Peníze jako dluh (2006)

Hodnotím třemi hvězdami, protože fenomény zde nastíněné byly objasněny takovým způsobem, že jim musí porozumět i laik. Z druhé strany ale vyplývá určité nebezpečenství v tom, že se nemůžu zbavit pocitu, že primárně je dokument adresován právě laikům a lidem, kteří o ekonomice nad rámec své rodiny moc neuvažují. Proto je jim předkládána jen jedna pravda, která ale určitě není pravdou celkovou. Samozřejmě si dávám (i bez tohoto dokumentu) otázku, proč se neustále ceny (ale i mzdy) zvyšují. Proč prostě nezůstanou na téže úrovni. Kdo mi na tuto mou otázku dá odpověď? A samozřejmě, že žádná odpověď nebude stoprocentně správná a pravdivá, protože ani nemůže být. Existuje mnoho ekonomických teorií, směrů a škol. Každá má odpověď jinou, každá ze svého úhlu pohledu a dle svého přesvědčení pravdivou. Tento dokument je jedním z oněch pohledů. Nic víc, nic méně. V matematice 1 + 1 = 2. V ekonomii nikoli.

Prostředníci (2009)

K tomuto filmu jsem přistoupil jako k filmu "Social Network", který se mi také dost líbil. Nakonec jsem dostal dva v jednom. To znamená, nejen "Social Network", ale také "Blow" (Kokain). Mám rád filmy tohoto typu, které jsou navíc založeny na skutečných událostech. Navíc, když nás filmem provází monolog s pocity a postřehy hlavního hrdiny. Takže dál opravdu nevím, co bych měl psát. Myslím si, že film je nutné vidět.

Malý princ (1974)

Dívám se na to jako dospělý, takže i mně by možná Malý princ úplně nerozuměl. Takže musím říct, že ten kluk byl velice roztomilý, ale byl také velice rozmazlený a umíněný. Všichni museli dělat to, co on chtěl, jinak se s vámi prostě nebavil. Postupem ale zjišťujeme, že si i ten malý kluk umí některé věci uvědomit. Hlavně se tedy mluvilo o odpovědnosti. Co se týče dospělých postav, byly prezentovány jako lidé, kteří se soustřeďují jen na svou primární činnost (tak jako, když vám učitel toho a toho předmětu řekne, že jeho předmět je nejdůležitější) a naprosto zapomínali na životní realitu. Takže suma sumárum si tam každý dělá to své a Malý princ v tom musí najít nějaké průsečíky. Což se mu nakonec snad podařilo. Pravdou je, že cesta malého dítěte k pochopení dospělých je velice náročná a vše přichází s věkem. Malí se na svět dívají jinýma očima než velcí a tak to má být. Proto si myslím, že dětem patří dětství a je na nás dospělých jim je udělat co nejkrásnější.

Deník slabocha (2010)

Film o dvanáctiletém klukovi, který není zlý, ale který se neustále hledá. Chtěl by být ve škole velice oblíbeným, ale nachází si takové cesty, které jej na pomyslné stupnici oblíbenosti shazují stále níž a níž. Má o sobě přemrštěné mínění a když už nás film nasměruje na tu správnou cestu - a tou je poznání, že nejlepší je být sám sebou - promění zpívajícího chlapce ve strom. To jsem opravdu nepochopil. Místo toho, aby film dětem ukázal, aby v sobě hledaly skryté talenty, zpacká to tím, že jakmile v sobě chlapec skryté vlohy najde, režie mu je nedovolí rozvinout. Pak už jsem pomalu usínal. Nebavilo mě to. A myslím, že ani dvanáctiletým dětem se to moc líbit nemusí.

Zdrojový kód (2011)

Tento film byl dobrý, přesto, nebýt toho závěru, dal bych mu jen tři hvězdy. Mám rád filmy o flashbacích. V tomto filmu jsme svědky pouze osmi minut, pokaždé trochu jinak a pokaždé trochu vylepšených. Závěr a předzávěr nám nabízí úvahu o paralelních vesmírech, kterým by člověk mohl i věřit. Už mnohokrát ve svém životě jsem se zaobíral myšlenkou, jak by se celý svět vyvíjel, kdybych se v tu a tu chvíli rozhodl jinak. Je to takové nepobratelné téma a tento film jej nabízí k ochutnávce v celkem jednoduché a smysluplné formě. Takže díky tomu závěru opravdu za čtyři. PS: Myslím si ale, že by určitě nebyl zločin (možná morální) využívat "zdrojový kód" mrtvých lidí k odvrácení například teroristických útoků. Jde ale o filosofické dilema, zda by tento systém nebyl zneužit stejně jako mnoho věcí a systémů ve světě kolem nás. PPS: Jo, a Jake Gyllenhaal je zde opravdu velmi sympatický.

Monstrum (2008)

Parta mladých lidí přichystá rozlučkový večírek pro svého kamaráda, který odjížídí služebně do Japonska. Jeden z nich celou tuto akci natáčí na kameru (mimochodem celý film je takto natočen). Na večírku jsme svědky jednoho vztahu, který zřejmě neskončí happy endem. Při náznaku zemětřesení divák ale zjistí, že vztah mezi dvěma mladými lidmi není to, o co v tomto filmu jde. Město je zahaleno do obrovského nebezpečí, jenž, zdá se, nemá nikde původ. Jde o godzillu natočenou naprosto jinak než stejnojmenný film. Tento film určitě není tak nákladný, díky ruční kameře je ale divákovi dost blízko. Je natočen vcelku logicky - tak, jak by se ruční kamera v podobné situaci asi chovala. Ve filmu jde dále o záchranu milované dívky, která je uvězněna ve svém bytě v mrakodrapu, který vypadá, že je kousek od zhroucení. Parta čtyř mladých lidí podnikne záchrannou misi, při které zažívá "dobrodružství" z neobvyklé situace vyplývající. Myslím si, že film je velice zručně natočen. I herecké výkony jsou celkem dobře uvěřitelné. Osobně ale nevím, proč ve mně film nevzbudil chuť dát mu čtyři hvězdy. I tak si myslím, že za podívání určitě stojí.

Rychle a zběsile 5 (2011)

Akční filmy jsou dělány proto, aby se při nich člověk vydatně nakrmil. Pokud ve výživném akčním filmu navíc hrají akční esa jako Vin nebo Dwayne, je to příslib vskutku pořádného akčního masa. A hrají-li v takovém filmu oba, potom už opravdu není co řešit. Neříkám, že jejich bitka vejde do dějin akčního filmu jako jedna z nejlegendárnějších, určitě to byl ale souboj gigantů. Kterého výsledek přinesl scénář. Možná by mě zajímalo, jak by to vypadalo ve skutečnosti. Ale nakonec proč chtít hned tohle? K filmu: Musím říct, že se opravdu povedl a při tom všem jsem si ještě mohli přijít na některé humorné scénky. Jinak závěrečná autořežba byla fakt monstrózní (a to autíčka nemusím). Já nevím, co dál dodat. Snad jen, že tento díl byl opravdu super a jiný než díly předchozí.

Rychlí a zběsilí (2009)

Někdo říká akčním filmům "béčka" už ze zvyku, jiný se prostě nechá akcí unášet, protože ví, že kdyby byly děj i choreografie natočeny věrně reálně, nebylo by se na co dívat. Jedná se o autíčkový akční film se skvělým Vinem Dieselem. Já autům moc nerozumím, takže nehledám nelogičnosti a je mi to jedno. Kdo chce v tomto filmu hledat něco víc (třeba něco intelektuálního), ať jde do prdele.

Atentát na střední (2008)

Film ze školního prostředí trošičku mi připomínající "Nebezpečné hry" (1998). Kterak školní outsider odhalil v rámci svého novinářského koníčku kriminální činnost na půdě střední školy. Film se mi líbil i díky svéráznému B. Willisovi. Každopádně školní filmy mám rád. Možná i proto, že se v nich stále vracím do mladých let. Podle hodnocení vidím, že nás takových není moc. Což mi ale filmový požitek z dívatelného filmu nemůže zkazit.

Deník zabijáka (2007)

Vcelku příjemná černá komedie, jejíž černý humor je nenásilný, vtipný a řekl bych i že celkem inteligentní. Ben Kingsley je fakt sympaťák a navíc jsem s ním opravdu cítil (co se týče toho chlastu). Téa Leoni mi připadá trochu opuchlá, ale i tak v pohodě. Jo, příjemně úsměvný film, kterému bych dal tři a půl hvězdičky, kdyby to šlo.