Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

Salazarovu pomstu mám celkem rád, vlastně si jí pustím raději než Na vlnách podivna, kvalit prvních třech dílů ale nedosahuje. Honba za Poseidonovym trojzubcem je celkem zajímavý námět a nápadů tu je také dost. Například, jak Salazarova loď pohlcuje ostatní, samotný Salazar je velmi dobře ztvárněn, navíc Javier Bardem mu vtiskl nezapomenutelnou tvář. Posádka je tuze dobře vymyšlena, přesně takhle si představuji něco mrtvého a z jiného světa - klobouk dolů. Nové postavy Henryho a Cariny mi přijdou sympatické a filmu se celkem daří vystavět jejich příběh. Bohužel celá sága Pirátů se topí ve stokrát opakovaných klišé a s každým dílem je to víc a víc na oko, tento díl nevyjímaje. Nejvíc mě ale vadí samotný Jack Sparrow, a ačkoliv je to hlavní tahoun série a v pětce dostaneme flashback z jeho mladých let, který je podle mě zajímavý, jeho postava už je vyloženě otravná. Přijde mi, jakoby od třetího dílo přestala procházet jakýmkoliv rozvojem, možná by byl lepší vážnější Jack než takovýto otrava. Vtipy jsou v podstatě stejné po celou sérii a nenabízí téměř nic nového, to co fungovalo v prvních třech dilech, tady už nefunguje (snad jen pro někoho, kdo viděl 5 jako první ze všech dílů). Navíc to je hodněkrát na sílu. Co se týká epičnosti, není to taky žádná sláva, ale závěr vyloženě neurazí. Co je ovšem fajn, je návrat Blooma a Knightleyový. Piráti pět je prostě film, který není vyloženě špatně, je to ovšem škoda, protože takhle to je jen letní výplň do multiplexů a ždímání zaběhlé značky.

Zrození Planety opic (2011)

Nikdy mě to nelákalo a asi bych to už nikdy nepotřeboval znovu vidět, ale film je to dobrý. Začátek mě několikrát odradil/nudil a film jsem úspěšně zvládnul shlédnout až o 10 let později. Nevím čím to je, možná nejsem úplně do opičích filmů, bylo by ale nefér film hodnotit na základě mého vlastního rozpoložení, pocity totiž umí vytvořit a posledních 45 minut odsýpa v dobrém tempu a začal být pro mě i víc poutavý. Největší chyba asi byla, že jsem si film nechal ujít v kině, kde bych neměl šanci od něj odcházet. Tím nechci říct, že by byl začátek nudný, jen jak jsem už jednou odešel, návrat k tomu samému zdál se být o dost těžší.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Na vlnách podivna je pro mne rozhodně nejslabším dílem ze série. Nejtragičtější zůstávají situace, ve kterých se nám hlavní postavy představují. Podle mého to je tuze špatná volba, protože by čtyřka mohla klidně těžit od událostech po třetím díle a to o čem se tady na začátku jen letmo zmiňuje, by klidně mohla vložit na plátno, samozřejmě s kombinací s hledáním pramene mladí. To podle mě není vůbec špatný námět, čtvrtí piráti mají několik zajímavých motivů - nový záporak a jeho loď, Perla v láhvi, mořské panny a třeba i taková scéna s kolébající se lodí. Ovšem blbé je, že film s nápady vic nepracuje, jen je na nás hází a nijak je nerozvíjí, taky dost často chybí vysvětlení, na to snímek opravdu neužije. Logika opět ustupuje do zadu a některé věci mi přišli, že autoři zkouší, jak hloupý dnešní divák je a co všechno jim projde. Příklad - jak se osvobodí uvázání o palmu. Těch klasilckých klišé tu také není málo a celkově se to celé táhne, ačkoliv to vlastně zas tak dlouhé není. Penelopé Cruz je sice nakonec sympatická, ale její postava je šroubovací až kam. Piráti z Karibiku 4 je pro mě nakonec film, který je mi vlastně nesympatický a ze ságy ho rád oželím.

The Gray Man (2022)

Předpokládaný hit Netflixu není v závěru taková katastrofa, jak se nejdříve mluvilo. Já si akční sekvence celkem užil, podle mě mají něco do sebe, bohužel tvůrci k tomu přistupují jako k filmu z 80/90. let, kdy nepřítel nedokáže zasáhnou hrdinu, kterej běží přímo k němu bez krytí, to je pak těžké ho zabít, když už se ani trénovaný voják nedokáže trefit. Nejdříve vypíchnu klady - Ryan Gosling a jeho Six na mě působil sympaticky, a to Goslinga úplně nevyhledavám. Opět mě nezklamala Ana de Armas, kterou mám prostě rád. Akční sekvence podle mě mají spád a jsou pěkné udělané. A v neposlední řadě bylo moc zajímavé sledovat naši Prahu. Vic kladů nemohu najít, ale nerad bych o Graymanovi mluvil záporně, na to mě ten film až tak nezklamal, spíše mě mrzí několik věcí. Nejvíc mě tedy mrzí, že Gosling ani Armas nemají pořádně vystavené postavy, vztah Šestky a Clair opravdu nelze vystavět na jednom flashbacku. Další věc, která zamrzí je, že zde chybí moment nějakého zvratu jako třeba má Mission Impossible. Dále, že hrdina je vlastně neporazitelný, tudíž surovost zaniká společně s absencí nízkého ratingu, aby to mohli sledovat i děti. Gray man ale utíká, takže to jde strávit a když dáte off mozkovým buňkám, tak si to lze i užít, jen je škoda, že Gray man nechce být něčím víc.

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Piráti z Karibiku Na konci světa mi jsou mnohem sympatičtější než Truhla mrtvého muže, ba dokonce je to pro mě vrchol hollywoodského blockbuster průmyslu. Věřím, že to neni film pro každého, protože délka a vážnost, v které se nese, může být pro někoho úmorná. Já ovšem mám trojku velmi rád, líbí se mi, jak uzavírá příběhy všech postav a dovypráví mezery, které předtím nebyly podstatné. Například Davy Jones, Tia Dalma x Hector Barbossa a vlastně celé, proč vůbec zachraňujeme Jacka S. Je ale pravda, že film neni tak lehce stravitelný narozdíl od svých dvou předchůdců. Musím pochválit epický konec, jenž je prostě delikátní a dechberoucí, technicky a vizuálně zvládnuté na jedničku s podtržením. Ačkoliv film chválím až kam, pět hvězdiček dát nemohu, snímek umí být totiž nelogický a má nevysvětluje jisté záležitosti a i pravidla světa, který vystavuje. Navíc prostřední část je opravdu utahaná, postavy přebíhají z místa na místo a na první shlédnutí jenz toho člověk akorát zmatenej. A co ty zvětšující se provazy, když osvobodí Kalypso? Za to by lidé ze speciálních efektů měli dostat přes prsty. Film jsem viděl už po několikáté, a proto tomu výše zmíněné neduhy dokážu odpustit,  v závěru je to totiž zdařilé ukončení pirátské ságy.

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006)

Kéž by šlo dát 3 a půl hvězdy. Piráti 2 je rozhodně zábavný a efektní film, námět má něco do sebe. Bohužel je tam spoustu nelogičností, fyzikální zákony si často berou dovolenou. Například jak Jack padá a rozráží se o mosty, a když dopadne na zem, ani mu to nevyrazí dech, nebo když ho přejede mlýnské kolo a on se napíchne do dřeva - nebaštím to. Taky se zde dějí věci jen pro potřeby filmu a docela dost často bez přirozeného průběhu, zejména postavy občas jednají nelogicky. Příklad je třeba útok Krakena - na začátku vidíme, jak strhne loď do hlubin aniž by se u toho ukázal a ke konci filmu si dává na Perle dost záležet. Klišé tu je spousta - proč čeká na začátku filmu Elizabeth v dešti? Však ma před svatbou, není potřeba přemýšlet uprostřed bouře, ale hádám, že autoři potřebovali nějaký dramatický záběr. Co se jinak týká záběrování, je moc pěkné, celkem pěkné kamerové nápady a zajímavé akční sekvence, zejména poslední hodina je napěchována akcí. Piráti rozhodně zabaví a utečou pěkně rychle, některé nápady jsou fajn, také se mi líbí, že scénář celkem dobře doplňuje první díl. Když tedy filmů odpustíte jeho debilitu, určitě si to užijete, ja si ale myslím, že některé věci mohli být napsány o dost víc logicky a filmu by to jen a jen přidalo.

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Super blockbuster, který jistým způsobem definoval 21. století. Doručí, co slibuje - akci, zábavu, pěkné efekty,  zajímavé exotické kulisy, trochu dramatu a podle mě to je i originální námět. Samozřejmě se nevyhne opakovaným klišé, zejména Bloomova postava jich má plno. Občas mi vadí, že hlavní hrdinové dělají doslova přemety, nevím proč si to autoři v dobovém filmu neodpustili. Dramaturgicky ale všechno zapadá do sebe a odsýpa to svižně. Popcornová zabava, která se fakt povedla, podle mě bylo splněno, co bylo slíbeno. Rád si je vždycky zopakuju.

Ježek Sonic 2 (2022)

Nejsou to čtyři čisté hvězdy, ale když vezmu v potaz, že to je pro děti, účel to plní dokonale, navíc je to opravdu pěkně udělané, CGI je velkolepá, jde vidět, kam peníze z rozpočtu tekly. Scenáristicky je to ovšem průměr bez nijakého momentu překvapení. James Marsden tu je jen jako doprovodná postava, která nemá žádný rozvoj, což je trochu škoda.Jim Carrey bravurní jako vždy. Sonic 2 neurazí, nenadchne, ale vizuálně uspokojí. 72%

Vražda v Orient expresu (2017)

Vražda v Orient expresu mi je sympatičtější než Smrt na Nilu, zejména rozuzlení považuji za mnohem lepší a překvapivější. Obrazy působí malebně a natočeno je to působivě. K. Branagh vytvořil sympatického Poirota, moje sympatie k jedničce má zřejmě na svědomí i volba hereckých tváří. Jediná výtka je narativ Daisy, který je podle mě komponován bez momentu překvapení, a v podstatě je její osud odhalen již při první zmínce, tudíž pak se dozvídáme jen vztahy všech účastníků k ní, což podle mě kazí moment překvapení. Viděno po druhé a musím říct, že jsem si dříve nevšiml, že posledníma minuta nám režisér napovídá, jakou knihu má v plánu zfilmovat jako další. Teď abych se kouknul na dvojku, zda to samé nedělá tam...

Vychováni vlky - Série 2 (2022) (série)

Druhá série je o dost lepší, zejména ke konci se věci začnou proplétat a začal jsem vnímal autorův záměr a větší obraz. Určitě má svůj námět a celkový svět do puntíku promyšlený. Scenáristicky se to o kus posunulo a napravuje to neduhy první série. Ke konci druhá série nabírá obrátky a nabízí spoustu obsahu, a taky spoustu otázek, na které jsme nedostali odpověď a sérial si to schovával do další série. Musím dát ruku na srdce, ale cítím z toho velký potenciál. Velká škoda je, že třetí série nedostala zelenou. Co se týká zpracování, moc se mi líbí nápady, které do série byly vloženy. Kyselinové moře, Sol jako zlá entita, Serpent a Sue atd... Speciální efekty se mi nejdříve nelíbily, mam pocit, že v prvních dílech byly horší, pak to ale začalo být lepší a nakonec jsem spokojen. 4 hvězdy si to zaslouží.