dny? A existuje kromě Tarantina někdo, kdo dokáže z neskrývaně brakového materiálu, s minimem prostředků a herci v té době prakticky neznámými nebo považovanými za odepsané, vytvořit kult?(1.7.2007)

(1001) Experimentálně jsem zjistila zajímavou věc. Pustila jsem si (asi tak pátá projekce za celý můj život) Pulp Fiction večer, když jsem byla hodně unavená, ale nechtělo se mi ještě spát, s tím, že se pobavím a pošmáknu si na přerývané kapitolové dramaturgii (vše míněno v tom tom nejlepším znova smyslu). No ale jak jsem tak na to koukala, tak mi to skoro vůbec nepřipadalo zábavné ani cool. A tak nějak jsem si ve své unavené hlavičce sesumírovala názor, že film je obecně brán jako vtipný, protože on sám nám říká, že je vtipný, personifikováno ve scéně, kde Jimmy aka Tarantino aka Režisér říká, že chlapci v tričkách vypadaj jako kašpaři. A co mu na to Jules odpoví? Odpoví mu: "Jsou to tvoje hadry, trotle." (Parafrázuji.) A s touto filosofickou myšlenkou na rtech odcházím.(30.8.2012)

"Vrátim sa skôr, ako povieš čučoriedkový koláč." - "Čučoriedkový koláč." - "Zasa až tak skoro nie, zlato." Dalo by sa povedať, že pred Tarantinom slovo ´kultový´ existovalo, ale neplnilo funkciu. Prvý odvážny krok urobil Harvey Keitel, keď hral v Quentinovom ostrom debute GAUNERI, no hoci to nebol normálny spotrebiteľský film, napriek tomu nemali PULP FICTION: HISTORKY Z PODSVETIA jednoduchý pôrod a „uveriť v Quentina“ (aby sa projekt vôbec mohol začať nakrúcať) museli také mená, ako Bruce Willis či John Travolta. Vlastne skôr Bruce Willis, lebo Travolta sa v tom čase ZASA nachádzal v „slabšom“ období (= bol vďačný za všetko). Rola nájomného vraha ho znova vrátila na vrchol hollywoodskeho Olympu. Z ďalších hercov, dovtedy neznámych, Tarantino urobil hviezdy (Jackson, Thurmanová) a i vedľajšie roličky zapratal osobnosťami (Rhames, Walken, Roth) a povestnými dialógmi, scénami (tanec) a nápadmi (kufor). Snímka naplno dokázala, že „nezávislý film“ môže získať veľké ceny a zarobiť desiatky miliónov dolárov. A byť zábavný.(18.12.2004)

• - Quentin Tarantino k myšlence nechronologického vyprávění příběhu doplnil: "Je skvělé, když porušíte to pravidlo lineárního vyprávění, když pak koukáte na publikum, vidíte, že jste narušili jejich klid. Najednou vidí, že musí dávat pozor a všechno ostražitě sledovat. Úplně cítíte, jak jsou přikovaní v sedačkách. Občas je zábava sledovat diváky, jak se snaží "stíhat" film. Popravdě, kdybych napsal Pulp Fiction jako knížku, nikdo by tuhle záležitost s odlišnou strukturou neřešil. Ostatně není proč, v knížkách je tohle naprosto běžné." (pan Hnědý)

• - Kapitán Koonz (Christopher Walken) nosí hodinky značky Lancet WWI Trench. (dyfur)

• - V původním scénáři měl vejít Wolf (Harvey Keitel) do Jimmieho (Quentin Tarantino) domu a říct mu, že si pan Wallace (Ving Rhames) váží jeho pomoci. Dialog nakonec použit ve filmu nebyl.  (karlik4801)