Ďáblův plán (2023) (pořad)

Pecka! Stopáž 12x60 minut může na první pohled vypadat odpudivě, zejména pro lidi, kteří Koreu úplně nemusí. Když ale divák přeskáče tu omáčku kolem a nekonečné povídání a vytváření aliancí ve vile a sleduje jen samotné hry, vyjde to suma sumárum na 12x25, a to už je velmi dobrý čas. Nejedná se tady totiž o laciné a stokrát viděné hry jako v jiných reality shows, naopak zde jsou všechny hry velmi, velmi sofistikované, extrémně náročné a zapojují divákův mozek na sto procent. Dojde na hádanky, kvízy, těžkou matematiku, blafování, soutěže s pamětí a brutální kompetetivní 1V1 hry a jako celek si nemůžu vůbec stěžovat, jelikož mnoho z her se dá použít i na vlastních setkáních s přáteli a tyhle hry rozhodně stojí za to někdy vyzkoušet i v životě. Soutěž  s teroristy v prvním díle je top a věci jako "tak trochu jiný poker" nebo hra s pamatováním čísel ve finálové bitvě jsou doslova vraždy!

Husí kůže - Kukačkové hodiny zkázy (2023) (epizoda)

Konečně začíná série dávat smysl a divák začíná chápat, jaké pravidla tady platí. Děj se zamotává, napětí se dokonce i stupňuje a (nečekal bych, že to někdy řeknu, ale) vlastně mě to začíná i celkem bavit.

Husí kůže - Strašidelná maska (2023) (epizoda)

Karty už jsou tedy rozdány jasně - jede se v jednom velkém příběhu s partou teenagerů, ve kterém se budou střídat prvky jednotlivých knih. Ve 2. díle jde o Masku. Technicky opět fajn, ale znovu se prostě nemůžu zbavit pocitu, že je to až moc povrchní a jen tak odfláknuto, jelikož motiv "masky" zde hraje roli opět všeho všudy 5 minut a zbytek je spíše vata vyplňující příběh a chemie mezi jednotlivými teenagery...

Husí kůže - Řekni sýr a zemři (2023) (epizoda)

"Parta přátel při vloupání do prázdného domu najde starý foťák, ale když s ním fotí, zjistí, že na fotkách není ani zdaleka to, co fotili..." Alespoň tak zní oficiální popis originální knihy. No, vzhledem k tomu, že nějaké "kouzla" s foťákem dostaneme až v posledních 10 minutách a celý zbytek předtím je jakési představování postav, hádám, že se celá série nebude zaobírat jednotlivými knihami a doslovně je kopírovat, ale bude skládat celou sérii do většího celku se stejnými postavami a jen kompozicí jednotlivých knih dokupy, což jsem před projekcí nečekal. Nicméne k samotné technické stránce 1. dílu - vizuálně jde vidět rozpočet a asi k tomu nic negativního nemám, ale nejspíše půjde jen o jakýsi mozkový výplach ve formě infantilní podívané s lehce strašidelnými prvky, ale dominovat bude zkrátka cílení na teen a dětské publikum, než že by šlo o jakkoliv zfilmovaný horor nebo nahláškovanou komedii. Tím neříkám, že je to vyloženě špatně, ale jen to, že by divák měl zvážit, jestli je opravdu cílovka, nebo zde bude jen ztrácet čas. Šanci tomu dám a uvidíme, co se z toho vyklube.

Závrať naruby (1977)

Mel Brooks mne už poněkolikáté totálně zklamal a jeho “parodie” nejsou ani vtipné a už vůbec se nemohou rovnat tvorbě jiných tvůrců tohohle excelentního žánru. Nevtipné, nevkusné a nudné.

Pád domu Usherů (2023) (seriál)

Hill house jsem vnímal jako průměr skrze jeho úmorné ukecané tempo, Mši jsem v půlce musel nudou vypnout a Půlnoční klub jsem raději ani nezapínal. Rozhodl jsem se ale dát Usherům šanci a nakonec jsem neudělal chybu. Flanagan totiž konečně přišel na ideální poměr keců a dění, a tak se novou sérií zavděčí všem táborům - jak mainstream divákům, tak i jeho fanatickým fandům, kteří dokáží ocenit X hodinové mluvení o navoněném hovně. Od začátku je divák navíc šikovně zaháčkovaný díky výbornému nápadu vymírání všech dětí bohatého ředitele farma korporátu a za každou cenu prostě chce vědět, o co tady jde. Je fakt, že hororu se seriál dotýká spíše jen okrajově, přináší spíše jen detailní prvky a více se opírá do roviny poetické (fajn zakomponování E.A.Poea do moderního příběhu), do odkrývání příběhu a mysticko-mysteriozních náznaků, ale jako celek to funguje nechci říct výborně a zbytečně přechvalovat, ale určitě lépe než předchozí díla. Je škoda, že chybí větší drive a spád, ale atmosféru si seriál naštěstí drží krásnou a v posledním díle přichází celkem uspokojivé finální odhalení příčiny všeho zlého a děsivých událostí z minulosti. Nic světoborného nebo co by divák vyloženě musel vidět, ale jako kombinace Poea a symbolické filmařiny s ambiciozním tvůrcem zabalena v hororovém kabátu funguje série slušně.

Purpurové řeky (2000)

Sympatická oldschool detektivka. Dnes sice už nepřekvapí, ale na tehdejší dobu musela být asi šokující. Evokuje Seven, takže o morbidní vraždy není nouze, nápad a motiv vraha jsou taktéž celkem neokoukané náměty a potěší a když k tomu připočtu výborné záběry v horách a celkové tamní prostředí plus fajn Jean Rena, je vyhráno. Nenadchne, ale kouká se na ni prostě dobře.

Démon ve mně (2023)

Novinka leaknutá na torrentech ještě před kino premiérou, jo to je lahůdka. O to větší škoda, že se nejedná o nic úplně excelentního, ale na druhou stranu to rozhodně není ani takový propadák (eh, zdravím nového Vymítače, který končí téměř v odpadovém hodnocení.) Film toho moc zapamatovatelného nenabídne, ale zato s tím zbytkem si vyhrává obstojně. Nejvíce těží zejména z fajn mytologie kolem indického démona, občasných creepy scén a toho, že nenudí. Zbytek je jinak klasická předvídatelná šablona s předem jasným dějem  i zakončením, ale když to srovnám se sra*kama z horor žánru, co vycházejí poslední roky, je tohle jeden z těch lepších a dá se dokoukat úplně bez újmy, ba dokonce i se zájmem. Nakonec mě možná jen trochu mrzí, že démon v celé své kráse je ukázán až ve finále a že jeho zahnání je až moc nedůmyslné, ale to už je možná jen moje náročnost a unavenost generickým, repetetivním žánrem.

Fér hra (2023)

Luke a Emily jsou dokonalý, zamilovaný pár. Oba pracují jako analytici v investiční firmě a oba jsou až moc ambiciozní. Když se však jednoho dne doslechnou, že Luke bude nejspíš povýšen, oba mají zprvu radost, ale nakonec dostane povýšení Emily a dostáváme se do dramatického kolotoče plného nenávisti, žárlivost, nepřejícnosti a čím víc se blížíme závěru, tím více i fanatismu a psychologického přerodu zprvu milujícího Luka do absolutního psychopata, který neunesl porážku. Vlastně s filmem nemám ani tak velký problém, jak jsem čekal. Vztahy a vzájemný převrat charakterů je zde podán velmi výživně a intenzivně, je to příběh, který je součástí běžného života některých lidí a zde je zkrátka zachycen věrně a autenticky. Přitvrzování s blížícími se titulky je taky solidní a samotný závěr pak sice trochu vyšumí do ztracena, ale hádám, že jsem asi ani nic jiného nečekal. Převratné jistě ne, ale jako ukázka "co je člověk schopen udělat pro kariéru" je film víc než dobře vypovídající.