• Pohádka

Skrytá identita (2006)

Předesílám, že hodnotím bez znalosti originálu. Jako takový to na mě fungovalo. Jak Capria nemusím, tak v tomhle byl skvělej, Damond prkenej jako obvykle a Nicholson afektovanej jako obvykle. Ale veskrze to fungovalo, ta první scéna s malym Colinem tomu dala uplně jiný vyznění.Ani jeho nemůžete nenávidět, protože i on byl vyroben. A ta linka se ženou byla samozřejmě přitažená za vlasy, ale přesto bylo ztvárnění Farmigové v něčem hrozně silné. Tentokrát cajk vy holywoodský kundy.

Podivné dědictví (1972)

Jako je to takové roztomile nablblé a pro lidi, co na tom vyrostli asi srdeční, nicméně na parodii málo vtipný a na western málo skutečný. Z respektu k pamětníkům dávám dvě hvězdy, na víc to bohužel fakt nemá.

Krajina střelců (2003)

Jestli si Costner myslel, že natočí bělošskou verzi Tance s vlky, tak se velmi zmýlil. Podivná směska vubec nefunguje, příběh nemá spád ani drama, postavy nějak vůbec nezaujmou a nevtáhnou a herecké výkony včetně dvou hlavních postav jsou naprosto ostudně prkenný. Za takovou scéna se záchranou psa by se styděl asi i Gojko Mijtič. Ne, tohle se prostě fakt nepovedlo, přestože to na plátně mohlo vypadat jako pěkné barevné obrázky.

Casino Royale (2006)

Málo platný, který Bond může být nejlepší, než ten, který se opravdu zamiluje. A já se mu vůbec nedivím. Nový James v podání Craiga, který na první pohled vypadá jak ukrajinský nádeník, na druhý má ovšem charisma jak tucet Conneryů dohromady. A první díl Bonda vůbec, který mě skoro dojal. Bond s emocema a příběhem, na který se nezapomíná. Žádný prefabrikovaný neotřesitelný hrdina, ale Bond místy zranitelný, místy směšně ješitný, prostě ten, kterýho můžete mít fakt rádi. A jako bonus navíc se ženou, která konečně není bondgirlím doplňkem, ale rovnocenou partnerkou, která nemá formu,ale i obsah. Zkrátka, nejlepší Bond ever.

Rapl - Série 2 (2019) (série)

Popravdě řečeno moc nechápu ten propad hodnocení druhé série. Z mýho pohledu zůstává na svém. Výborná atmosféra, kvalitní nasnímání, Čermákovi ta role sedne a navíc se tam občas vyskytnou fakt povedený dialogy. Na druhý straně to - stejně jako v první sérii - zabíjí zoufalý a dopředu čitelný zápletky, za který by se nemuseli stydět scénáristi Ordinace v růžovce. Nechápu, že s timhle se někdo, kdo chce dělat solidní zábavu může spokojit a neni mu trapně. Tím finále si ale Pachl řekl (stejně trapně průhledně jako jeho scénáře) o třetí sérii, nezbývá než doufat, že mu ji napíše někdo, kdo umí psát scénáře. Pak by to mohlo být hezké završení téhle v mnoha ohledech rozporuplné série.

Temný případ - Série 3 (2019) (série)

Tak nějak nevím. Snaží se navázat na jedničku ale tak nějak to uplně nefunguje. První díl byl famózní po všech stránkách, nesmírně slibný začátek, ale další díly začínají být čímdál rozředěnější. Chvíle kdy má děj spád, kdy funguje atmosféra a napětí jsou čím dál řidší. Je to samozřejmě filmařsky opět precizní, prolíná tří období promakané, ale divácky to nefunguje, je to trochu nastavovaná kaše. První série byla promakaná detektivka s vhledem do společnosti i postav. Tohle už je spíš melodrama, kdy se občas řeší případ, který se spíš jen spouštěč než podstata. Za mě nejslabší série.

Uteč (2017)

Jeden z filmů, na něž jsem chtěl a nechtěl koukat zároveň. Nakonec spokojenost. Filmařsky precizní, funguje nápad, scénář, vše odpovídá spíš definici povedeného psychologickému thilleru. Škoda jen závěru, protože finále (nikoli pointa) zcela odpovídá béčkovému hororu (včetně toho všeřešícího blesku).

Vlak dětství a naděje (1985) (seriál)

Ježišmarjá, na tragickej život já jsem pes! Geniální Růžičková i skvělý Zindulka, děj někdy možná trochu rozvláčný, ale ta zvláštní směsice smutku i naděje funguje.

Hastrman (2018)

Občas nějaká scéna působí trochu směšně amatérsky (hledání vody), ale jako celek to funguje velmi dobře. Neznám předlohu, ale mnohem spíš než lovestory o krásce a zvířeti je to příběh o soužití a prolnutí člověka (či spíše tvora) s krajinou a o snaze potlačit bestii v sobě. Z Dobrého čiší vnitřní smutek, vědomí nepřekročitelnosti pravidel i když by je překročil tak rád. Nemůže popřít sebe. V téhle zvláštní máchovské souhře krajina-démon-marnost film funguje a vedle skvělého Drobného funguje i Zmrzlá se svou postavou silné a vzpurné dívky, která ale není žádnou jasně kladnou postavou, spíš sebestředně chladným stvořením, které má v něčem k lásce dál než Hastrman. Edit: po druhém a třetím zhlédnutí dávám plný počet. Pořád mě to baví, stejně jako krajina pod Horou.

MOST! - Epizoda 8 (2019) (epizoda)

Tak se nám čočkin taky jednou vylil... Konec jaksepatří, sice už poslední díly nejsou tak našláplý a plný gagů a jdou víc do vážna, ale zas to člověka víc vtáhne a vypracuje si k postavám vztah.