Avengers: Endgame (2019)

Po všech těch filmech z dílny Marvelu to vše došlo k tomuto. Vše dospělo do tohoto velkolepého finále, které završilo několik filmových let mého života. Musím říct, že jsem očekával hodně, ale Endgame všechna očekávání překonala a dala mi skvělý filmový zážitek. Beznaděj jednoho okamžiku vystřídána nadějí a plánem, poté krátká euforie následovaná další katastrofou a závěrečná epická bitva zakončena motivem hrdinství v podobě Tonyho. Kromě zábavy, epické akce a radosti z propojení s ostatními filmy mi ale tento film výrazně zahrál na city. Více než kterýkoli jiný MCU film. Scény Nataši a Clinta na Vormiru nebo Tonyho v závěru jsou pro mě jedny z nejemotivnějších vůbec. Srovnávat je můžu tak maximálně s Interstellarem a Rivaly. Zkrátka jsem z Endgame opravdu nadšený, všechno to porstě tak nějak dává smysl.

Jurský svět (2015)

Akční blockbuster čerpající z kultu Jurského parku, který se v úvodu nenásilnou formou připomene, nabudí diváky a nastartuje parádní podívanou. Dinosauří thriller, který se rozpoutá v areálu zábavního parku s dvaceti tisíci návštěvníky dává filmu ještě jiný náboj, než když je v ohrožení pár lidí. Tvůrci se poučili, a inteligentního dinosaura zvládli přijatelnou a uvěřitelnou formou. Příběh i napětí to má v neskutečné porci a společně se super sympatickými hrdiny se z toho stává fakt klasika.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Parádní akční komedie po vzoru dokonalého Kick-Ass, i když ne tak vtipný, ani napínavý. Vaughnovský rukopis z tohoto filmu srší jak jen to jde. Obsazení je absolutně perfektní a všichni předvádí výborné výkony, od Colina Firtha (klidný, elegantní špion), přes nastávající sympatickou hvězdu Tarona Egertona (svérázný, talentovaný mladík na výcviku) až po třešničku na dortu v podobě Samuela L. Jacksona (totálně cool padouch, inteligentní s megalomanským plánem). Nahláškovaný, stylový, cool akční nářez se skvělou sestavou postav, velkolepou zápletkou a osvěžujícím humorem. Stojí za to vidět.

Jump street 21 (2012)

Pohodově komická zábava s akčním příběhem, která potěší vždy. Skvělá titulní dvojka naprosto odlišných charakterů. Postavy se doplňují a jejich vztah se vyvíjí a upevňuje. Film je celý založen na kontrastu jak postav, tak situací (záměna rolí, rozdíl mezi střední tehdy a teď, oblíbenost jiných vlastností...). Uprostřed filmu je sice trochu hluchá pasáž, ale závěr se povedl výborně. Tento film je zábavný, má i zvraty a napětí.

Interstellar (2014)

Absolutně dechberoucí a strhující výpravná podívaná s tím nejambicióznějším scénářem, jaký jde vůbec vymyslet. Od režisérské a herecké práce až po vizuální efekty jde o jeden z nejkvalitněji zpracovaných filmů, který jsem kdy viděl. I přes veškerou řemeslnou dokonalost je ale největším tahákem příběh. Toto vesmírné dobrodružství za záchranou lidské rasy, které je provázeno dojemným vztahem otce s dcerou musí dostat každého. Ve filmu je zkrátka vše a podle mě se jedná o jeden z nejpozoruhodnějších a nejepičtějších filmů vůbec.

Zkus mě rozesmát (2011)

Další film s Adamem Sandlerem, který mě ani v nejmenším nezaujal a v němž byl humor až trapně jednoduchý. Tento typ filmů: romantika + jednoduchý humor opravdu není nic pro mě.

Hotel Transylvánie (2012)

Vtipný animák s hodně jednoduchým dějem. Byla zde skvělá sestava šílených postav s výbornou animací a spoustou zábavných scén. Bohužel zápletka tohoto filmu byla naprosto prvoplánová a vcelku nezajímavá. Velké plus je ale pořádná porce nenáročného humoru.

Captain America: Občanská válka (2016)

Tento film měl ambice tak vysoko, že překonat je, bylo téměř nemožné, a i když se to nepovedlo, tak Občanská válka se mému očekávání velice přiblížila. Děj filmu dává smysl, není to jen bezhlavé bití, je tu smysluplná zápletka a rozuzlení, i když jen částečné. Neskutečně jsem si užíval konfrontace všech hrdinů, které vytvářely zábavné pozadí děje. Postav je zde sice víc, než se dá pobrat, ale bez nich by nevznikly všechny ty zajímavé situace, které film vyzdvihují z průměru. A to, že ostatní hrdinové jen sekundují Kapitánovi s Iron Manem přece nevadí, vždycky jsou nějaké hlavní a vedlejší role. Jako jedinou závadu vidím to, že spolu některé postavy bojují, ale vlastně k tomu nemají důvod (viz. Hawkeye a Natasha). Tento film zároveň beru, jako takové shrnutí dosavadního vývoje márveláckého vesmíru. Nebyla zde jedna epická závěrečná akční scéna, ale víc menších. Tím největším nářezem je ale scéna na letišti v Lipsku, kde se ukážou všichni hrdinové pohromadě. Hlavním osvěžením filmu je ale hláškující teenager Spidey, bez kterého by to nebylo ono. Jako třešnička na dortu je zde nenápadný polopadouch Daniel Brühl. Pro mě po prvních Avengerech nejlepší marvelovka.

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Další naprosto parádní záležitost od neomylného studia Marvel. Dějově zajímavý a napínavý příběh, který asi nejvíce posunul vývoj marvelovek, je zde několik nových postav a dojde k zásadnímu převratu. Atmosféra celého filmu je komornější a je tu trochu méně humoru, do děje to však zapadá. Osobně (ale určitě nejsem sám) mě velice potěšilo, že Scarlett Johansson zde dostala více prostoru, než v ostatních filmech. Na konci filmu je super akční podívaná, která ale nevyčnívá ze zavedeného průměru u marvelu.

Osamělý jezdec (2013)

Je to hodně zvláštní film a vlastně ani nemůžu říct, že bych přesně pochopil zápletku. Zároveň ani nemůžu přesně určit žánr, protože se zde míchala troška komedie s nějakou tou akcí a dobrodružným westernem až to skončilo jako drama. Bohužel to bylo celé až moc krkolomné. Přece jenom se v tom ale najdou nějaké vtipy a akce doplněná super vizuálními efekty s herectvím Johnnyho Deppa, takže tři hvězdy.