Nebe (2002)

Ticho. Úžasné uklidňující ticho a mír duše. To vše vykoupené trýznivým utrpením jedné ženy a láskou dvou lidí. Ano, samořejmě že to jenom hráli, ale...těžko uvěřit, že jen hráli. Výborné výkony hlavních představitelů a další Tykwerův úspěch. 90%.

Jako kočky a psi (2001)

Ano, animace nic moc, příběh dostatečně dementní, aby odradil kohokoliv od reprízy na hodně dlouho a pár zcela šílených zvířecích vychytávek. Jenže pak začne hlodat ten červík "ale hele, ten ruskej kocour..." a tak podobně a nakonec neodoláte:) Jenže tenhle interval je opravdu, opravdu dlouhý a nebýt někoho mladšího, kdo to ještě neviděl, nejspíš bych odolal;)

Hon na myš (1997)

Hon na myš je pro dětské publikum rozhodně skvělý film. Sice není zrovna dvakrát bezpečný nebo výchovný (malým myškám se přece takhle neubližuje), ale zábavný rozhodně je. A tím to taky končí. Navíc se nějak nedovedu přenést přes dementní výraz Lee Evanse, ale jsem zcela a naprosto objektivní:)))

Lord of the Dance (1997) (divadelní záznam)

Pořádnou reprosoustavu a velkou obrazovku a nemusíte někam na staďák. I když, při sezení na oblíbené pohovce se nemůžete nechat tak pohltit živelností a dravostí rytmů jako při "live action" někde na ochozu. Nic to ovšem nemění na faktu, že tihle tanečníci to umí rozjet tak, že se vám z toho rozjedou panenky a že je to podobný nářez jako to, co předvádějí STOMP, a k tomu daleko melodičtější:)

Lawrence z Arábie (1962)

Lawrence Z Arábie je z Leanovy tvorby jediný kus, který přijmu bez výhrad či posměšků. Jistě, nepodívám se na něj pětkrát do roka, ale právě takovéhle filmy byly předurčeny k tomu, aby se divákovi vpálily do paměti tak jako se žhnoucí slunce propaluje pískem kruté a krásné pouště. Ano, David Lean je megaloman a dost možná i perfekcionista. Ale čím by byl Lawrence Z Arábie bez Lawrence? Nepochybně jen cimrmanovským Hamletem bez Hamleta. Americká filmová akademie to tehdy opět (a jako ještě mnohokrát potom) nezvládla a je to škoda, protože jakým větším výkonem si už má sakra člověk toho Oscara zasloužit?

Největší příběh všech dob (1965)

Když se to podá takhle, člověka by tak na dvě vteřiny mohlo napadnout tomu i věřit:)) Pro neznaboha jako jsem já to není nic víc než přehlídka výborných herců. 70%

Most přes řeku Kwai (1957)

Asi jsem úchyl, ale tahle Leanova roztažená psychologickoválečná sonda do hlubin důstojnické duše mi opravdu tak skvělá nepřišla. Čapkova Matka je mi daleko bližší, ale osobní prožitek nemůže přebít nesporné kvality takového díla jakým je Most Přes Řeku Kwai. Nesdílím všeobecné nadšení, ale pod 70% nejdu. To by byla urážka těch jediných dvou (skvělých) herců, kteří mi utkvěli v paměti.

Volavka III (2003)

End Inferno? Ano. Jestli jsem se na první díl musel podívat dvakrát, tady to chtělo ještě jeden pokus a hodně napjatou pozornost. Výsledek je jedna z nejlepších kriminálek, které jsem kdy viděl a pro film zcela zasloužených 90%.

Volavka II (2003)

Naprosto skvělý dokreslovák pro zbylé dva díly, které přece jenom stojí poněkud vpředu. Pro fanoušky pořádně propracovaných a zamotaných detektivek nezbytnost, ale na tento druhý díl se doporučuju napoprvé podívat možná až jako na poslední v pořadí a pak si to dát celé znova:) 70%

Borat je celkově na 72%, takže si můžu těch svých neslaných nemastných 70% reprezentovaných ale jenom třemi hvězdami dovolit, aniž bych měl pocit, že je mu nějak křivděno. Ale k věci - tenhle "neúspěch" pramení z toho, že Borat kupodivu je FILM, a ne série skečů kníratého kazašského úchyláka. Být takovým střihovým pořadem, byl by to samozřejmě podraz na diváky, ale na tom že je někdo bit na svojí snaze hrát fér, není pro naši společnost asi už nic překvapivého. No, i když s tou férovostí - během promítání jsem se několikrát nemohl ubránit pochybám o prohlášeních o autenticitě, spontánnosti a nic netušících obětech. Šikovný střih je fajná věc, ale přece jenom všechno co je v Boratovi k vidění takhle snadno vysvětlit nejde. Ale dost bylo kydání špíny. Borat je plný scén dosud nevídaných a v několika případech zcela otevřeně děsivých...viz ona strašlivá kongregace magorů milujících nějakého lorda džízse, blábolící zapomenutými jazyky, které byly podle církve vždycky příznakem posednutí ďáblem...hm, časy se holt mění;) A kromě těch několika momentů, kdy vám úsměv zamrzne na rtech, protože tohle se tam v té "nejvyspělejší světové demokracii" skutečně děje/prochází po ulicích, si bránici procvičíte způsobem stojícím za více než tu kupičku mrzkých penízů, které vás bude stát návštěva kina. Fajné, ale mohlo být fajnější, takže 70% a velký dík překladateli.