• Pohádka

Statečné srdce (1995)

Patetická sračka přesně podle omezeného Gibsonova amerického mozečku. Historické nesmysly bych zas tak neřešil, ale ten film nemá jediné nosné sdělení (freeeedom podaný v nesnesitelně klišoidním kýči za něj opravdu nepovažuju), je prázdný jak laserová malůvka na stěně mizerný restaurace. Nic než pozlátko líbivosti a brutality. Prachy to ale určitě hodilo velký.

Kovbojové a vetřelci (2011)

Bože, to byla ptákovina, přitom by to mohl být solidní náležitě špinavej western. Začátek vypadal dost nadějně, trochu jak moderní verze Leoneho. Ale jak tam začaly lítat ty mezigalaktický svinstva, propadlo se to do těch nejotřepanějších stereotypů a žánrových klišé.

Diagnóza smrti (1979)

Celkem slabota, zvlášť v porovnání s šedesátkami. Nevytrhne to ani Hrušínský, což je na pováženou.

Rozkoš (2013)

Na český film ještě celkem solidní. Docela mrazivě působivý bylo to odcizení skrz smsky. Tahle linie ale byla jediná skutečně zajímavá, zbytek někde mezi kýčem a zbytečností. Na všech těch ambiciozních českých filmech je zoufalá ta absence skutečně silného sdělení. Možná by nejdůstojnějším řešením generační krize českého filmu bylo netočit radši vůbec nic než tyhle nedochůdčata.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994) odpad!

Prachobyčejná vypočítavá sračka. Nechápu, jak na to může tolik lidí skákat. Tarantino (ostatně jako ve většině svých filmů) jen poskládal "cool" hlášky a zhovadilou brutalitu přesně do tý směsi, jak to maj pubescenti, co lezou do kin a platěj za lístky, rádi. Deset deka hlášek o negrech, přidáme ustřelenou hlavu nebo trefenou prasnici, opepříme sado gay poldou a mačetou a amalgám na výrobu dolarů je hotov. Podezírám ho, že má na to normálně nějakej algoritmus. Vlastně je to jen taková sofistikovanější verze Zdeňka Trošky zacílená na jiný publikum. Uráží mě, jak je to průhledný a fascinuje, že to tolik lidí nevidí.

Rodinný film (2015)

Film formálně na české poměry solidní, ale co je to platné, když čeští tvůrci čtvrt století po revoluci stále nemají pořádné téma. Mnoho naznačených linek z nichž by snad mohlo něco být (zlatá mládež, krize střední generace), kdyby se opravdu udělaly pořádně do hloubky. Takhle film jen přeskakuje. Nemá pořádný příběh, nemá sílu, nemá nic proč bych si ho za pár dní pamatoval. A na sociologickou sondu vyšší střední třídy je to zas příliš povrchní. Je mi líto, další zbytečný film.

Saulův syn (2015)

Vlastně hrozně jednoduchý a logický nápad, který opravdu skvěle funguje. Zmapování pekla. Snad bych k tomu ani nepotřeboval ten ústřední motiv pohřbívání (patrně zcela vyfabulovaného) syna. Ale i to je povedené. Zdánlivě nesmyslná snaha, která snad jediná drží Saula při životě, není vlastně o nic nesmyslnější, než snaha z pekla utéct. "Spálili další Sonderkommando!" To je pro mě asi nejsilnější scéna, když tahači mrtvol, kteří vědí, že umřou, zjistí, že na ně skutečně přišla řada.