• Krátkometrážní

Tisícročná včela (1983)

Len ťažko hľadať slová pre tento legendárny epos. Som celkom rád, že som s ním počkal a nepozeral ho už ako dieťa. Neverím že by som ho docenil a že by som si dokázal užiť Jakubiskovu poetiku. Tú ja totižto naozaj môžem. Najkrajší magický realizmus o ľuďoch, ktorí si mnohé javy vysvetľovali po svojom. Nikdy by som sa neoznačil za hrdého patriota, ale Tisícročná včela je úžasným mementom, prečo mám túto krajinu, s mnohými chybami vlastne rád.

The Haunting - Jenom dvojčata (2018) (epizoda)

Drogy a duchovia k sebe jednoducho pasujú. Zatiaľ jednoznačne najlepšia epizóda zo všetkých. Venovaná zatiaľ najsympatickejšej postave (pričom hovoríme o ich dospelých variantoch). Nikdy by som nepovedal, že ma levitujúci pán s paličkou a klobúkom takto vydesí. Až sa fakt hnevám, že ma takto dostala klasická scéna pod posteľou. Ale čo už, keď to raz funguje...

The Haunting - Na dotek (2018) (epizoda)

V tretej epizóde konečne nastáva zlom a teda konečne sa divák je schopný orientovať v tom, čo vidí. Minimálne ja som sa konečne naučil kto je kto a čo tu vlastne celý ten čas nehrá. Trochu ma zamrzelo že do seriálu vstupuje istý, podľa mňa už aj v rámci nadprirodzena o ktorom Haunting zatiaľ je, príliš nerealistický prvok. Celú epizódu som to akosi nebol schopný pobrať. Nakoniec som sa s tým však zmieril a vďaka tomu, ako začali tvorcovia vystrkovať rožky s naozaj premakaným strihom, prikloním sa ku 4*. Jednoznačne ma k tomu dokopala aj bodka epizódy v znamení ďalšieho perfektného strihu.

The Haunting - Otevřená rakev (2018) (epizoda)

Tak po nadpriemerne dobrej druhej epizóde prichádza viac-menej nuda. Postupne divák začne chápať, ktorá tu bije a ako sú jednotlivé epizódy vybudované. Táto je však venovaná snáď najnesympatickejšej postave vôbec (sympatie k postavám sú tu celkovo problém). A tak strávite hodinu nudy s dvoma strašidelnými scénami... A to jednoducho nestačí. Nie keď je rovina rodinnej drámy z pohľadu tejto postavy taká nuda.

The Haunting - Jak Steven viděl ducha (2018) (epizoda)

Vrhol som sa po dlhom odkladaní na tento hit od Netflixu. A môžem povedať že som spokojný. Strašidelný dom je vážne strašidelný. Tvorcovia sa neuchylujú k prvoplánovým Jumpscarom. Chvála Bohu. Atmosféra je fakt dusná a konzistentná. Čo však zatiaľ konzistentné nie je je chronológia rozprávania. Hneď od začiatku vás hodia tvorcovia do víru mnohých postáv a časových rovín. Ostáva len dúfať, že sa v tom postupne zorientujete.

Breakout (2007)

Jeden z tých na ktorých som fičal vo svojej "rapperskej" a "dancerskej" fáze života... žiaden highlight to ale nie je.

Duše (2020)

Na Soul som sa tešil nesmierne dlho a správa že sa dostane na internet ma nesmierne potešila. Dokonca som aj počas filmu zostal milo prekvapený jeho zápletkou, ktorá sa našťastie nedala celá odvodiť z traileru. Duša je krásny, príjemný animák s perfektnou hudbou. Pixar prišiel so skvelými nápadmi podobne ako pri Inside out. Myšlienka filmu nie je svetoborná, ale na to sa Pixar ani nezameriava. Film funguje. Ale nefunguje tak, ako som si to želal. Neodzbrojil ma. Síce ma dojal, ale neodzbrojil. No a potom je tu fakt, že tentokrát ide skutočne o animovaný film pre dospelých. Deti sa síce určite pár krát dobre zasmejú, neviem si však predstaviť, že by mohla mať Soul u nich taký úspech ako Coco. Tento krát je protagonistom dospelá osoba a tak si myslím a verím, že Pixar mohol Soul spracovať interpretačne zložitejšie. Pre dospelého diváka. Aj keď rozumiem, že útvar ktorý zvolili je zo strategického hľadiska výhodnejší a nájde si viac divákov. Škoda. Soul si tento prístup určite zaslúžila. Aj tak však ide remeselne o veľmi kvalitný a divácky o veľmi milý film.

Zvrácená sestrička (2013)

Len ťažko si spomínam na väčšiu debilinu. Už samotná zápletka je klišé prúser, ale to ako ho scenárista spracoval by si zaslúžilo zemiakovú malinu. Nezachráni to ani nahota vo väčšine filmu.

Vánoční kronika (2018)

Fajn priemer s perfektným Kurtom, ktorému rola sadla. Páčia sa mi inovácie v rámci témy. Hudobné vystúpenie má grády. Potom to však všetko spadne do patetického, debilného ukvapého konca. Škoda.

Hačikó - příběh psa (2009)

A čo že film točí na pílu? Keď nám po kuchyni behajú štyri malé labky šteniatka akity, po ktorom som tužil odkedy som videl tento film prvý krát. Filmy sú tu na to aby sme sa smiali, aby sme plakali, aby sme prežívali. Hačiko je síce veľmi priemerne a konvenčne natočený fascinujúci príbeh. Ale natoľko spĺňa to, čo som napísal dve vety dozadu, že to je zrejme úplne jedno. No a potom je tu ešte to, čo som napísal v druhej vete :) Akita je mystické plemeno.