• Hudební

Drahý zesnulý (1964) (TV film)

Herecké obsazení výborné, ale já jsem se nebavila.

Muž z Ria (1964)

Belmondo sice nepatří k mým favoritům, nemám zrovna v oblibě dobrodružné komedie, ale toto je přece jen výjimka. Možná taky proto, že jsem tento film viděla jako první s Belmondem a kdysi to byla opravdu pecka. Kromě toho půvabná F. Dorléac, která odešla příliš brzy.  A dobrý dabing pana Mrkvičky.

Romeo a Julie 63 (1964)

Dokumentem Radúze Činčery jsem byla naprosto fascinována. Pozorovat Otomara Krejču při přípravě legendární inscenace (kterou jsem bohužel neměla možnost vidět),sledovat herce, jak tvoří své role, byl pro mě zážitek. Jan Tříska a půvabná Marie Tomášová, Luděk Munzar se slunečními brýlemi jako Mercuzio, paní Olga Scheinpflugová jako chůva (mluvila o tom, jak před lety ztvárnila Julii), další herci, tak krásně mladí a nádherná hudba Jana Klusáka. Slova pana Krejči o toleranci mně vehnala slzy do očí. (Někdo zde  označuje Shakespeara za mluvku. Jak smutné.) Děkuji za možnost vidět tento skvost.

Uspořená libra (1963) (TV film)

Úžasná komedie! Viděla jsem ji mnohokrát a vždycky jsem se u ní skvěle bavila. Výborní herci v čele s panem Werichem. Název Tararingapatam si zapamatujete, i kdybyste nechtěli. Skvostné!

Včera, dnes a zítra (1963)

Klasika. Už si nepamatuji, kdy jsem film viděla poprvé, ale už jsem ho viděla několikrát a opět jsem si ho nenechala ujít. Skvělý De Sica, výborná herecká dvojice (i když s Mastroiannim mám trochu problém, ale k Lorenové prostě patří) a tři zcela odlišné příběhy. Nejraději mám ten první, kde Lorenová předvádí úplný koncert a dokazuje, že je nejen krásná, ale i vynikající herečka. Klasika, která nezestárne.

Sedm statečných (1960)

Film jsem samozřejmě viděla už několikrát.  Ale při včerejším sledování jsem si po pár minutách všimla, že to má nějaký jiný dabing. Pak jsem zjistila, že existují čtyři dabingové verze. Bohužel. Film pro mě ztratil na kráse, tak jsem to raději vypnula. Pamatuji původní dabing.

Dnes naposled (1958)

Úžasné herecké výkony, pánové Štěpánek, Smolík, Ráž... všechny role skvěle obsazené. Pro toho, kdo má z rodiny nějaké zkušenosti s alkoholismem, je to velmi tísnivá podívaná. Alkohol dokáže zničit úplně všechno a všechny.

Výtah na popraviště (1958)

Když jsem tuhle "noirovku" viděla před pár lety poprvé, úplně mě dostala. A teď si to užívám znovu. Dokonale připravená vražda, ale všechno zhatí zapomenuté lano. Černá kočka za oknem, Julien uvízlý ve výtahu, Jeanne Moreau kráčející po ulici za doprovodu úchvatné jazzové trubky Milese Davise (26. a 27. minuta filmu - pro mě absolutní vrchol),naivní mladí milenci, Lino Ventura jako vyšetřovatel...Film je černobílý, atmosféra dokonalá, francouzština (kterou jsem z doby studentských let ještě úplně nezapomněla) nádherná. Skvělý zážitek!

Jeřábi táhnou (1957)

Dnes mám chuť podívat se znovu na Jeřáby. Film jsem viděla poprvé jako malá holka v našem kulturním domě na malé vesnici. Tehdy jsem možná pár scén prospala, později už nikdy. Film jsem viděla mnohokrát, stejně jako Baladu o vojákovi nebo ...a jitra jsou zde tichá. Miluju tyto sovětské filmy už řadu let a nikdy mi nezevšední. Působivý příběh, úžasná kamera, krásná hudba, uhrančivá Taťjana Samojlova a několik scén, které mi nikdy nevymizí z paměti.

Most přes řeku Kwai (1957)

Ačkoliv nemám v oblibě velkofilmy, Most přes řeku Kwai je výjimkou. Plukovník Nicholson ve vynikajícím podání Aleca Guinnesse je obdivuhodná postava, člověk, který se nikdy nevzdává. Příchod pískajících zajatců je velkolepý a nezapomenutelný. Tento film nikdy nezestárne.