• Krátkometrážní

Pí a jeho život (2012)

Pí a jeho život vyzerá, či už na veľkom plátne alebo v telke, úžasne. Ide skutočne a pozoruhodný audiovizuálny zážitok, ktorý sa len tak nevidí. Odhodlanie, viera a chuť do života je vyobrazená nielen vďaka hercom, ale aj digitálnymi chlpáčmi. Pochopiteľne sa najviac zaryje do pamäti skvelý Richard Parker. Ang Lee opäť potešil... a tento raz konečne aj 3Déčko.

Hitchcock (2012)

Od radosti pradiem. Ak sa celý film točí okolo môjho obľúbeného filmu, nemohol by som byť predsa nespokojný. Tento snímok mal mať však iný názov, nepredstavuje ani toľko samotného majstra režiséra, ako onen film. Mne to však vôbec neprekáža, naopak. Asi si urobím opäť niekedy pekný večer zhliadnutím Psycha.

Nespoutaný Django (2012)

"Django! The D is silent." Len Tarantino dokáže navodiť v divákovi už pri prvom zhliadnutí pocit, že sleduje legendárne scény. Je to pravdepodobne mojim správnym naladením na pojašenú Tarantinovku, každopádne až na nie úplne vyšpikovaný záver ja skutočne nemám čo tomu snímku vytknúť. Treba však poznamenať, že dokonalý zážitok tvoria hlavne herci (božský Waltz, rasistický DiCaprio a opičí Jackson). A ten južanský (a aj černošsko-južanský) prízvuk? Jackson ma s tým jeho opičím "nigga" zakaždým dostal :). "Oh please Jesus, let me kill this nigga!"

Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Oh god, why?!? Ale veď išiel som do toho dobrovoľne, môžem nadávať akurát tak sebe... Nechápem tomu, prečo sa do takýchto sračiek vkuse vrážajú prachy? Dovidenia zdravý rozum, dovidenia logika, vďaka bohu aspoň za tie akčné scény. Na zbytok by sa bez Dominica Coopera ani nedalo pozerať. Chápem však, že väčšine ovečiek stačí atraktívny vizuál a namakaná rúbanica. Mňa potešil aspoň Linkin Park počas záverečných titulkov.

Nic nás nerozdělí (2012)

Príbeh, ktorý by sa za normálnych okolností neujal. Jednoduchý a zároveň tak neuveriteľný. Niekto sa konečne chopil látky, na ktorú sme mali mať v roku 2012 už tucty filmov. Bayona sa ujal tejto úlohy veľmi citlivo a aj vďaka nemu nie je z The Impossible obyčajná citová ždímačka. Pravdepodobne najlepšia katastrofická dráma posledných rokov tomu vďačí najmä fenomenálnej kamere, ktorá hlavne v tsunami záberoch vyráža dych. Navyše na Naomi (docení niekto tú ženskú už konečne???), Ewana a malého šikulu Toma Hollanda sa výborne pozerá a najmä oni vytvorili z The Impossible neuveriteľný zážitok.

Man (2012)

Prosté sprosté napredovania človeka, vraj rozumného. Veľmi výstižné!

Kramerová versus Kramer (1979)

Ťažisko príbehu bolo umne sústredené na malého chlapca, ktorý vytvoril spolu s Hoffmanom okúzlujúcu dvojicu otec-syn. Na podobné filmy je radosť pozerať, toto nie je len oslava herectva, ale aj kvalitnej filmárčiny. Kramerovci robili veľký rest na mojom triku a som rád, že som ich konečne videl. "A kam pôjdeš?" - "Ja neviem."

Zataženo, občas trakaře (2009)

Bol som až pobúrený, s akou ľahkosťou a snahou o vtip na každom rohu bola podávaná táto plochá, zbytočná a nič neponúkajúca rozprávka. Uznávam, zopár fórov vyšlo a rovnako aj snahu o originalitu treba oceniť, no ja som sa pri sledovaní cítil doslova zle. Tak trpké animované dobrodružstvo som už dávno nezažil. O nulovej pridanej hodnote svedčí aj fakt, že to tu hodnotím až teraz, hoci som film videl už pred týždňom. Fašírky vyfučia z hlavy skôr, než skončia. Veľké sklamanie!

Amazing Spider-Man (2012)

Zišlo by sa porovnávať, ale nechce sa mi. Byť táto verzia Spidermana prvá, nebolo by porovnávania a odsudzovania vopred, každý by jednoducho padal na hubu od úžasu. First person action look bol dokonalý, škoda častejšieho nevyužitia. Amazing Spiderman boduje v hlavnom due hercov. Garfield so Stonekou sú vo svojich úlohách perfektní, neopozeraní, aktraktívni (kŕčovitý Meguajer a panenská Dunst čús). Tento reboot mi ako jeden z mála absolútne neprekáža (hoci áno, bolo to skoro), pretože si pripravil skvelú pôdu pre ďalšie pokračovania, na ktoré sa rád pozriem. Potešil i Stan Lee, ktorého epizódková scénka bola bezkonkurenčne najdokonalejší moment celého filmu. Ak si na tú scénku spomeniem aj za týždeň, tú štvrtú hviezdu neuberiem.

Sledování (1998)

Výborná stavba príbehu udržuje diváka v sústavnej neistote a silno mätie. Záver dokonale preplieta všetky príbehové roviny a vďaka krátkej stopáži nie je čas na nudu. Vzhľadom na to, že ide o režisérovu prvotinu, nadšene tlieskam.