• Pohádka

Staříci (2019)

Navzdory zápletce je to hlavně a především film o stáří. O stáří, které fyzicky bolí, kde každý krok je vypětí a u každé scény tak trochu trpíte a funíte s protagonisty , To co si z toho odnesete především, že pocit, že sakra nechcete zestárnout. Samotný nekonečně pomalý děj je naštěstí podáván bez Marhoulovsko-Ondříčkovského patosu, kýče a ideologické směšnosti, což celé věci nesmírně pomáhá. Takže můžete oběma hrdinům na jejich strastiplné cestě za posledním úkolem držet palce.

Premiér (2019) (seriál) odpad!

Onehdá jsme dali go-pro kameru na krk našeho psa. Podařilo se mu natočit výrazně kvalitnější selfpromo.

Sever (2019) (seriál)

Překvapuje mě ten relativně vlažný ohlas. Podle mýho nejlepší hranej Sedláček. Dokonce jsem nakonec snesl i nesnesitelnýho Mádla, kterýho naštěstí vyvažoval o řád lepší Benoni. Bezvýchodné a realistické až na dřeň. Poslední díl je vlastně zoufale depresivní. Pátej bod za tu geniální scénu s Cudlínem a fotkama z listopadu 89, která říká tak nějak všechno o našem reálném kapitalismu.

Policajt nebo rošťák (1979)

Belmondo ve své vysoké formě. Nápaditý scénář, který si na rozdíl od jiných jeho filmů nehraje na směšně "drsnou realitu" ale přiznává svou úsměvnou nablblost. A ono to na rozdíl od všech dnes trapňoučkých Profesionálů a Samotářů prostě funguje.

Sever - Nepřátelé státu (2019) (epizoda)

Zatím to dost roste a nabývá na přesvědčivosti. Za tu skvostnou scénu s výstavou Listopadu, kdy pan fotograf jedním dechem brojí za ten odkaz a zároveň děkuje soudruhu podnikateli dávám pět hvězd. Jo, tohle Sedláček umí.

Sever - Pomáhat a chránit (2019) (epizoda)

Další pokus o uhelnou real life crimi. Když ale do hlavní role dáte Mádla, kterej se stále nenaučil hrát a opepříte vyzáblou impotentní partnerkou, dáte si solidní ránu do vazu v jakýkoli rodinný scéně. Naštěstí to na druhé straně vyvažuje Benoni, který je stejně výborný jako v Bukowskim nebo Pustině (kdo sakra dělá ty castingy, tenhle kluk je o dva levly jinde než "hrající" Mádl) a k tomu v prvnim díle velmi exluzivní pachatelé, který jsou buď geniální herci nebo fakt někoho zabili. Ta rekonstrukce na konci neměla chybu... Takže začátek slušný, ale bojim se, že s korupční linkou a Mádlem to dopadne asi stejně pozitivně jako s hlavnim hrdinou v celý týhle začouzený krimi.

Profesionál (1981)

Osmdesátky nepřály hudbě, vkusu ani filmu. Film, který se snaží být drsný a "reálný" a zároveň připomíná to nejslabší z Bonda. Belmondo se snaží, co to dá, ale jak potlačuje své rošťáctví, je to čím dál prkenější a prkenější. Popravdě herecky obstojí jen Hossein. Jinak je to cosi mezi drsnou školou a nepovedenym Funesem.

12 opic (1995)

Upřímně jsem čekal tak nějak víc. Podivně těkavá realita jak na tripu mi úplně nevyhovovala, nesnesitelně přehrávající Pitt mě vysloveně iritoval, stejně jako nelogičnosti děje. Přesto ten příběh je v něčem velmi křehký a neodvratné směřování k nevyhnutelnému osudu v něčem hrozně svíravé.

Černobyl (2019) (seriál)

Zcela upřímně uplně nechápu bezbřehé nadšení z tohohle seriálu. Ano, je to v lecčems velmi precizní, taková zfilmovaná rešerše doplněná o zápletku.Nabízí se mi ovšem otázka, zda jsou vůbec etické ty vizuální orgie nad něčím tak hluboce tragickým, na což seriál nedává uspokojivou odpověď, protože tomu nějak chybí nějaký vyšší rozměr. Prostě dokumentární popis událostí, občas kýčovitě ujetý mimo realitu viz poplácávání ministra nebo nazí horníci. Jsou tam samozřejmě silné, zařezávající se scény, přesvědčivý obraz Pripjati a Harris je také výborný, ale jako celek mi to nepřijde nic tak dechberoucího.

Zelená kniha (2018)

Trochu kýčovitá pohádka na základě skutečných událostí. Ale moc hezky udělaná a obsazená. Nechápu, jak se kouzelník Viggo dokázal za dva roky z toho fešáka prožrat do podoby obtloustlýho strejce. Přestože má co hrát, tak paradoxně je to ok, ale do kolen neklesám (na rozdíl od fenomenálního výkonu v "Tohle je náš svět"). Naopak Ali zvládá svůj uměřenější part s nebývalým charismatem. Celkově je to moc příjemný snímek, trochu bohužel bez výraznějších scén, které by se člověku zařízly do vědomí.