National Theatre Live: Good (2023) (divadelní záznam)

Skvělý text, ale překvapivě docela nedivadelní, jeden by spíš řekl, že to je adaptace knihy pro divadlo než divadelní hra. Občas méně přehledné a pokud nejste fanoušci toho, že více herců hraje více postav a to i v jedné scéně, dialogu, nadšeni nebudete. Možná i vinou toho to občas nepůsobilo tak tíživě, jako to, co bylo řečené. Protože kromě hutného textu s filozofickým podkladem, tu ještě musíte být v postřehu, kdo co zrovna hraje. Herci jsou skvělí, ale celkově z toho mám mírně rozpačitý pocit, režie a celkové pojetí mi tentokrát k tak závažnému tématu úplně nesedlo. 75%

Veselá tetka - Part 1 (2021) (série)

Dobrá výchozí situace, fajn postavy a slušná atmosféra, jen ten humor se tam nevešel a některé zápletky jsou bez výraznější pointy poměrně nudné. Potenciál byl rozhodně větší než to, co z toho tvůrci nakonec vyždímali. Taky je dost možné, že pro obyvatele Chicaga je to o něco vtipnější, protože spousta věcí se tady točí na reáliích právě tohohle města. 55%

Pýcha a předsudek pod jmelím (2018) (TV film)

Něco víc umělého, sterilního, toporného a bez zájmu o jakoukoliv filmovost šlo už jen stěží natočit. 30%

Babiččin sexuální život (2021)

Silné výpovědi žen, téma, které je třeba otevřít. Ale tahle animace mi k tomu nějak neseděla.

Až zařve lev (2022)

Je to na dokument zvláštní formát, skoro jako kdyby někdo zfilmoval audioknihu. Rozhovor mezi Přemyslem Otakarem II. a Odorikem je zajímavý a dobře se poslouchá (Bareš a Němec jsou hlasově opravdu úžasní), ale paradoxně mi přišly rušivé předěly, kdy dokument začal být klasickým dokumentem, ve kterém hovoří odborníci. Skoro bych uvítala jen to vyprávění založené na historických faktech, které je navíc hezky literárně zabalené. 70%

Snídaňový klub (1985)

Určitě v kontextu doby to musel být svým způsobem přelomový film daného žánru, ale mně trochu překvapilo, že z něj vůbec nevychází pocit přirozenosti, teenagerovského způsobu mluvení. Jako kdyby se dávno dospělý člověk snažil vcítit do teenagera a v mnoha směrech mu to opravdu jde (témata), ale ten způsob mluvy je trochu prkenný a režie herců překvapivě docela divadelní (což tomu v tomhle případě ubírá na přesvědčivosti, že to je banda puberťáků). Nějak z toho necítím ten opravdový život. Každopádně je to dobře zahrané (herci jsou super) a soundtrack je bezva. 65%

Utajený tábor: Nacističtí zajatci v Americe (2021)

Moc informací se tady nedozvíte, obzvlášť pokud se zajímáte o druhou světovou válku, nebo o historii dobývání vesmíru. Animovaná forma je zvolena, protože vlastně nelze cokoliv jiného ukázat. Rozhovory s pamětníky jsou zajímavé, ale spíše z morálního a filozofického hlediska. 50%

Přízraky v Benátkách (2023)

Přízraky v Benátkách nemají ani tak příběhový potenciál jako spíš neskutečný prostor k budování atmosféry, strašidelnou hravost k budování scén a nadšení pro kameru a osvětlovače. Výrazně komornější než Vražda v Orient Expresu a za mě tudíž lepší. Vlastně jeden z mála příběhů, možná i jediný, kde Poirota můžete konfrontovat s něčím nelogickým, zajímavé to sledovat bylo i v seriálové epizodě se Suchetem - Viděla jsem vraždu (třebaže můžete mít pocit, že sledujete dějově jiný příběh, předloha je stejná a obě zpracování nabízí některé společné myšlenkové body). 80%

Minulé životy (2023)

Film o míjení, načasování a souznění v reálném světě, kde věci nejdou vždy tak, jak bychom chtěli. Uvěřitelné, krásné, smutné, s neskutečnou atmosférou a upřímností. Jediné co mi trochu chybělo, byl život Sunga, přišlo mi, že jeho životu i vztahu, se tam věnuje o dost méně času než tomu Nořinu. Skvělé dialogy a výborná sázka nejen na skvělé herce, ale i minimalismus, utlumení všech životních věcí mimo konkrétní vztah tomu výrazně přidává na intenzitě. 85%

A jak to bylo dál... - Série 2 (2023) (série)

Výrazně lepší než první série. Dějově, herecky, zápletkami (i když trapno tam je taky, ne že ne). Pořád to není zdaleka ono a pořád mi přijde, že stopáž přes čtyřicet minut tomu prostě nesedí. Ale sem tam to už je i ta původní Miranda. Z nově příchozích postav mě zdaleka nejvíc baví Seema, která je tak z půlky náhrada za Samanthu, přesto výrazně jiná. Sarita Choudhury je jako Seema skvělá. 60%