Zelené peklo (2003)

„A po tretie, stále som ešte trochu opitý, tak sa snáď neurazíte, ak prejdem priamo k sexuálnym narážkam.“ Armádny vyšetrovateľ Paul Brenner, ktorého Travolta hral v roku 1999 v hite Generálova dcéra, patrí k tomu najlepšiemu v jeho kariére. Nečudo teda, že sa vždy vyjadroval tak, že by si veľmi rád zahral v pokračovaní (Generálova dcéra vznikla podľa knihy, ktorej hrdina sa viackrát vrátil). Nejako to ale z rôznych príčin nevyšlo (za sebou vravím nanešťastie) a Brennera si John už nikdy nezopakoval. Zelené peklo, ktoré prišlo o 4 roky neskôr, zvykne bývať pokladané za falošný sequel Generálovej dcéry. Znova vojenské prostredie, znova sebavedomý Travolta v úlohe špičkového armádneho vyšetrovateľa, znova atraktívna kolegyňa, znova pekne krvavý zločin a dusné prostredie. Bohužiaľ, napriek prítomnosti režiséra Predátora to nevyšlo a Zelené peklo je fakt ... zelené peklo. Očividne mu chýba spisovateľské majstrovstvo scenáristu Generálovej dcéry Williama Goldmana. Zelené peklo je v prvom rade nehorázna kravina. Každé štyri minúty sa dočkáte šokujúceho zvratu, ktorý EŠTE VIAC obracia naruby (beztak už dávno na ruby totálne obrátenú) zápletku. Snímke spočiatku nemožno uprieť náznak atmosféry (daždivá džungľa), ale inak režisér vyhodil von oknom všetko. Aj atraktívne herecké obsadenie, ktoré nezachráni ani obézny Travolta, ani sadistický Samuel L. Jackson. Páni si síce báječne sadli v legendárnych Pulp Fiction, ale tu paradoxne nemajú skoro žiadne spoločné scény. Celosvetová tržba 11 miliónov (rozpočet 50), auč.

Rollerball (2002)

„Originálna automobilová naháňačka v nočnom svetle!“ - tak ak musíte na obal VHS v rámci zúfalej reklamy umiestniť takto formulovaný pokus o akože navnadenie divákov, znamená to, že ste v zadku. Vo VIKINGOCH (1999) sa ešte kedysi špičkový akčný režisér McTiernan mohol vyhovárať na šikanu zo strany producenta Michaela Crichtona, ale ROLLERBALL už žiadne výhovorky nemožno použiť, McTiernan mal k dispozícii solídne herecké obsadenie (LL Cool J zo ZRADNEJ HLBOČINY, Jean Reno z LEONA, Rebecca Romijn-Stamosová z X-MEN), adrenalínový scenár o smrteľne nebezpečnom športe a okrem réžie sa podieľal na produkcii. tu už skutočne z katastrofálneho výsledku nemal koho viniť. Kebyže ROLLERBALL nakrútil najbližší video frajer, mávnem rukou, ale vidieť takýto paškvil (amatérsky strih, lacná európska výprava, hnusná akčná choreografia, nesympatický prcičkovský Chris Klein v hlavnej úlohe) od muža, ktorý v minulosti nakrútil SMRTONOSNÚ PASCU a PREDÁTORA, je neuveriteľné. Že je film podpriemerný, by ešte bolo krotko povedané.

Aféra Thomase Crowna (1999)

Rene Russoová je V TOMTO FILME krásna (a to ju nijako zvlášť "nemusím"), Pierce Brosnan šarmantný i bez koncovky 007 a vidieť, že ak dáte Johnovi McTiernanovi (PREDÁTOR, VIKINGOVIA) voľné roky, nemusí zakaždým vzniknúť ROLERBALL. AFÉRA THOMASA CROWNA nie je nič velké. Ale aspoň vám vytvorí na tvári lišiacky úsmev. Galantne starosvetská heist movie atmosféra (v miernom štýle Amielovej PASCE).

Trávníkář (1992)

„Mäkké, že?“ – „Hej.“ – „Tvrdé, však?“ – Hej.“ Hrozné. Vo filme sú prítomné kingovské motívy (silný náboženský fanatizmus napríklad), ale výsledné béčkarské dielo s jeho poviedkou Chlap s kosačkou skutočne nemá NIČ spoločné (až na to, že aj v nej bol týpek kosičom trávy, ale tým sa ozaj akákoľvek podobnosť končí). Je pravda, že poviedka bola slabá, ale radšej by som podľa nej videl slabý horor, než toto virtuálne čudo, brutálne (a nečakane) skombinované so sci-fi. V ňom geniálny vedec (Brosnan) zaradí retardovaného záhradníka (Fahey) do svojho experimentálneho vedeckého pokusu a urobí z neho virtuálneho magora. Z toho sa nič dobré vykľuť nemohlo. Čudné síce áno, ale je otázne, či to možno pokladať za plus. Snímka sa dočkala voľného pokračovania (už bez Brosnana) a na tú dobu, snáď sa nerúham, mala revolučné vizuálne efekty. Dnes je zastaralá, horor nikde a sci-fi úsmevné. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/sci-fi/476-travnikar-4o-

Lovci lvů (1996)

„V našom žargóne sa tomu hovorí ´Mal výborný plán, ale trafili ho´. Dnes vás postrelili, priateľu. Je len na vás, či vstanete.“ Zbožňujem tento film. Krásna africká výprava pôsobí úžasne atmosféricky (i vďaka jedinečnej hudbe) napriek tomu, že africké scenérie sa mi vinou desiatok iných filmov (a seriálov) sprotivili. Desivé scény sú desivé napriek absencii explicitností (akože nie je to úplne rozprávka na dobrú noc, ale nečakajte ani gore festival); možno najlepšou hororovou scénou je votrelecky pôsobiaci prieskum brlohu. Nechýba dokonca ani humor, ktorý však skvele funguje a prekvapivo nenarúša celistvú, vážnu atmosféru (chlapské povedačky stenčujúceho sa loveckého tímu okolo nočnej vatry). Akcie je vcelku dosť a disponuje dravým tempom (viď. parádny detail, kedy bežia na stanicu a hádžu si pušky). Tým najlepším, čo výborne režírovaná snímka (inšpirovaná skutočnými udalosťami!) ponúka, sú ale až herecké výkony zlého chlapca Vala Kilmera (ktorý je ako pacifistický staviteľ mostov sympatický a perfektne zvláda hlavnú rolu) a predovšetkým jeden z najlepších výkonov Michaela Douglasa. Na scéne sa prvý raz objaví nečakane neskoro, ale má to svoj zmysel - akonáhle začne tempo jemne upadať a vravíte si, že je to síce dobrý film, ale už by možno aj mohol končiť, tak presne v tej chvíli fenomenálne na scénu nastúpi Douglas (v úlohe, ktorá v skutočnosti neexistovala, vymysleli si ju filmári... a urobili dobre) a rozpumpuje to tam. Mínusov je len pár (dosť wtf scéna s pascou v podobe opusteného vagónu). Viac v mojej recenzii na Studna.net: http://www.studna.net/reviews/773/ Kino Považan NMnV 1996

Titanic (1997)

"Je zo železa. Uisťujem vás, že sa MÔŽE potopiť." Toto už nie je film. Toto je majestátny kinematografický kolos. Kráľ Cameron stvoril magickú oslavu pohyblivých obrázkov, ktorá presahuje žánre, hoci nezabúda byť plnohodnotným „len“ katastrofickým filmom, špičkovou "iba" historickou drámou a nádhernou "len" romantikou (s najprecítenejšou erotickou pasážou roka). Geniálna vizuálna stránka, famózne pozadie vzniku filmu (prekročenia pôvodne stanoveného – beztak nie malého – rozpočtu, Cameron vzdávajúci sa honoráru lebo „verí svojmu projektu“, štúdio preventívne sa pripravujúce na bankrot), vynikajúce herecké obsadenie (DiCaprio, Winslet, Zane, Paxton, Stuart, Fisher, Hill, Hyde, Warner), fantastická Hornerova nad-hudba (vrátane krehkej pesničky Celine Dion) a príbeh, ktorý svojou úprimnou láskou dvoch mladých ľudí trhá srdce. Na konci, keď Rose hádže drahokam do oceánu a my vidíme čierno-biele fotky na koni, nezostane jedno oko suché. Súčasnosť. Ponorka skúma vrak nepotopiteľného Titanicu. Mrazivo tichá morská hĺbka, čudné ryby. Jedna chyba a výskumníci sú mŕtvi behom stotiny sekundy. Bledé svetlo odhaľuje piesok, z ktorého trčia tu starodávne dioptrické okuliare, tam tvár porcelánovej bábiky zo začiatku 20. storočia. Keď sa kamera obtrie o zvyšky klavíra, zamarí sa nám, že sme práve začuli dávnu ozvenu kláves. Toto už nie je atmosféra. Toto je skutočnosť. V rovnakom roku síce vznikol ešte jeden film o megalodi, ale ten by som preventívne nechal bez komentára (pravdaže Nebezpečná rýchlosť 2: Zásah). „Ženské srdce je hlboké, ako oceán. Teraz ale už viete, že Jack Dawson existoval – a zachránil ma vo všetkých spôsoboch, v akých len človeka možno zachrániť. A ja nemám ani jeho fotku.“ Kino Považan NMnV 1998 (5krát!)

Predátor 2 (1990)

Toto som na konci školského roka doniesol tesne pred letnými prázdninami do školy a pozreli sme si to celá trieda, samozrejme vrátane triednej. No... minimálne pri scéne divokého sexu to bol dosť zaujímavý pohľad na našu triedu, to vám asi nemusím hovoriť. Triedna si vtedy šla nohy zodrať, aby to stíšila. Ale ani vytrhnuté chrbtice, odrezané hlavy, na cucky rozstrieľaní feťáci a vlak zamazaný ľudskou krvou neboli od veci. Jednotka je film môjho detstva, ale dvojka sa mi vždy páčila rovnako, ibaže z úplne iných dôvodov. Hladké striedanie na poste titulného hrdinu, ktorý aj tentoraz dostal pod ruku kvalitný tím spolupracovníkov a plno kultových scénok k tomu, hoci sem-tam obšľahnutých z iných trhákov (likvidácia komanda á la Votrelci, samooperácia á la T1). Dvojka si zachováva dusnú atmosféru originálu (dej sa síce presunul do veľkomesta, ale tam je to miestami ešte výraznejšia divočina, ako v džungli) a opakuje vynikajúce herecké obsadenie (Danny Glover bez problémov nahradil Arnolda), plné podarených podporných roličiek (Kráľ Willie, "Zorro" spoľahlivého Billa Paxtona atď.), bravúrne akčné scény (metro, jatky), hustú porciu násilia (a sexu) a bonusom je rozšírenie mytológie Predátorov (nie ženy a deti, vitrínka s hlavou Votrelca, finále vo vesmírnej lodi). Perfektná hororová akčná sci-fi jazda a nezameniteľnou hudbou Alana Silvestriho.

Stav obležení (1998)

Smutne vizionársky, ale lepší film to z toho automaticky nerobí. Svojho času dosť očakávaný film (renomovaný režisér, Bruce Willis v prekvapivo negatívnej úlohe, fajnový 70-miliónový rozpočet...) prepadol (116 miliónov na celosvetovej tržbe) a plným právom. Herecké výkony nestoja za veľa - Denzel Washington, Tony Shalhoub a Annette Bening sú s výnimkou pár chemických úsmevov nezaujímaví. A Willis v „mrazivej zápornej úlohe"? Ten veru takmer až fyzicky bolí, vôbec sa do úlohy nehodí, nemá na to. Edward Zwick (LEGENDA O VÁŠNI) režíruje s atmosférou a s napätím len hŕstku akčných scén (nezabudnuteľná je hlavne tá s autobusom), ostatné sú nudné, slabé, matné, rutinné a nevýrazné.

Mutant (1995)

"Mne to nepripadá ako úspešné spárenie." Ten nápad vôbec nie je zlý. S trochou snahy sa mohlo jednať o hororovú sci-fi klasiku. Snaha sa však bohužiaľ nekonala. Čudný rýchly úvod, nudný stred a taký voľajaký nijako-nejaký (ehm, kanálový) koniec. Má to dobré nápady, nechutné scény a bizarným spôsobom exotický kasting (najlepší je Michael Madsen ako chlap, ktorého keď zavolajú, znamená to, že sú veľké problémy), ale každých pár minút to po jednej vydarenej scéne upadne do letargie, WTF nápadov a nelogických nezmyslov. Ako hororový fanúšik oceňujem, že sa hralo na pomerne vysokú nepríjemnosť, čiže plno sexu, nahých tiel, gore a iných nechutností (Sil vyzerá ako Votrelcova sestra, na filme ostatne pracoval slávny H.R. Giger).

Legenda (1985)

Spoilery. „Kým žijú jednorožce, zlo nezvíťazí nad dobrom.“ Výnimočná audiovizuálna stránka. Bodaj by nie, za 24 miliónov dolárov (čo na polovicu 80. rokov nebolo málo). Niektoré obrazy, scény, nápady a momenty sú aj po desaťročiach absolútne fenomenálne, elektrizujúce a totálne nezabudnuteľné. Takto by mali vyzerať správne rozprávky: temné, drsné, až mierne hororové. Úchvatné pasáže z uhrančivého, uchvacujúceho rozprávkového megalesa. Vedľa rozprávkových lesných domčekov sú pokojné jazerá, obďaleč do noci hučia vodopády, vzduchom poeticky poletuje biele páperie a v dolinách sa ticho, tajuplne pasú bájne jednorožce. Dokonca ani Tom Cruise ako odvážny, štíhly, lesný mužíček (!?) nie je až tak od veci, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Hoci s odstupom času je neuveriteľné, že legenda z Mission: Impossible v 80-tych rokoch hrala vo filme režiséra Votrelca. Po hereckej stránke tomu obecne nie je príliš čo vytknúť (rozkošná Mia Sara alebo skvelý Tim Curry v jednej z najbrutálnejších masiek desaťročia). Bohužiaľ, akonáhle les postihne temnota, už to nie je ono a zaživa sa to Ridleymu rozpadlo pod rukami. Koluje legenda, že pôvodne mal film 150 minút a Scott ho musel zostrihať na hodinu a pol. Dokonca sa vraví o 150-minútovej verzii ako o režisérskom strihu. Ťažko povedať, či je to pravda, ja totiž nepoznám nikoho, kto ho videl a dokonca ani nikoho, kto pozná niekoho, kto pozná niekoho, kto ho videl. Každopádne, film naozaj pôsobí dojmom brutálneho strihu. V druhej polovici je skratkovitý, čudný, plytký a bleskový (Curry unesie dievča, Cruise ju ide v spoločnosti srandovných škriatkov zachrániť, po troch priemerných akčných scénach sa ocitnú v zlosynovom kráľovstve, po ďalšej akčnej scéne zachráni princeznú, záverečné titulky).