• Krátkometrážní

Podivní (2010)

Jiné než Romerův původní film a pro komerční účely lépe koukatelné. První odchylkou je daleko lepší režie (utkví mi scéna u kamionu) a kamera, která, kromě jiných svých postavení, zachycuje i rozlehlá pole a vyprázdněné ulice a tvoří atmosféru osamocení, kdežto u Romera se vyskytovala atmosféra spíše ztísněná - postavy byly snímány z blízkosti a polovina filmu se odehrávala v jakémsi řídícím centru. Tady se remake dopouští další změny a nepředkládá téměř žádné informace o havárii ani řešení, tedy žádné řídící centrum ani doktor se svým objevem á la Bílá nemoc. Zůstává napínavý horor na útěku, neopouštějící však žánrová pravidla a ne tak dobrý, jak by se vzhledem k režijnímu kabátu dalo čekat. 3,5*. Herce hlavní role nemám rád a ačkoli tu Olyphant dělá zase hrozivě očima, zahráli to všichni dobře.

Odsun (2010)

Nefunkční jak po straně emocí tak po straně kritiky - střídající se scény s hodujícím Hitlerem a hladovějícími židy, patriotistické písně a řeči oslavující Francii za pozvolného odvozu židů do zimního velodromu francouzskými policajty... Potenciál zůstává nevyužit, filmu škodí i digitální efekty, fakt, že události se dějí "jen tak mimochodem" se sem nehodí a celek je nakyslý jedním velkým klišém. Zklamání.

Sametoví vrazi (2005)

130 min. Sprostej scénář, ženský furt dostávaj po držce nebo je někdo brousí, Dolanský je úchyl. Na český film rozhodně atraktivní, nicméně neustálé opakování téhož a příšernej bordel v postavách a ergo i v ději, patlá celej film do totálního zmatena.

Američan (2010)

Úchvatná obrazová kompozice, včetně absolutních kamerových nadhledů a kontrast úzkých italských uliček a rozlehlých místností, jejichž prázdnota obklopuje stylovou a osamělou Clooneyho filmovou postavu. Corbijn po vydařeném Control potvrzuje svůj úžasný filmařský um i cit, který zoufale chybí kam se podíváš. Obraz nepůsobí jako fotografie, scény jsou skvěle atraktivní a potěšující (sex scene!). A Herbert Grönemeyer, stará německá popová hvězda, tady skládá skvělou hudbu.

TRON: Legacy 3D (2010)

Dělám to nerad, ale nový Tron je špatnost těžkýho kalibru. Dutý děj není možné přehlížet a kochat se formou, neboť je to kontinuální limonádový zlo s příšerně křečovitou snahou o nějaký hlášky (Hedlund to zabil kde se dalo). Přišlo mi, že vizuál oproti osmdesátkovému Tronu také poněkud ubyl i akce bylo pomálu a polovinu toho ošidily tmavě zelené 3D brýle (všichni vypadali jako okurky). Nicméně jsem se těšil blahem z úchvatný zvukový stránky, téměř veškerá hudba je na jedničku (tlumující hudba v herně rulezz). Na Dědictví se určitě ještě podívám na PC, ale zatím zůstaneme na 2,5*.

Růžoví plameňáci (1972) odpad!

Debilní kentus a nuda, podpořené otravným zoomováním kamery a přehrávajících herců. Není to nářez na kýbl, je to doslova a dopísmene o hovně. Ať je to parodie perverzních filmů nebo jiný perverzní film, je to zkrátka shit, Waters je úchyl a všichni, kteřím se to líbí, taktéž. Nechápu těch 65%.

Revizoři (2003)

Dobré to bylo, akorát škoda vysvětlování nebo vedení k pochopení použité symboliky - vystřižením takových scén (Bulcsú je u kravaťáka co má na ksichtě Gorbačovův flek! :) a kouká na kamerový záznam) by došlo k plynulejšímu toku stopáže a lepšímu dojmu z filmu. Sociálně kritická část zůstává skvělá hlavně ve scéně u psychiatra revizorů a nebýt vedení, neméně skvělá byla by i nádhernou symbolikou obalená část zisku nového smyslu života Bulcsúa (Csányi je luxusní). Režijní stránka věci je zkrátka moc fajn, škoda, že Nimród Antal odešel do Hollywoodu, kde točí hovadiny. 3,5*.

Habermannův mlýn (2010)

Habermannův mlýn je dobrá záležitost, ale nikdy se nezbavím dojmu, o kolik mohla být lepší, kdyby se na ní udělalo o trochu více práce, co snad nemusela bejt tak náročná, a co by film zkvalitnila na nějaký reprezentativnější počin. Předělat ohavné titulky, nedělat ohavné postsynchrony, jít víc do hloubky co se psychologie postav týče, přidat třeba i půlhodinku stopáže a líp vykreslit změny společnosti, místy ubrat patos a klasicky trapnou českou lyriku. Téma je silný, ale nezaslouží si takovou jednoduchost a utopený potenciál.

Ptákodemie: Děs a hrůza (2010) odpad!

Největší shit co jsem kdy viděl, absolutně nezvládnutej kde se dá. Po dvaceti minutách jsem to proklikával, protože na to se nešlo dívat. "Herci" jsou absolutně toporní, bez emocí nebo hereckýho umu, úplně trpí a my s nima (představitel hlavní role je k smíchu, protože vždycky po herecky vypjatý situaci udělá megatrapný stavy). Střih vypadá tak, že na scénu dvě sekundy čumíme, než se tam něco začne dít. Režie je pomalá a nejvíc nudná (mezi vrcholy nudnosti patří jízda do práce). Dramaturgie nulová. Celou dobu do toho hraje sračkoidní ambientní hudba jako ukradená ze supermarketu nebo z Maria. A v 45. minutě filmu přijdou ptáci ... Seminář z IVT hadr. Žasnul jsem, co jsou někteří lidi schopni vytvořit a prezentovat to jako film. Dva typy ptáků (černý a hnědý) mávaj křídlama, pomalu plachtěj a lidi po nich šlehaj ramínkama ze skříně a předstírají zuřivou bitvu a ptáci jenom kníkaj. Občas jeden spadne, nebo flusne kyselinu a lidi začnou křičet, mazat se marmeládou a padat k zemi v agónii a ptáci se nehejbaj a jenom dělaj křídlama. Rád se kouknu na trashe a zasměju se u nich, ale tohle je stylová ukázka toho, jak se to nemá dělat. Všechno, co se dalo pokazit, se pokazilo.

Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

Přepjatý vztahový rozkol a následná zpětná syntéza na pozadí Wall Street - spíš limonáda než pokračování staré Wall Street. I Stone je poněkud kýčovitý. Potěšil Wallach (a to je mu 95!), Langella, cameo Charlie Sheena a hlavní song od Byrna&Ena. Slabé 3*