Kosmo - Česká škola (2016) (epizoda) odpad!

V komentářích k seriálu jsem se dočetl, že seriál má "pomalejší rozjezd" a to pravé ořechové začíná po 1. díle. 2. díl hodnotím jako ještě slabší než 1. díl, kterému jsem udělil odpad. Tak snad ta satira a vtipy vybafnou v plné parádě v následujícícm díle. Nechám se překvapit. (Trapné, hloupé, nevtipné.)

King Kong (2005)

Jacksonův King Kong se mi spíš nelíbil než líbil, přestože se jedná, jak píše Deratizer, o skvost. Z jistého úhlu pohledu o skvost jistě jde, ale na film se nekouká z jistého úhlu pohledu, ale jako na film-celek. POMO ve svém komentáři hned na začátku vystihuje podle mě naprosto přesně, že jde o nesourodý celek (volně přeloženo ze slovenštiny), a píše to asi proto, že přivřít nad nedostatky filmu oči nelze, ani kdyby se o to soudný divák snažil. Zde jsou důvody, proč se mi Jacksonův King Kong spíše nelíbil, proč ho považuji taktéž za nesourodý celek a v neposlední řadě za nijak převratný film. Příbeh KK je notoricky známý, ať je zasazen do 30. let minulého století jako v originálu a v Jacksonově remaku, nebo v KK od Guillermina z roku 1976. Zde se toho nedá moc zkazit, vše začíná uvedením do děje, seznámením s postavami, pak následuje setkání s Kongem a patálie na ostrově, odjezd z ostrova a finále v New Yorku. Jackson přímo nekazí, ale přidává si až příliš, a to samoúčelně, aby ohromil diváka efekty a akcí, a tím film natáhl k nesnesení. Hodinu trvá, než se dostaneme na ostrov. Hodinu. V původní verzi úvod trvá circa 40 minut a zkrácení o pár minut by mu jistě neuškodilo, Jackson ale úvod ještě natáhl. Na ostrově se sice dočkáme trikových a akčních orgií, které jsou ovšem do filmu přidány jen proto, aby tam byly a bylo se na co dívat, což mi nevadí, nejde o psychologické drama, ale dobrodružnou akci, vadí mi na tom to, že jsou dlouhé a s Kongem vůbec nesouvisí (boj lidí s obřími brouky a s pijavicemi, boj s dinosaury). Ty na rozdíl od rubačky Konga s Tyranosaury nejsou vůbec napínavé. Natočeny jsou celkem dobře, ale ne tak dobře, aby byly nacpány do filmu a prodloužily děj o dalších asi 40 minut, a hlavně, postavy byly mně, tu kvůli topornému herectví, tu kvůli nedostatečnému vykreslení v úvodní hodině, úplně ukradené. Film má být o Kongovi, o "vztahu" herečky s Kongem, Konga a člověka-tvora, který dožene Konga kvůli své chamtivosti do náruče zubaté, ne o blbečcích, co se rubou v džungli s broukama a s dinosaurama. A toto je i má největší výtka k Jacksonově verzi, Jackson v ní totiž Konga jen využil jako prostředek ke všem těm svým digitálním hrátkám, o Kongovi je film až ve druhé řadě. Ve verzi z roku 1976, kterou považuji za jednoznačně nezdařilejší film o Kongovi, je Kong tragickou figurou, o Kongovi je film od chvíle, kdy Kong vstoupí na scénu a každá scéna, ve které se Kong objeví, dává smysl, není samoúčelná, ukazuje Kongovo utrpení (Kong sedící v rohu nákladového prostoru na lodi, kdy přestává bojovat o svobodu a smiřuje se s osudem je silnější než celý Jacksonův film), lidskou chamtivost a domýšlivost. Jacksonův King Kong je velmi zdařila podívaná (že se točilo převážně před zeleným pozadím je ale bohužel často patrné). Zdařila podívaná ne vždy znamená i zdařilý film.

Kickboxer (1989)

Původně jsem Kickboxera ohodnotil dvěma hvězdama, protože moc filmové krásy nepobral a děj je typicky béčkově dementní (po dalším zhlédnutí doplňuji, že opravdu velmi hodně dementní :-D), ale v posledních pár měsících se mi už podruhé stalo, že jsem dostal chuť se na film znovu podívat, což je na film, o kterém nemůžu prohlásit, že by se mi líbil, dosti neobvyklé. Po dalším zhlédnutí zvyšuji na tři hvězdy a musím uznat, že z ranku filmů, kde mistr učí žáka bojovému mění, aby žák v závěru nakopal zloduchovi zadnici i ksicht, patří mezi ty hodně dobré (zas tolik jsem jich neviděl, takže možná kecám), a i přes mou averzi k JCvD jako správný a férový filmový fanda uznávám, že jde o kvalitní karate film, kterému nesahá opěvovaný Krvavý sport ani po kotníky (i na tento film jsem postupem času změnil názor). Už se těším, až si ho v týdnu zase pustím. (A jo, chuť jsem dostal při sledování Kill Billa 2, přiznávám.) Čtyřhvězdičková a pětihvězdičková hodnocení plně chápu, pro fanouška karate filmů to je jistě klasika klasik. /// Po pár letech zvyšuju na čtyři. Guilty pleasure jako prase. /// Po dalších pár letech na pět. Hertzogův soundtrack je výborný a některé skladby, především The Eagle Lands, excelentní.

King Kong žije (1986)

Během prvních minut jsem si říkal, co se zase lidem z ČSFD nelíbí, když to má nápad celkem dobrý (i když velmi velmi neoriginální) a vůbec se film nerozjíždí špatně, ale čím víc se film blížil k závěru, tím víc jsem dával zdejšímu hodnocení za pravdu. King Kong žije je blbost, scénář dementní, provedení hodně špatné, jde prostě o špatný film. A tomu blbečkovi, co mi v komentáři prozradil, jak film skončí SPOILERKK to tentokrát odskáče definitivněSPOILER, mockrát "děkuji".

České století - Veliké bourání (1918) (2013) (epizoda)

"ale tvorcom - scenáristom akosi ušlo, že bez gen. Štefánika by nevznikla žiadna republika čechov a slovákov. V tejto časti seriálu nieje o tom ani zmienka a to o niečom značí!!! " Značí to asi tolik, že někdo nepochopil, že jde o český seriál s názvem České století, který pojednává o českých dějinách. Navíc tento díl se zaměřoval na Masaryka, jeho osobní život především, události od roku 1916, kdy se Štefánik nejvíce angažoval, byly úplně přeskočeny, včetně Masaryka. ___ Obsah za pět, forma za čtyři, televiznost je patrná, ale kvalita je i přes to velmi vysoká. Skvělý první díl seriálu, který jsem při prvním vysílání dále nesledoval, pokusím se to napravit (tak někdy příště, první díl byl vysílán samostatně).

Předávání státních vyznamenání prezidentem republiky (2016) (pořad)

Důstojná oslava našeho nejvýznamnějšího státního svátku. Po noblesním napochodávání pana prezidenta na scénu následoval moudrý a státnický projev hodný pana prezidenta, dnešního státního svátku a důležitosti události předávání státních vyznamenaní. První vyznamenaný, čtyřiadevadesátiletý veterán 2. světové války generálporučík Jaroslav Klemeš, který vyznamenání z rukou pana prezidenta samozřejmě přijal, protože není hucul a kavárenské móresy jsou mu cizí, a jakožto pamětník nejrůznějších režimů, včetně těch totalitních, mnoha prezidentů, včetně pijanů z řad proletariátu, má možnost, na rozdíl od patnáctiletých dětí na náměstích, srovnávat se svobodným a demokratickým režimem dnes a s dnešním panem prezidentem, který reprezentuje náš stát tím nejlepším možným způsobem. Byl evidentně dojat. Já též. Nebudu prozrazovat následný děj, abych nekazil zážitek divákům, kteří si Předávání státních vyznamenání prezidentem republiky pustí ze záznamu, rovnou učiním závěr: Letošní předávání se vyvedlo po všech stránkách a já hodnotím nejvyšším možným hodnocením, protože si ho tento pořad zaslouží. P.S. "Neříkej, že to nejde, řekni, že to neumíš." Osobně chápu toto motto, zmíněné v závěru řeči pana prezidenta z úvodu, jako vzkaz kavárně, která se výzvami k nepokojům a revolucím snaží rozvrátit náš demokratický režim, aby mohla dosadit sebe a své "koně" tam, kde je nikdo nechce a kam se demokratickou cestou nikdy nedostanou, což oni nemohou přenést přes svá bolševická srdce. P. P. S. Potěšilo cameo Václava Klause.

Gappa (1967)

Film jsem viděl jako dítě v kině a pamatuji si, že si z filmu vůbec nic nepamatuji, takže mě nejspíš extra neuchvátil (na rozdíl třeba od King Konga s Bridgesem). A ono se není čemu divit, je to klasická monster pakárna s obříma loutkama příšer, které jsou k smichu a divákovi je jich líto, že to do nich ti zlí japončíci perou ze všeho možného, od pistolek přes kulomety až po tanky a letadla. Film bych doporučil jen těm, kteří film v minulosti taky viděli, pro osvěžení paměti, pak těm, kteří musí vidět každý monster movie, všem ostatním bych sledování nedoporučoval, podobných filmů je spousta, a jsou mnohem vydařenější nejen po trikové stránce, ale i scénáristické.

Godzilla (2014)

Jeden z těch lepších filmů v žánru "vypněte mozek a čumte", v kině to musel být parádní zážitek a moc mě sejří, že jsem tuto verzi Godzilly viděl jen doma na plátně a projektoru (nezáviďte;-)). I tak to byla skvostná podívaná od první minuty a ta kecací vata, která k takovým filmům neodmyslitelně patří a někdo ji tu v komentářích kritizuje, není na závadu tolik jako u některých jiných filmů (Independence Day 2). Godzilla je prostě zábava na pokoukání, ne na rozbor u šálku dobrého mátového čaje s těmi, kteří se považují za cinefily. Hvězda dolů za šetření s Godzillou. V souboji s Vláčilovou Holubicí Gozdilla vyhrála v prodloužení.

Arzenál - 50 % (2016) (epizoda)

Osobně jsem si tento kousek nazval "POMO mezi blbečky a pseudointelektuály". ČSFD je web, který lze využít jako průvodce filmem. Filmy něco stojí, nosiče nejsou zadarmo, vstupenky se taky samy nezaplatí a během stahování se ošoupávají kabely, čas se v sámošce koupit nedá, tak co je špatného na tom využít přehledný web a zjistit si, jestli ten či onen film či seriál je pro mě to pravé ořechové? Dělo se tak vždy, lidé se ptali známých, příbuzných, kolegů, jestli koupit nebo číst knihu, jestli jít do kina na film, existovaly (a existují) časopisy s recenzemi, ČSFD je nämlich totéž, akorát je aktuální, zadarmo a jsou zde názory lidí, včetně hodnocení, pěkně pohromadě. ČSFD je taková heureka filmu, komu se to nelíbí, ať na ni neleze, k tomu nikdo nikoho nenutí. A mě zase nikdo neutí číst nebo poslouchat žvásty pánů "odborníků". Hvězda za pár minut ze "zákulisí" ČSFD, webu, na kterém v poslední době trávím dost času.

Kosmo - Sumec nemá kníry (2016) (epizoda) odpad!

Nic proti satiře, nic proti komedii, nic proti kritice takzvané typicky české povahy či mentality nebo poměrů v ČR, ale nic proti tehdy, kdy má taková satira či komedie úroveň, a hlavně je satirická a vtipná. To o 1. epizodě tohoto seriálu (a obávám se, že to bude platit pro celý seriál) podle mě v žádném případě neplatí. To bylo tak strašně trapné a nevtipné, skoro jako Jetelín (příště si dám majzla, až uvidím v obsazení jméno Hána, ha ha). Novotný jako by si odskočil z Okresního přeboru, Žáček mi lezl těmi svými kecy na nervy po pár minutách, pak už bych mu nejraději dal pěstí. Seriál se asi bude líbit těm, kteří chrochtali blahem u Ztraceni v Mnichově nad kritikou české povahy, těm stačí málo ke štěstí, ale běžný (ten co čumí na televizi od rána do večera nebo po práci) či náročný (někdo jako já) divák nejspíš bude zklamán. No a pokud nebude, tak nebude, tak už to chodí.