Monty Python a Svatý Grál (1975)

Mám síce radšej Briana a Zmysel života, pri ktorých som sa smial prakticky v jednom kuse, no aj toto je majstrštyk, akurát sa našlo zopár hluchých miest, ktoré mi až tak nesadli. Na druhej strane, už len tie švédske titulky sú geniálne, a úvod s lastovičkou, NI!, granát, stráže u princa, svadba, most, to sú scény, ktoré sú nezabudnuteľné. 8 - 9/10

Černá kočka, bílý kocour (1998)

Ak by som to mal porovnať s týmto , tak novší Kusturicov film mal zaujímavejší dej, silnejší príbeh, omnoho sympatickejšie postavy, a tie absurdnosti ako zamilovaná mulica mali svoje opodstatnenie v príbehu. Tu prasa žerie trabant, ale je to tam pridané bez akéhokoľvek účelu, postavy sú idioti, ktorým sa nedá fandiť (možno okrem mladej zamilovanej dvojice, ktorú však sympatiami o dosť prekonáva Sabaha a Luka zo Života), divák sa o nikoho nebojí, lebo vie, že to musí dopadnúť dobre, a aj tá neutíchajúca hudba čoskoro omrzí, ba dokonca začne prekážať. Možno som len nemal náladu, ale druhý krát to vidieť nemusím. 4/10

Nejvyšší nabídka (2013)

Zrežírované a zahrané jedna radosť, no a záver som vôbec nečakal, to bola rana päsťou do oka. Inak ženy dokážu z muža spraviť ešte väčšieho vola, som rád, že na to konečne nejaký film poukázal. 10/10

Mládí v trapu (2003)

Čakal som trochu viac, ale začiatok na letisku a scéna s Ferrellom, šípkou a bazénom ma rozosmiali ako už dávno nič, a tak dávam 7/10.

O myších a lidech (1992)

Steinbeckovu knihu som nečítal, takže nemôžem porovnávať, film ma však dostal od úplného začiatku a aj napriek chvíľkovému dávkovaniu pohody v slnečných pšeničných lánoch a fandeniu, aby si na ten vytúžený pozemok zarobili, je ľahké vytušiť, že čoskoro dôjde k tragédii. Malkovich ma prekvapil svojím vynikajúcim výkonom, tak odlišným od jeho ostatných, ale pochvalu si zaslúži aj Sinise za isté a citlivé režijné vedenie, a takisto za jeho sympaticky stvárnenú rolu. 10/10

Insomnie (2002)

Atmosféra. Al Pacino. Aljaška. Analógia s Fincherom (či už Se7en, alebo Klub bitkárov). Alternatíva ku mimoriadne slabým súčasným filmovým detektívnym príbehom. 9/10

Million Dollar Baby (2004)

Spoločné scény Maggie a jej matky, resp. rodiny ("čo mám robiť s tým domom", "podpíš to ústami") sa mi zdali trochu pritiahnuté za vlasy, a ani koniec veľmi obhajovať nebudem (podľa mňa na také rozhodnutie potrebuje človek oveľa viac času, čakal som, že sa Maggie aspoň skúsi nejak pobiť so svojou situáciou tak, ako to robila v ringu). Najlepšie na filme je nakoniec to, ako si hlavná dvojica k sebe postupne hľadá cestu, a ten zvláštny vzťah som im obidvom veril. Plus výborná réžia a Morgan Freeman. 8/10

Volání o pomoc (2007)

Scéna, v ktorej Charlie všetko rozpovie Alanovi, je mimoriadne silná. A potvrdzujem názor ostatných, že Sandler tu skutočne predvádza výborný herecký výkon. 7 - 8/10

Pot a krev (2013)

To skutočne niekomu prišli tí magori sympatickí? Ako komédia plná absurdít to prekvapivo celkom funguje, aj keď si myslím, že prezentovať násilie takýmto "cool" spôsobom do filmu nepatrí, a mne to veľmi nevonia. Film ako taký ma ale bavil dosť. 8/10

Světová válka Z (2013)

SPOILERY. Veľmi zaujímavý príspevok do zombie filmov, no našli sa veci, ktoré mi vadili. Aj keď sa to tvári veľmi realisticky, ten desaťsekundový limit, keď sa z človeka stal nakazený, mi prišiel veľmi krátky, nejak som tomu nemohol uveriť. Takisto pri preniknutí za hradby Jeruzalema som len krútil hlavou, jednak nad spôsobom a rýchlosťou, ako sa tam dostali, a potom som nemohol veriť, že by chorí pred mestom neboli nikým sledovaní. Potom sú tu tie šťastné náhody, že lietadlo spadne presne tam, kam mal hrdina namierené, alebo že z množstva vzoriek v laboratóriu použije presne ten správny. A ani vyriešenie celej situácie nejakou "neviditeľnosťou" som nepobral, nerozumiem, ako to nakazení rozlíšili. Napriek všetkému, čo som uviedol vyššie, je to ale napínavý film, pri ktorom som sa ani trochu nenudil, a ten pohľad, ako by to mohlo po vypuknutí takejto pandémie vyzerať, treba oceniť (aj keď na tému smrtiaci vírus je imho najlepší tento film). A potom je tu ešte jeden dôležitý dôvod, pre ktorý dávam dobré hodnotenie - MUSE. 8/10