Ďáblův advokát (1997)

Z tohohle filmu jsem měla dost smíšené pocity. Al Pacino byl naprosto excelentní, ale jakmile se začaly objevovat "příšerky", začínala jsem být trochu skeptická. Vrcholem směšnosti byla dlouhá předzávěrečná pasáž v Miltonově bytě. Pointa a logika nic moc a bez toho ohně by to bylo vážně o mnoho lepší. Už jsem byla téměř znechucená, kam se původně dobrý a napínavý film dostal, když se děj přesunul tam, kam jsem nečekala... a úplný závěr se mi docela líbil. Dlouho jsem váhala mezi 3* a 4*, ale Pacino byl vážně skvělý, proto nakonec 4*. I když si to možná ještě rozmyslím.

Divoká stvoření (1997)

Excelentní a neodolatelný John Cleese a spousta bláznivého i suchého humoru. Skvělá komedie!

Gattaca (1997)

Celé věky jsem neviděla film, který by mě přiměl k slzám - až pak tenhle. Jedna z nejlepších SF (i filmů vůbec), které jsem kdy viděla. A Vincentovi jsem fandila tak jako málokteré filmové či knižní postavě kdy předtím.

Hvězdná brána (1997) (seriál)

Nenáročný rodinný SF seriál - rodinný v tom smyslu, že se divák dočká relativně předvídatelných zápletek epizod, zdůrazňování důležitosti rodiny, osobní odvahy aj., žádné krvavé akce nebo hrdinů chovajících se vědomě jako zmetci. SG jsem si pouštěla, když jsem chtěla vidět něco skutečně nenáročného, u čeho nebudu mít problém vykonávat jinou činnost, na kterou se budu víc soustředit. SG sice není špatná, ale oproti jiným SF seriálům, které jsou vtipné (Červený trpaslík, Lexx, Doctor Who) či zajímavější světem i postavami (Farscape, Firefly, BSG, B5), se jedná o podprůměr.

Insomnie (1997)

Pokusím se tu o srovnání předlohy s remakem. Ten jsem viděla asi o dva roky dříve a moc se mi líbil. Na původní norskou verzi jsem tedy byla patřičně zvědavá. Tady je "pět rozdílů": Remake je o něco obrazově bohatší, norská Insomnie často využívá spíš sterilnější prostředí. * Stellan Skarsgard hraje jednoznačně životněji než Al Pacino. Ačkoli jsou oba skvělí, Skarsgard je tady naprosto úžasný. Především on má na svědomí mých 5 hvězdiček. * Původní verze je syrovější než remake (viz třeba scéna se psem). * Co mi připadalo výborné na remaku, byl Robin Williams v úloze vraha. Ale Bjorn Floberg také podal skvělý výkon. * A pak je tu samozřejmě závěr, jediná věc, která podstatně odlišuje děj obou snímků. Ten americký byl (jak jinak) dramatičtější, akčnější - a provázený jistou katarzí. Na druhou stranu, norský byl stejně jako celý film syrový a... nějak mi schází to správné slovo. Říkám si, že kdyby se zkombinovala norská Insomnie s americkým závěrem, bylo by to úplně nejlepší spojení. Ale oba mají něco do sebe - a závěrečné "svítící oči" taky zanechají dojem... * V čem tedy spočívá ta hvězdička rozdílu, kterou jsem postavila mezi oba filmy? Patrně, jak už jsem napsala, ve Skarsgardovi. Ale kdo ví - až příště uvidím americkou verzi, možná jí ještě hvězdu přidám a síly vyrovnám... Obě Insomnie můžu jen vřele doporučit! Úžasné filmy.

Jasný terč (1997)

Souhlasím, že tenhle film má značný nevyužitý potenciál. Mohla z toho být perfektní černohumorná komedie, ale nebyla. Dlouho nic, pak přestřelka a konec. Celkem dobré to bylo, ale není to nic, na co byste pak vzpomínali a chtěli to vidět znovu. Škoda. Z podobného druhu filmů si dám určitě radši Mého souseda zabijáka.

Lexx (1997) (seriál)

První série: Po třech dílech zatím 3*. První díl diváka se zálibou v trochu potrhlých sci-fi opravdu navnadí, ale epizody následující už jsou slabší a mají poněkud přehnanou stopáž. Moc nerozumím neustálému přirovnávání Lexx k Červenému trpaslíku, protože přinejmenším v první sérii se moc nezasmějete. Kdybych měla Lexx přirovnat k jinému seriálu, byl by to Farscape, který je pro mě ovšem alespoň o třídu výš. Čtvrtý díl byl oproti druhému a třetímu lepší, ale na 4* seriál přeci nedosáhl. Druhá série úroveň zvedla, ale bohužel už v její druhé epizodě zmizela stěžejní postava; sice byla zakrátko nahrazena "stejnou", ovšem tato výměna nebyla úplně z nejpovedenějších... Sice se zároveň začíná lépe vyprofilovávat Stan Tweedle, ale na mou oblíbenou postavu podobného ražení, Arnolda J. Rimmera, nemá zdaleka (i přesto je ale výbornou postavou - typy "zbabělého hrdiny"/"hrdinného zbabělce" jsou nejlepší :)). Naprosto úžasná je ale osmnáctá epizoda, Brigadoom - jasných 5*! Třetí sezóna začala naprosto úžasně a postupně sklouzla opět k průměru, ale líbila se mi i přes příklon k fantasy, který se mi například v mnohých dílech Farscape nelíbil. Díky čtvrté sérii zvedám hodnocení definitivně na 4*. Černý humor provází hrdiny naprosto neodolatelným způsobem...

Stačí si přát (1997)

Jako dítěti se mi to líbilo. Nebudu si kazit dojem opětovným sledováním ;-).

Šinseiki Evangelion gekidžóban: The End of Evangelion (1997)

Lepší než veskrze nudný konec seriálu, ale pořád jde o směsku psychoanalýzy a podivně pokroucené křesťanské a místy i jiné symboliky. Citlivého člověka, který žije mezilidskými vztahy a snahou o pochopení, to možná může uchvátit, ale mou cynickou materialistickou dušičku to místy spíše znechutilo. Mimo to, většinu lidí se znalostmi evoluční psychologie některé z teorií psychoanalýzy znechutí už samy o sobě. A označení NGE jako sci-fi pravděpodobně rozhořčí většinu fanoušků sci-fi. NGE je spíše podivná fantasy. 3* díky druhé třetině seriálu, která byla celkem pěknou akční sci-fi...