• Krátkometrážní

Spacewalker (2017)

Příběh ze života o skutečné statečnosti se kvělými filmovými řemesly a speciálními efekty, který nás zavede do časů studené války o ovládnutí kosmu. V Apolu 13 jsme viděli americký pohled, zde ruský. Alexey Leonov (Evgeniy Mironov) bravurně nouzově přistane se svou stíhačkou a je oceněn zahrnutí do Sovětského vesmírného programu. Je doba, ve které Sovětský Svaz soutěží s USA, který člověk vstoupí první na měsíc. Prvním milníkem byl výstup kosmonauta do vesmírného prostoru. Kosmonauti se setkávají s mnoha život ohrožujícími problémy, vidíme flashback do Alexova dětství a scény s jeho ženou a rodinou, které nemají pořádné ponětí o co jde, než vidí živé televizní vyílání z kosmu. Sergej říká, že kosmonauti jsou takoví vojáci, kteří jsou v nepřátelské oblasti vesmíru. Záběry z volného kosmického prostoru připomínají film Gravitace s její závratí z tohoto prostoru.

Hledání Felliniho (2017)

Nostalgické drama o dospívání. Dívčí okouzlení Felliniho filmy. Snímek je poměrně sympatický. Zájem diváků živí pouze Ksenia Solo alias Lucy.

Memphis (2011) (divadelní záznam)

Netroufám si sice recenzovat divadelní představení, ale líbilo se mi to. Od muzikálu nelze čekat nějaký složitý děj, ale hudební složka je velmi profesionální. Výborné herecké výkony.

Winston Churchill (2014) (TV film)

To jsem nevěděl, že byl Churchill od mládí tak ctižádostivý zkušený voják. Na většině známých filmů vypadá jako štamgast v hospodě s pivními vaky po celém těle. Asi jak ve čtyřiceti své koníčky zúžil na ty poživačné - alkohol, tabák a malování. Je vidět že základem úspěchu v politice je prostě schopnost veřejně řečnit a prozíravost.

Megan Leavey (2017)

Jednoduchý příběh a srdečný památník ženě a psímu vojákovi.

Uteč (2017)

Tenhle film se stane klasikou. Částečně satira a částečně příběh o posednutí démony. Ale ne démony z pekla. Kdyby hlavní hrdina nebyl černý, příběh by nefungoval. Zábavný, zapamatovatelný a povoktivni horor. Příběh se soustředí na určitou formu rasismu. Diváci asi odchází z kina otřeseni. Allison Williams je kočka.Film uteč je obestřený tajemstvím. Diváci vědí, že je na tý rodině něco divnýho. I služebnictvo se chová podezřele. Celej ten dům je vlastně dost podivnej, ale nevíte proč. Tahle záhada vás úplně vtáhne. Hrdina moc dobře ví co dělá a vám nezbývá než mu důvěřovat. Když jste černej a žijete v Americe, víte, že jsou situace, kterým je záhodno se vyhnout. Kris si myslí, že má situaci pod kontrolou, protože to jsou jen běloši. Co mu můžou udělat? Není přece blázen, aby uvěřil, že ta rodina je ztelesněním skutečnýho zla. Ve chvíli kdy se Kris ocitne v propadlišti, uvědomil jsem si, že to bude nejen zajímavý film, ale že bude i velmi důležitý. Protože jde o metaforu, která pomáhá verbalizovat jak probíhá utlačování a jaké to je být utlačovaný. Když se ocitnete v propadlišti , jste pořád při vědomí, jenom máte pocit, že s tím nemůžete vůbec nic dělat. Někdo nebo něco vás zcela ovládlo a vy jste bezmocný. A nezáleží na barvě pleti nebo původu. V propadlišti prostě nejste slyšet. Ve stěžejní scéně filmu zjistíte, že všichni černoši, které Kris v domě potkal , byli vydraženi v aukci. Jejich těla ovládli běloši, kteří touží po jejich mládí a fyzické zdatnosti a oni jsou uvězněni v propadlišti a prahnou po svobodě. Ten film je vlastně takový trojský kůň ukrývající důležitější příběh. Situace v USA přispěla k úspěchu tohoto filmu a může i za jeho apelativnost a naléhavost, kterou by za jiné konstelace neměl. Přál bych si , aby tomu tak nebylo. Celý film poukazuje na to, jak je rasismus hrozný. To že se lidi nenávidí, ať už jsou důvody jakékoli , je ta nejhroznější věc v dnešním světě. Myslím že ten film trefně vyjádřil rasové vztahy v Americe. Posunul hranice satiry a hororu a i když ťal do živého , je zároveň jak jsem psal na začátku zábavný. Přesně to žánrový filmy a horory dokážou. Umožní nám mluvit o tom, o čem se nemluví. Poskytují rámec, v němž můžeme mluvit o hroznejch a bolestivejch věcech. Bez ohledu na horory, každý v sobě nosíme temnou stránku.

Obrazy ze života Boženy Němcové (2011) (TV film)

Dokument s mnoha detaily, který dokáže nahlédnout do duše Němcové. Je vidět, že rozdíl mezi městem a venkovem v mentalitě byl mnohem větší než dnes.

Černobílá spravedlnost (2017)

Detroit před 50 lety. Film má emoční sílu. A zároveň je to násilí odporné.

Otevři oči (1997)

Silně nadprůměrná sci-fi s poutavým tématem.

Cirque du Soleil: Vzdálené světy 3D (2012) (divadelní záznam)

Cirque du Soleil vidím poprvé i když na Letné v Praze jsem před pár lety stál u vstupu a nečekaně mě to ohromilo. Kulisy, výprava, choreografie, hudba...