Bůh masakru (2011)

Bože, ta herecká sestava, to byla radost sledovat... přidejte k tomu čtyři skvěle napsané postavy, konflikt, k němuž se ty postavy nejdříve staví, jako by je nijak zvlášť netížil, přestože je hned jasné, že tak to u některých z nich rozhodně není, no a pak už stači jen láhev whiskey... Není to dokonalé, převratné ani stoprocentně uvěřitelné, na druhou stranu díky svým rodičům vím, že někteří lidé se dokážou hádat hodiny a hodiny, až jejich hádka přeroste v něco absolutně nesmyslného a stejně nejsou schopni přestat, i když přesně to je to, co by chtěli. Takže, joo... solidní. 8/10

Bullet Train (2022)

Není to špatný, ale mohlo to být podstatně lepší, kdyby to bylo vtipnější nebo kdyby se to aspoň o ten humor tak usilovně nepokoušelo. Zvlášť u Aarona Taylora Johnsona mě fakt mrzelo, že nedostal nějakej lepší materiál, protože bylo očividný, že by vtipnej být rozhodně dokázal. Akce je super, kreativní, dynamická, přehledná, ale jakmile se prostě zastaví a nastane čas na "witty banter"; obvykle to moc nefunguje. Jo a taky už mi ke konci bylo dost jedno, kdo vlastně koho na co najmul, kdo koho zradil atd... Brad je pořád cool. 6/10

Burákový sokol (2019)

Tato noc se zapíše do historie (aspoň teda do mé osobní historie) jako Peanut Butter Double Feature - Noc, kdy jsem shlédnul dva filmy, co mají slova Peanut Butter v názvu a 74% zde na CSFD. První z nich, The Peanut Butter Falcon byl prostě takovou relativně příjemnou indie záležitostí s příběhem, který (snad až na wrestlingový závěr) není zrovna extra originální, ale prostě... příjemný. Jo a má to slušné herecké obsazení, obzvlášť Shia mě tady fakt bavil. Každopádně tím zajímavějším z obou filmů, byl rozhodně ten druhý. Rozhodně. 6/10

Byl jsem při tom (1979)

Dost podobný výsledek jako u jediného předchozího filmu, co jsem od Ashbyho viděl - nadměrná spokojenost. A i tentokrát byla moje spokojenost zapříčiněna především tím, jak strašně sympatický ten film je, jaká z něj vyzařuje pozitivní energie, přestože rozhodně nejde o žádný prvoplánový doják, ale vysoce originální a vtipný příběh. Má vůbec smysl psát něco o Sellersově výkonu? Asi ne, ale stejně bych se cítil divně kdybych ho vůbec nezmínil, protože tohle je prostě jeden z těch, co nezmínit nejde. Takže... je boží. A scéna se stojkou je tak dokonalá, že zapomenu na trochu zbytečně přehnanou délku a pár nudnějších částí a udělím krásných 9/10

Byt (1960)

Po nedávném zklamání z Hitchcockových Ptáků bylo fajn připomenout si, že některé šedesát let staré filmy na mě pořád dokážou zapůsobit stejně silně jako cokoli, co by se natočilo dnes. Ten scénář je prostě absolutně perfektní, ta struktura, ten balanc mezi humorem a vážnějším tónem, precizní dialogy... Můj třetí Wilder a třetí masterpiece, jestlipak on nebyl tak trochu génius? 10/10

Caddyshack (1980)

Co to kurva mělo být? Sice jsem se naučil brát řeči o legendárnosti některých starších komedií s rezervou, ale na zklamání, které ve mě zanechal Caddyshack jsem připraven nebyl. Po příběhové stránce byl tohle jeden z nejméně zajímavých filmů, co jsem viděl za dlouhou dobu, což by tolik nevadilo, kdyby se film na příběh soustředil úplně minimálně a místo toho nabídl jen pořádnou dávku gagů a situační komedie, ale to se bohužel nestalo. Neříkám, že ve filmu nebyly vtipné hlášky, bylo jich ale opravdu málo a v nejlepších případech ze mě dostaly slabé pousmání. Dokonce ani Bill Murray mě tentokrát vůbec nesedl a celá ta záležitost se syslem byla možná vtipná chvíli ze začátku, bohužel se ale nevyvinula žádným extra zajímavým či vtipným způsobem. Na druhou stranu mě mile překvapil Chevy Chase, o němž jsem nikdy neměl nejlepší mínění, protože mě doposud bavil jen v Community (seriálu, o němž sám prohlásil, že ho za vtipný nepovažuje). Ne, že by jeho postava byla nějak zajímavá či zapamatovatelná (taková tu není žádná), ale přišel mi tady prostě nezvykle sympatický. A Rodney Dangerfield mě bohužel o svých komediálních kvalitách vůbec nepřesvědčil, i když má celkem cool jméno. No... pokud chcete vidět film, v němž má Bill Murray beef s hlodavcem, podívejte se radši na Groundhog Day. 4/10

Candyman (1992)

Heh, včera jsem se díval na Jackass 4, dneska na tohle, a v obou filmech byly scény, kde byl někdo, kdo očividně nechtěl být pokrytý včelami, pokrytý včelami. V tomhle případě překonala komedie v děsivosti horor. To ale vypovídá spíš o Steve-ově šílenství než o efektivitě tohohle filmu, protože podle mě efektivní je až běda. Parádně mrazivá atmosféra podpořená fantastickou hudbou, Tony Todd excelující v titulní roli, nepředvídatelný děj a naprostá beznaděj postupně obestírající hlavní hrdinku jako... jako roj včel. 🐝🐝🐝 9/10

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

MCU REWATCH 2024: První MCU film, co jsem viděl v kině, a taky asi první, který mi při tomhle rewatchi přišel ještě lepší než jsem si ho pamatoval. Sice mám pocit, že cokoli, co poslední dobou slyším o bratrech Russoových, mě čím dál tím víc odpuzuje, ale jejich práce na Community je celkem legendární a v MCU jsou taky podle mě zodpovědní za některé z těch nejlepších kousků. Jedním z nich je i druhý Captain America - zatímco první díl okouzloval dobovou atmosférou čtyřicátých let a naivně ušlechtilou představou hrdinství, dvojka Kapitána zasazuje do podstatně surovější přítomnosti, překvapuje nečekaně solidní akcí, která se nepodobá ničemu, co jsme mohli v MCU vidět doposud, a předkládá celkem strhující špionážní thriller, v němž navzdory značné uzemněnosti nepůsobí superhrdinské prvky jako přítěž ani jako pouhé koření, ale neodmyslitelný prvek příběhu. Vztah Steva a Buckyho mohl být v prvním filmu vykreslen ještě o trochu líp, ale stejně je ústřední konflikt díky tomu osobnímu elementu extrémně silný. Taky potěší větší prostor pro Furyho (aspoň v úvodu) a Black Widow, která je Stevovi skvělým parťákem. Fakt mě až celkem překvapilo, jak moc jsem si v prvních Avengers a tomhle její postavu užíval, přijde mi líp napsaná, než jsem si pamatoval, a Scarlett je fakt skvělá. Jo a Zola jako počítač je rozhodně highlight. Zatím společně s prvními Avengers dosavadní vrchol celé téhle ságy. Kapitán sice není můj nejoblíběnější člen týmu, ale jeho sólovky jsou asi nejkonzistentnější. 9/10

Captain America: První Avenger (2011)

MCU REWATCH 2024: U posledních tří filmů jsem se trochu podivoval nad zdejším překvapivě vysokým hodnocením, tady mi zase přijde překvapivě nízké. Jakože jo, je to taková americká propaganda, ale nevím, co jiného byste od Kapitána Ameriky čekali. Hlavně je to prostě v porovnání s těmi předchozími třemi kousky solidní film s dobře napsaným scénářem, kvalitní prací s postavami a uspokojivým závěrem. První polovina je víceméně perfektní, v druhé to začne místy lehce zadrhávat, ale nic příliš vážného. Prostě půvabná, sympaticky naivní, skvěle obsazená retro komiksovka a zároveň parádní uvedení Kapitána do MCU. A Haley Atwell jako Peggy Carter je dost možná můj největší MCU crush. 7/10

Carrie (1976)

Až na nějaké ty nudnější části a občasné podivné skoky mezi tónem scén (ty s mámou fungují skvěle, ale jsou tak nepříjemné a ponuré, že pak komediální vsuvky půspobí trochu mimo mísu) celkem super. Nejvíc jsem byl pochopitelně zvědav na scénu s plesem a můžu říct, že ta rozhodně nezklamala. A Sissy Spacek podává bez pochyb fenomenální výkon. Silných 8/10