• Krátkometrážní

Iron Sky (2012)

Další zářez do nerdí filmotéky maskující se jako výživná politická satira. Je to povolený kde to jde a už dlouho jsem nezažil, že by mě štvalo celé herecké obsazení.

Hra o jablko (1976) odpad!

První celovečerní Chytilová a hned zlo. Bezpředmětně provokativní, epileptická kamera, neskutečně protivná rádobyumělecká režie, jednostranný-silně feministický náhled na uměle, nepřirozeně a nemorálně působící premisu filmu o povrchnosti vztahů a neschopnosti rozumné komunikace mezi partnery, kde však žena působí jako vítěz bez ohledu na své činy.

Kokuhaku (2010)

Trapný konstrukt.

The Conqueror (1956)

Vzhledem k natáčení v Utahu, kde ještě r. 1953 probíhaly jaderné testy, se téměř polovina celého tvůrčího ansámblu nakazila nějakou formou rakoviny, včetně velkého Johna Waynea (zamořená země a cigarety si navzájem podaly ruce). Na to, že pro natočení tohoto filmu nakonec zemřelo 46 lidí, se nejedná o žádnou šlehu a spousta lidí ho i bez toho odsuzuje jako jeden z nejhorších filmů. Na IMDB má 3.1 a vyčítají mu i veškerou prezentaci Johna Waynea a jeho hrdinský hlášky jako hrubě utilitární. Propadák jako v případě Nebeské brány. No jedná se o poměrně laciné dobrodružství, ale takovej průser to neni a Victor Young má dobrou hudbu. Akorát ke konci už Powell rezignuje na to, aby točil zajímavý bitky a všichni nesmyslně padaj z koní, tak proto spíš slabší ***.

Den cvoka (2002)

Kurva doprdele! Neskutečné kadence fórů, hodně dlouho jsem se tak nenachechtal. A Marek Koterski je nejvíc schopnej, takhle naložit s pasážema, který by jinde byly děsně problémový (veškerý ty nechutný scény/narážky). 4,5* a rozhodně ještě jednou!

Americký voják (1970)

Typický americký noir je s Fassbinderovou tvorbou neslučitelný žánr, na rozdíl od kosmopolitně zapadajících gangsterek, které režisér u sebe zvládl (Liebe ist Kälter als der Tod, Götter der Pest). Dva hlavní kameny úrazu Amerického vojáka jsou: už od prvního filmu Fassbindera zajímaly postavy a mezilidské vztahy tak, že prakticky pouze na nich budoval filmy - americký noir chce děj a pokud možno, tak hustý. Ne, že jediná zajímavá scéna (ta finální) vůbec neodpovídá noiru, ale typický Fassbinderovský psychostudii, která je však potlačena opět na úkor noiru (jehož děj je navíc moc jednoduchý). A zadruhé, všechny postavy amerického noiru tady působí jako šašci. "Richard" jako typický američan, co snídá steak s kečupem a v kuse do sebe otáčí Ballantine's, dostává v německých ulicích úplně nový rozměr směšnosti. Německo takový postavy nechce, akort potom, co ho Fassbinder ve svých filmech vykreslí jako špinavé vězení. I stopáž (76,77) je děsně nucená, ale rozumim, že Fassbinder jakožto milovník noirů a hlavně Walsche, takovej film natočil chtěl (už jen to množství odkazů!). 1,5*.

Kosmická vzpoura (1988)

Vesmírná loď Southern Sun (zkratka SS, skoro všichni to maj na uniformách) a na ní neskutečně unylá vzpoura, kterou většina posádky vůbec neřeší a radši si zapne na diskotéku. Všichni kecaj nějaký shity, honičky jsou pomalý (jezdí se tady v nějakejch papundeklovejch přibližovadlech) a debilnější pěstní souboje jsem viděl jenom v Tureckých válkách. Ale je tady Reb Brown, mazák s kamennou tváří a aurou nezničitelnosti kolem sebe, díky který se ani moc nemusí krejt, a všechny zlikviduje kapesní bazukou Hello Kitty, která vypadá jako trubice s trychtýřem namočená v Primalexu. K dispozici má ještě dceru velitele, do který taky zasune, a co má vysokej skill v zahrádkářství, ale bojový taktiky jí moc nejdou a záporák jí tak může potrestat laserem do zubů (wtf?). Ještě že je na lodi dostatek plynovejch bomb s methanem, který se daj zapálit... No už kvůli nudný režii, co nezvýrazní žádnej Rebův epickej moment, je to jeden z jeho slabších filmů, ale věřím, že i napodruhé se to snese zábavně.

Kvílení vlkodlaků II (1985)

Reb Brown tu sice oddělá brokárnou pár titanofobních vlkodlaků a svoji holku nakládá i přes džíny, ale na ten film nemá. Český divák tu má navíc ten další rozměr, tj. babička Kaplanová omládne do sexbomby co konstantně ukazuje výstřih (a v epicky sestříhanym závěru se našestnáckrát obnažuje), Krytinář tady mává řemdihem a nosí v uších vosk z posvátných svíček a Krausovi řikaj Tondo. A všemu vévodí rachejtlemi ozbrojený Christopher Lee co postuluje vyhubení vlkodlaků pomocí své Vampire-Kill Kit, ale o tom nikdo neví. A vůbec už nechápu ty synth-punkery, co stejnou písničku hrajou asi pětkrát a zřejmě se umí teleportovat. Blbost jak zvon, ale zábavná.

Strike Commando (1987)

Bože, Reb Brown tady zabije snad 500 lidí. Ale nejhorší je, že se Bruno Mattei ještě snaží natočit "lepší" film, než co nakonec vzejde a marně vykresluje v postavách nějaký smysl. Strike Commando krade především z Ramba 2. Reb Brown řve jak na lesy a udělá cokoli, jenom aby někoho zabil, zvláště po smrti kluka, co toužil po Disneylandu. Nejúsměvnější částí je finální zúčtování v účtárně, kde má každý účetní kromě razítka i M16-ku.