Hra o smrti (2002)

Připomnělo mi to Jméno růže, ale nic mě nezaujalo tak moc, abych o tom tady něco psal. A jo vlastně, zaujalo - Bremner jako ten hajzl mnich, takovej ksicht je pro hajzla kněze jak dělanej. Rád jsem se na to podíval, ale nic moc

Hra o trůny (2011) (seriál)

I když se blbě orientuje ve jménech, historických souvislostech a kdo jak koho proč, stejně je to hodnověrné a dokonale vymyšlené, jak kdyby to opravdu vycházelo z naší historie. Sympatický je, že fantasy prvky tam sice jsou, ale ne v přehnané míře. Krve a sexu si tam každej užije podle svýho gusta husák. Intriky a vladařské myšlení, královské malichernosti i šílené pohnutky, vraždy a mučení a znásilňování nejhustějšího kalibru (i když někdy stačí jen slovní popis ve formě příběhu nebo rozkazu). Takový seriály se mi líbí. Škoda, že první sérka skončila takhle nakousnutě, protože musim teď čekat... A teď se ukazuje, že právě to čekání byla chyba. Vubec se mi totiž nepodařilo se v druhé sérii chytit a většina vztahů, postav a jeji činů a motivací mě mátla a nevěděl jsem, co a proč. Proto jsem si tuhle sérku užil jenom málo a přirovnal bych to k bezduchému sledování porna - člověk moc neví, o co tam jde, ale tak nějak ho to baví... Hodnocení ale snižuju na 3... Ale pozor. Rozhodl jsem se, že to skouknu znovu a budu si dávat moc velkej pozor na to, kdo co, koho čeho, komu čemu, koho co, s kým s čím, o kom o čem. A tak aji oslovujeme voláme, no... A hned se mi to líbí víc. Za první sérii bych dal plnej počet, ale druhá řada nebyla tak záživná. Těch postav je fakt moc (i když rozhodně skvělejch), ale rozhodně k tomuhle seriálu cítím respekt. Zjišťuju, že výběr herců se dokonale povedl, teda až na Sansu (Sophie Turner), která je taková nic moc. Těším se na sérii č. 3 a zvyšuju zpět na 4 hvězdičky. A ta třetí, i když ze začátku docela skomírá, nemá opět chybu. Série graduje a graduje, až vyvrcholí v 9. díle, kde bych spoileroval, kdybych něco řekl. Ale super. Taky mě baví bastard Ramsay, kterej si užívá svoje mučící chvíle s Theonem a to fakt dost drsně. Jak psychicky, tak fyzicky drsně. Nesmím zapomínat na to, že hodně postav není tak zápornejch, jak se ze začátku zdálo a mají i svou lidskou stránku. Holt George R. R. Martin to má vymyšlený fakt dost dobře. Takovej seriál jsme ještě neviděli a to si zaslouží plnej počet. Čtvrtá až sedmá - slupnul jsem je jak malinu. Nebudu rozepisovat hodnocení jednotlivejch sérií, protože všechny držej stejnou kvalitu. A kvalita je fakt hustá, furt se tam něco děje a děje se to dobře. Slibovalo se, že sedmá bude poslední, ale není, takže teď musím čekat, jak všichni ostatní. A to se ukázalo jako poměrně problém - ty 2 roky od konce 7. série byly dlouhé a když přišla nová (osmá), tak jsem zjistil, že jsem zapomněl většinu souvislostí. Nevím, které postavy se už potkaly a jakou spolu mají historii. Nevím, kdo koho podfoukl, porazil, zradil a proč. Pak přijde 2. díl, který se smrskne na pouhé čekání na bitvu... a pak přijde ta kritizovaná celodílová bitva. Je to dlouhy, je to tmavy, ale zas né tak, abych zbytečně kritizoval. Logiku boje (a ostatních věcí) bych taky nějak neřešil - lepší je si to užít. A pak přijdou další díly a pak zmasakrujeme město (ty nevinné tisíce obětí určitě nikdo nečekal) a pak je konec a i když je to na jednu stranu škoda, jednou to skončit muselo a co si teď počnem? Teoreticky by se dalo udělat pokračování, protože minimálně na 3 frontách je to i nadále dobře rozehrané. Ale když ne, koule mi to neutrhne. Vytknout musím jen málo sexu a zabíjení jen velmi, velmi hromadné. Těch osobních soubojů tam bylo pomálu... ale rozhodně bych tuto sérii nezavrhoval. Hodně lidí si to asi představovalo jinak, ale asi jsou moc rozežraní. Asi bych této poslední sérii 5 hvězdiček nedal, ale matematický průměr se oblafnout nedá, takže celkové hodnocení měnit nebudu.

Hra se smrtí (1995)

Přišlo mi to jako starší verze seriálu The Wire. Jde tady taky o drogy, je tady plno černochů a dealujou to stejným způsobem z laveček v takovym parčíku nebo co to je. Myšlenka filmu mi neunikla, ale taky nijak neoslovila. Asi proto, že nejsu černej ani drogově angažovanej a je mi to tím pádem docela putna. Neřikám, že by se mi to nelíbilo, ale prostě to nebyl muj šálek piva...

Hrdinové (2006) (seriál)

Takže klasicky to obsahuje řadu věcí, které se mi na tomhle seriálu nelíbí. Schopnosti, propletence a lidi. Hned vysvětlim. 1) Chápu, že to je sci-fi seriál, ale ty schopnosti jsou až moc neuvěřitelné (většina). Když se to tam celou dobu vysvětluje jako další krok v evoluci, tak proč to musí být tak razantní skok a né hned lítání a ovládání časoprostoru? 2) Propletence znamenají, že hrstka vyjímečných lidí se náhodou úplnou náhodou potká v celém širém světě. Jednou tam, jednou zas onam, ten náhodou zná tu, ten je tam, tam je ten, no scénárista zas moc scénářil. 3) A lidi jsou tam všichni mladí krásní a je jedno, jaké rasy, hlavně aby měl krásné rysy. Celkovým problémem všech amerických seriálů je to, že musí udržovat stejnej poměr chlapskejch i ženskejch rolí a je jedno, že ve skutečnosti by to ženská asi nedělala. Ale seru na to. Klišé typu: někdo někde nechá zbraň, někde někomu spadne zbraň, někdo někde najde zbraň a musí ji do těch pracek vzít. Co následuje dál, je jasný... je viník zločinu, shit. No, dokoukávám první sérii a vážně nechápu, co je na tom seriálu tak úžasnýho. S cestováním v čase a předpovídáním budoucnosti to získává úplně nesmyslné rozměry a i tak je tam dost kravin a celý to jde do sraček. Na druhou a třetí sérii se asi nebudu dívat, ale vím, že budou ještě horší, takže preventivně ještě hvězdičku uberu...

Hrdinové a zbabělci (2007)

Tak z 3/4 obhajoba války s terorem, z 1/4 lítost nad rozhodnutími blbců a smrtí vojáků. Mě to bylo ale všechno jedno. Michael Peña asi ve všech filmech hraje jenom ležáky (World Trade Center - zasypanej, tady - poraněná troska). Je to hodně ukecaný a o politice. Politika = nejhorší zlo (u nás je to někdy ještě horší než v USA), takže mě to ani moc bavit nemohlo. Redford hrál celkem normálně, líbil se mi taky ten mladej, do kterýho kéroval. Vojenská část nudná a říkal jsem si, kdy je konečně zabijou. Cruise taky jakž takž fajn a Streep kupodivu taky, i když ju nemusím. Závěr: celkem zbytečnej film. Rétorická otázka: kdy už se konečně přestanou točit filmy o muslimském terorismu a americkém traumatu?

Hrdinové ohně (2017)

Nevím moc, jak to v té Americe funguje, že museli nejdřív mít certifikát na to, aby mohli být placení hasiči, ale to už je prostě Amerika a tam často hodně věcí nedává smysl. Ale já si to teda představuju asi tak, jak jsou u nás dobrovolní hasiči - nejdřív furt trénujou, samá srandička, chlastačky, hasičská soutěž a pak přijde požár a jim dojde nafta nebo praskne hadica. No, to se jim na štěstí nestalo - tihle jsou úplně jinej level. Když to spělo ke konci, konečně mi došlo, jak nebezpečná práce tohle musí být. Nebezpečná jak prase prasečí. Ten poslední požár, to byla ohnivá bestie, inferno v pekle! Tomu nezdrhneš, pomalu ani neujedeš, takové to byly fofry. A tak to dopadlo, jak to dopadlo a takhle dopadnout by nikdy nikdo nechtěl. Holt oni dopadli. A přitom samí mladí kluci, nebo spíš chlapi, podle vzhledu. No jo, nejsou Hotshots jako Hot Shots!

Hrdinové války (2007)

Číňani, přestože komunisti, si taky prožili svoje. V tomhle filmu nejen že lítají končetiny, červená barva z vojáků lítá jedna báseň a těla jsou rozmašírovaný po celým plátně, ale taky se dozvíte něco o historickejch faktech a uvidíte pěknou řádku hezkejch výbuchů. Hrozně se mi líbily jizvy a různá zranění, který byly jak vystřižený ze žurnálu o amputacích a vyhřezlejch střevech. Taky vojenská technika, zbraně a všechno bylo hrozně autentický. Ale to je jenom jedna část filmu. Poválečné dění má taky něco do sebe a když už nic, tak aspoň uzříte střípky komunistické Číny po válce. I když už se mi to pak zdálo celkem dlouhý. Jednou jsem se v tom ztratil, protože jsem nevěděl, která armáda je která. Přes všechny klady, 3. A až se na to podíváte, tak možná pochopíte.

Hrdost a sláva (2008)

Že by se znovu stávaly populární realistické filmy o policajtech a zlodějích? To je dobře. Hodně mi to připomnělo We Own the Night (Noc patří nám), už jen tím policejním námětem a taky tím, že vzali dvě filmové hvězdy a udělali z nich rodinu. Rodinu, která se k sobě genealogicky vzhledově vůbec nehodila, ale co už. Škoda, že tu nebylo víc akce, ale jinak to byla solidní podívaná o zkorumpovanejch cajtech.

Hrdý Budžes (2003) (divadelní záznam)

Viděl jsem to už kdysi dávno a už tenkrát žádné velké nadšení. Po letech to samé, akorát jsem navíc koukal na to, kolik zbývá do konce. Ale přitom to nebylo špatné. Některé kecy (a že jich tam bylo) se povedly a dalo se i zasmát. Ale ne tak moc, jak publikum v divadle. Už mě taky nebavilo, jak se tam pořád opakovala situace, že říká nějakou pitominu a je to sranda a pak najednou zvážní... a pak zas pitominu a zvážní a pak zas a zas. Ale hlavně co, tak jak pořád říká místo maminka "Kačenka". A to tam bylo tolikrát, že začínám být na to jméno alergickej. Ale jinak to nebylo špatné představení a Hrzánovou jsem tentokrát taky celkem snesl... akorát že pořád to je divadlo a to mě nikdy moc nebradlo.

Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště (2005)

Ty Krajčovy zuby a Budařova parochňa aka řídké vlasy docela bijí do očí, ale k těm jejich charakterům to docela sedí. Budař je opravdu hovado a taky to k němu skvěle sedí (a docela chápu, že hodně lidí ho nemusí - humor v jeho podání někdy ani nevypadá jak humor). "Jděte... do hajzlu." Ono celkově se tady sešla solidní sebranka herců a hned mi doklaplo, že Nuda v Brně k tomu má hodně blízko - a pak už jsem věděl, odkud vítr vane. "Já se omlouváme." "Tak proč si to kupujete?" "Ale my to nekupujeme, my na to nemáme." Takže místama fakt dosti vtipné a bavilo mě to... akorát ke konci to jaksi zvážnělo a já nevěděl, jestli to mám brát černohumorně nebo opravdu vážně. Kokoti dva! PS: při závěrečných titulcích jsem se také pobavil, když se v seznamu rolí objevily i "Stará prostitutka" a "Středně stará prostitutka". Jsem ochotnej to kdykoliv zkouknout znovu...