Shadowed (2020)

Určite to má niečo do seba, ale v minulosti som určite videl aj údernejšie hororové kraťase. Ostatne, aj od tohto režiséra.

Bloodshot (2020)

Vitajte pri ďalšej Dieselovej jednotke... ktorá sa nikdy nedočká dvojky. Až prekvapivo solídna akčná jednohubka. V rámci žánru vôbec nie zlý film. Má slušné a početné (hoci neobjavné) akčné scény, možno až prekvapivo vysoký počet trikových pasáží (ktoré sú však kvalitné, takže neudierajú do očí) a WTF tanec na jatkách.

Pomsta (1975) (TV film)

"Ty mi, vieš čo nehnevaj sa, negatívne zasahuješ do výroby!"

Spravedlnost podle Spensera (2020)

„Poviem ti len jedno slovo.“ – „V takom prípade by to malo byť správne slovo, amígo.“ Takto. Objektívne je to za 3*. Ale proste mi to sadlo. Je tam fantastický, od každého nového filmu lepší a lepší Mark Wahlberg, je v tom parádny Winston Duke (napriek tomu by som o tomto filme vravel ako o buddy movie len s privretými očami), je v tom skvelá Iliza Shlesinger, je v tom alanarkinovský Alan Arkin, je v tom úžasný Boston so svojou typickou atmosférou a nezameniteľnou architektúrou a plno pästných rán, úderov a kopancov a (to najmä) hádzania ľuďmi do stien a rôznych iných častí miestností (čo je štýl, ktorý v akčných scénach zbožňujem pre jeho efektnosť). Peter Berg to má tradične peterbergovsky vyladené, no a v neposlednom rade je tu Černá Betty. Tá je bez komentára. Ja som bol veľmi spokojný a prajem si pokračovanie, ďakujem.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

„Božínku! Moja prvá laserová prestrelka!“ Ja neviem, nie je to megazázrak, no proste neviem dať žiadnemu Star Wars filmu pod 4* (s čestnou výnimkou mizerného Sola). Ale zas nemôžem určite povedať ani to, že by ma Vzostup Skywalkera nebavil. To ani náhodou. Chýbalo mu „niečo“, vďaka čomu by som si ho zamiloval, ale inak je to Star Wars klasika, ktorá vám dá presne to, čo od nej budete čakať. Scenár ani humor nie sú z najobjavnejších, ale situáciu zachraňujú herci, postavy, akcia, triky, celkovo vizuálna stránka a niekoľko pekných prekvapení. Freeddie Pirnze Jr.!

Screamers: Hon na člověka (2009)

Jednotka s Petrom Wellerom nebola zlá, ale dosť ma sklamalo, že šla veľmi málo do hororu. Dvojka je na tom oveľa lepšie a ide viac do Votrelcov (síce so značne ufňukaným komandom, ale aspoň je sranda). Paranoická linka pre zmenu pripomenie Vec, Hviezdnu pechotu 2 alebo iné „hostiteľské“ terory. Čo ma zaskočilo, to bolo prekvapivo drsné a početné gore. Navyše tu hrá Lance Henriksen. Pre poriadok však treba dodať, že tvorcovia mali k dispozícii čajový rozpočet, takže to celé napriek snahe vyzerá ako dlhšia epizóda Krajných medzí (a Lance má malú rolu). Nakoniec to ale bola predsa len o čosi menšia hovadina, než som čakal, takže s prižmúrenými očami 3*. Čo je o hviezdičku viac, než som dal prvej časti.

What Keeps You Alive (2018)

Človeče, ja vlastne neviem. Na jednej strane od istého bodu strašná blbosť, kedy sa jedna hovadina vŕši na druhú a veľmi rýchlo je z toho obrovská kopa nelogických bulšitov. Niektoré z nich by sa azda s prižmúrenými očami ešte ako-tak relatívne dali tolerovať (nič netušený život X rokov vedľa človeka, z ktorého sa vykľuje vraždiaci psychopat – s týmto námetom pracoval King v – neskôr sfilmovanej - poviedke Dobré manželstvo, ale oveľa lepšie). Iné fakt vie (baba spadne z útesu a je zjavne celá doslova dolámaná a polomŕtva, ale po chvíli sa v pohodičke otrepe a hodinu stvára megaakčné veci). Hlavná hrdinka mi od prvej chvíle pripadala nesympatická. Ale to mohlo byť dané nesympatickou herečkou. Možno ak by jedna hrala druhú a druhá prvú, bolo by to lepšie... Každopádne! Napriek tomu všetkému ma to vlastne celkom uchádzajúco bavilo, niektoré scény boli naozaj vydarené a všetkému šéfovala prekrásna americká divočina (lesy, jazerá, chaty...). Z Colina Minihana vyrastá solídny žánrový režisér.

Hnízdo (2020) (seriál)

7 rokov po Kolonáde sa objavil nový dramatický seriál s mnohými hercami z Kolonády a s hitovou pesničkou, podkresľujúcou úvodné titulky. A ako Kolonáda, i Hniezdo je mozaikou veľkého množstva postáv. Na tom je najprekvapujúcejší nie ani tak vysoký počet postáv, ale skôr to, ako každú z nich tvorcovia dokázali zručne ukočírovať tak, aby mala význam v deji. A relatívne každej darovali dôstojný koniec. Navyše, každá z do seriálu vnáša nielenže niečo iné (vďaka čomu je seriál dynamický a nenudí), ale tiež aj iný žáner (od drámy miestami až okrajovo po triler resp. krimi). Scenár je silný, obsahujúci plno zaujímavých motívov, ktoré je ťažké jednoznačne uchopiť a asi každý na ne bude mať iný názor (adopcia, nevera...). Záver seriálu sa nesie v znamení satisfakcie, ale i prehier. Proste, ako život.

Království zombie - Série 2 (2020) (série)

Hoci má aj druhá séria iba šesť dielov, ani to nezabránilo menšej stagnácii uprostred sezóny, kde sa vyskytli dva diely, ktoré ma trošku nudili. Prvé a posledné epizódy sú ale za 4*, takže prižmurujem oko a ako prvej, aj druhej sérii dávam 80%. Najlepší dôkaz toho, že tvorcom nešlo o lacné a telenovelové naťahovanie deja za každú cenu, ale o čo najlepšie vyrozprávanie celistvého príbehu, vypovedá zrejme práve druhá séria, ktorá prinesie nečakanú likvidáciu viacerých pre dej dôležitých postáv. Aj keď je pravda, že v zombies tematike smrť nič neznamená, ehm. Každopádne druhá séria je skvelá šupa, vizuálne krásna (rôzne mestá, ale i kostýmy a výprava celkovo, opulentné dekorácie, rekvizity atď.). Oceňujem, že ústredný hrdina je naďalej veľký sympaťák, čo v titulných seriálových rolách prekvapivo nie vždy býva samozrejmosťou. Dole klobúk i za poslednú epizódu, ktorá má síce až skoro hodinu, ale skvelé na nej je, že mäsiarčina trvá len prvú polovicu a v druhej sa scenár vydáva do nečakaných miest, ktoré, ehm, nečakáte.

Království zombie (2019) (seriál)

Kingdom je skvelá jazda. Pôsobivý boj o kráľovský trón vo Feudálnom Japonsku na pozadí čerstvo prebiehajúcej desivej zombies nákazy. Nikto si nemôže byť istý prežitím, ani dôležité postavy. Parádny vizuál (od výpravy cez kostýmy atď.) po sympatický kasting a pôsobivé bojové scény. Niektoré epizódy možnože veľmi mierne nudia, ale fakt ide len o symbolické množstvo.

Časové pásmo bylo změněno