Full Contact (1992)

Je to dosť dobrý akčný thriller s Chow Yun-Fatom v hlavnej úlohe. Má vydarený príbeh o mužovi, ktorý chce pomôcť svojmu najlepšiemu priateľovi z jeho problémov s peniazmi a keďže priateľov bratranec so svojou skupinou práve chystá lúpež zbraní, súhlasí s tým, že sa pripojí. Lenže po úspešnej akcii je zradený a všetci ho považujú za mŕtveho, no jemu sa podarilo prežiť a túži po pomste. So spracovaním som dosť spokojný, už spočiatku to pôsobí veľmi dobre a celá prvá tretina sa nadmieru vydarila, keďže všetky postavy dostanú úplne ideálny priestor, kvôli ktorému sa k nim dá vytvoriť potrebný vzťah a jedna výborná situácia tu strieda druhú. V strednej fáze sa to síce o niečo zhorší, priestor už majú hlavne záporáci a konanie hlavnej postavy mi moc nesedelo, ale tiež sa na to pozerá dobre a navyše výsledný dojem opäť vylepšuje záverečná fáza pomsty, ktorá síce stále mohla byť aj o niečo lepšia, ale aj tak ma to dosť bavilo. A veľkým plusom je aj také prakticky až špinavé prevedenie, keďže tu o nejakej česti nemôže byť ani reči a umiera aj množstvo nevinných ľudí. Akcie je tu celkom dosť a je výborná. Tentoraz sa rozhodne nejedná len o prestrelky, ako je to väčšinou vo filmoch Chow Yun-Fata zvykom, ale akcia je tu o dosť rozmanitejšia. Celkovo je veľmi dobre natočená, odohráva sa vo výborne zvolených prostrediach, či už interiéroch alebo exteriéroch a chválim aj jej drsnosť. Stále majú prednosť prestrelky, ale nájde sa tu aj niekoľko až prekvapivo dobrých súbojov, nesklamú ani rôzne naháňačky a poteší aj pár slušných výbuchov. Najviac sa mi páči celá hlavná lúpež rozdelená na niekoľko fáz, ale všetka akcia sa vydarila. Herecké obsadenie je skvelé, Chow Yun-Fat je tu síce iný, ale stále takmer rovnako dobrý, ako aj vo filmoch Johna Woo, k tomu Anthony Wong ako jeho priateľ, Simon Yam v úlohe hlavného záporáka a ešte pár zaujímavých vedľajších a záporných postáv, len tá nymfomanka je teda mimoriadne zvláštna, miestami mi dosť vadila, ale mala aj svoje chvíle, obzvlášť tá posledná. S réžiou a technickou stránkou som dosť spokojný, Ringo Lam má svoj štýl, ktorý mi sedí, páči sa mi vizuálna stránka, sadla mi aj atmosféra a rovnako aj ten spomínaný špinavejší štýl. Na vrcholné filmy Chow Yun-Fata to síce nemá, ale aj tak je Full contact vydarená žánrovka so slušným príbehom, kvalitným obsadením, výbornou akciou a dobrou réžiou, takže som spokojný aj po niekoľkých pozretiach. 76%

Neprůstřelný mnich (2003)

Je to podpriemrný akčný film so skvelým akčným hercon Chw-Yun Fatom, ktorý je jeho jednoznačne najhorší film. Má iba priemerný príbeh, ktorý je ešte aj slabo spracovaný a tak nemá čím zaujať. Akčných scén je celkom dosť, ale sú veľmi slabé. Nie je tu ani jediná akčná scéna, ktorá by ma zaujala. Väčšina súbojov má pôsobiť ako by spolu bojovali majstri kung-fu, ale na to, aby tie súboje boli dobré sú potrební herci, ktorí toto bojové umenie skutočne ovládajú a nielen herci, ktorí sa iba naučia nejakú chorografiu. Lietanie tu tiež pôsobí veľmi amatérsky. Musím pochváliť aspoň herecké obsadenie, ktoré dokázalo tento film udržať na pozerateľnej úrovni. Bez nich by to bol úplný prepadák. Spokojný som hlavne s Chow-Yun Fatom, ktorý svojim výkonom ešte nikdy nesklamal, ale aj Karel Roden zahral nemeckého dôstojníka veľmi dobre. Sean William Scott aspoň zaujme niekoľkými vtipnými scénami. Vôbec nechápem, prečo Američania točia filmy, ktoré sú typické pre iné národy. Vždy to iba pokazia. Objektívna kvalita filmu- 45%, film sa páči mne na 42%.

Rachot v Bronxu (1995)

Je to dosť dobrý akčný film s mojim obľúbencom Jackie Chanom, ktorý patrí medzi jeho priemerné filmy. Má veľmi jednoduchý príbeh o mužovi, ktorý sa dostane do pozornosti miestneho gangu a neskôr aj mafii, ale ako to už pri Jackie Chanovi býva, aj ten najjednoduchší príbeh je zárukou dobrej zábavy. Akcie tu je optimálne množstvo, ale tie lepšie súboje sú hlavne v prvej polovici, v druhej sa akcia zmení skôr na iné typy. Najviac sa mi páči akcia v hlavnom sídle gangu, čo predstavuje typický typ Jackieho Chana, teda k boju využíva aj kreslá alebo chladničku a počas tejto scény ma najviac zaujalo Chanovo bránenie protivníkovi vziať fľašu na udretie, ale dosť sa mi páči aj prvý súboj v obchode, ktorý pôsobí drsnejším dojmom. Spomenúť musím aj finálnu akciu so vznášadlom, pretože akcia typu veľký dopravný prostriedok prechádza mestom a ničí všetko pred sebou poteší vždy. Narozdiel od väčšiny filmov Jackieho Chana tu nie je skoro žiadny humor, ale je skôr drsnejší a hlavný hrdina je dokonca aj v jednej scéne úplne krvavý. Jackie Chan sa túžil dostať do Hollywoodu a týmto filmom sa mu to podarilo. Síce patrí medzi jeho lepšie americké filmy, ale väčšine z jeho Hong Kongskej tvorby sa nevyrovná. 73%

První rána (1996)

Jackie Chan sa rozhodol natočiť svoju vlastnú bondovku, čo už na prvý pohľad neznie moc dobre a dokonca ju zaradil do svojej vydarenej série Police Story, čo mi prišlo úplne zbytočné, aj tak s ňou má spoločné len minimum a navyše len kazí jej meno, pretože Prvý boj sa podľa mňa moc nevydaril. Už zápletka mi príde nanajvýš neprehľadná, nevýrazná a nezaujímavá, tu skutočne nie je o čo stáť, ale zase tempo je mimoriadne svižné, tu sa neustále niečo deje a často sa cestuje po celom svete, čo v kombinácii s veľmi krátkou dĺžkou zaisťuje, že sa na to dá bez problémov pozerať. Trochu sklamaním je ale aj akcia, určite nie je zlá, je jej tu plno, tu akcia strieda akciu, technicky a vizuálne je samozrejme prvotriedne zvládnutá, odohráva sa v atraktívnych lokáciách a ani po stránke rozmanitosti ju kritizovať nemôžem, ale celkovo ma jednoducho moc nebavila. Páči sa mi úvodná akcia pripomínajúca bondovky, v ktorej nechýba streľba, výbuchy, vrtuľníky, ozbrojení lyžiari a samozrejme Chanove kaskadérske kúsky a ešte aj naháňačka v hotelovej izbe s dvojicou agentov, medzi ktorými poteší obrovský Nathan Jones, ale tým to vlastne aj končí. Ešte sa občas objaví nejaký slušný moment, alebo typické rýchle Chanove premiestňovanie do náročných miest, ale celkovo ma už žiadna akčná sekvencia moc neoslovila. Hlavne tu chýba nejaký poriadny súboj. A humor je na tom ešte horšie, tu som si nevšimol ani jednu skutočne vtipnú scénu, možno len pár trochu úsmevných momentov. Obsadenie je tiež skôr sklamaním, Jackie Chan je stále ten mrštný sympaťák, s ktorým nemám najmenší problém, ale mimo neho ma už vlastne vôbec nikto nezaujímal, teda okrem spomínaného Nathana Jonesa, ktorý je tu ale len v jednej scéne, záporáci nestoja za nič a vedľajšie postavy tomu tiež moc nepomôžu. A režijne je to štandardný Chan tej doby, takže nemám najmenší problém. A tak ani Prvý boj nie je zlý film, videl som ho už viackrát a nikdy som sa nenudil, jednoducho taká obstojná oddychovka, ale na Chanove pomery je to podpriemer a aj z druhej polovice deväťdesiatych rokov, kedy sa už Chanovi zase tak moc nedarilo je asi zo všetkých jeho filmov najslabší. A dojem kazí aj fakt, že je čiastočne štvrtým pokračovaním série, na ktorú nemá ani omylom. 56%

Křižovatka smrti (1998)

Je to mierne nadpriemerná akčná komédia s Jackie Chanom, ktorá patrí medzi jeho najhoršie filmy. Má dobrý príbeh o únose dcéry čínskeho konzula na americkom území a tak je povolaný Jackie Chan ako policajt z Číny, ktorý dostane za partnera úplne odlišného policajta. A aj ked´ tento príbeh znie dobre, tak mám stále pocit, že na správny akčný film mu niečo chýba. Akcie tu nie je málo, ale moc s ňou spokojný nie som. Nie je zlá, ale nenájde sa tu ani jedna akčná scéna, čo by dosahovala aspoń priemeru akcie Jackieho Chana. Najviac ma zaujala akcia v dome s konzulom, kde je dobrý nápad s volantom, ale nie je moc dlhá. Ale celkovo tu chýba lepšia choreografia a nejaké kaskadérske kúsky. A pritom tu ani Jackie Chan nie je až tak moc starý a ešte aj po tomto filme natočil mnoho výborných akčných scén. Som tu spokojný s Chrisom Tuckerom, ktorý s Jackie Chanom vytvoril dobrú dvojicu a tak sa tu nájde aj niekoľko dobrých hlášok. Križovatka smrti je asi najznámejší americký film Jackieho Chana a tak tu presne vidno ten pokles kvality v porovnaní s jeho dobrými Hong Kongskými filmami. Tento film mi pripadá ako keby patril do série Smrtonosná zbrań a už len to Jackiemu Chanovi chýbalo, aby takto klesol. 57%

Instinkt lovce (1999)

Je to celkom dobrá akčná komédia s Jackie Chanom, ktorá patrí do jeho slabého priemeru. Má iba priemerný a na Hong Kongskú akčnú komédiu veľmi netypický príbeh o žene, ktorá nájde obyčajný odkaz vo fľaši a tak sa vydá do Hong Kongu hľadať svoju osudovú lásku a zamiluje sa do Jackieho Chana, obchodníka so smetím. Celý film má takú príjemnú pohodovú atmosféru, ale v tomto žánri to veľký klad nie je. Na jednej strane sa na celý film dobre pozerá a kvôli krátkej dĺžke ani nenudí, ale zároveń si nemyslím, že je dobrou voľbou, ked´ má film dostatok akcie a pritom hlavnému hrdinovi nejde ani raz o život a nie je vôbec nahnevaný a ani zranený. Ako som už spomínal, akcie je tu dostatok a je presne taká, akú si aj väčšina ľudí predstaví pri počutí pojmu akcia Jackieho Chana, teda v skutočnosti veľmi nereálna akcia s množstvom humoru. V rámci jeho tvorby patrí určite do podpriemeru, ale obidva súboje s Američanom sú dosť dobré a hlavne ten posledný, ktorý je výborný aj po humornej stránke. Pochváliť musím aj zaujímavú choreografiu s basebalovými palicami. Ale sklame, že tu Jackie Chan nepredvedie nič zo svojho kaskadérskeho umenia. Páči sa mi tu aj herecké obsadenie, hlavne Qi Shu a Tony Leung, ale jeho postava je tu úplne zbytočná. Tento film majú veľmi radi naše televízie, hráva niekoľkokrát za rok a aj ked´ Jackie Chan má množstvo podstatne lepších filmov, tak ma Inštinkt lovca vždy dobre pobaví, aj ked´ som ho videl už veľakrát. A určite ma baví viac ako napríklad Križovatka smrti alebo Shanghajský rytieri. 67%

Křižovatka smrti 2 (2001)

Je to dosť dobrý akčný film s Jackie Chanom, ktorý patrí do jeho slabého priemeru. Má celkom dobrý príbeh o nelegálnej výrobe peńazí, pričom dochádza aj k bombovým útokom a to samozrejme duo Jackie Chan a Chris Tucker nemôžu nechať bez povšimnutia. V porovnaní s predchádzajúcim dielom je toto pokračovanie po všetkých stránkach lepšie. Akcie je tu dosť, súboje majú dobrú choreografiu a sú aj nápadité. S Hong Kongskou tvorbou Jackieho Chana sa nemôže porovnávať, ale v rámci americkej patrí medzi to lepšie. Potešia hlavne súboje v masérni, na lešení alebo v kasíne, ale aj tak sa mi na celom filme najviac páči záverečný skok z okna. Dobrých vtipných scén sa tu tiež dosť nájde, hlavne Chanova jazda v aute pri pesničke alebo Tuckerov spev v klube. Veľkým plusom v porovnaní s predchádzajúcim dielom je prenesenie deja do Hong Kongu, ktorý je podstatne zaujímavejší ako San Francisco a kvôli tomu je tu aj podstatne zaujímavejšie herecké obsadenie, hlavne Ziyi Zhang, ktorá síce mohla dostať viac priestoru, ale aj tak poteší. V rámci americkej tvorby Jackieho Chana považujem tento film spolu s tretím pokračovaním za to najlepšie, ale aj tak natočil mnoho lepších filmov. 72%

Tuxedo (2002)

Je to priemerná akčná komédia s Jackie Chanom, ktorá patrí medzi to najhoršie, v čom si kedy zahral. Má nie moc zaujímavý príbeh o taxikárovi, ktorého si vyberú ako vodiča tajného agenta, no keď je agent ťažko zranený, prevezme jeho identitu, aby zastavil šialených vedcov, ktorí chcú otráviť celosvetové zásoby pitnej vody. Spracovanie pre potreby filmu nie je najhoršie, síce celé to pôsobí príliš detsky, hlavne samotný nápad s oblekom, takže ani na chvíľu to viac zaujať nedokáže, ale zase tempo je svižné a film sa dá bez väčších problémov dopozerať. Akcie je tu priemerné množstvo, ale vôbec ma nezaujala. Všetky súboje sú príliš obyčajné, choreografii chýba nejaký nápad, no hlavne všadeprítomné efekty, ktoré k bojovému umeniu jednoducho nepatria a tak som tu v akcii nenašiel jediný moment, ktorý by stál za pochvalu. Humoru je tu dosť, ale až na možno jeden, dva trochu lepšie momenty tu nie je o čo stáť. Herecké obsadenie je celkom slušné, Jackie Chan v hlavnej úlohe, len škoda, že práve v takomto filme, Jennifer Love Hewitt nesklame, k tomu ešte charizmatický Jason Isaacs, len záporáci mohli byť lepší. Réžia a technická stránka síce pre potreby filmu obstoja, ale aj tak o spokojnosti hovoriť nemôžem. Tuxedo je film, ktorý nemôžem úplne skritizovať, lebo je prakticky presne takým filmom, akým aj chce byť a pri správnej nálade sa naň hlavne kvôli svižnému tempu dá bez problémov pozrieť, ale inak toto nie je vôbec môj typ a pre Jackieho Chana je to zbytočnosť. 54%

New Police Story (2004)

Je to veľmi dobrá akčná dráma s Jackie Chanom, ktorá patrí medzi jeho najlepšie filmy. Má dosť dobrý príbeh o vysokopostavenom policajtovi, ktorý pri nevydarenom zásahu proti skupine mimoriadne nebezpečných zločincov príde o všetkých mužov a tak sa psychicky zrúti a prepadne alkoholu. Lenže po roku sa vďaka ľuďom, ktorým na ňom záleží z toho dostane a urobí všetko preto, aby dostal tých, ktorí majú jeho tím na svedomí. So spracovaním som nadmieru spokojný, už od začiatku vidno, že toto bude v rámci Chanovej tvorby pomerne nezvyčajný film, čo ale rozhodne nie je problém, skôr naopak. Po dynamickej úvodnej polhodine plnej akcie, napätia a emócií síce tempo filmu trochu upadne, čo ale vôbec neprekáža, keďže je tu skvelo podaná hlavná postava, ktorá padla z vrcholu prakticky až na dno a navyše sa to už čoskoro pomaly začína zase rozbiehať, film získa slušnú kriminálnu líniu, zaujme postava tajomného mladíka, chválim aj pomerne originálnych záporákov a tak sa je stále na čo pozerať a záverečná dvadsaťminútovka, je opäť správne dynamická. Jedine môžem čiastočne vytknúť, že pár prvkov pôsobí predsa len trochu nedôveryhodne, ako napríklad skupina mladíkov s dokonalým plánom alebo rýchle nachádzanie dôležitých stôp, no to už je to najmenej, hlavne, že v rámci žánru je to skutočne vysoká kvalita. Akcie je tu priemerné množstvo a páči sa mi. Je výborne natočená, slušne rozmanitá a aj pomerne nápaditá, síce súboje už na Chanove pomery možno nie sú až tak prepracované, ale stále je to na pomery žánru vysoká úroveň a Jackie Chan je viditeľne vo výbornej forme. No poteší aj niekoľko kvalitných naháňačiek, prestreliek a kaskadérskych kúskov. Najviac sa mi páči úvodná akcia s postupným odstraňovaním policajtov, obzvlášť záverečný boj o ich životy, ale výborný je aj súboj v hračkárstve alebo scéna s autobusom. Keďže tento film je vážnejší, humor tu už nie je takmer žiadny, prakticky len jedna skutočná scéna, útek z policajnej stanice a tá je výborná. Herecké obsadenie je skvelé, Jackie Chan tu poteší nielen v akcii, ale aj herecky, k tomu mnoho výborných vedľajších postáv ako Nicholas Tse, veľmi príjemná Charlie Yeung, Yu Rong-Guang alebo aj Charlene Choi a nesklamú ani záporáci, medzi ktorými zase vyniká Daniel Wu a Andy On. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, Benny Chan tento žáner zvláda bez najmenších problémov, sadla mi vizuálna stránka a aj atmosféra, tu nemám čo vytknúť. Po dlhej sérii amerických tuctových zbytočností natočil Jackie Chan nielen zase plnohodnotný akčný film, ako sa patrí, ale rovno aj jeden zo svojich najlepších filmov. Som skutočne veľmi spokojný. 80%

Mýtus (2005)

Je to skvelý akčný dobrodružno-historický film s Jackie Chanom v hlavnej úlohe. Má výborný príbeh o uznávanom archeológovi, ktorý sa rozhodne pomôcť svojmu priateľovi preskúmať tajomnú hrobku, čo by mu mohlo pomôcť k výskumu sily brániacej gravitácii, ale archeológ aj tak najviac túži zistiť tajomstvo svojich snov, v ktorých je generálom čínskej armády. Lenže situácia sa skomplikuje a pomocou toho sa dostane na stopu svojho minulého života. Spracovanie je vynikajúce, film je rozdelený na dve línie, historická s generálom a súčasná s archeológom v dobrodružnom štýle, ktoré sa prvé dve tretiny filmu ideálne striedajú a dopĺňajú. Viac si ma získala tá historická, v ktorej je mimoriadnu radosť pozerať na ten vzťah medzi generálom a konkubínou, zaujal ma nápad s nesmrteľnosťou, ale vlastne aj všetko ostatné, tu skutočne len jedna nezabudnuteľná situácia strieda druhú. Súčasná je trochu slabšia a napríklad výskum antigravitačnej sily ma vôbec nezaujímal, ale tiež si drží vysokú úroveň, hlavne kvôli snom a pátraniu po stopách minulosti. A v záverečnej tretie sa to celé perfektne prepojí, takže som skutočne veľmi spokojný. Akcie je tu priemerné množstvo a je aj celkom slušná. Na pomery hong kongskej produkcie Jackieho Chana sa jedná rozhodne o výrazný podpriemer, vidno, že už má svoj vek a tak akcia nie je až tak dychberúca a ani nápaditá, ale v rámci žánru si stále drží vysokú úroveň. Nájde sa tu pár dobrých súbojov a kvôli historickej línii dokonca nechýba ani zabíjanie vo veľkých množstvách a tak sa je na čo pozerať, len si mohli odpustiť tých niekoľko nadbytočných prvkov, ako napríklad bojujúci kôň. Najviac sa mi páči originálna scéna na lepiacom páse, ale poteší aj súboj v hrobke, prípadne bojové scény v minulosti. Herecké obsadenie je skvelé, pričom zaujme aj jeho medzinárodné zloženie, takže výborný Jackie Chan v hlavnej úlohe, k tomu očarujúca Kim Hee-Seon, ktorá je tu dokonalá po všetkých stránkach, poteší aj Tony Leung Ka Fai, postava indickej priateľky, no bavili ma prakticky všetci. Čo sa týka réžie a technickej stránky, vizuálna stránka trochu zaostáva a miestami to pôsobí silno béčkovo a prakticky až tak naivne, ale všetko to vynahradzuje perfektná atmosféra, hlavne ten príjemný rozprávkový nádych. Jackie Chan je môj obľúbený herec, preto som videl aj všetky jeho filmy a nemôžem si pomôcť, práve Mýtus mám z celej jeho tvorby najradšej. Je síce úplne iný a po stránke akcie tu na jeho pomery nie je až tak moc o čo stáť, ale pre mňa je to jednoducho krásna rozprávka o odvahe, cti, obetavosti a večnej láske. 87%