Amazing Spider-Man 2 (2014)

Po niekoľkokrát zhliadnutom traileri som mal veľký hype. O to väčšie prišlo sklamanie. Efekty sú špičkové. Electro vyzerá skvelé a súboje s ním sú pastva pre oči. Dane DeHaan je ako Harry dobrý, ale ako Goblin je úžasný (škoda, že sme si ho v Goblinej forme užili tak krátko). Čo ma teda sklamalo? To dôležité, čo by tie efektné scény a skvelých hercov malo spojovať - dej. Je tu toľko vecí, na ktoré sa dá sústrediť: smrť Petrových rodičov, super zločinecká korporácia Oscorp...Ale aby som nekrivdil, obom veciam sa trošku venujeme, dej sa ale prevažne z veľkej časti skladá z: Sme spolu. Akcia. Nie sme spolu. Akcia. Bude nám lepšie spolu. Akcia. Ja ti neviem, či je dobre byť spolu. Akcia. Naveky spolu. Akcia. Finále. A to finále malo byť akože čo? Postavy sa rozbehnú proti sebe a titulky. Už tam chýbalo len Pokračovanie nabudúce...Toho sa nedočkáme, vzhľadom k tomu, že Marvel na nás chystá Spider-Man: Homecoming. (Na jednej strane škoda, lebo linka s Oscorpom a Petrovými rodičmi ma celkom zaujímala)

Krvežíznivé opice (2007) odpad!

Povedal som kamošom, že chcem natočiť film o vraždiacej opici. Súhlasili. Jeden z nich navrhol, že ju počítačovo dotvorí. Potom sme však videli dosť nepodarený výsledok a dohodli sme sa, že ju teda dáme len na posledných 5 sekúnd, nech zvrieskne do kamery. Ale jeden štoural podotkol, že je divné mať film o opici, keď sa tam opica mihne len tak krátko. Súhlasili sme a z projektu odstúpili. A to mali urobiť aj títo filmári.

Daredevil - Season 2 (2016) (série)

Neviem, prvé epizódy, ktoré sa točili okolo Punishera ma nejako nebavili, alebo nebolo to pri nich na päť hviezdičiek. Neviem, čím to bolo, Punisherom asi nie, lebo tá postava je dobre napísaná a hercovi (na meno si ani za boha neviem spomenúť) tá rola sadla vynikajúco. Potom sa pridala tá linka s tajomnou organizáciou Hand a druhá séria Daredevila pre mňa nabrala grády. Ani neviem prečo. Možno preto, lebo sa dej rozdelil do dvoch liniek - Punisherov súd a Daredevilov súboj s Hand a bolo zaujímavé sledovať ako Matt balancuje medzi právnickými povinnosťami a povinnosťami bdelého ochrancu mesta New York (akoby nestačilo, že tu máme celú skupinku Avengers a po novom i Spider-Mana :-D ). Možno preto, lebo na scénu nastupuje Elektra. A to je postavička. Výborne napísaná bojovníčka, ktorej roli sa šikovne zhostila sexi Élodie Yung, na ktorú je radosť sa pozerať. A ako posledný bonus, na scénu sa vracia milovaný Vincent D'Onofrio, ktorý si zase v roli Wilsona Fiska kradne každú minútu, kedy je na scéne. Teraz nasledujú veci, ktoré mi robili problém. Tu si ich už na rozdiel od prvej série pamätám. Skupina Hand je zaujímavá ale jej cieľ mi prišiel taký (následuje dlhší SPOILER na viac riadkov) zvláštny. Chceli získať Black Sky, lebo mu/jej majú slúžiť. Ale ja by som chcel vedieť viac o tom. Čo je presne Black Sky? Čo zvládne? Lebo vysvetlenie, že je to ich modla, v ktorej mene budú páchať zverstvá je dosť slabé a pripadá mi, ako keby scenáristi nevedeli, ako to majú vysvetliť. Ďalej hlavný záporák. Na scénu sa vracia nám známy Nobu. Bol som spokojný, i keď na úroveň Fiska alebo Kilgravea z Jessici Jones nedosahuje. Teraz asi rozmýšľate, že Nobu predsa uhorel. A tu je ďalšia vec, ktorá mi vadila. Nobu je nesmrteľný. Alebo, skôr mi vadilo, že sme sa nedozvedeli, ako je možné, že je nesmrteľný. A posledná vec, prečo tam tým ľuďom odčerpávali krv do tej veľkej urny, do ktorej na konci uložili Elektru? Teda aspoň myslím, že im tam odsávali krv. Dúfam, že sa v tretej sérií k tým to veciam scenáristi vrátia a vysvetlia ich. (Koniec dlhého SPOILERU). Aj napriek tomu to bola zábavná séria, ktorá ma udržala pri sebe a mal som nutkanie ju čo najskôr pozrieť celú. To + stred série + nové charaktery Punishera a Elektry + staré (ale furt zaujímavé) charaktery aj tejto sérií dopomohli k piatim hviezdičkám. Od tretej série ale očakávam vysvetlenia.

Tenkrát na Západě (2016) (pořad) odpad!

Klamlivá reklama!!! Tešil som sa na slovenský western (znie to síce divne, stačí sa ale pozrieť na našu seriálovú tvorbu a potom to až tak divne nevyzerá), ale namiesto toho som dostal sedemdesiatu piatu variáciu na téma akože ,,vtipnej´´ show, na ktorej sa smejú len účinkujúci a vám trhá okom a prajete si, aby vám trhlo aj tím väzom. Ako niekto písal, díkybohu za Miška Hudáka, ktorý si ako jediný uvedomuje, že je to show pre ľudí a nie nejaké posedenie s kolegami. Ale ani on so svojimi vtipmy, nech sú akokoľvek dobré, nezachráni ten to (namiesto vulgarizmu doplníme slovo počin) z hlbín odpadu!

Daredevil - Season 1 (2015) (série)

Už prvý diel navnadil na to a ukázal, aký bude seriál. Od prvej minúty, kedy Jack Murdock nachádza svojho slepého syna Matta až po záver epizódy, kedy je nám ukázaná bezhraničná moc tajomného zločinca nemilosrdne ťahajúceho za nitky (to, že ide o Wilsona Fiska sa oficiálne dozvieme až v tretej epizóde). Budem opakovať to, čo napísalo mnoho ľudí predo mnou, ten seriál má proste skvelú atmosféru. Je temná, ako z nejakej noir-kriminálky a hodí sa k temnému, neľútostnému (nevraždí ale rukavičky si tiež nebere) bojovníkovi, akým Daredevil je. Hlavný záporák, Wilson Fisk,, bol tiež vychvaľovaný, a má byť aj prečo. V tej postave sa stretli dva dôležité aspekty: herec Vincent D'Onofrio , ktorý Fiska zahral na výbornú a scenáristická dokonalosť. Wilson Fisk je skvelo napísaná postava a hlavne jeho zobrazovanie je niečo, čo sa v krátkosti nedá ani opísať. Z pohľadu Daredevila, Fogyho, Karen a ostatných mafiánov je nám zobrazovaný ako chladný, vypočítavý génius, ktorý nemá žiadne slabiny. Potom nastane zmena v rozprávaní príbehu a zobrazí sa príbeh z Fiskovho pohľadu a uvidíme aký je v skutočnosti: pochybuje o sebe, je nesvoj pokiaľ ide o Vanesu a to ho robí sympatickým. Dokonca aj jeho plán. Robí zlo, ale robí ho z dobrého úmyslu. A to je záporák akého som nikde (aspoň čo si pamätám) nevidel. Dobre, určite nejde o bezchybný seriál, našlo sa pár vecí, ktoré by išlo odstrániť (teraz si nespomeniem, ale viem, že mi niečo pri sledovaní občas vyčarilo na tvári nespokojný výraz). Keďže si ale na to neviem spomenúť, tak to nebolo asi až tak zlé. Takže malé chybičky + skvelá temná atmosféra + vynikajúco napísaný a zahraný hlavný záporák - to je jasný plný počet.

V.I.P. vraždy - Zločiny na pokračování (2016) (epizoda)

Tak aj napriek hodnoteniu tohto seriálu som si povedal, že dám tejto epizóde šancu, lebo sa tu objavuje môj obľúbený motív a to vraždenie podľa siedmych smrteľných hriechov. Nebudem to porovnávať s úžasným filmom Sedem režiséra Davida Finchera, bola by to naprostá blbosť, lebo nejde porovnať hodinovú epizódu českého seriálu s dvojhodinovým veľdielom. Tak sa vrhnime na hodnotenie epizódy samotnej: No, čakal som detektívnu zápletku, teda vyšetrovanie. Nie, že dvojica hlavných postáv (založených na motíve seriálu Castle, teda duo spisovateľ/ka a vyšetrovateľ/ka) bude pobehovať od jednej obete k druhej a v závere nejakým divným ja-už-neviem-akým-hókus-pókus-spôsobom odhalia vraha. Čo však oceňujem je spomenutie práve filmu Sedem a Kevina Spaceyho. Celkovo priemer, trebalo by trochu zapracovať na vyšetrovaní a dialógoch (občas to riadne škrípalo) a išlo by aj o nadpriemer (možno nie zrovna 70% ale i 60% je nadpriemerom /teraz som si všimol, že epizóda má 60%, takže mi to pokazilo vtip/)

Já, Frankenstein (2014) odpad!

Kde len začať? Tak, mohlo sa to pokojne volať aj Ja Vlkodlak, Ja Dracula, Ja Východňare, lebo to s Frankensteinom nemá (okrem úvodu) absolútne nič spoločné. Proste zoberieme klasickú potvoru, ktorej meno zarába už niekoľko rokov keš a vsadíme ju do príbehu, v ktorom hľadať logické chyby je ako vo vybraných slovách po B hľadať slová obsahujúce písmeno b. Tak, máme potvoru. Nebudeme ju ale volať monštrum, ale ani Frankenstein, tak ako ho všetci poznajú, dokonca je to v názve filmu. Premenujeme ho na Adama. Dobre, čo ďalej? O čom bude dej? Súboj dobra a zla! Anjeli a démoni! Ale Anjeli a démoni sú strašné klišé. Tak to zmeňme. Démonov necháme, však démoni sú vždy zlo, ale anjelov by sme mohli vymeniť za...za...za chrliče!!! To je brilantná (nie, to teda nie je) myšlienka. Keď sa prebijeme dejom (ha! že dejom, to bolo dobré), tak prichádza záver. A záverečná veta ,,Ja, syn môjho otca´´ tomu celému nasadzuje korunku potupy. Takže vlastne jediné, čo vás pri filme udrží je rozmýšľanie, prečo s hraním v tom to...(nevyjadríme sa, lebo slušne to nejde)...súhlasil Aaron Eckhart. Tak áno, peniaze sú peniaze, ale toto sú špinavé peniaze.

The Mad Doctor (1933)

Ak má animák s Mickey Mousom z roku 1933 hororovejšiu atmosféru ako 90% súčasných hororov, je niečo vážne, ale vážne zle. Veľká škoda, (SPOILER!!!) že z toho nakoniec spravili sen, inač by to bolo dokonalé.

Sunshine (2007)

Nechal som sa nalákať trailerom, v ktorom hrala úžasná Lux Aeterna. Film bol spočiatku zábavný a pôsobil ako zaujímavý film o prežití vo vesmíre so zápletkou o zachránený sveta. Potom sa na scéne objavil kapitán Pinbacker a všetko šlo do kopru. Zo zaujímavého sci-fi sa stalo niečo podobné slasheru. A tá kamera. Mňa nezaujíma, že trasenie kamerou pri zaberaní Pinbackera ma znázorňovať jeho vnútorné šialenstvo, či ako to odôvodnili. Ja proste nechcem pri pozeraní filmu stráviť čas tím, že sa budem snažiť rozoznať, čo je na obrazovke. Záver predvídateľný, ale to u takého to filmu nie je až tak ťažké. Tri hviezdičky za prvú zábavnú polovicu filmu.

Flash - Série 2 (2015) (série)

Arrow šiel na temnú atmosféru, ktorá každú ďalšiu sériu viac a viac mizla do neznáma. Flash ide na atmosféru komiksovú a tá sa zatiaľ sériu od série zlepšuje. Druhá séria (na rozdiel od Arrowa) prekonala, predbehla, porazila sériu prvú a tá komiksová atmosféra je tu cítiť na každom rohu. Cestovanie časom, rôzne časové paradoxy a iné kravinky sa stali normálnou súčasťou deja. Ďalej sa objavuje, pre komiksy typický, alternatívny vesmír, v tom to prípade Zem-2. Epizodický záporáci sú stále skvelý (King Shark,Trajectory). A hlavný záporák je to najlepšie, čo sme zatiaľ v rámci seriálov zdieľaného komiksového vesmíru (Arrow, Flash, Legends of Tommorow) spoločnosti CW dostali. Zoom je psychopat ako sa patrí, vraždí ako na bežiacom páse, jeho sily sa zdajú, že nemajú limit a hlavne, hlavne sa jeho identitu podarilo držať utajenú celých 15 epizód (!!!) . Za mňa spokojnosť a dúfam, že si rovnakú kvalitu udržia aj ďalšie série.