Srážka s mimozemšťanem (2011)

Příjemný film o mimozemšťankovi, kterého chrání dva volové. Děj je naplněn několika vtipnými momenty a více nevtipnými momenty. Také se zde dočkáme několika vulgarit, bez kterých by to asi moc nešlo. Takže přesně ani nevím, komu byl tento filmek určen. Myslím, že dvě hvězdy tak nějak odpovídají.

Obřad (2011)

Takový trochu "Exorcista" z roku 1973. Možná to mělo být skutečně připomenutí tohoto kultovního snímku. Proto musím říct, že jeho kvalit tak úplně nedosahuje. Já jsem ale rád i za takovéto provedení, které navíc nebylo vůbec špatné. Katolické filmy točené v Itálii mají své nejopodstatněnější kouzlo. To prostředí na vás svou bigotností naprosto dýchá, to se nedá nahradit nějakými jinými exteriéry. Navíc perfektní Anthony Hopkins, na jehož herecké umění se fakt velice dobře dívá. Navíc jsem velice rád, že film dává naději všem, kteří v Boha věří. Což také bylo ve filmu několikrát zmíněno. "To, že nevěříš v Ďábla, neznamená, že jsi před ním chráněn". Vynikající.

Kazatel (2011)

Po akční stránce velice dobrý film. Myslím, že je to to lepší z toho, co se dnes za akční považuje. Navíc byl děj zasazen do trochu fantaskního světa, kdy se futurismus konfrontoval s dávnými časy. Dobré herecké obsazení, dobrá kamera, jednoduchý (ale o to více akčnější) děj. Film, jehož futuristickou stránku jsme mohli vidět v bezpočtu jiných filmů. Přece ale stále film, který svým prostředím diváka přiláká. Čtyři hvězdy nedávám jen proto, že film měl velice krátkou stopáž. V momentě, kdy jsem čekal, že se budeme připravovat na finálový megaboj, mi mé očekávání utly titulky. Proto věřím ve "dvojku". A opravdu se na ni těším.

Voda pro slony (2011)

Dvouhodinový film tohoto typu by si určitě čtyři hvězdy zasloužil. Také jsem s tímto hodnocením koketoval. Jenže mě nakonec toto romantické drama k takovému hodnocení nedonutilo. Film to byl pěkný, příjemný, pěkně barevný. Jenže místo toho, aby šlo o život v cirkusácké komunitě, šlo o poměřování se dvou charakterů - o jejich souboj nebo otevřený boj, který byl maskován společným úsilím dostat cirkusovou show na úroveň, kterou by si měla zasloužit. Na jedné straně majetnický a agresivní opilec, na straně druhé jemný a laskavý nedostudovaný lékař. Na jedné straně majitel cirkusu se zodpovědností, se kterou se neuměl vyrovnat a na straně druhé zvěrolékař, který se neuměl vyrovnat s tím, že majitelova manželka chováním svého manžela trpí. Možná by se dal film vygradovat ještě víc. To je ale záležitost filmařského týmu. Je jen na lidech, na kolik se jim film coby mezilidské drama líbí.

Sejmout zabijáka (2011)

U tohoto filmu jsem byl nejvíce nadchnut opravdu reálným vtažením do sedmdesátých let, která měla v normálním světě své kouzlo. Jinak byl film o postavě, kterou mnoho lidí nezná (včetně mě). Rád se ale na filmy tohoto typu podívám. Nicméně aby mě to donutilo hodnotit více než klasickým průměrem, na to tento film neměl ty správné koule. Co si budeme povídat - Danny Greene byl prostě kriminálník, který byl ve filmu zahalen romantizující aurou člověka pevných zásad a mystických vlastností zděděných po dávných Keltech. U nás jsme toho svědky v příbězích o Kajínkovi. Ve filmu byl zajímavý posun v "zaměstnáních" D. Greena. Nejzajímavější ale je role odborového předáka. Já jsem ve svém okolí znám tím, že odbory nesnáším a i zde máme důkaz. Odboráři jsou možná zpočátku přesvědčeni o postavení se za vykořisťované dělníky. Jakmile ale okusí moc, která jim z jejich funkce vyplyne, už se tak moc o dělníky nezajímají. Namísto toho špekulují, kde by se ještě díky té tatíčkovské kartě daly vydělat další a další prachy. Zatímco dělníci pracují stále za stejných podmínek. Je jasné, že v naší zemi to většina lidí vidí jinak. Zde další důkazy pro mou argumentaci: filmy např. "Evita", "Všichni královi muži". PS: Scéna ve filmu, která se mi hodně líbila: Když přišel Danny k sousedům, vypne jim kazeťák a říká: "Mejdan skončil, máte pět minut, abyste to tu vyklidili". PPS: Narozdíl od některých uživatelů musím pochválit casting. Je to takové zpestření, když ve filmu hrají vesměs neznámí herci. A vskutku byli vybráni takoví, kteří nebyli moc pohlední. Ve skutečnosti ale také nejsou všichni krásní, že?

Hanna (2011)

Jsou mezi námi tací, kteří o tomto filmu upřímně tvrdí, že je to akčňárna jako prase. Musím uznat, že dvě hvězdy dávám jen za úvod v nehostinných zimních horách, kde otec cvičí svou dceru pro přežití v nejextrémnějších podmínkách. Ale... Jestliže mi ve filmu šestnáctiletá holka zabíjí elitní vojáky jak kuřata, zřejmě bude něco špatně. Ti, kdo se věnují bojovým sportům, určitě uznají, že takto tedy ne. Dokážu pochopit, že dívčiny geny byly zmutovány tak, aby byla silnější a odolnější. Potom bych si ale představoval trochu jinou představitelku hlavní role. I když uznávám (zase), že elitní vojáci (např. průzkumáci nebo francouzští legionáři) se vyznačují především šlachovitostí, výdrží a psychickou odolností daleko více než muskulaturou. Stejně mi to ale pořád nevysvětluje, jak si šestnáctiletá padesátikilová holka dává k snídani profesionální vojáky. Prostě totální hovadina. Máme zde tedy dívku, která jde na svou životní misi proti partě politických zabijáků. Jo, námět perfektní. Zrealizování víceméně nudné. A když už si hlavní záporačka neví rady, požádá buzíka v baru, aby ji vypátral a zlikvidoval. Ten řekne žádný problém a na pomoc si přibere dva skinheadky, kteří vypadají jak pitomci (ostatně jako všichni skini) v těch svých náckovských úborech a s vyholenými hlavami jako kdyby právě nastoupili základní vojenskou službu. Překvapivě tady ty dva komediální chudáky tato superdívčina řeší celkem dlouho. Když se zaměřím na film jako celek, nejsem schopen pochopit hlavní žánr tohoto díla. Ve filmu "Dvojčata" s Arnoldem a Danym šlo o akční komedii. Podle toho se také film choval. Zde, když dívka opustila svou domovinu a dostala se do civilizace, šlo o nevím co. Tolik keců, že je připravená a pak se div nezhroutí, když se v Maroku "zblázní" elektrospotřebiče. Když ji ve Španělsku chce kluk políbit, tak ho málem zlikviduje jako ty vojáky v úvodu. Do toho nám režie ukáže večer se bavící Španěly. Asi aby měl film neamerický nádech. A ten hloupý a stokrát přehraný "dramatický" závěr v zábavním parku... Myslím, že kdyby z toho pan režisér udělal ajční komedii, udělal by daleko lépe. Jo, a abych nezapomněl, ten výskok z kanálu na podvozek auta, které rozhodně nejelo dvacítkou by nedokázala ani opice. No, akčňárna jako prase. Já jsem asi opravdu z jiného světa, ale většině lidí, co se týče tohoto filmu, jejich hodnocení nevěřím. Zřejmě se chtějí zalíbit některým guru těchto stránek.

Umění lhát (2009)

Začátek slibný, minimálně na tři hvězdy. Myšlenka světa (města nebo státu), kde lidé neumí lhát a říkají jen pravdu, je vskutku neoriginální. Nicméně rád bych se takové utopie účastnil. Psychologicky je dáno, že člověk ve své přirozenosti nelže, nebo alespoň je pro něj přirozenější mluvit pravdu nežli lhát. Jenže v tomto filmu - a teď nevím, zda to byl režisérův úmysl - byl tento fenomén dohnán ad absurdum. Což o to, pravdomluvní lidé jsou a je to pěkné, ale zde byli lidé naprosto mimo. Byli bláhoví a ano i hloupí. Přece, když mi někdo řekne, že je mimozemšťan, nebudu se ho ptát, kdy odlétá, ale jednoduše mu to neuvěřím anebo budu chtít v rámci komedie alespoň nějaký důkaz. Zde prostě lidé apriori nepředpokládají, že by někdo mohl lhát, protože prostě slovo "lhát" nemají ani ve slovníku. Dobře, ale myšlenka, že někdo poprvé zalhal v pravdomluvném světě, je skvělá. I proto, že nás učí přemýšlet, stimuluje nás a uvádí nás v pokrok. A to proto, že i v dějinách se věci měnily proto, že někdo uvažoval jinak - proto všechny ty objevy (někdy až nemyslitelné). Takže otázkou je, zda by v pravdomluvném světě vůbec nějaký pokrok nastal, když jsou vlastně všichni se vším spokojeni. Myslím, že už jsem zahloubal příliš. Ale ano, tento film mě přinutil takto uvažovat, protože měl skvělou myšlenku. Jenže horší provedení. Ve druhé polovině filmu jsem se ztratil za zavřenými víčky. A když jsem přišel k sobě, nestačil jsem se divit, kam tvůrci dokázali slibně rozjetý film nasměrovat. Takže nebylo to špatné, ale spíš horší než průměrné.

Zkažená úča (2011)

Myslel jsem si, že to bude i pro děti. Tak jsem přizval k přístroji i dceru. Mýlil jsem se. Tak napůl. Sprostá slova a vše kolem šukání bylo spíš pro dospělé, komediální prvky spíš pro děti. Tím chci říct, že celý tento film spíš pro dospělé byl komediálně (protože se jedná o komedii) na nízké úrovni. Takže když to logicky spojím, člověk si musí říct, že to bylo inteligenčně někde ve věku 10 až 14 let. Teda ne že bych od toho očekával zázraky, ale chtěl jsem příjemně strávit hodinu a půl. Namísto toho jsem dostal nevkusné vulgarity. Jo, kdyby to bylo péčko, rád bych se podíval i na už na trošičku nám stárnoucí Cameron. A to i bez silikonových koz. Takže závěrem tuto komedii dětem vůbec nedoporučoval. Pak ale nevím, kdo se na to bude dívat. PS: Nejvíce jsem se zasmál u scény, kdy učitelka dětem opravuje písemky a říká: "Pak se nedivím, že nás Japončíci předběhli". Ukáže na asiata ve své třídě a říká: "Tebe nemyslím".

Láska na druhý pohled (2009)

Nejen romantický film o člověku, jenž druhé učí naučit se žít a myslet pozitivně po ztrátě blízké osoby. A je v tom úspěšný. Problém je ten, že on sám se přes svou ztrátu přenést neumí. Ve filmu hrají mí sympatičtí herci, takže já jsem spokojený. Navíc psychologická rovina filmu je jasně zřetelná nenáročnému diváctvu, což z tohoto filmu činí příjemně dívatelný romantický film.

Z nuly hrdinou (2002)

Což o to, sranda to byla, ale pro specifické publikum. Ale co, kdo chce, zasměje se, kdo nechce, ten se nezasměje. Filmy (a komedie taktéž) ze školního prostředí mám rád, objektivně ale musím uznat, že kdybych dal tři hvězdy, musel bych se ostatním mým dvouhvězdičkovým filmům omluvit. Myslím si ale, že i přesto, se dá na film podívat a trochu se odvázat. Pasáž s přípravou na novou osobnost mi připomínala film "Big Stan". Tam to ale bylo minimálně o dvě třídy lepší.