• Krátkometrážní

Paroží (2021)

Sympatický komorný horor, s trefným castingom sa pomerne úspešne snaží komunikovať prostredníctvom monštra z indiánskej mytológie rodinné traumy a teda menovite vzťah dieťaťa a rodiča a vplyv tohoto vzťahu na dospelého jedinca. Jeden z najsympatickejších hororových zážitkov roka.

Papírový dům (Netflix verze) - Důvěrný rozhovor (2021) (epizoda)

Jednoznačne najsilnejšia a najemotívnejšia epizóda piatej série. Áno je to komerčný produkt, ktorý kráča po dávno východných chodníčkoch. Ale čo s tým keď to raz funguje, dokonca aj keď vás už ovláda skepsa a opúšťa entuziazmus. Tvorcovia to ešte stále vedia, tak ako v prvých dvoch sériách.

Zátah: Vykoupení (2011)

Nie som veľkým fanúšikom akčných filmov. Hlavne keď sa v nich takmer nič iné nedeje. Potešili choreografie bojových scén, ktoré tú Indonézii môže závidieť celý svet aj tie sa však postupne stávajú repetetívnymi. Na tú stopáž by to s takto nasekanými akčnými scénami jednoznačne chcelo viac nápadov.

Rare Exports (2010)

Síce boli prvé dve tretiny pomerne fajn, chýbalo im čosi výraznejšie zo žánrov, do ktorých by rád film patril. Skôr ako o komédiu a horor išlo o akýsi čudný, chladný bizár s postavami na palicu. No a za ten gíčový, melodramatický záver by si zaslúžil celý tím poriadnu bombu do hlavy a odporúčanie točiť už len výhradne adaptácie Rosamunde Pilcherovej...

Město ztracených dětí (1995)

Ameliu som nevidel, ale toto bolo vizuálne porno inšpirované nemeckými expresionistami, Burtonom a všetkým možným i nemožným. Svet, ktorý Caro a Jeunet vybudovali je úchvatný a bizarný, ale!..... Ale príbeh, ktorý doň zasadili je monotónny, nezáživný a kvôli kvantu postáv pomerne chaotický. Než som si to všetko pospájal (a to paradoxne nejde o nič zložité), bol koniec filmu a necítil som nič. Keby všetci poumierali, bolo by mi to asi viac-menej jedno.

Rituál (2006) odpad!

Pán Boh zaplať, že som videl pôvodný film skôr, lebo keby mi ten perfektný film, úspešne pracujúci so znepokojivou atmosférou a veľmi slušným rozuzlením, vyspoiloval tento nestráviteľný grc tak by som bol asi veľmi naštvaný. Nie som z tých, ktorý by sa nevedeli pousmiať nad zlým filmom, dokonca si ho aj užiť. Toto však nezachráni ani "vtipný" Mikuláš Klietka. Nie že by ste sa sem-tam nezasmiali. Je to však zúfalo málo a až príliš často to prechádza do toho typu trápnosti, kedy je vám už len trápne a komično sa vytráca. Dúfam že sa tak spoľahlivo vytratí aj tento "film" z mojej pamäte.

Filmy našeho dětství - Smrtonosná past (2019) (epizoda)

Pripravte sa, že vás bude tento Netflixovský rádoby vtipný komentár otravovať zrejme v každej časti. A zrejme každá časť bude mať takú istú štruktúru s malými obmenami. Uvidíme, ako rýchlo to človeka omrzí. Pre zatiaľ tých 3,5* zaokrúhlim hore, najmä kvôli tomu že sa mi páčil aj samotný Die Hard a videl som ho nedávno.

Smrtonosná past (1988)

Nie som zrovna na akčné filmy, ale Die Hard, to je úplne iný príbeh. De Souza si dáva pozor, aby bol každý mikro-motív či motív dotiahnutý do konca (ako by na filmovej škole povedali všetko tu má svoj set up a pay off) a je to teda obdivuhodné vzhľadom na to, že sa scenár prepisoval komplet a to aj popri natáčacích dňoch. No a Willisov zraniteľný, hláškovací hrdina nemal na výber nič iné, ako sa stať kultovým.

Na stopě (1985)

Trochu chaotický začiatok sa nakoniec rozvinie do celkom fajn komediálnej detektívky. Celé to je poňaté dnes už takmer nevídanou ľahkosťou a naivitou a práve tá ma oslovila. Je sranda sledovať kam sa pohlo vnímanie homosexuálov a afroameričanov. Dnes by tak malý nevinný vtip spôsobil zrejme katastrofu, pritom je orientovaný skôr ako výsmech predsudkom. Ak máte čas a chuť, je to fajn oddychovka ktorá má aj pomerne slušné rozuzlenie.

Království zombie - Epizoda 2 (2019) (epizoda)

Dočkáme sa náznaku pôvodu zombie epidémie, ktorý je celkom rozumne a sympaticky odôvodnený. Malý krok dopredu oproti prvému dielu. Pekne sa na to pozerá, len keby sa tie epizódy tak nevliekli.