Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Akční
  • Animovaný
  • Drama
  • Dobrodružný

Poslední recenze (1 575)

plakát

Půlnoční běh (1988) 

Příjemná road movie, která končím jako bromance. Bromance sice předvídatelná, ale nic to neubírá na vtipu a svěžesti událostem, které ji oddalují.

plakát

Matěji, proč tě holky nechtějí? (1981) 

Taková vyprávěnka o vesnici, kde každý s každým. :-D Ale na pár místech jsem se zasmál a oko občas spočinulo na nějaké té odhalené krásce. :-)

plakát

Sejdeme se hezky v kupě o Silvestra na chalupě (1974) (TV pořad) 

Já se z tý čsfd asi taky svalim. Na fdb je uvedena též jedna chyba....zaměnili Petra Altmana za Milana Chladila (Altman zde je, Chladil nikoliv), ale to trochu chápu, podoba mezi těmito dvěma zpěváky skutečně je. Ale že je tady uvedena Vlastimila Vlková, to považuji za vrchol ignoranství. Nechápu, proč si to ti, co nahazují obsazení titulů neověří. Chápu jen, jak k tomu došlo. Na webu české televize jsou herci uvedeni pouze příjmením a iniciálou svého křestního jména. Ovšem V. Vlková zde není Vlastimila Vlková (Cecilka z trilogie Slunce, seno) ale Věra Vlková (zpěvačka a manželka Karla Fialy)!!! A k pořadu....zábavný silvestrovský večer plný velkých jmen tehdejší zábavy. A stejně budou lidi tvrdit, jak za normalizace byla nuda a šeď. Doplnil bych ještě tato jména: Bedřich Zelenka, zmíněný Petr Altman, Věra Galatíková, Miroslav Homola a Josef Beyvl.

Poslední hodnocení (3 542)

Láska plná omylů (2001)

15.06.2021

Poslední loupež (2001)

15.06.2021

Velký závod (1994)

15.06.2021

Chladnokrevně (2003)

15.06.2021

Vtip (2001) (TV film)

15.06.2021

Náhradníci (2000)

15.06.2021

Půlnoční běh (1988)

06.06.2021

Matěji, proč tě holky nechtějí? (1981)

06.06.2021

Sejdeme se hezky v kupě o Silvestra na chalupě (1974) (TV pořad)

06.06.2021

Reklama

Poslední deníček (3)

Luke a Epizoda VIII

           Už dlouho se snažím přimět sám sebe, abych sepsal pár slov na téma Luke Skywalker a jeho vývoj zobrazený v Epizodě VIII - The Last jedi. Konečně tedy jsem stvořil tuhle sťat nebo úvahu či esej.
           Od premiéry osmé epizody uběhlo pár let. Za tu dobu jsem se v různých diskuzích setkal se spoustou negativních reakcí a ve spoustě diskuzí jsem se snažil vysvětlit svůj pohled na věc.
           Na začátek bych rád zdůraznil, že i mě by se ohromně líbilo, kdyby nám Luke v osmičce byl představen jako ten moudrý, rozvážný, rozhodný a trpělivý mistr Jedi, jak ho známe z dnes již nekanonických knih nebo her (např. má oblíbená serie jedi knight). Rian Johnson nám ovšem přinesl Luka, který je, dle mého názoru, mnohem vývojově uvěřitelnější a charakterově přesnější vzhledem k epizodám IV-VI. Chtít Luka, jak jsem jej popsal před tím, by bylo popřením jeho charakteru.Byl jsem osočován v diskuzích, že jsem arogantní, pokud si myslím, že mé tvrzení je pravdivé a miliony lidí se tedy, dle mého tvrzení, mýlí. Ale historie lidstva ukazuje, že právě se nejsnáze mýlí ty miliony lidí. Setkal jsem se i s názorem, že Luke se jako charakter vyvinul do toho dokonalého mistra a že by nikdy neučinil to, co udělá v Epizodě VIII. Že prý se nejvíce vyvinul v posledních okamžicích v epizodě VI při konfrontaci s císařem. A že by musel zažít ohromný morální pád, a že tento nám nebyl od Johnsona vyprávěn. Inu, rozumím prvnímu argumentu, ale nesouhlasím s ním. Luke Skywalker není plochá postava typu Ebenezer Scrooge, aby se mu změnila povaha za 5 minut. A Johnson nám jeho pád vypráví. Největší problém u diváků vidím v tom, že oni se na film pouze koukají, či dívají. Já ho však sleduji...a tedy si všímám i věcí mimo první plán. Málokdy je v tomto filmu nějaká scéna samoúčelná. Aspoň jeden příklad za všechny...když při souboji Lukea a Bena, pohne Ben chodidlem, vidímě, jak sůl zčervená, když totéž s chodidlem udělá Luke, sůl se ani nehne...jasný záběr, díky němuž mě napadlo, že tam Luke fyzicky není...kdo z hejtrů tohoto filmu si všiml?
          Ale teď už k Lukovi. V původních epizodách je Luke představen jako netrpělivý (uteče od Yody s nedokončeným výcvikem), zbrklý, nerozhodný a velmi emotivní. Že se v průběhu epizod IV-VI prakticky nezměnil, dokazuje scéna, kdy Vader zmíní Lukovu sestru (epizoda VI)...popadne ho takový vztek, že Vadera málem zabije. Sice pak zbraň odloží a rozhodne se nebojovat, ale to je prakticky jen gesto. Stejně jako jeho přesvědčení, že v jeho otci je ještě dobro. I když to možná vskutku vycítil.
           Už Yoda říká Lukovi, že stále jen hledí k horizontu, nikdy se nedívá přímo před sebe. A to je prostě jeho největší problém. A to se mu stalo osudným. On jeho další vývoj je vlastně velmi nasnadě. Johnson nám vypráví vlastně to, že Luke nechtěl trénovat Bena Sola. V podstatě do toho byl natlačen Leiou. Věčně pochybovačný Luke, který se stále snaží vidět všechny aspekty toho, co by se mohlo stát, se nejvíc bojí toho, že selže při výcviku Bena. Ví, že selhal Yoda při výcviku Dookua, ví, že selhal Obi wan při výcviku Anakina. A najednou on má učit vnuka Darth Vadera? Ta zodpovědnost a ten strach ho drtí. Tak moc se bojí, že selže, až to psychicky neustojí a skutečně selže. Obzvlášť, když nahlédne do Benovi mysli.
         A jsme u té nejchoulostivější scény...Luke rozžehne meč nad spícím žákem. Ano, to vytočilo fanoušky...že by to ten jejich dokonalý Luke nikdy neudělal. Já se jen snažím logicky dokázat, že on tím dokonalým mistrem Skywalkerem nikdy nebyl. Všichni ho tak viděli...a on se bál, že nedostojí těmto nadějím. A zde přichází jeho největší slabina...ono koukání k horizontu. Když nahlédne do mysli svého žáka, spatří temnou stranu, ale především uvidí to, co by se mohlo stát. Uvědomí si ty miliony mrtvých, jejichž krev bude mít Ben na rukou. Uvidí ten horizont. A v tom okamžiku je tu myšlenka...můžu to zastavit, zabránit těm mrtvým. Teď a tady. Je to jen zlomek vteřiny, ale stačí. Bohužel tímhle aktem Luke dokončil Benův přechod na Temnou stranu.
Když jsem v úvahách došel k této myšlence...napadla mě taková filosofická otázka. Ano, Luke přiměl Vadera, aby se vrátil na světlou stranu. V tomto okamžiku Anakinova života to bylo logické. Ale co kdyby...co kdyby mohl Luke cestovat časem? Co kdybychom poslali Luke do Akademie Jediů těsně poté, co Anakin povraždil všechny malé padawany? Myslíte, že by Luke přišel k Animu a řekl mu, cítím v Tobě dobro? Jsem přesvědčen o tom, že by na svého otce zaútočil. Obzlášť, kdyby ještě vycítil, kolik milionů životů bude mít Vader na svědomí. Myslím, že by Z Anakina moc nezůstalo, otec-neotec. Čili pro mě je Lukův vývoj pro Epizodu VIII naprosto logický. Lukovo charakter je netrpělivost, emoce a strach....strach ze selhání. A že utekl na Ach-To poté, co selhal? Yoda po selhání utekl na Dagobah, Obi Wan na Tatooine. Co asi měl jejich žák udělat jiného než utéct?
           To je asi vše k Lukovi, ale ještě pár poznatků k epizodě VIII. Když vyšla sedmička, miliony fanoušků nadávali, že je to moc star wars, moc jako epizoda IV, vykrádačky, další Hvězda smrti apod. Disney se zalekl a dal osmičku vizionáři Johnsonovi. A lidi najednou nadávali, že to vůbec není star wars, že je tam moc inovací. Málem by křičely, že jim tam chybí Hvězda smrti. Fakt je ten, že film je velmi inovativní, přesto plný paralel k epizodě V a VI. A jen tak na okraj...i já mám proti pár scénám v osmičce výhrady. za tu největší ale považuji Admirálku Holdo a to, že nechali bez nějakého většího důrazu zemřít admirála Ackbara. Mě by se líbilo, kdyby naopak to byl on, kdo po útoku na můstek přežil, ujal se velení a v závěru se obětoval s křižníkem.
Asi zatím vše, děkuji za pozornost.

Reklama

Reklama