• slovenský

Mysteriózní / Horor / Thriller / Krimi

USA / Velká Británie, 2012, 110 min

Moje hororové srdéčko po nedávném a neskutečném Conjuring (V zajetí démonů) znovu zaplesalo. Sinister, je luxusní mix hororu (Kruh) a thrilleru (Se7en + Mlčení jehňátek) s vcelku originálním scénářem, a neskutečně působící mrazivou hudbou. Jediným důvodem proč nenasolím rovných 5 hvězd, je skutečnost, že mi vadila občasná syrovost, až naturalistická nechutnost některých scén. Ale to není žádnou chybou tohohle filmu. Jde jenom o můj osobní názor, na horory tohohle ražení všeobecně. Nelze nic jiného než doporučit, všem hororovým fanouškům. 78 %(7.9.2013)

Tak jsem se zase nechal ukecat na jeden "skvělý" (chja cha cha ha), "děsivý" (mu hi hi hi) a hróózně hrůůzný horor... No co, jednou za čas se na nějaký ten nový horor podívat musím, abych na ně mohl nadávat a co já vím, třebas se zas zjeví něco dobrého, ačkoliv vyšší pravděpodobnost je, že přiletí mimozemské veveřice a začnou tu pěstovat kyberoříšky. A jelikož je tenhle film de facto rozdělen na dvě odlišné půlky.. První polovina: I hle, že by to nebylo tak špatné? Kdyby byl celý film jako začátek, pak by to byl docela slušný mysteriózní krimi thriller (samozřejmě v případě, že by hlavní postava nebyl bezkrevný pisálek s katalogovou rodinkou, tentokráte beze psa a že by rodince bylo věnováno asi tak promile z prostoru, který dostává v sinistru), dokonce se zjeví i nějaká atmosféra a pořádné záběry, které by za příhodných okolností mohly být alespoň trochu děsivé (nalezené nahrávky za doprovodu krásně ambivalentní hudby), ale bohužel, pak přijde polovina druhá... Je hrůzná a děsívá, ale jen proto, že ji někdo hrozně brutálně zprznil! To co bylo dobrého (vyšetřování) je upozaděno a místo toho dostávají prostor hrozně debilní nelekající lekačky (to se vážně někomu líbila etuda "Bubák v monitoru"?! Já chci ty drogy co berete taky!), které fungují asi jako podmořská chobotnice v úloze účetního nadnárodní farmaceutické firmy. Zjednodušeně řečeno atmosféra nula, napětí nula, vlastně všechno nula. Ohyzdně průměrná záležitost plná pitomých postav, byť dobře natočená se zábavným námětem, který je ale beztak jenom kombinací Insidious a Kruhu. Howgh. škorpióni mají nohy... Ale neslyšel byste je jako veverky..."(17.8.2014)

Co se týče žánrových atributů, Sinister rozhodně má co nabídnout, správnou hororovou atmosféru, slušnou porci napětí a docela hodně více než obstojných lekaček. Problémem filmu však je, že postupně ztrácí svoji šťávu, hlavní hrdina vás začně solidně štvát a až příliš časté ukazování „onoho zla“ sráží míru strachu/napětí (vždyť já pak ty „postavy“ bral úplně normálně, jak tam pořád pobíhaly, nelekaly mě už potom), nemluvě o dost nezvládnutém konci, který byl spíš k smíchu (stejně tak závěrečný záběr). Člověka to skoro až zamrzí, když byl Sinister vcelku dlouho na tak dobré cestě, ale ve výsledku pouze lepší průměr.(30.8.2013)

Pro tentokrát asi napíšu normální a slušný komentář bez jakýchkoliv zbytečných a přehodnocených vulgarit, které by místo šíleně dlouhých vět naprosto vystihly podstatu toho, co jsem chtěl ze svých prstů vypustit.. Prošel jsem v kině před hodinou očistcem a třeba už budu doopravdy slušným člověkem.(Kecám!!!) Možná to bude tím, že mám prázdný močák, tím pádem mi nic netlačí na mozek a já můžu bez problémů psát. Jenže problém nastává úplně někde jinde. U slušných komentářů vůbec nevím jak začít. a tak chci napsat nějaký kratší koment ve kterém nebude opravdu dlouhý úvod úplně o ničem. Tak já teda nějak začnu: Již dříve ve mně mEthan evokoval pocit nesympatického muže, který se opravdu do filmu nehodí, protože neumí svou roli zvládnout s takovou preciznosti jako třeba střihoruký Norton. Čím víc stárnu a on taky, tím víc si začínám vážit mEthanových hereckých kvalit. A tak jsem spokojený s jeho odvedenou práci mírumilovného spisovatele, který si jde za svým jediným cílem a kvůli němu sebere paky saky své povedené rodině a odcestuje do tramtárie (Kde mimochodem umřelo pár nebohých lidí). Celou svou rodinu hodlá vyměnit za prachy a slávu. Tak nedivím se, když jeho žena vypadá jak starý vydojený domácí zvíře a děti jakoby utekly z nějakého satanistického kroužku. Po krásném čistém obrazu na obrovském plátně začala hrát pomalu strhující hudba hypnotizující mě do stavu, ve kterém ženy z JZD šlapou zelí bez špetky rozumu. Tak agresivní hudbu jsem už dlouho neslyšel a nic se mi do kůže zatím tak nevrylo, jako tahle stoupající a gradující progresivita. Atmoška byla fajna jak cyp. Lekaček tam bylo poměrně dost a div jsem neměl umačkanou levou ruku od přítelkyně. Pravá je v sádře od minulé návštěvy kina. Naprostý psychický nátlak ze strany filmu z vás na konci udělá hloupoučké loutky své vlastní atmosféry a dostane vás přesně tam, kde vás film chtěl celou dobu dostat. Do kouta. Pocit úzkosti, strachu, zhnusení. Navíc film končí tak skvělým koncem, že jsem byl moc potěšen. Se zvráceným výrazem v obličeji jsem chtěl pleskat dlaněmi do kolen a hykat jako osel. Byl jsem šťastnější než, když jsem si odnášel po filmu kinoplakát Patrola, který si teď vylepím na zeď. S pivem v ruce, s křeslem v té druhé na něj budu koukat od rána do rána a říkat si: "Dobrý, vykastrovaný býku, ten večer stál fakt za to!!!" P.S:. Určitě si mile rád zahraju domácí rodinnou hru s názvem Oběšenec. Jedna se o společenskou hru pro 2-6 hráčů. Hra nezabere moc času a přípravy. Tak mi určitě pište, nějak se dohodnem.(19.12.2012)

Celkem mě mrzelo, že když už se konečně najde frajer, jenž umí s pár nevyspalýma, protivnýma fakanama pokerovanýma hennou, jednou špatně vydlabanou tykví a předpotopní promítačkou spáchat atmosféru, z níž i verbalovi chodily sem tam záda po mrazu, tak scénárista trochu nepřihustil přední kola. Mít to trochu více pana Bubáka a méně Uhlovodíka, pídícího se po příčinách vrzajících podlah v potemnělé nemovitosti, co by si patrně nechal pro Megawatt vrtat koleno a prostě si nerozsvítí ani za pytel sušených čuráků, oroštuju to maximem a prohlásím za zatím nejdokonalejší stimulant samovolného unikání moči s naprosto děsivou hudbou. No, hudbou... Ten nápad, nahradit ve vypjatých scénách klasické nástroje tupou motorovou pilou řezající ocelový nosník, je sice trochu iritující, nicméně spolehlivě rozbrní kdejaký slabší svěrač. S ohledem na výše uvedené tu tedy sice nevyvrcholím, budu se jen tak nenápadně plížit podél temných zdí, kde mě nebude moc vidět, avšak uzavřu to optimistickým konstatováním, že na takové to domácí bubání to bylo dost dobré. *** Jo, a málem bych zapomněl na nějaký ten samoúčelný vulgarismus, který by konečně přinutil místního Pána Banů zrušit mi registraci nebo se třeba zamyslet nad tím, je li opravdu databázi prospěšné na pouhou objednávku kdejakého bezpáteřního, zamindrákovaného zmrda pohřbívat uživatele, kteří si to opravdu nezaslouží. Škaredým slovíčkem pro dnešní den nechť je tedy "jebat".(21.11.2012)

• - Inšpiráciou pre Bughuula sa stala náhodne nájdená fotografia na internete. Pri hľadaní jeho symbolu Scott Derrickson študoval množstvo materiálu o black metale. (Avathar)

• - Skoro na začátku filmu vidíme Ashley (Clare Foley), jak maluje na zeď holčičku červenou barvou. V dalším záběru již však můžeme spatřit bílou barvu tam, kde předtím byla červená (civrss)

• - Scottovi Derricksonovi vnukol námet kolega Robert Cargill, ktorý ho napísal na základe desivých snov, ktoré mal v noci, keď si pozrel film Kruh (2002). (krasomama)