Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Dokumentární
  • Drama
  • Akční
  • Krimi

Poslední recenze (392)

plakát

Osm mužů z kola ven (1988) 

Jeden ze zde nejvíce podceněných filmů a moje nová srdcovka. Precizně natočené retro drama, které při znalosti okolních konotací násobí svoji kvalitu. __ Historie profesionálního baseballu v Americe v dějinných linkách kopíruje historii Ameriky samotné. Zatímco dnes je sportem číslo jedna za mořem bez debat Americký fotbal, bývaly doby, kdy to byl baseball, a ty doby nejsou vůbec vzdálené. Baseball se stal průkopníkem toho, jak známe profesionální sport dnes, a to nejen v zámoří, včetně toho, že byl prvním světovým sportem, jehož hráči byli celospolečensky známé celebrity, pochopitelně patřičně finančně ohodnocené, a to dokonce dříve než v tom pravém fotbale, tedy evropském. O to více je aféra jednoho z nejsilnějších týmů všech dob, Chicaga White Sox, zajímavá. __ Film má několik výraznějších odchylek od pravděpodobné skutečné verze, i když mnoho nuancí zůstává i po více než sto letech nejasných, každopádně jinak je to věrná kopie nálad tehdejší doby. Mafie začínala nabírat na síle, kterou posléze ve dvacátých letech násobila geometrickou řadou díky prohibici, a sportovní sázení se stalo celospolečenským fenoménem - sázelo se na dostihy, sázelo se na všechno, ale nejvíce právě na baseball. Různá podezření o prodání zápasů byla na prakticky na denním pořádku, protože kolem nejlepších hráčů se stále točili nějací podvodníčci, kteří chtěli rychle zbohatnout, a právě doba před skandálem Black Sox se stala podhoubím této aféry, neboť existuje relevantní přesvědčení podložené historickými fakty, že byly prodány i některé Světové série v letech předcházejících, což byl i důvod, proč si tehdejší hvězdy White Sox myslely, že jim to projde. Jenže společenská nálada se po Velké válce měnila a právě veterán z tohoto konfliktu, který se stal na popud majitelů novým komisařem MLB - federální soudce Kenesaw Mountain Landis, udělal jeden z nejodvážnějších kroků v dějinách profesionálního sportu. __ Lid potřeboval své hrdiny a kauza Black Sox vrhala temný stín na celý baseball. Landis udělal bezprecedentní věc, jež se dá takto nazvat i v kontextu historie všech profesionálních sportů světa, a vyloučil všechny "namočené" hráče na doživotí z profesionálního baseballu, včetně "Shoeless" Joea Jacksona, jenž byl samotným Babem Ruthem, všeobecně považovaným za nejlepšího hráče všech dob, označen jako nejlepší hráč všech dob. Jacksonovi bylo tehdy pouhých 32 let, což v baseballu znamená mnoho let vrcholné kariéry před sebou. Black Sox změnili baseball, změnili sport a ve velké míře ovlivnili celou americkou společnost. A dlužno dodat, že tento film to vystihuje více než dobře. Za normálních okolností bych šel na hvězdy čtyři, ale vzhledem k takhle nízkému hodnocení, které bych očekával rozhodně v červených číslech, a také té dokonalé poslední scéně z New Jersey, musím přitlačit. __ Ale přeci jen...., čtyři sedí víc.

plakát

Záchranáři (2006) 

Přesně ten případ, kdy je kvůli co největšímu diváckému dosahu příliš tlačeno na pilu, až téměř vyšumí skvělý námět. Ale i tak příjemná jednohubka.

plakát

Hannibal (2001) 

Ani takový mistr, jakým Ridley Scott bezesporu je, nedokázal tento rozpadající se scénář udržet pohromadě. Srovnání s naprosto dokonalým Mlčením Jehňátek vyznívá skoro až komicky. Velmi slabé dvě hvězdy - vlastně jen kvůli Tondovi, kterému se nedá nic vytknout.

Poslední hodnocení (3 902)

Čas probuzení (1990)

29.11.2022

Columbo - Semínko pochyb (1971) (epizoda) (S01E03)

25.11.2022

Columbo - Smrt nabízí pomocnou ruku (1971) (epizoda) (S01E02)

25.11.2022

Columbo - Vražda podle knihy (1971) (epizoda) (S01E01)

25.11.2022

Ježek Sonic 2 (2022)

23.11.2022

Okno z ložnice (1987)

23.11.2022

Cikán (1975)

10.11.2022

KOndoMEDIE (2001)

10.11.2022

Národní házená (2022) (seriál)

09.11.2022

Reklama

Poslední deníček (12)

100 nejlepších českých filmů

 https://www.moviezone.cz/clanek/37082-100-nejlepsich-ceskych-filmu-podle-moviezone/2

Asi jako většina z vás nepřikládám obdobným žebříčkům přílišnou vypovídající hodnotu, neb jsou často sestavovány velmi subjektivně, ale tohle je pro mě docela výjimka, protože i když mé preference jsou pochopitelně často úplně jiné, tak se musí nechat, že v rámci objektivity velmi vyváženě sestavený žebříček, který může pro mnohé posloužit jako inspirace ke zhlédnutí nějakého vámi zapomenutého klenotu tuzemské kinematografie. Akorát tedy vynechat Čtyři vraždy stačí, drahoušku a hlavně geniální Postřižiny (a ještě pár dalších titulů :), to je téměř kardinální hřích.

Ovládací panel
6 bodů