Marvel's Luke Cage - Znáš můj styl (2016) (epizoda)

Obsahuje spoilery. Koniec nie je úplne podľa mojich očakávaní. Záporákov kostým je neuveriteľne trápny (prečo preboha použili niečo také? Došli im prachy?) a dvierka pre druhú sériu sú možno až zbytočne dokorán otvorené (geneticky vylepšený záporák, nová vládkyňa štvrte a jej milenec...), ale ako posledná časť vydarenej prvej série je to plus mínus dôstojné a na úrovni. Najviac ma sklamalo výlučne slovné napojenie na pomaly ale isto sa budujúcu tímovku Defenders. Sestrička Claire hovorí o tom, že pozná istého super právnika z Hell´s Kitchen a vtedy ma príjemne zamrazilo, ale nakoniec ma prestalo mraziť, keď som pochopil, že pri tomto slovnom cameu sa to začne aj skončí zároveň.

V zajetí démonů 2 (2016)

Na jednej strane si treba vážiť to, čo James Wan robí pre súčasný horor. Žiadne alebo len minimálne a veľmi nenápadné triky, starosvetsky budovaná atmosféra, príjemne "pomalé" scény, dôraz kladený na postavy a tým pádom aj herecké výkony. Dialógy nemá nezmyselné, príbeh fajn a takto by sme mohli pokračovať. Na strane druhej, celé ma to nebaví. Nie je to nič strašné, žiadna smrtiaca nuda, ale skrátka to nie je žiadna bomba, z ktorej by som bol uveličený. Dvojka je približne rovnako dobrá, ako jednotka, ale prikláňam sa k názoru tých, čo tvrdia, že najlepšou scénou je krásne spievanie. mal som slzy v očiach.

Pan Church (2016)

„Bolo to prvý a posledný raz, čo som pána Churcha videla plakať. A aj to robil decentne.“ Že sa na to Eddie nevydlabe. Na všetkých tých Zamilovaných profesorov a Norbitov. Chápem, že vždy bol predovšetkým komik a že mu poskytujú istý finančný luxus (a asi ho to aj baví, čo sa ale nedá povedať o divákoch). Ale keď ho človek vidí v pecke ako Mr. Church, so slzou v oku si pomyslí „teda, ten Eddie, ak by chcel, mohol by sa stať jedným z najväčších hercov Hollywoodu“. Nie najlepšie plateným. Nie najkomediálnejším. Najlepším. Iste, scenár je skutočne impozantný a ak by sa mi taký dostal do rúk, nielenže by som sa kvôli účinkovaniu v takom filme vzdal honoráru. Ešte by som tvorcom zaplatil, aby som si v ňom mohol zahrať. Ale nemožno znižovať Eddieho vklad do tohto skvelého, krásneho projektu v tom zmysle, že by takú rolu zvládol ktokoľvek. Nie, nezvládol. Aspoň si myslím. Eddie Murphy je ako pán Church skvelý, fantastický, dojemný, proste nádherný. Ale všetci herci sú super, hrajú parádne napísané postavy, z nich každá v nečakanej chvíli zasiahne do deja a na konci (a v prostriedku) nezostane jedno oko suché. Myslel som si to už keď som prvý raz videl trailer a po pozretí samotného filmu som veľmi šťastný a rád, že to môžem skonštatovať i nahlas a oficiálne: Mr. Church je jedným z najlepších filmov roka a bez debaty jedným z najlepších filmov Eddeho Murphyho. Ak nie najlepším.

Criminal: V hlavě zločince (2016)

Hviezdne obsadená... chobotina. Nič ma tu nebavilo, postavy boli vyložene negatívne a záporné, vrátane ústredného kvázi hrdinu v podaní Kevina Costnera, ktorý nemal morálny problém prizabiť chudáka v bistre za to, že si dovolil osloviť ho, že sa predbieha. Samotná zápletka je v zápornom zmysle slova čisté sci-fi a v neposlednom rade pritiahnutá za vlasy a nebavila ma. Občas to má vydarenú scénu alebo dobrý akčný nápad, ale inak rozhodne žiadny zázrak a dosť veľké utrpenie. Ale videl som už podstatne horšie a ešte menej vydarené.

Stranger Things - Season 1 (2016) (série)

Super vec (sedemdesiatkový Stephen King verzus osemdesiatkový Steven Spielberg + pár ďalších vecí), ale k stovke jej k dokonalosti pár vecí chýba. Niektoré otázky nie sú uspokojivo zodpovedané, niektoré postavy sa nedočkajú takého dôstojného konca, aký si zaslúžili a občas sú dvierka k prípadnému pokračovaniu otvorené dokorán až príliš, až tak, že to vadí, vytvárajúc to nezrozumiteľnú hmlu. Rozhodne ale prevládajú nadpriemerné pocity, od skvelých hereckých výkonov deciek i dospelých, cez parádnu osemdesiatkovú retro atmosféru (ale pesničiek mohlo byť viac) až po scény, ktoré sú skvele zrežírované. Občas je to mierna nuda a nie so všetkými vecami som bol spokojný, ale rozhodne a bez debaty sa teším na druhú sériu. A, pravdaže, na Jedenástku.

Rosemary's Baby (2014) (TV film)

Veľká bieda. Rád by som povedal, že príbeh niečím špecifickým obohatila pomerne špecifická režisérka Jánošíka... ale neobohatila. Niečo by sa možno našlo, ale ide skôr len o nie príliš podstatné drobnosti. Čo je škoda, lebo Levinova novela je super a Polańského starý film, nakrútený podľa nej, dodnes patrí medzi piliere hororu. V tejto mini-sérii je fajn, že hlavnú rolu prebrala herečka inej farbi pleti, ale, pravdupovediac, toto vydávať za plus mi príde mierne rasistické, tak to skúsim inak. Zoe Saldana je dobrá Rosemary, hoci s neuveriteľne krehkou Miou Farrow sa predsa len nedá porovnávať. Ostatné postavy sú obsadené dosť slabými, nepríjemnými alebo vyložene nesympatickými hercami, snáď len s výnimkou hlavného fízla, ktorý Rosemary relatívne pomáha. Občas sa objaví nečakane drsnejšie úmrtie, ktoré ale filmu nič nepridáva.

Malý princ (2015)

Povedzme 90%. Mnohí kritizujú finále, ale mne sa "sequel Malého princa" páčil, bolo to zaujímavé a v podstate príjemne provokatívne a drzé. Tento film je rozkošný, dojemný, vtipný i milý a má tendenciu zasiahnuť vás pri srdci (líška, ruža). Veľmi sa mi páčil.

Perfektní den (2015)

Jeden z najlepších filmov roka. Milujem takéto filmy.

Špión (2015)

Fúha, nebudem spoilerovať, ale ten penis som fakt nečakal. Ale bola to sranda. A sranda boli aj viaceré WTF scény, ktoré Paul Feig zrežíroval veľmi zručne a vtipne. Také tie suché frky, kedy neviete, či sa máte smiať alebo len zúbožene prechádzať očami z obrazovky na strop a zo stropu na obrazovku. Anglický humor bol však vždy môj obľúbený. Bohužiaľ, ozaj dobrý vtip sa v Špiónovi objaví len tak raz za 30 minút, čo je jednak málo a jednak (vzhľadom na jeho vysokú úroveň) škoda. Law alebo Statham ma nebavili, ale Melissa to v pohode dala. Oceňujem vtipy na pokračovanie (krysy).

Krotitelé duchů (2016)

"Ja s vami nejdem." - "To ani nechceme. Ale musíš vyjsť von, aby som mohla zamknúť." Škoda, že to nie je plnohodnotný sequel, ale (ženský) remake. Skoro všetci živí herci sa totiž bez problémov vrátili (čo je šok hlavne u Billa Murraya, ktorý odmietal pokračovať v sérii takmer dve desaťročia a toto čudo mu napokon problém prekvapivo nerobilo), ale z nepochopiteľných dôvodov hrajú úplne iné postavy. To ma mrzí. Ak by hrali postavy z prvých dvoch dielov, bolo by to stokrát lepšie. Remake trpí predovšetkým drastickým strihom, vinou čoho miznú mnohé scény, ktoré nie sú možno pre dej kľúčové, ale to, že tu nie sú, spôsobuje chaos a nezrozumiteľnosť príbehu (krotiteľky sú zatknuté a posadené za mreže, strih, krotiteľky sú doma). Samotný kasting dopadol dobre (najlepšia je asi wtf Kate McKinnon), medzi babami je chémia, iskrí to a asi si na pľaci rozumeli a sadli, čo je vždy fajn. Aj tak ma ale najviac bavila sekretárka Thor ("Myslím, že kebyže mu vezmeme telefón, ani by si to nevšimol.").