• Pohádka

Jeden musí z kola ven (2011)

Pozoruhodně šedivý film. Našlapané obsazení, lákavý námět, ale celé to nějak nefunguje. Tuhle jsem zjistil, že mám film na disku, nemohl jsem si vzpomenout, pak jsem měl podezření, že jsem si pustil začátek, který jsem si vybavoval, ale zbytek ne. Nakonec jsem zjistil, že už jsem na to koukal celý asi před 2 lety, ale prostě jsem si to vůbec nepamatoval. Promarněná příležitost. Mohla to být inteligentní špionovka, je z toho britské Vyprávěj.

Dotek Medúzy (1978)

Chápu, že to mohlo být kdysi děsivé, ovšem dnes pro dospělého člověka spíše úsměvné. Zůstává vskutku uhrančivý Burtonův pohled, průhledná a dopředu čitelná zápletka, papundeklové dekorace a nevysvětlený přerod z člověka, který je sám ze sebe zděšen v náhle masakrujícího šílence. Pomáhá alespoň pár nedovyřčených otazníků, nicméně když mi řeknete, že filmy prostě stárnou, řeknu Vám, že jak které žánry.Přelet nad kukaččím hnízdem je o tři roky starší a ztratil ze své síly něco? Proto prostě nevidím důvod pro nadšení.

MOST! - Epizoda 5 (2019) (epizoda)

Nepříjemnej sešup. Dosavadní díly tlačily děj pořád dál, do překvapivejch poloh a nebraly si servítky. V 5. díle se neposune vlastně vubec nic, vše jede v předem nalajnovaných a průhledných kolejích, nic nepřekvapí a začíná to vypadat, že mačkat v Mostě humor lze jen skrz vožíračku a přesdržku. Ale potřetí za sebou už to prostě nefunguje. Scény působí už trochu nuceně, děj se točí v kruhu a vlastně ani nezaujme. Doufám, že je to jen nádech před další pořádnou jízdou!

MOST! - Epizoda 4 (2019) (epizoda)

Na geniální třetí díl to nemá, ale i tak to pořád funguje skvěle. Fascinující jak se daji posouvat hranice a meze očekávatelného a přesto si pořád udržet základní míru vkusu. Jako respekt.

MOST! - Epizoda 3 (2019) (epizoda)

Tak tohle je asi nejlepší zábavnej zásek od dob Český sody. Třetí díl šlape na plný pecky, hlášky se valej, scény jsou roztomile propracovaný, použití hudby super a ta skvostná závěrečná scéna v hospodě a před ní nemá chybu. "Do nemocnice, Františku..."

MOST! - Epizoda 2 (2019) (epizoda)

"Takhle se vymýtá ďábel!" Ok, tohle může být, druhý díl rozjíždí sérii už na plný pecky. A je to jízda plná hlášek, promakanejch scén a ironie až na dřeň. Za mě dobrý.

MOST! - Epizoda 1 (2019) (epizoda)

Je to samozřejmě uplná debilita. Dlouho převažovala skepse. Ale nakonec jsem musel uznat, že to trefuje přesně tu vzácnou mezírku debility, která nesklouzává k ubohosti, nezáměrné trapnosti a sračkovitosti, ale docela úspěšně balancuje na hraně mezi absurditou a ironií, která tvrdě karikuje, ale přesto neponižuje.

Appaloosa (2008)

Harris si udělal film a taky ho zabil. Herecké kombo, silný potenciál zvláště realistického pohledu na zoufalý život žen či banalitu přestřelek, ale páně Harrisovo ego z toho trčí jako sláma z bot. Takže tu máme šedesátiletýho dědka, co si hraje jak malý kluk na drsňáka a hlavního hřebce. Navíc si to režíruje a přestože to neni vysloveně špatný, chybí tomu šmrnc. Přitom ten potenciál byl mnohem vyšší. Takhle to zůstalo někde na půl cesty mezi klukovskou pohádkou a realismem. Škoda.

Tenkrát na Západě (1968)

Samozřejmě legendární, od famózní scény příjezdu vlaku po pointu v závěru. Nicméně oproti předchůdcům už tak nějak trochu vykalkulovaný na jistotu efektu. To mě drobně ruší.

Schindlerův seznam (1993)

Obstojně udělanej kýč. Pár scén silných (střílení vězňů pro zábavu), pár co serou propracovanou prvoplánovou pompézností a působivostí. Prostě typickej Spielberg.