Želvy mohou létat (2004)

Prý děti mívají šťastné dětství. To by ale nesměly žít v krajině, kde musí vytahovat ze země miny, aby se vůbec uživily. Film, který od začátku do konce hořkne v ústech.

Ničitel Conan (1984)

Kupodivu je Ničitel Conan mnohem zajímavější než původní Barbar Conan. Richard Fleischer se vydal cestou polopohádkového příběhu a určitě to funguje lépe než v prvním díle. Až na pár scénáristických infantilních lapsů (např. černošská hrdinka Zula se bojí myší) se jedná o skvělý fantasy příběh, kde se pořád něco děje, a nuda v žádném případě nehrozí. Všechno doplňuje opravdu NÁDHERNÁ hudba Basila Poledourise, která sem skvěle zapadá a nezřídka se stává další postavou filmu. Snímek navíc disponuje parádní kamerou a výpravou (kulisy jsou výborné a pro diváka mají dojem opravdovosti). Herecké výkony jsou určitě lepší než v jedničce a Arnold toho řekne mnohem více. Zkrátka a dobře: tohle vidět v dětství, umírám blahem. (Velká škoda, že pak vznikla dementní Rudá Sonja).

Takoví normální zabijáci (1994)

Nejlepší Stoneův film, ke kterému se "svědomí Ameriky" dříve ani později už nepřiblížilo.

Ten druhý (1972)

Miluji horory ze 70. let, ovšem tenhle vyšel tvůrcům napůl. Scénář je docela dobrý, ale po strašidelné atmosféře ani vidu ani slechu. Hudby Jerryho Goldsmithe je málo, ovšem jako obvykle je výborná. Na svůj majstrštyk Ave Satani si Jerry musel ještě pár let počkat...

Bournův mýtus (2004)

EDIT 2021: Jeden z mála případů, kdy je druhý díl lepší než první. Stačí přibrat režiséra, který se nebojí být osobitý. Bourneův mýtus je fantastický po všech stránkách. Teprve tady Matt Damon prokazuje, že se pro roli Jasona Bournea doslova narodil. Greengrassovo režijní tempo po celou dobu nepolevuje a já si napětí vychutnávám plnými doušky. Tady navíc pomáhá naprosto přesný Karl Urban, kterého je také radost sledovat. Naprosto výjimečný snímek, jakých moc není.

Van Helsing (2004) odpad!

Blábol. Měla to být pocta universalským hororům 30. let, ale výsledkem je naprostá slátanina, která se Sommersovi rozpadla pod rukama. Špatně je tu totiž úplně všechno. Příšerný scénář, který bez ladu a skladu míchá všechny možné motivy zmiňovaných hororů (Frankenstein, Drákula aj.), takže tu na jednom místě máme doktora Jekylla/pana Hydea, Drákulu, Frankensteinovo monstrum, upíry, zkrátka takový mišmaš by neudělali ani pejsek s kočičkou. Neuvěřitelně humosoidní triky, u kterých jsem si myslel, že trikařům z ILM a Wety málo zaplatili, a ti to proto odflákli velmi děsivým způsobem. Akční scény absolutně nezajímavé, bez nápadu. Herci? Ústřední dvojice je možná dobrá, ale ani charismatický Hugh Jackman s krásnou Kate Beckinsale nemají šanci tuhle hrůzu zachránit. A Roxburghův Drákula si může podat ruku s tím Purcellovým ze třetího Bladea. Tenhle film patří na smetiště kinematografických dějin. James Whale, Boris Karloff a Bela Lugosi se obracejí v hrobech.

Bravados (1958)

Čas od času je dobré si pustit nějaký film, který by obsahoval jen samá klišé. Western The Bravados přesně takovým filmem je. Ale jen zdánlivě... Gregory Peck hraje přesně tak, jak ho všichni známe (a máme ho za to rádi) a dokonce se objeví i Jiří Voskovec (v českém dabingu mu hlas propůjčil Jan Přeučil).

Světla ramp (1952)

Hudba začla hrát a ztichne sál. A v té chvíli čas jakoby stál. Všechno stárne, i klíč houslový, a starý klaun, ten moudrý klaun to ví.

Vracenky (1990)

Vracenky jsou neprávem zapomenutý klenot, který by si zasloužil velkou pozornost. 50. léta viděna dětskýma očima možná lépe odhalují veškerou absurditu té doby než "dospělé" filmy na téma komunismus. Všechny současné pokusy k tomuto tématu Vracenkám nesahají ani po kotníky. Dvojčata Morávkovi jsou super stejně jako Leoš Suchařípa a Oldřich Návratil v jedné ze svých životních rolí. K tomu si přidejte nádhernou černobílou kameru a citlivé vložení filmových týdeníků o stavbě Stalinova pomníku na Letné. Vracenky jsou naprosto výjimečný skvost, který sice žaluje komunistickou dobu, ale nijak není sentimentální a v žádném případě netlačí na pilu. Pro mě jedinečný zážitek. Mohu jenom doporučit.

Sama v Africe (2009)

Moje první setkání s touto režisérkou. Poctivá práce, dokumentární look (s tím souvisí výtečná kamera) a výborní herci, to je hlavní devízou White Material. Ústřední dvojice předvedla výborné výkony. Další skvělý zážitek z Karlových Varů.