• slovenský

Mysteriózní / Horor / Thriller / Krimi

USA / Velká Británie, 2012, 110 min

• D.Moore

No, že bych byl bůhvíjak ohromen, postrašen či přimrazen, to tedy zrovna ne. Spíš jsem rozčarován. Nadpřirozené prvky mi v Sinisterovi přišly nadbytečné až trapné, hudba příšerná (a téměř žádná ze scén, kterým by tak slušelo ticho, se bez ní neobejde), příběh ohraný... A ačkoliv to nejspíš byl režisérův záměr, neskutečně mě iritovala ta všudypřítomná tma tmoucí, kvůli níž jsem z filmu místy měl jen podivnou rozhlasovou hru (podotýkám, že jsem se díval na DVD a v noci a stejně jsem měl problém rozeznat, co je co, kdo je kdo a tak podobně). Mohlo to být lepší.(18.3.2014)

Moje hororové srdéčko po nedávném a neskutečném Conjuring (V zajetí démonů) znovu zaplesalo. Sinister, je luxusní mix hororu (Kruh) a thrilleru (Se7en + Mlčení jehňátek) s vcelku originálním scénářem, a neskutečně působící mrazivou hudbou. Jediným důvodem proč nenasolím rovných 5 hvězd, je skutečnost, že mi vadila občasná syrovost, až naturalistická nechutnost některých scén. Ale to není žádnou chybou tohohle filmu. Jde jenom o můj osobní názor, na horory tohohle ražení všeobecně. Nelze nic jiného než doporučit, všem hororovým fanouškům. 78 %(7.9.2013)

Extrémně nepříjemný, atmosférický až zlý horor ... Atmosféra a námět si sice půjčuje trochu z Paranormal Activity (jedno který díl ...) nebo Insidious (2010). Dějově se ale film ubírá dosti jiným směrem. Hned první záběr, který příjde na začátku filmu, a pak se často opakuje, diváka doslova šokuje a naprosto emocionálně rozervaného jej ponechá takto nemilosrdně po celou stopáž filmu, přitom často přidává na intenzitě, graduje další výjevy, hlavní hrdina objevuje v domě své rodiny stále šílenější 8mm filmové materiály, ale vůbec si s nimi neví rady ... Vše se odehrává v přítmí, zvuk a obraz zastaralé promítačky dotvářejí již tak sklíčenou atmosféru, zvukové efekty tahají za divákovy nervy až k prasknutí, nade vším visí nemilosrdný otazník ... Film nemá s divákem SEBEMENŠÍ SLITOVÁNÍ!!! Nenechá jej ani na minutu vydechnout a uvolnit se, tlak na diváka je obrovský. Dějově se sice nejedná o kdo ví co, ale tenhle film je o atmosféře a o pocitu. A v tom opravdu kraluje. Chvílemi jsem byl opravdu na vážkách, jestli se mi to líbí nebo ne. Zvlášť když do hororového materiálu bývají umístěny děti. Jen pro silné povahy ... Velké překvapení na sklonku roku v dušičkový čas ...(4.11.2012)

Komentář bude obsahovat SPOILERY! Na tento film jsme se se spolubydlícím opravdu těšili, tak jsme jednoho krásného večera vyrazili do kina. A výsledek ani jednoho z nás nezklamal. Sinister je opravdu děsivý horor, který ze začátku na to ani nevypadá. Vše začíná tak nějak normálně a podle šablony (autor a jeho rodina se stěhuje do nového domu, ve kterém se něco stalo) jenže poté se to rozjede. Noční sekvence jsou opravdu děsivé (při jedné lekačce, která není v traileru, jsem dokonce na celé kino vykřikl "ty pičo", naštěstí Skoťáci byli taky zděšení a navíc nerozumí češtině, takže nikdo nic neříkal :-)) a hlavně celou dobu vás film nechá lámat si hlavu nad tím, zda je onen "pán" osoba z masa a kostí či něco nadpřirozeného. No, měl jsem v hlavě tisíce různých teorií, ale ani jedna nevyšla. Potěšilo mě, že film krásně míchá duchařinu s krví, ale nebylo tam zase tak moc krve (všimněte si, že v opravdu klíčových záběrech se kamera odvrátí nebo to vidíme skrz odrazu na brýlích Ethana Hawkea). Navíc ten ultimátní závěr, kdy si musíte vzpomenout na tento film (zlo obtisknuté do pásky, které bude žít dál) mě položil. Stejně jako odhalení, kdo vlastně zabíjel a natáčel ty rodiny. Tenhle film má koule a nebojí se to ukázat. Pokud chcete film, kde nejlepší scény NEJSOU v traileru, který vás bude umět nejen vystrašit ale i opravdu vyděsit a který se nebojí a jde dál, než ostatní z žánru, tak tento horor je opravdu nejlepší možnou volbou. Na míle daleko rozhodně nejlepší hororový snímek roku 2012. 100 %.(25.10.2012)

Celkem mě mrzelo, že když už se konečně najde frajer, jenž umí s pár nevyspalýma, protivnýma fakanama pokerovanýma hennou, jednou špatně vydlabanou tykví a předpotopní promítačkou spáchat atmosféru, z níž i verbalovi chodily sem tam záda po mrazu, tak scénárista trochu nepřihustil přední kola. Mít to trochu více pana Bubáka a méně Uhlovodíka, pídícího se po příčinách vrzajících podlah v potemnělé nemovitosti, co by si patrně nechal pro Megawatt vrtat koleno a prostě si nerozsvítí ani za pytel sušených čuráků, oroštuju to maximem a prohlásím za zatím nejdokonalejší stimulant samovolného unikání moči s naprosto děsivou hudbou. No, hudbou... Ten nápad, nahradit ve vypjatých scénách klasické nástroje tupou motorovou pilou řezající ocelový nosník, je sice trochu iritující, nicméně spolehlivě rozbrní kdejaký slabší svěrač. S ohledem na výše uvedené tu tedy sice nevyvrcholím, budu se jen tak nenápadně plížit podél temných zdí, kde mě nebude moc vidět, avšak uzavřu to optimistickým konstatováním, že na takové to domácí bubání to bylo dost dobré. *** Jo, a málem bych zapomněl na nějaký ten samoúčelný vulgarismus, který by konečně přinutil místního Pána Banů zrušit mi registraci nebo se třeba zamyslet nad tím, je li opravdu databázi prospěšné na pouhou objednávku kdejakého bezpáteřního, zamindrákovaného zmrda pohřbívat uživatele, kteří si to opravdu nezaslouží. Škaredým slovíčkem pro dnešní den nechť je tedy "jebat".(21.11.2012)

• - Hlavní hrdina Ellison Oswalt (Ethan Hawke) je pojmenován podle spisovatele Harlana Ellisona a komika Pattona Oswalta. (Avalon820)

• - Film sa natáčal v Los Angeles v Kalifornii a na Long Islande v New Yorku. (Laslo)

• - Ethan Hawk ztvárnil ve filmu spisovatele, kterým je i ve skutečnosti. V roce 2013 měl na kontě romány "The Hottest State" z roku 1996 a "Ash Wednesday" z roku 2002. (civrss)