• Krátkometrážní

Šmejdi (2013)

Veliký hype jenž ke svému významnému společenskému obsahu nedosahuje technicky zejména kvůli popularitou urychlené kinodistribuci, o které se Šmejdům předtím ani nesnilo. Nejmarkantnější je to v momentě, kdy důchodcovsky laděný dokument v závěru oslovuje mladé lidi. Externí recenze.

The Canyons (2013)

Na googlu si najděte fotky nahé Lindsay Lohanové a tím s Canyons skoncujte. Jedná se o povšechně nevyužitou záležitost.

Thor: Temný svět (2013)

Konečně přišel neumětel Taylor, co nezvládl zamaskovat a zakoncentrovat chatrnej a veskrze trapnej scénář a coolchtivé prvky jako je laser vs. obouručák, laserová bazuka, stíhačky v Asgardu a smrtící kapalina přinášející demiorgasmus a poodhalil neustále se zvětšující žánrovou vyčerpanost, která si v tomto případu vypomáhá krádeží zejména Hvězdné brány a Promethea. Jediným solidním prvkem je hudba Briana Tylera (a zejména subtilní Loki's Theme), která může konkurovat té vynikající z Iron Man 3. Důvodem pro ** je jenom fakt, že jsem se dovedl v půlce filmu zlomit aspoň do takové podoby, že jsem zvládl pobrat tenhle přepálenej materiál a ještě v závěrečný wtf bitvě jsem se posměšně chechtal. P.S.: takhle hlubokou nevyužitost 3D jsem ještě neviděl ... naprosto zbytečné.

Vlk z Wall Street (2013)

Vlk z Wall Street je dlouhý film, slepenec lesku intoxikačních epizodek, více či méně vtipných a přeplněných nahotou, mrdačkami a horami drog, na zoufalé střídmém ději (+ mi třičtvrtěhodinová odmlka mezi FBI scénami přijde trestuhodně dlouhá). Napoprvé bych neřekl, že za tím neumělým skloubením cool srandy a vážného dramatu je něco víc, než jen odpovídající narativní forma pro charakterizaci DiCapriovy postavy (viz. neustálé reminiscenční flashbacky atd.), neboť se mi tři hodiny délky nejeví jinak účelně. A přitom universum, kterým hýbou "dobré" peníze, tu pro mě představuje mnohem větší potenciál než v nedávných filmech o penězích (Money Never Sleeps, Cosmopolis, Great Gatsby), ale Scorsese to moc drtí jako komedii za každou cenu (zejména mozková obrna a Pepek námořník už je na hranici snesitelnosti). Tématicky a strukturně (závěr se skutečným Belfortem) si nemohu odpustit ani porovnání s Fincherovým Social Network. Vlk z Wall Street je pro mě určitým zklamáním, ale ještě jedné šance se mu ode mne dostane. Zatím je to plus pro McConaugheyho a Chandlera. 70%

Zmizení (2013)

Velmi atmosferický thriller o nerozvážných rozhodnutích a pochybných vírách. Škoda, že si myslí, že je moc chytrej a neustále opakuje indicie a na konci pro jistotu vše vysvětlí. A škoda, že tu Paul Dano půl filmu hraje pouze svým pravým okem.

2 zbraně (2013)

Sodoma Reykjavík fungoval. Tohle, nevím proč, ne. Islandský humor působí v Americe dost násilně ulítle.

Amazing Spider-Man (2012)

Webbův režijní rukopis se kardinálněji rozmělňuje jen v poslední třetině, která musí uvázat všechny konce před uzavřením filmu a ve výsledku se přibližuje typickému emocionálnímu koktejlu. Do té doby je to úžasná aktualizace již zřejmě klasického příběhu - rozvedená akvizice schopností, pečlivě sestříhané scény podporující mírný a velice příjemný sociální podtext, nádherně a funkčně obsazeno a v prvé řadě to baví a nenudí, čemuž nahrává i to, že tu nehraje zpomalenej Maguire a neni to tak romantický. Co je vyloženě na pěst je odporně udělanej záporák a s nim neuvěřitelně komická (=hovadská) bitka na střední. Skvělá žánrovka, 75%.

Atlas mraků (2012)

Velice plochá pohádka. Potěšující byly dvě reference na Soylent Green a banda hypernamaskovanejch herců/hereček v několika rolích (viz. Seznam Adriana Messengera).

Bídníci (2012)

Dvě a půl hodiny akademické nudy ve filmově kontroverzních divadelně-muzikálových kulisách, herecké výkony plné patosu a povrchního nadužívání "velkých" slov, nefungující žánrová nejednolitost... Hooperovi Bídníci jsou atraktivní spojením klasické literární adaptace a divadelního muzikálu, ale ve filmovém výsledku jsou pouze rutinní. Jediným plusem budiž hudební stránka a příjemný pěvecký výkon Russela Crowea - je vidět, že v tom chodí, když "dělá hudbu".