Hlasy (2020)

Bohužiaľ, hororová udalosť sa nekoná (ale mohla). Je síce cítiť snaha starať sa o postavy, tie sú ale nudné, takže to vychádza vnivoč. Strašidelné scény stoja za to, ale sú asi tak dve, možno tri.

Baywatch Nights (1995) (seriál)

V polovici 90. rokov bol David Hasselhoff na roztrhania: nielenže natáčal nesmierne populárny seriál Baywatch (a zopár béčkarských filmov z daného univerza, napr. Baywatch: Forbidden Paradise), ale riskol to a vrhol sa na baywatchský spin-off resp. rip-off (resp. oboje). V Baywatch Nights sa nás snažil presvedčiť o absurdnej myšlienke, že Mitch Buchannon nemá čo robiť a len čo sa večer vráti domov z roboty, vyzlečie si plavky, nahodí smoking a vyrazí do nočných ulíc riešiť kriminálne zločiny ako jeden z trojice spolumajiteľov súkromnej detektívnej agentúry. V podstate chápem, prečo/že sú Baywatch Nights na čsfd v čiernych číslach, ale keď si ich pozriete s odstupom desaťročí, uvedomíte si (možno...), že vlastne nakoniec nie sú až také zlé, ako sa nám zdali byť v dobe premiéry (alebo ako sa nám kvázi ironicky snažia nahovoriť niektorí ľudia). Jasné, scenáre sú také, že by hlavného páchateľa uhádla aj vaša osemročná neter (vrahom je obvykle buď postava, ktorú na to tipujte od prvej sekundy alebo naopak postava, ktorú na to tipujete najmenej, nič medzi tým). Ale Hasselhoff je sympaťák, ktorý si zo seba vie urobiť srandu (viď. časť, v ktorej sa musel kvôli úspešnému vyšetreniu prípadu prezliecť do ženských šiat), jeho dvaja parťáci sú super (jedným z nich je legendárny Garner z Baywatchu!) a nad celým seriálom (hoci nevydržal dlho, len dve sezóny) sa vznáša veľmi príjemná a návyková atmosféra: hlboké noci, večerné pláže, špliechajúce more, nočné kluby, temný zločin, džez, jemná erotika... má to niečo do seba. Klamal by som, ak by som sa tu teraz na niečo hral a vravel, že je to dopad. Nie je.

Horor v Dunwichi (1970)

Prekvapivo dobré, atmosférické, slušne natočené a adekvátne herecky obsadené. Bál som sa, že to bude béčko, ale vlastne ide o áčkarský horor podľa Lovecrafta, ktorý jemne zostarol, ale každopádne ma výsledok príjemne zaskočil. Možno o to viac, že som v úvodných titulkoch uvidel meno producenta Rogera Cormana (ktorý zrovna výborné filmové zážitky neponúkal, česť výnimkám) a bál som sa, aká žumpa ma čaká. Na snímke je poznať, že vznikla v 70. rokoch, čo bolo desaťročie možno najzásadnejšie pre filmový horor. S Lovecraftovou poviedkou každopádne nevidím veľa súvislostí.

Takové krásné šaty (2018)

Toto sadne málokomu. Vôbec to nie je zlé, dokonca je to možno svojím spôsobom výborné, ale je to natoľko špecifický projekt, že neviem, čo si o ňom mám myslieť.

Skin/head (2018)

Hoci sú si Daniel Radcliffe a Jamie Bell relatívne fyzicky podobní, Danielovo spriaznené (o dva roky staršie) Impérium ma bavilo viac. Rád by som dal Skinu aspoň 3*, ale nebolo by to fér. Téma je závažná a treba o nej natáčať filmy, aby v spoločnosti ubudlo náckov, ktorí, chúďatka popletené, sami nevedia, koľká bije a nevedia, čo sa dialo v roku 1999, nieto ešte v roku 1944. Film je to bohužiaľ sám osebe nudný, divne natočený a nezáživný. Jamie Bell do toho asi chcel ísť naplno, ale nemôžem povedať, že by sa jednalo z jeho strany (o ostatných nehovoriac) o ktovieaký herecký koncert.

Směr jih - Call of the Wild: Part 2 (1999) (epizoda)

Po dejovej stránke určite žiadny zázrak, ale jedna vec, ktorú si veľmi cením, to vyťahuje na štvrtú hviezdu: tvorcovia vedeli, že piata séria nikdy nevznikne a tak mali šancu dôstojne ukončiť všetky príbehové línie jednotlivých postáv. A využili ju myslím celkom dojemne a fajn.

Vychováni vlky - Série 1 (2020) (série)

„Smrť je nepríjemná, keď si inteligentný.“ Strašne, strašne, fakt strašne som sa snažil nájsť na tomto seriáli aspoň nejaké plusy. Prečo? Inštinkt mi totiž našepkával, že by som mal. Že je to fér. Že je to dielo Ridleyho Scotta a tým pádom doňho implementoval veci, aké by iní tvorcovia neimplementovali. Tušil som, cítil som, že to mala byť udalosť s veľkým U. Pred pozretím prvej epizódy som cítil pietu, rešpekt a dokonca azda až pokoru (!). Nakoniec to ale nie je nielenže Udalosť. Nie je to bohužiaľ ani udalosť. Dokonca  ani „iba“ priemerný seriál. O nadpriemernom nehovoriac. Za plus by som označil pár zaujímavých scén z prvých dielov (narodenie detí) a výkony otca a matky, kde sa (opäť raz) dokazuje Ridleyho fascinácia umelým životom. Za ďalšie klady by som s prižmúrenými očami označil výkony „ľudských“ rodičov, konkrétne najmä Niamh Algar (Travis Fimmel robil všetko pre to, aby každého diváka poriadne naštval, nevraviac o svojich druhoch v zbrani a viere). Seriál nanešťastie poukazuje i na Scottovu druhú fascináciu a tou je náboženstvo. To už narazil na môj absolútny nezáujem. Scenár ako keby písali s prepáčením totálni idioti. Veľa vecí v ňom nedáva žiadny zmysel. Pochopiteľne, nesmú chýbať trápne naznačené budúce zvraty, udalosti, postavy a dejové línie a na konci pravdaže zostanete zmätene postávať a hľadieť na záverečné titulky ako teliatka bez toho, aby ste sa niečo dozvedeli. Priebežne a podľa chuti, tak, ako sa tvorcom práve hodilo, sa menia schopnosti postáv, ako aj ich motivácie. V jednej chvíli chce Nekromant vojakov pozabíjať (a bol by toho schopný behom sekundy), ale neurobí to a radšej do nich hodí kamene (to ako vážne?) a nechá ich utiecť (!). Asi im ale iba vrátil ich veľké srdce po tom, čo ho vojaci predtým chceli X epizód v kuse zabiť a akonáhle to mohli urobiť absolútne jednoducho, tak k tomu zvolili spôsob, ktorým to natoľko skomplikovali, že im samozrejme Nekromant unikol. Krútil som hlavou nad planétou, na ktorej je normálny dýchateľný vzduch, ale nič tam nežije (plus mínus). Moju pozornosť zaujali aj dvere ledabolo postĺkané z pár dosiek, ktoré pôsobili dojmom, že do nich zafúka vietor a padnú, ale nikto, ani bytosti s fakt obrovskou fyzickou silou, neboli z nejakého tajuplného dôvodu schopné túto smiešnu prekážku zdolať. Vizuál je väčšinu času hnusne lacný, až odpudivý. Výsledkom je seriál s dvoma tuctami WTF scén (čo by až tak nevadilo) a hlavne seriál hrozne nudný a nezáživný (čo vadí). Ak vznikne druhá sezóna, existuje dosť vysoká pravdepodobnosť, že ju vynechám.

Mr Bean: Funeral (2015)

Neviem, či je to dané tým, že som starší (v 90. rokoch Mr, Bean pre mňa bol jednou z najvtipnejších postavičiek), ale toto už bolo dosť mimo. Snažilo sa to, ale od istej chvíle to začalo byť cez čiaru. Čo ma dosť rušilo, lebo Mr. Bean bol vždy ako postava všelijaký, ale nikdy nie kontroverzný ko*ot.

Open 24 Hours (2018)

Scenár by si zaslúžil max. 2*, ale atmosféra opustenej nočnej benzínky robí svoje a keď k tomu prirátame sympatickú (hoci nespoľahlivú a nepredvídateľnú) hrdinku, je výsledkom veľmi fajn trilerový horor (hororový triler?). Zo začiatku som si to fakt užíval, ale postupne začal byť scenár fakt jedna veľká príšernosť (SPOILER vo väznici vypadne elektrika a vďaka tomu utečie niekoľko väzňov, to ako naozaj? SPOILER). Veľká škoda. Slušné gore. S prižmúrenými očami trochu ako moja poviedka Kamionista zo zbierky Obchádza nás temnota.

Little Monsters (2019)

„To je ukulele.“ – „Nech je to čokoľvek, musí to byť zničené!“ Ako prežiť zombies apokalypsu s triedou malých školákov na výlete tak, aby sa nikto z nich nikdy nedozvedel, čoho sa ako 10-ročný zúčastnil? Celkom pôvabná hororová nemŕtva komédia so sympatickými deťmi a ešte sympatickejším ústredným duo (váham, kam zaradiť klauna Chichotáka). A ideme spolu: MMMbop!