• Krátkometrážní

Syn temnoty (2019)

Verím tomu, že na papieri mohol film vyzerať slušne. Superhrdina, ktorý nevyužije svoje schopnosti v konaní dobra. Vo výsledku sledujeme storku rodičov snažiacich sa zvládnuť podivné správanie svojho syna, ktorý sa nechá uniesť nálepkou čudáka. Je nanešťastie veľmi nesympatický, nie však tým správnym creepy spôsobom, proste len serie. Brightburn mal byť poňatý úplne inak, upúta len pri samotnom vyčínaní chlapca, kedy je už veľmi neskoro. V žiadnom prípade nejde o čistokrvný horor, zopár momentov v druhej polovici filmu je však hodných tejto nálepky. Je to čísté béčko, rozpočtom, hereckými výkonmi i ambíciami. Bratia Gunnovci v kútiku duše určite dúfali v úspech a v talóne majú pripravené prípadné pokračovania, boli by to však ešte zbytočnejšie projekty. Najlepšou vecou bohužiaľ zostali samotné plagáty k filmu.

Avengers: Endgame (2019)

Ak vo mne film vyvolá nejakú emóciu, má ma v hrsti. Endgame spôsobuje doslova lavínu. Toto je film pre fanúšikov. Marvel je inde.

Ve spárech ďábla (2018)

Malé horory využívajú roztrasenú kameru a zbesilý strih, našťastie nie je to prípad tohto filmíku. Hlavná hrdinka je sympatická a strašidlo pekne scary, spolu s ponurým prostredím márnice. Všetko sme však už videli asi milión krát a jednoduchá linka nemá čím prekvapiť. Snímok mal určitý potenciál, podobný námet treba však vedieť využiť.

Dark River (2017)

Vťahujúce, podmanivé, strhujúce a dychberúco podané. A rovnako poriadne depresívne. Prepálený záver mi nesadol, ide však o brilantnú filmárčinu. Chce to poriadne herecké úlohy pre Ruth Wilson, je to fantastická herečka.

Trojí hranice (2019)

Dobrodružná akcia partie drsných chlapov, ktorí majú pred sebou vidinu lepšieho zajtrajšku. Sympatickí herci zahrali dobré postavy, kde každá má poriadnu špinu za nechtami a sú ochotné urobiť pre vlastný prospech aj zlé veci. Bez prehnanej akcie ide o skvelú oddychovku, ktorá by si zaslúžila možno len trochu skrátiť. 3/4*

My (2019)

Dva roky dozadu sme dostali Get Out, minulý rok Hereditary, no a tohtoročnou žánrovkou bude jednoznačne Us. Veľmi nezvyčajný snímok plný symbolizmu, nepríjemnej atmosféry a bizarného humoru, ktorý mi obrovitánsky sadol. Humor a horor nejdú vôbec dokopy, je to však dokonale vybalansované a film tým pádom dostáva až groteskný nádych. Herci sú famózni a hlavne teda Lupita Nyong'o mi vo svojej creepy verzii po prvom prehovorení navodila skutočný strach. Snímku vo svojej desivosti veľmi pomáha nepríjemná hudba... až fuj. V závere Peelemu dochádzali sily, pretože sa zbytočne snažil vysvetlovať (niektoré veci tak nabádajú diváka v hľadaní logických dier). Film je ako stvorený na diskusiu a hlbší rozbor, ak by však na konci divák vedel menej, bolo by to určite plus.

Na špatné straně (2018)

Zahler nám už po tretí krát v rade predviedol nekonvenčnú surovú cestu pokrivených charakterov. Gibson s Vaughnom si idú svoje, vyniká však najmä prvý menovaný, skutočne by som sa na Mela v tejto úlohe dokázal pozerať ešte ďalšiu hodinu. Je to pomalé, skľučujúce a dostatočne silné, aby snímok zostal zarytý v myšlienkach ešte dlhú dobu. Zážitok!

United (2011) (TV film)

V skromnejšej televíznej produkcii sme svedkami udalosti, ktorá sa zapísala čiernymi písmenami do histórie najväčšieho futbalového klubu. 6. február 1958 mi každoročne pripomenie spomienka klubu ako fotka na sociálnych sieťach. Nikdy som však detailnejšie túto udalosť neštudoval a nechápem prečo. Film United je pocta ako hrom. Neviem ako pohltí film nefanúšika... a nezaujíma ma to. Manchester United nie je len klub, je to emócia. Je až neuveriteľné, ako sa tím z tak fatálnej situácie pozviechal a už po trinástich dňoch od katastrofy hráči vybehli na trávnik a vyhrali zápas... napriek tomu, že 8 z nich už bolo po smrti. Klub táto udalosť nepoložila, ale zocelila a aj naďalej staval na hodnotách, ktoré mu boli vlastné. A robí to doteraz. Som hrdý, že fandím tomuto klubu.

Captain Marvel (2019)

Milá blbina, ktorá zabaví, poteší, ubehne a vyšumí. Nemá jednu zapamätania hodnú scénu a vďaka humornému odľahčeniu a 90´s feelingu ani dramatické napätie. Celé je to úsmevné a humorné viac, než som čakal a to najmä vďaka L. Jacksonovi, ktorý je božský. Brie je moc fajn a potrebu tohto filmu chápem, zasadenie tejto postavy do Endgame by inak nemalo ten správny náboj. Poďme už na to.

Bronson (2008)

Film, ktorý by v rukách iného režiséra a s iným hlavným hercom stál za nič. Obzvlášť vyzdvihnem Toma Hardyho, jeho výkon je skutočne niečo (mimika, pohyby, monológy, tvrdý fyzický prejav...). Samotný film je jedno veľké čudo, stopáž je však veľmi prívetivá.