John Wick 2 (2017)

Ó aká to akčná slasť, ó aké to krviprelievanie. Samozrejme tento film postráda uveriteľnosť a to vo veľkej miere, ale úprimne, koho to vôbec zaujíma. Keanu je jednoducho skvelý, nie je čo dodať. Meno John mu dokonale sedí ( veď už si zahral postavu s menom John piaty krát ). Scény sú aj napriek rýchlosti prevedenia, či absencií svetla na obrazovke prehľadné a vy si môžete užiť všetko do detailov. Myslím si, že takáto réžia je budúcnosť akčných filmov. Človek, ktorý síce nevie príbeh prerozprávať až tak dôkladne, vie však presne odhadnúť dĺžku a intenzitu záberu, vie presne usmerniť hercov ako sa majú hýbať pred kamerou, aby sa dosiahla precíznosť. Takýto človek, ktorý je skoro celý život angžovaný v tejto problematike. Jednoducho profesionálny kaskadér a stunt dablér. Inde by nedostatok logiky príbehu uškodil, no tu to nehrá veľkú rolu. Nevravím, že je tento film bez pointy, dokonca ju má väčšiu ako mala jednotka. Myslím si, že ak bude pokračovať v réžii trojky Stahelski tak sa môžme tešiť na najväčší nápor akcie, strieľania a gun-fu. Jednoznačne akčný nárez roku 2017. 85 %.

Spojenci (2016)

Veľmi pekný film, s emóciou, hlavne na konci. Skvelá, až brilantná Marion Cotillard a stále solídny, no neudivujúci Brad Pitt medzi sebou našli zaujímavú chémiu ( ktorá možno bola aj dôvodom rozvodu s Angelinou ), ktorá sa mi veľmi páčila. Príbeh bol obstojne vystavaný a réžia v podaní Zemeckisa výborná. 85 %.

Týpci a zbraně (2016)

Neviem prečo má väčšina dnešných režisérov, ktorí točia „ dramatické ” filmy pocit, že keď začnú film retrospektívne, čiže ukážu scénu, ktorá sa opäť objaví asi tak za hodinu a pol, tak to filmu zaručí istý spád. No väčšinou to nie je pravda. To platí pre iné filmy, lebo tu sa to prekvapivo hodí. Teller a Hill zvládajú svoju rolu obstojne a cameo v podaní Bradleyho Coopera je vydarené. Až ten úplný záver nevišiel. Myšlienku to má, predsa vojna so zbraňami je veľmi vážna téma. Keď k tomu pridám, že je to pravdivý príbeh, tak je to ešte zaujímavejšie. Nakoniec to bol celkom slušný film. 75 %.

Lid versus Larry Flynt (1996)

Miestami dráma, miestami komédia. Toto si Woody Harrelson musel užiť, či po stránke všetkej tej nahoty, či po stránke stvárnenia postavy, ktorá tak formovala americkú históriu, kultúru a justíciu aj keď sa to nezdá. Opäť výborný Edward Norton, ktorý má ešte nikdy nesklamal. 80 %.

Zakladatel (2016)

Tento film sa nedá pozerať bez toho, aby ste nezačali byť hladný. Už po niekoľkí krát som si všimol, ako veľmi používa Michael Keaton gestikuláciu. V tomto filme sa hodila, pretože stvárňoval v podstate „ podomového obchodníka ”, ktorý sa snaží presvedčiť ľudí o kvalite výrobku, ktorý predáva. Tento príbeh nám ukazuje, akým špinavým miestom je biznis a ako nie že zmení človeka, ale pomotá mu hlavu. Sláva a moc sú dobrí radcovia, no zlí páni. Vcelku slušne sfilmovaná biografia ( aj keď tam zachytáva ani nie polovicu jeho života ), ktorá objasňuje jeho výstup na výslnie a ukazuje ako začínal asi najznámejší fast food na svete. 75 %.

Matky na tahu (2016)

Byť mužom, mali ste niekedy na toľko šialený sen, že všetky vaše zvrátené túžby a vaše chovanie preberie vaša žena ?? A byť ženou, mali ste túžbu odhodiť všetky zábrany a povoliť uzdu svojim zvieracím a sexuálnym pudom ?? Toto sú len rečnícke otázky, ale istá časť tohto filmu ich zodpovedá. Je to zábavné, excentrické a až miestami úchylné, no nikde a nikdy to neprekračuje hranicu únosnosti ( čo sa nedá povedať o podobných filmoch s mužským obsadením ). Na rozdiel od iných zhýralých, sexistických a až fekálnych komédií má táto navyše dobre obsadenie a čo je hlavné, pointu. A záver navyše prináša ponaučenie. Takisto na rozdiel od iných žánrov, práve komédia je to práve kde vyniknú spomaľovačky ( doplnené o výborne zvolenú hudbu - čo je tento prípad ). Mám rád tento typ filmov, kde mi síce nezlezie wtf výraz z tváre, ale aspoň má celý film ISTÚ výpovednú hodnotu. Teraz už dokonale rozumiem, prečo bol tento film celkom populárny a výnosný práve v amerických kinách a som zvedavý či sa napokon zrealizuje aj dvojka. Úprimne, úspešnosti prípadného pokračovania veľmi neverím, a preto by som sa radšej držal hesla, „ v najlepšom treba prestať . ” Výkon troch hlavných protagonistiek sa mi pozdával, aj keď neviem si celkom predstaviť Milu Kunis ako matku dvoch náctiletých detí. Ja osobne som sa primerane bavil. 75 %.

Blade Runner (1982)

Utopická, bizarná až sladká sci-fi detektívka, ktorá však nepobrala veľa logiky. Snáď som ešte nikdy nevidel, žeby chlap so zbraňou utekal pred neozbrojeným „ normálnym ” chlapom. Film, v ktorom kamera pracovala asi len schválene v noci, no filmu to až tak nepomáha, je skôr nepriehľadný, no keď vynaložite väčšie úsilie tak ho „ pochopíte ”. Úvodzovky sú použité pre to, lebo od sci-fi Ridleyho Scotta nečakáte, že vás uspáva a ku koncu až štve svojou naivitou. Harrison Ford v jednej zo svojich kultových postáv síce nesklamal, ale skôr vyzeral ako vystrašený zelenáč, ktorý drží zbraň v ruke po prvý krát a nevie čo má vyšetrovať. Bol to taký slušný priemer, lebo čo je v roku 2017 nudná sci-fi naťahovačka, bola roku 1982 bomba, ktorá sa stala kultovou práve pre rok svojho vydania ( rovnako ako napr. Star Trek, či Star Wars, no v trochu menšom meradle ). To čo je dnes slabá grafika a smiešne technické kúsky, boli v tých dobách niečo nevídané. Primárne som si tento snímok pozrel kvôli tohtoročnému pokračovaniu a dúfam, že nástupom dnešnej doby prepletenej rôznymi špeciálnymi efektami stupne aj pozerateľnosť tejto opakujem kultovej záležitosti.

Birdman (2014)

Verte mi, pred zhliadnutím tohto filmu, som mal pripravenú odpornú kritiku plnú vulgarizmov o tom, ako smeruje Akadémia do riti, keď mohla dať Oscara tomuto. V strede filmu som si povedal, „ do frasa, teraz ju nemôžem použiť, tento film je relatívne dosť dobrý. ” Potom však prišiel koniec Birdmana a ja som opäť konštatoval, že takí Americký ostreľovač alebo Grandhotel Budapešť by si to zaslúžili asi viac. No oni vybrali tak ako vybrali, s tým už nenarobíme nič. Herecky to je obstojné, no povedal by som, že vyparením Edwarda Nortona z deja končí pútavosť. Inak skvelú zápletku práve medzi hlavnými postavami Iñarritu ničí upriamením sa na bohužiaľ názov celého tohoto - Birdmana. Nebudem klamať bez toho degenerovaného operenca by som mohol spať spokojne s tým, že soška je pravdepodobne v dobrých ( nevravím správnych ) rukách. To, čo mohlo byť skvelé vyvrcholenie na záver ustupuje do ústrania a priestor dostáva postava Birdmana ako hlasu v hlave, ktorý sa zhmotňuje a doslova ničí inak kvalitný film. Nechcem sa pliesť do remesla režisérovi, ktorý má doma práve dve takéto „ vzácne ” sošky, ale podľa mňa mal konflikt medzi Nortonom a Keatonom vygradovať na konci ako vulkán, no namiesto toho hlavné slovo dostal fiktívny okrídlený potkan, ktorý bol dovtedy dostačujúco príjemným vysvetlením prečo koná hlavný protagonista tak ako koná. Úprimne, nepamätám sa kedy som naposledy videl tak pokazený koniec filmu, a to ma nesmierne štve. A on sa to ešte dostal cenu za réžiu. Nepochopiteľné !! Prvý krát som videl, že Zach Galifiniakis ( pre tých čo nevedia, ten tučko z Vo štvorici po opici ) hraje „ solídnu ” postavu, nie šaša. Postava Naomi Watts absolútne nevyužitá a končí len v titulkách ako nepodstatná postava, s bohužiaľ nenaplneným potenciálom. Na koniec len dodám, som rád, že na sebe Emma Stone od tohto filmu popracovala a vyzerá ako žena, tu vyzerá skôr ako 15 - ročný chlapec s bielou parochňou. 60 %.

La La Land (2016)

Hm .... fajnový film hm ..... chcel som povedať muzikál, až by som povedal presladený, ale v tom najlepšom zmysle slova. Geniálna hudba, naozaj geniálna. Neuveriteľná chémia medzi Emmou Stone a Ryanom Goslingom, krájateľná. Záver ma až zmrazil, no to možno len mňa. Réžiu neriešim bola skvelá a od toho sú tu iní. Neviem čo mám písať, jednoducho skvelý fil.... vlastne muzikál. 95 %.