Adéla ještě nevečeřela (1978)

...aneb starší sestra kultovního Tajemství hradu v Karpatech. Jak zpracováním (zrychlené záběry, mechanické přístroje, i ten Švankmajer tady velmi švankmajeroval), tak typem humoru a dokonce i hereckou sebrankou (Dočolomanský, Hrušínský, Kopecký). "Hodina pomsty udeřila, dědku." Děj je taky podobně šílený - akorát posedlost operou je zde nahrazena botanikou. Také zde jsou nejrůznější pohůnci sloužící zlému padouchovi, hlavně krásně zlotřilý chlípník Václav Lohniský. "Pohmožděný palec potřebuje pohotovou pomoc, pane." A pak samotný Nick Carter, který mi připomíná kombinaci Jamese Bonda, Sherlocka Holmese a policejního inspektora Trachty z Rozpuštěného a vypuštěného, který má zase podobnou atmosféru staré Prahy. "Dar přítele Lasera", chch. Prostě je to parádní skládačka nejrůznějších nápadů a i když není Adéla tak nahláškovaná, jak můj favorit Tajemství hradu, pořád je to parádní komedie. A nejlíp se měl Hrušínský, který neustále něco žere a chlastá pivo!

Adelheid (1969)

Tísnivé jak v jámě plísnivé. Neveselá atmosféra svírající žaludek kdesi na osamoceném velkostatku. Osamělost tohoto místa koresponduje s osamělostí obou hlavních hrdinů - i když každý z nich to cítí poněkud jiným způsobem. A my sledujeme psychologii postav a říkáme si, jak to asi dopadne a přestože celou dobu věřím, že stejně nevesele, docela bych si zrovna v tomhle případě přál nějaký ten happy end (a to u mě není vůbec zvykem). No stane se, co se stalo, a mě nezbývá, než ocenit kvalitní filmařinu. Nejen po režisérské, ale i po hereckých stránkách. Čepkově koncertu všichni zdárně sekundují a Jan Vostrčil ve vážné roli - a i ta mu skvěle sedí.

Adios Django (1966)

Tak nevim, kde vzali ten českej název Adios Django, když to s Nerovou postavou Djanga nemá nic společnyho. Viděl jsem to s dabingem, ale tipuju, že když mu řikali "Adios, cizinče", tak že v originále to bylo "Texas, adios", protože ve skutečnosti mu určitě řikali Texasan... Jinak je to inteligentní western s dobrym a poměrně uvěřitelnym dějem, jakž takž ujde i hudba atd. Samotnej Franco Nero byl skvělej, na rozdíl od jeho bráchy hezouna blbouna, kterej nezaujal. Na záporákovi se mi nejvíc libilo jeho jméno - Cisco Delgado, ale ani jinak nebyl marnej a zajimavy bylo, že se hned nezastřelili, ale proběhly i nějaky ty rozhovory. Najde se tam několik drobnejch chybek, jako 2x stejnej záběr (jak se honěj po skalách) ze začátku, jak ho přepadne jakejsi ostrostřelec v tom průsmyku.

Aeon Flux (2005)

Moc přetechnizované, nebo spíš je to až moc sci-fi, no ono to je spíše pohádka z budoucnosti, protože ty hračky, které tam jsou použity nikdy nebudou existovat. Příběh jakž takž, ale akční scény přehnané. Ještě, že tam je ta Charlize.

Aféra (2014) (seriál)

Po první sérii super. Postavy mají hloubku, city, život, motivace a nejsou to jenom ploché klišovité zvratky. Dominic West si asi holt umí vybírat kvalitní seriály. Tohle má fakt propracovanej scénář, i když jsem si původně myslel, že to bude blbost o nějakym poměru. Zajímavé byly dvě perspektivy vyprávění - z pohledu Noaha a Allison, které se vždy liší v menších či větších detailech. Plus další linie vyšetřování vraždy/nehody detektivem... přičemž si docela dlouho počkáme, než se dozvíme, kdo že je to vlastně obětí... I když jsou tam i odlehčené momenty, moc srandy tady nečekejte. Taková nevěra totiž nikdy nevěstí nic dobryho...

Aféra Thomase Crowna (1999)

Většinu času nudnej kousek, akorát to kolem těch loupeží bylo zajímavý - takže začátek a konec. Jinak vyloženě rušviej ementál, teda element, byla Rene Russo, která mi odjakživa připomíná sice ženskou, ale takovou chlapskou. Obzvlášť bych řekl, že má velkou hlavu a celá je taková nadměrná. Jako ne tlustá, ale velká. No ale ta hlava prostě, to je na mě moc. No a když si tohle říkám každou chvilku, co tam ona je, tak to není dobrý. Naopak Denis Leary byl pozoruhodná postava. O Brosnanovi pomlčím. Takže průměr.

Afgánský zlom (1990)

Vubec se mi do tohohle filma nechtělo, páč sem si řikal: je to stary, rusky, hraje tam katáni a když jsem to přojížděl, tak to vypadalo jako hrozná nuda se strašným dabingem. Dabing sice byl dost strašnej, ale dalo se to. Co mě ale dostalo, tak přehlídka vojenské techniky, na které teda filmaři nešetřili. Boje jsou uplně skutečné - vidíte i odlítávat nábojnice, těla jsou roztrhaná, výbuchy úplně totálně nejlepší (kam se hrabou amíci, kteří hrajou jenom na efekt a snažej se dělat exploze co nejvíc ohnivé) a těch vrtulníků a těch obrněných transportérů a těch tanků a kolik se tam toho zničilo a zabilo a amputovalo, no tím si to u mě získalo velkej respekt. Teda né že bych byl nějakej blázen do zbraní, ale tohle je prostě autentično, takhle jsem si to dycky představoval... Co mi dost vadilo, tak to, že některé scény byly hodně tmavé - tak tmavé, že být ještě tmavější, tak ani zavřeny oči nedokážou udělat tolik tmy. Další mínus je místama dost nudně a zdlouhavě a o ničem život na základně, velení, chlast, žrádlo, šuk... No, asi takhle: pokud strávíte předkožkoidní scénu na začátku a pokud se vám bude líbit hned následující scéna s přepadeným konvojem, tak jo, jinak ne... Jo a nepochopil jsem, co to ty vrtulníky a ledadla dycky vystřelovali - vypadalo to jak světlice, ale buhvi co to bylo...

Afrika aneb Češi mezi lidožravci (2004) (divadelní záznam)

Nejdřív jsem si myslel, že se to ponese v duchu výpravy při Dobytí severního pólu. Přednáška tomu nasvědčovala a byla docela vtipná. "Vnučka inženýra Holého, paní Marie Huňatá, rozená Holá... chchch". Začátek hry tomu nasvědčoval, ale pak přiletěli do Afriky. A od té doby šlus. Myslím, že je blbé, když ve hře Afrika je ta část o Africe trapná. Pár solidních fórků se tam ještě najde, ale je to takové jakési nemrlé... a trvá to až do konce. Moc mě to nepotěšilo. "Copak Zlatovláska, ale jmelí!"

Agent bez minulosti (2002)

Někdo tomu taky řiká Agent beze jména, ale to je podle mě idiot, takže všichni v té dabingové společnosti, kde k tomu dělali češtinu. Samozřejmě jsem to viděl v originále, takže nejsu idiot, abych se na to dival v češtině. Je to nádhernej názornej příklad toho, jak hezky rozjet skvělou špionážní sérii. Inteligentní děj a hezká uvěřitelná akce, tak to má být. Navíc plno známejch herců a herek, někdo se možná potentuje z Franky Potente, já ni.

Agent Carter (2015) (seriál)

Agentka sice moc přehnaná a mlátila se né jak v 50. letech, ale jak ze současnosti, ale když to člověk přehlídne, tak se na to docela hezky dívá. Ona teda sama agentka na pohled nic moc, ani ostatní herci nejsou zrovna k popukání, ale jinak děj docela fajn, když pomineme ty přehnanosti. Ale další sérii bych v podstatě ani nepotřeboval... ale když bude, tak kouknu. Když si to po sobě čtu, tak tam mám nějak moc ale... ale to je jedno. Druhá série vůbec nepřekvapila. Je totiž úplně stejně nebo podobně suchá, jak ta první. Nejdřív mě tam postraší dost nesypmatickej černoch, nulová hmota jakožto né zrovna originální nápad a nakonec hodně nudná záporačka (a navíc, zase ženská!). Celé je to takové nic moc a jediny štěstí, že to bylo docela retro a že tam byl pan Jarvis. Na třetí sérii nečekám, ale když bude, tak bude...