• Pohádka

Dívka, která kopla do vosího hnízda (2009)

Navzdory obecně chabému castingu postav film navazuje na druhou část v obstojném zpracování dobré knižní předlohy. V téhle části si tvůrci dovolili asi největší odchylky od knihy, ale vše je veskrze v míře. Solidní průměr.

Dívka, která si hrála s ohněm (2009)

Výměna režiséra z mého pohledu pomohla (je také pravda, že už nelze srovnávat s Fincherovou konkurencí).Taky na poďobanýho strejce si už člověk alespoň trochu zvykl a série začíná šlapat celkem dobrým směrem.

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Nemůžu si pomoct, je to asi tím, že sem viděl nejprve americkou verzi, ale tohle pro mě kulhá po všech stránkách. Zločinem na knize je pak především casting, Obézní strejc Nyqvist by archetypálně seděl přesně na Martina Vangera, ale rozhodně ne na Blomkvista. Exteriér fajn, ale jinak takové veskrze unylé, nedopracované, herecky podprůměrné. Fandil bych tomu obráceně, ale na rozdíl od většiny ostatních soudím, že americká verze té švédské nakopává zadnici.

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Jede hodně podle švédského filmového předchůdce, není nijak zvlášť originální, ale o poznání přesvědčivější a s řádově lepším obsazením. Od ústřední dvojice po naprosto precizně uchylnýho Bjurmana. Je pravdou, že na Finchera je to opravdu hlavně řemeslo, ale třeba scéna znásilnění i odplaty je fakt působivá. Původní film překonává u mě teda naprosto jednoznačně.

O rodičích a dětech (2007)

Pro Michálka mám slabost z 90. let, kdy byl snad nejlepší náš režisér. Ze silných témat (Zapomenuté světlo, Sekal) přešel k tématům komorním. Není to dechberoucí, ale je to pěkné, úroveň chabé české filmařiny vysoce překonávající - uvěřitelné, lidské, neokázale chytré. S božím Somrem a dobře sekundujícím Novotným, sázka na duo sehrané z Violy se vysloveně vyplatila.

Lída Baarová (2016) odpad!

Chirurgicky přesně to ohodnotila žena: "To je tak blbý, že se u toho nedá ani žehlit..."

Temný případ - Série 2 (2015) (série)

Ale jo, dlouho to bylo takové rozplizlé a bez drajvu, ale pak se člověku pod kůži dostali. Kisch byl teda prkenej, ale ten zbytek. Velmi dobrej Vaughn, skvělej Farrell a naprosto odzbrojující McAdamsová. Ta ženská má sexappeal v červenejch číslech. První série mě bavila víc, ale nebyla ani tak temná jako spíš napínavá. Tahle sice tak nefungovala, ale celý to prostředí a nekompromisní konec - tady opravdu sedí slovo temný. Pořád slušná práce i když na pět to neni.

České století - Zabíjení soudruha (1951) (2013) (epizoda)

Možná nejlepší díl. Krásná analýza moci, která postupně zjišťuje, že žádnou mocí není. Sedláček s Kosatíkem nezabředli do banálního antikomunismu a vypracovali děsivě reálný obraz vznikající paranoi, nejistoty i mezi těmi, kdo zdánlivě zem vedou. Po letech se soudruzi dostali společně až na vrchol, aby nakonec zjistili, že každý bojuje hlavně sám o sebe. Soudruh Stalin zkrátka řekl a Gottwald nebyl Tito.

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Je to všechno pěkné, scény vymazlené, občas i trochu překvapivé, ale tak nějak to profrčí a v hlavě toho moc nezůstane. Příběh totiž příliš nefunguje, je čitelný od začátku, postrádá intimitu, osobní zapojení, příběh na jednu stranu navazuje na předchozí film, ale nepřebírá jeho atributy, nejlepší záporák co kdy v MI byl nedostane dostatek prostoru a navíc s těma vousama vypadá spíš jak hodnej strejda, chybí mu ta vizuální úsečnost. Femme fatal člověka taky nějak nezasáhne jako minule. Ani závěr nemá na vysokou laťku famózního finále z pětky. Působí to prostě celé trochu jako nastavovaná kaše, ovšem moc hezky vypiplaná, to je treba uznat.

Leon (1994)

To má být jako vtip? Z tý nebetyčně stupidní kraviny jsou tu lidi fakt tak odvařený? Přehrávající Oldman trapnej jako logický díry v celym filmu. Jediné, co zaslouží bod je ta malá mrcha, která by snad udělala pedofila z kdekoho. A Reno, kterej prostě má charisma, i když si na hraní vybírá furt takový píčoviny. Je ho škoda. Ale jinak je to tragedie na entou.